این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 02 اسد 1395 17:14

دوشنبه 4 اسد 1395

دوشنبه 4 اسد 1395

امروز دوشنبه چهارم اسد سال 1395 هجری شمسی، برابر با 20 شوال رمضان سال 1437 هجری قمری و مطابق با 25 ژوئیه سال 2016 میلادی است.

***************************

620 سال پیش در چنین روزی ، بیستم شوال سال 817 هجری قمری:

«مجدالدین ابوطاهر محمدبن یعقوب فیروز آبادی»، لغت شناس و تدوین کننده کتاب های لغت ، وفات یافت . وی در زمینه حدیث ، تفسیر و تاریخ نیز از دانش بسیاری برخوردار بود و دراین موضوعـات کتاب هایی را به رشته تحریر درآورده است . اما مهمترین فعالیت فیروزآبادی در زمینه علم لغت است و مهمترین اثر وی در این موضوع ، کتاب « قاموس » از مهمترین لغت نامه های زبان عربی است . همچنین کتب «سفرالسعاده » و « تنویر المقیاس » از دیگر آثار این لغت شناس برجسته مسلمان ایرانی به شمار می رود.

مجدالدین ابوطاهر محمد بن یعقوب فیروز آبادی

****************************

 122 سال پیش، در روز بیست و پنجم ژوئیه سال 1894 میلادی:

جنگ چین و ژاپن با حمله نیروهای ژاپنی به سواحل چین آغاز شد. علت بروز این جنگ، حمله ژاپن برای تصرف اراضی وسیعی از شبه جزیره کره و شمال سرزمین چین بود. در این جنگ، ژاپن به دلیل برخورداری از تجهیزات پیشرفته تر پیروز شد. در پایان جنگ، پیمان شیمونوسکی میان طرفین منعقد شد که به موجب آن شبه جزیره کره ظاهراً مستقل شد، ولی عملا تحت الحمایه ژاپن قرار گرفت. از سوی دیگر چین نیز به اجبار چند جزیره را به ژاپن واگذار کرد. جنگ چین و ژاپن، زمینه ساز بروز جنگ میان ژاپن و روسیه نیز شد. زیرا ژاپن با حمله به چین، برخی از پایگاهها و مواضع روسیه را در این کشور، مورد حمله قرار داده بود.

جنگ ژاپن و چین

******************************

 94 سال پیش، در روز بیست و پنجم ژوئیه سال 1922 میلادی:

 پس از جنگ جهانی اول و تجزیه امپراتوری عثمانی، بنا بر مصوبه جامعه ملل، قیمومیت فلسطین رسماً به انگلیس واگذار شد. البته نیروهای انگلیسی از سال 1917 و درپی وعده آرتور جیمز بالفور، وزیر خارجه وقت انگلیس به صهیونیست ها مبنی بر تشکیل یک کشور یهودی در فلسطین، وارد این کشور اسلامی شده بودند. قیمومیت انگلیس بر فلسطین در واقع برای آماده کردن زمینه برای اشغال این کشور توسط صهیونیست ها بود. در طول سلطه انگلیسی ها بر فلسطین، همه گونه امکانات برای مهاجرت یهودیان به این کشور و فعالیت سازمانهای صهیونیست فراهم شد. در مقابل، انگلیس با ترفندهای مختلف و وضع قوانین ناعادلانه، بر فلسطینی ها فشار وارد می کرد تا مجبور به ترک سرزمینشان شوند. همکاری انگلیسی ها و صهیونیست ها سرانجام در ماه مه سال 1948 به بار نشست و سربازان انگلیسی پایگاه های خود را تحویل صهیونیست های مسلح دادند و فلسطین را ترک کردند. درپی این اقدام، تأسیس رژیم نامشروع صهیونیستی اعلام شد. 

آغاز قیمومیت انگلیس بر فرانسه

******************************

 78 سال پیش در روز بیست و پنجم ژوئیه سال 1938 میلادی:

انفجار جداگانه دو بمب در بازارهای سبزی فروش ها در فلسطین، 62 غیرنظامی را کشت و نزدیک به صد نفر را مجروح کرد. گروههای تروریستی صهیونیستی این دو بمب را کار گذاشته بودند و هدف آنها، ایجاد وحشت و نا امن کردن زندگی فلسطینی ها در میهنشان و در نتیجه، کوچ دادن فلسطینی ها بود. حمله به روستاها و اماکن پرجمعیت شهرها و به خاک و خون کشیدن غیرنظامیان فلسطینی، از روش های اصلی صهیونیست ها برای ایجاد رعب و وحشت در میان فلسطینی ها بود که اکنون نیز ادامه دارد.

انفجار

*************************************

72 سال پیش در چنین روزی ، چهارم اسد سال 1323 هجری شمسی:

 «رضا پهلوی» معروف به رضاخان، بنیانگذار سلسله وابسته پهلوی در ایران، پس از 16 سال سلطنت و سه سال تبعید، در آفریقای جنوبی درگذشت. وی در سال 1257 هجری شمسی، در یکی از روستاهای شمال ایران متولد شد. رضاخان در سال 1299 هجری شمسی درحالی که افسر نیروهای قزاق بود، از سوی انگلیس ماموریت یافت برای حفظ منافع دولت لندن، دست به کودتا در ایران بزند. پس از این کودتا، رضا خان وزیر دفاع شد و سپس به نخست وزیری رسید . سرانجام وی با حمایت انگلیس در سال 1304 ه. ش. سلسله قاجار را برانداخت و باوجود مخالفت روحانیون و سیاستمداران آزادیخواه با او، بر تخت سلطنت نشست. از آن پس وی به مدت 16 سال، مستبدانه بر ایران حکومت کرد و کوشید مظاهر فرهنگ غربی را جایگزین فرهنگ اسلامی در ایران کند. به همین دلیل، مردم مسلمان ایران شدیداً با رضا خان مخالف بودند. درپی آغاز جنگ جهانی دوم و ابراز تمایل پادشاه مستبد ایران به هم پیمانی با هیتلر - دیکتاتور آلمان - متفقین ایران را اشغال کردند و رضا شاه را در سال 1320 هجری شمسی دستگیر و به جزیره موریس در نزدیکی آفریقای جنوبی تبعید کردند. 

جنازه رضا خان

********************************

 23 سال پیش، در روز بیست و پنجم ژوئیه سال 1993 میلادی:

نیروهای رژیم صهیونیستی بار دیگر از زمین، هوا و دریا، جنوب لبنان را مورد حمله وحشیانه قرار دادند. این حمله بعد از تهاجم سراسری به لبنان در سال 1982 میلادی، شدیدترین عملیات نظامی صهیونیست ها علیه لبنان بود. رژیم صهیونیستی به بهانه مقاومت مسلحانه مسلمانان جنوب این منطقه درمقابل صهیونیست های اشغالگر و مزدوران داخلی آنها، این حملات وحشیانه را آغاز کرد. در حمله شدید نظامیان رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان 128 غیرنظامی شهید، 500 تن مجروح و بیش از 400 هزار نفر آواره شدند. علاوه براین، خسارات قابل ملاحظه ای به تاسیسات اقتصادی و مزارع لبنان وارد شد. با وجود این تهاجم غیرانسانی، مردم و مبارزین لبنانی به مقاومت خود تا اخراج صهیونیست های اشغالگر از جنوب کشورشان در ماه مه سال 2000 میلادی ، ادامه دادند.

حمله رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان

***************************************

19 سال پیش در چنین روزی چهارم اسد سال 1376 هجری شمسی:

بزرگترین پالایشگاه نفت سنگین جهان در بندرعباس افتتاح شد. افتتاح بزرگترین پالایشگاه نفت سنگین جهان در بندرعباس از مرحله طراحی تا ساخت و نصب تجهیزات آن، توسط متخصصان و کارشناسان ایرانی صورت گرفته بود و به بهره‏‎برداری رسید. این پالایشگاه از جمله طرح‎های مهم صنعت نفت ایران بوده و برای بالا بردن ظرفیت تولید فرآورده‎‏های نفتی و تامین مصارف داخلی و صدور بخشی از آن به خارج طرح ریزی شده است.

پالایشگاه بندر عباس

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید