این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 02 اسد 1395 17:16

سه شنبه 5 اسد 1395

سه شنبه 5 اسد 1395

امروز سه شنبه پنجم اسد سال 1395 هجری شمسی، برابر با 21 شوال رمضان سال 1437 هجری قمری و مطابق با 26 ژوئیه سال 2016 میلادی است.

**********************************************

1345 سال پیش، در روز بیست و یکم شوال سال 92 هجری قمری:

سرزمین آندلس - واقع در اسپانیای کنونی - توسط سپاه اسلام به فرماندهی طارق بن زیاد فتح شد . طارق با حدود 12 هزار سرباز ، با کشتی ازتنگه ای میان مراکش و اسپانیا که به نام او جبل الطارق نامیده شده است، عبور کرد. او برای ترغیب سپاه خود به جنگ با دشمن ، دستور داد تا کشتی هایی را که با آنها از دریا عبور کرده بودند، آتش بزنند. در نتیجه مسلمانان با رشادت و شهامت تمام جنگیدند و اسپانیا را فتح کردند . مسلمانان در طول 8 قرن حکومت در آندلس ، مراکز متعدد فرهنگی و تاسیسات اقتصادی بوجود آوردند و برای دوره ای طولانی ، این سرزمین ، مهد تمدن اسلامی بود . اما در اواخر قرن نهم هجری قمری ( اواخر قرن پانزدهم میلادی ) پادشاهان اروپایی با استفاده از ضعف و غفلت مسلمانان در آندلس، آنان را شکست دادند و بدین ترتیب حکومت مسلمانان در این سرزمین از بین رفت.

طارق بن زیاد

*****************************************

1083 سال پیش درچنین روزی ، بیست و یکم شوال سال 354 هجری قمری :

«ابن حبان» (Ebn-e Habban) محدث، فقیه و مورخ مشهور قرن چهارم هجری قمری، درگذشت. وی مقدمات علوم را از اساتید مشهور عصر خود آموخت و سپس به نیشابور ـ در شمال شرقی ایران ـ که در آن زمان ، یکی از مراکز مهم کسب علم و دانش بود ، رفت و به ادامه تحصیل پرداخت . ابن حبان از صاحب نظران در علم حدیث به شمار می رفت و دراین زمینه ، آراء و نظرات ویژه ای داشت . وی چندین بار به مقام قضاوت در شهرهای مختلف منصوب شد . ابن حبان کتابخانه شخصی خود را برای استفاده و نسخه برداری دیگر دانشمندان وقف کرد ، اما بیشتر کتب او از بین رفته است . ازآثار باقی مانده ابن حبان می توان به « الثقات » و « روضه العقلاء و نزهه الفضلاء » اشاره کرد .

ابن حبان

***********************************

330 سال پیش در چنین روزی بیست و ششم ژوئیه سال 1686 میلادی:

 "پیر کورنی" نویسنده و ادیب معروف فرانسوی درگذشت. وی پس از پایان تحصیلات خود، ابتدا به شغل وکالت دعاوی پرداخت و پس از چندی به نمایش‎‏نامه‎‏نویسی روی آورد. پیِر کورنی به نمایش‎‏نامه‏‎نویسی علاقه بسیار داشت و در این کار تا آنجا پیشرفت کرد که بعدها پدر نمایش‎‏نامه‌نویسی فرانسه و بنیان‏‎گذار تئاتر کلاسیک در این کشور لقب گرفت. کورنی در اشعارش زبانی ساده و روان را به‌کار می‏‎گرفت و به‌همین دلیل بسیاری از اشعار او به‌صورت پند در میان مردم فرانسه رواج یافته است. قهرمانان آثار او از معیار عادی زندگی فراتر رفته، انسان‏‎هایى شجاع و بشردوست هستند و قدرت اراده و غرور و عقل را تا حد فوق بشر ارائه می‎‏دهند. کورنی به‌سبب خلق شخصیت‎‏های بزرگ و خصوصیت‏‎های عالی تراژدی و به‌سبب عظمت سبک انشاء، شخصیتی برجسته و ممتاز به‌شمار می‎‏آید. کورنی در اواخر عمر در تهی‏‎دستی و گمنامی در ۲۶ ژوئیه ۱۶۸۶میلادی در سن هشتاد سالگی درگذشت. اما بعدها با ساخت فیلم و تئاتر از آثار او، شهرت کورنی فراگیر شد. "هوراس"، "سید" و "پولیوکت" از آثار مشهور اوست.

پیر کورنی

 ***********************************

169 سال پیش در چنین روزی بیست وششم ژوئیه سال 1847 میلادی:

کشور افریقایی "لیبریا" استقلال یافت و این روز به نام روز ملی این کشور نامگذاری شد. لیبریا در غرب افریقا، در کنار اقیانوس اطلس و در همسایگی کشورهای گینه، سیرالئون و ساحل عاج واقع شده است. بیشتر جمعیت 3 میلیون نفری لیبریا پیرو مذاهب بومی و 16 درصد هم مسلمان می‏‎باشند. زبان رسمی مردم لیبریا انگلیسی و خط رایج آن لاتین است. ملیت سکنه لیبریا از قبایل مختلف بومی و نژاد آنها سیاه است. لیبریا در سال 1822میلادی با حمایت دولت امریکا به صورت سرزمینی مستقل برای سیاهان امریکا، شکل گرفت و شهر مونروویا به نام رئیس جمهور امریکا، بنا نهاده شد. در سال 1841 قانون اساسی این کشور تدوین شد و نام لیبریا به معنای سرزمین آزادگان به آن اطلاق گردید. در 26 ژوئیه 1847 جدایی این کشور و استقلال آن از امریکا اعلام شد.

پرچم لیبریا

 *****************************************

160 سال پیش در چنین روزی، بیست و ششم ژوئیه سال 1856 میلادی:

«جرج برنارد شاو» ( Shaw )، نویسنده، طنزپرداز و منتقد ایرلندی در دوبلین متولد شد. وی پس از مدتی، داستان نویسی و نمایشنامه نویسی را آغاز کرد. شاو در نمایشنامه هایش، مشکلات و کاستی های اجتماعی عصر خود را مورد بررسی قرار داده است. خصوصیت بارز آثار او، طنز ظریفی است که در تمام نوشته ها و آثارش مشهود است و یکی از دلایل اصلی شهرت او نیز همین خصوصیت به شمار می رود. برنارد شاو علاقه خاصی به دین اسلام داشت و بارها در نوشته های خود به بزرگی و اهمیت این آئین پاک اعتراف کرده است. وی می گوید: «دین محمد، یگانه دینی است که برای تمام ادوار زندگی بشری مناسب است و قابلیت آن را دارد که هر نسلی را به خود جلب کند و پیش بینی می کنم که اروپا در آینده، دین محمد را قبول خواهد کرد.»در سال 1925 جایزه ادبی نوبل به جرج برنارد شاو، تعلق گرفت. وی در سال 1950 درگذشت. از شاو آثار متعددی باقی مانده است که «مرد سرنوشت»، «شاگرد شیطان» و «ژاندارک مقدس» از آن جمله اند. 

جرج برنارد شاو

****************************************

118 سال پیش در چنین روزی بیست وششم ژوئیه سال 1898 میلادی:

عنصر پرقدرت رادیوم توسط "پیر و ماری کوری" دانشمندان لهستانی کشف شد. ماری کوری فیزیک‏دان بزرگ لهستانی در 26 ژوئیه سال 1898میلادی، عنصر جدیدی کشف کرد و نام آن را به دلیل علاقه‏‎ای که به زادگاه خود واقع در پولَند لهستان داشت، پلونیوم گذارد. اما وی و همسرش پیِر کوری به این کشف قانع نشدند زیرا بقیه ماده‎‏ای که بعد از پلونیوم به دست آمد، به مراتب قوی‏تر و موثرتر از پلونیوم بود. آن‏ها دوباره به صاف کردن محلول پرداختند تا آنکه ماده جدیدی را کشف کردند و آن را رادیوم نامیدند. رادیوم عنصر عجیبی بود. قدرت رادیو اکتیویته آن میلیون‏‎ها بار بیش از اورانیوم بود و این همان چیزی بود که ماری کوری مدت‏‎ها درجستجویش بود. رادیوم به آسانی روی فیلم عکاسی اثر می‎‏گذارد و شدت این تاثیر حتی موقعی که فیلم در کاغذ ضد نور پیچیده شده باشد دیده می‏‎شود. ماری کوری دریافت که رادیوم روی بافت بدن اثر می‎‏کند و آن را از بین می‏‎برد. بنابراین می‏‎توان از آن برای معالجه سرطان و سایر بیماری‏‎های پوستی استفاده کرد. ماری کوری با این کشف به همراه همسرش، برنده جایزه نوبل فیزیک شد. رادیوم در شمار یکی از گران‎بهاترین و کمیاب‎‏ترین فلزات جهان قرار دارد.

پیر و ماری کوری

 ****************************************

88 سال پیش در چنین روزی بیست وششم ژوئیه سال 1928 میلادی:

استنلی کوبریک، کارگردان و تهیه کنندهٔ آمریکایی متولد شد. او یکی از بهترین کارگردانان جهان در قرن بیستم به حساب می آید. فیلم های کوبریک معمولا جنجالی و همین طور مورد ستایش منتقدان واقع شده‌اند. کوبریک به دقیق بودن و به نمایش درآوردن همه جزئیات دقیق در فیلم هایش معروف بود. به همین علت روش او در فیلمسازی کند و طولانی بوده, تا آنجا که گاهی میان دو فیلم او سال ها وقفه می‌افتاده‌ است. او در طول ۴۸ سال فعالیت در حیطه کارگردانی تنها ۱۳ فیلم بلند ساخت. سبک‌های گوناگون فیلم هایش و انزوای او چه در روش فیلمسازی و چه در مورد شخصیت فردی وی, او را مشهور ساخته‌است.استنلی کوبریک یکی از معدود کارگردانان کمال گرا در تاریخ سینما به شمار می‌آید. او و اورسن ولز، دو نابغه دنیای سینما شناخته می‌شوند. 

استنلی کوبریک

**************************************

60 سال پیش در چنین روزی، بیست و ششم ژوئیه سال 1956 میلادی:

کانال سوئز توسط جمال عبدالناصر، رئیس جمهوری وقت مصر، ملی اعلام شد و سازمانی مصری برای اداره آن تاسیس شد. کانال سوئز در سال 1896 میلادی، پس از اشغال مصر توسط انگلیس، احداث و بدین وسیله راه دریایی میان اروپا و آسیا کوتاهتر شد. تسلط انگلیس و نیز فرانسه همچنان بر کانال سوئز ادامه داشت تا اینکه در زمان حکومت جمال عبدالناصر، وی برای قطع دست این دو دولت استعماری از این کانال استراتژیک، آن را ملی اعلام کرد. در پی این اقدام ناصر، نیروهایی از انگلیس، فرانسه و رژیم صهیونیستی، همزمان به مصر حمله کردند. اما با وجود برتری نظامی این کشورها در جنگ سوئز، فشار بین المللی بر دولت های متجاوز و مقاومت ملت مسلمان مصر، موجب عقب نشینی اشغالگران از منطقه کانال سوئز شد و این کانال در اختیار ملت و دولت مصر قرار گرفت. 

جمال عبدالناصر

*******************************************

51 سال پیش، در روز بیست و ششم ژوئیه سال 1965 میلادی: 

مجمع الجزایر مالدیو در جنوب آسیا، استقلال خود را به دست آورد. این جزایر اوایل قرن شانزدهم توسط پرتغالی ها اشغال شد. سپس هلندی ها، فرانسوی ها و سرانجام در اواخر قرن نوزدهم - انگلیسی ها بر مالدیو مسلط شدند. در این دوران، مالدیو جزئی از قلمرو سریلانکا بود. به دنبال استقلال سریلانکا، انگلیس در سال 1948 میلادی به مالدیو خودمختاری داد و هفده سال بعد در سال 1965 میلادی این مجمع الجزایر به استقلال دست یافت. کشور مالدیو که از حدود 2000 جزیره مرجانی تشکیل شده است، 298 کیلومتر مربع مساحت دارد و در جنوب شبه قاره هند در اقیانوس هند واقع شده است. 

پرچم مالدیو

**************************************

46 سال پیش در چنین روزی بیست وشش ژوئیه سال 1970 میلادی:

"آنتونیو سالازار" نخست وزیر و دیکتاتور پرتغال درگذشت. وی پس از اتمام تحصیلات خود در رشته حقوق و اقتصاد به تدریس پرداخت و در سال 1926میلادی پس از وقوع یک کودتای نظامی در این کشور به وزارت دارایى برگزیده شد که پس از چند روز به دلیل عدم اختیارات کافی استعفا داد. سالازار، در سال 1928 میلادی در حالی که کشور، بحران مالی را طی می‏‌کرد به همان مقام دعوت شد و با اختیارات کافی امور دارایى را در دست گرفت. وی سپس در سال 1932 به نخست‌‏وزیری رسید و این سمت را به مدت بیش از 36 سال حفظ کرد. او اگرچه دیکتاتور مطلق کشور بود اما اصلاحات فراوانی در زمینه ارتقاء سطح زندگی، توسعه اقتصادی، بهبود اجتماعی و تعلیمات همگانی در کشور به وجود آورد. او پس از به دست‏گرفتن قدرت تنها حزب سیاسی کشور یعنی وحدت ملی را سازمان داد. سالازار در 16 سپتامبر 1968میلادی پس از اطلاع از ضعف جسمانی از نخست‏وزیری کناره گرفت و در 26 ژوئیه 1970میلادی در 81 سالگی جان سپرد. مشی سالازار، معروف به سالازاریسم مبتنی بر دیکتاتوری سیاسی و اجتماعی توأم با اصلاحات اقتصادی و تامین رفاه عمومی بود.

آنتونیو سالازار

************************************

37 سال پیش، در روز بیست و ششم ژوئیه سال 1979 میلادی:

«زهیر محسن» (Zuheir Mohsen)، دبیرکل وقت سازمان فلسطینی الصاعقه در شهر کان - در فرانسه - توسط عوامل سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی - موساد ـ ترور شد. تروریست های صهیونیست پس از کشتن زهیر محسن از محل گریختند و پلیس فرانسه نیز مدعی شد که نشانی از آنها نیافته است. با وجود آنکه رژیم صهیونیستی تعداد زیادی از رهبران و مردم فلسطین را ترور کرده است، هیچگاه کشورهای مدعی مبارزه با تروریسم نظیر آمریکا این رژیم را محکوم نکرده اند. 

زهیر محسن

******************************

 37 سال پیش، در روز پنجم اسد سال 1358 هجری شمسی:

 اولین نماز جمعه رسمی پس از انقلاب اسلامی ایران، در تهران برگزار شد. امامت این نماز جمعه را مرحوم آیت الله سید محمود طالقانی از علمای مبارز و انقلابی برعهده داشت و انبوه مردم از قشرهای مختلف در آن شرکت داشتند. قبل از انقلاب اسلامی ایران، به دلیل استبداد و خفقان حاکم، امکان برگزاری نماز جمعه ای که در آن امام جمعه آزادانه به بیان مسائل روز بپردازد، نبود. اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی، این مراسم عبادی – سیاسی جایگاه واقعی خود را بازیافت و به تجلی گاه وحدت و قدرت مردم مسلمان ایران و تریبونی برای آگاهی بخشی درمورد مسائل داخلی و بین المللی تبدیل شد. 

آیت الله سید محمود طالقانی

*************************

 36 سال پیش در چنین روزی، پنجم اسد

سال 1359 هجری شمسی:

«محمدرضا پهلوی» آخرین شاه ایران، در قاهره پایتخت مصر درگذشت. وی در سال 1298 هجری شمسی متولد شد و پس از عزل پدرش رضاخان از سلطنت و تبعید وی توسط انگلیسی ها، وارث سلطنت او شد. دومین شاه سلسله پهلوی که همچون پدرش، سلطنت خود را مدیون انگلیسی ها بود، تلاش کرد تا منافع نامشروع آنها را در ایران حفظ کند. اما با قیام مردم ایران در سال 1329 هجری شمسی و پیروزی نهضت ملی شدن صنعت نفت، دست انگلیسی ها از ایران کوتاه شد. سه سال بعد، آمریکا وانگلیس کودتایی را در ایران ترتیب دادند که منجر به سرنگونی حکومت ملی دکتر مصدق و بازگشت محمدرضا شاه به تهران شد. محمد رضا، سه روز قبل از کودتا، به خارج از ایران گریخته بود و پس از حصول اطمینان از پیروزی کودتا، به ایران بازگشت. از این پس آمریکا به غارت منابع ایران پرداخت. محمدرضا شاه با پشتیبانی واشنگتن به سرکوب مخالفت های مردمی پرداخت و برای حفظ سلطنت خود، سلاح های فراوانی از آمریکا خرید. در سال 1357 ه.ش. انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) اوج گرفت و در بهمن ماه همان سال با پیروزی انقلاب، به 37 سال سلطنت شاه جنایتکار خاتمه داده شد. محمدرضا پهلوی پس از فرار از ایران در دی ماه 1357 ه.ش، ابتدا به مصر و سپس به چند کشور دیگر رفت. اما پس از آنکه با اقامت وی در این کشورها و حتی آمریکا مخالفت شد، به مصر بازگشت و در همین کشور مرد.

محمدرضا پهلوی در سال های آخر حیات

********************************

 28 سال پیش، در روز پنجم اسد سال 1367 هجری شمسی:

عملیات بزرگ «مرصاد» برای درهم کوبیدن عناصر گروهک تروریستی منافقین در غرب ایران، آغاز شد. دو روز قبل از آن، منافقین که نیروهای خود را در مرز ایران و عراق گردآوری کرده و توسط رژیم سابق عراق با سلاح های سنگین و نیمه سنگین مجهز شده بودند، تجاوز به خاک ایران را آغاز کرده بودند. طرح عملیات گروهک منافقین بسیار ساده لوحانه و غیرواقع بینانه بود. رهبری منافقین تصور می کرد که نیروهای این گروهک بدون برخورد با مانع مهمی از جاده های اصلی کشور عبور خواهند کرد و در مدت کوتاهی به تهران خواهند رسید و پایتخت ایران را به تصرف درخواهند آورد. اما نیروهای نظامی ایران با همراهی نیروهای مردمی در عملیات مرصاد، عناصر منافقین را در غرب ایران، محاصره کردند و این تروریست های مزدور و وابسته به بیگانه را درهم کوبیدند.

عملیات مرصاد

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید