این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
یکشنبه, 03 اسد 1395 17:19

چهارشنبه 6 اسد 1395

چهارشنبه 6 اسد 1395

امروز چهارشنبه ششم اسد سال 1395 هجری شمسی، برابر با 22 شوال سال 1437 هجری قمری و مطابق با 27 ژوئیه سال 2016 میلادی است.

****************************************

 1096 سال پیش در چنین روزی، بیست و دوم شوال سال 341 هجری قمری:

«ابواسحاق کسائی مروزی»(Kesa-i Marvazi) شاعر معروف ایرانی متولد شد. دوران زندگی او مقارن با اواخر عهد سامانی و اوایل دوره غزنوی در ایران بود. او در آغاز، شاعری مدیحه سرا بود، اما پس از چندی در پی دگرگونی روحی که موجب تحول فکری و عقیدتی او شد، زهد و عبادت، پیشه کرد و تنها به مدح پیامبر اسلام (ص) و خاندان ایشان و وعظ پرداخت. کسائی در ابداع مضامین، بیان معانی و توصیف و تشبیه، قدرت بسیار داشت. او موعظه و حکمت را در شعر فارسی به کمال رسانید و می توان گفت مقدمات ظهور شاعران بزرگی چون ناصرخسرو را فراهم آورد. این شاعر گرانمایه ایرانی در سال 394 هجری قمری درگذشت و دیوان شعری از خود به جای گذاشت که در عرصه ادب فارسی، بدیع و ارزشمند است.

کسایی مروزی

**********************************

286 سال پیش در چنین روزی، بیست و دوم شوال سال 1151 هجری قمری:

«محمد حسین خاتون آبادی»، عالم برجسته ایرانی وفات یافت. وی نزد پدر خویش محمد صالح و جد مادری اش علامه مجلسی، علوم بسیاری آموخت و به مقامات عالی علمی و معنوی دست یافت. او در فقه، ادبیات و حدیث مهارت بسیار داشت و احادیث معتبر اسلامی را در کتاب هایش گردآوری و تالیف کرد. از جمله تالیفات ارزنده و متعدد خاتون آبادی می توان به کتاب های «الالواح السماویه»، «نجم الثاقب» و «حاشیه بر شرح لمعه» اشاره نمود.

آیت الله خاتون آبادی

*******************************

 244 سال پیش در چنین روزی، بیست و هفتم ژوئیه سال 1772 میلادی:

قرارداد اولین تقسیم لهستان میان سه قدرت بزرگ اروپای قرن هجدهم میلادی به امضا رسید. این سرزمین که امروز از کشورهای مستقل شرق اروپا است با امضای قرارداد مذکور توسط نمایندگان روسیه، اتریش و پروس، میان این سه کشور تقسیم شد. دولت های روسیه، اتریش و پروس به بهانه حفظ کشور لهستان از فساد و اضمحلال، هر یک بخش هایی از خاک این کشور را تصرف کردند. شایان ذکر است که لهستان تاکنون چهار بار میان کشورهای مختلف تقسیم شده است.

لهستان

********************************

 192 سال پیش در چنین روزی، بیست هفتم ژوئیه سال 1824 میلادی:

«آلکساندر دوما» (پسر) ( Alexandre Dumas )، نویسنده و ادیب فرانسوی در پاریس متولد شد. وی فرزند آلکساندر دوما (پدر) ، ژنرال ارتش و نویسنده فرانسوی بود. دوران کودکی دوما (پسر) با رنج و محنت سپری شد و این رنج و درد در همه آثار او منعکس است. او نمایشنامه ها و رمان های متعددی نوشت و در آنها تلاش کرد تا هنجارها و آداب صحیح اجتماعی را رواج دهد. از جمله آثار مشهور دوما (پسر) می توان به «خانم کامیلیا»، «نصف جهان» و «مساله پول» اشاره کرد. وی در سال 1895 درگذشت.

الکساندر دوما (پسر)

***************************

 181 سال پیش، در روز بیست و هفتم ژوئیه سال 1835 میلادی:

 «جیوسوئه کاردوچی» (Giosue Carducci) شاعر و نویسنده میهن دوست ایتالیایی به دنیا آمد. وی دکترای خود را در رشته ادبیات دریافت کرد و به مقتضای شرایط کشورش که به سوی وحدت پیش می رفت، شعر می گفت. کاردوچی که خطیبی توانا بود، با مسافرت به شهرهای مختلف ایتالیا، با خواندن شعرهایش مردم را به مبارزه با اشغالگران اتریشی ترغیب می کرد. او قسمتی از تاریخ ایتالیا را به شعر درآورد و کتاب نهم اشعار هومر شاعر یونان باستان را به ایتالیائی (لاتین جدید) ترجمه کرد. کاردوچی معتقد بود که دموکراسی باید کامل و واقعی باشد و در غیر این صورت اصلاً وجود نداشته باشد. البته وی در میهن دوستی گاه راه افراط را می پیمود و از جمله خواستار گسترش مرزهای ایتالیا تا مرزهای روم باستان و الحاق صربستان، یونان، آلبانی و حتی بخش هایی از شمال آفریقا به ایتالیا بود. کاردوچی در سال 1906 برنده جایزه نوبل شد و سه سال بعد در 74 سالگی درگذشت.

جیوسوئه کاردوچی

**************************

 175 سال پیش، در روز بیست و هفتم ژوئیه سال 1841 میلادی:

 «میخائیل لرمانتوف» (Mikhaïl Lermonto) شاعر و نویسنده روس درپی یک دوئل، کشته شد. وی در سال 1814 در مسکو متولد شد و خیلی زود دوق و استعداد خود را در شعر نشان داد. لرمانتوف که هم عصر الکساندر پوشکین دیگر شاعر بزرگ روس بود، از وی تأثیر پذیرفت. این دو شاعر را بزرگترین شاعران ادبیات روسی برشمرده اند. شعر لرمانتوف مضامین اعتراضی و پرشور دارد و پیشرو رمانتیسم ادبی روسیه است. البته وی از نویسندگی نیز غافل نبود و در زمینه نثر نیز آثاری برجسته دارد. از جمله آثار این شاعر و نویسنده جوان روسی می توان به «قهرمان عصر ما»، «مرگ پیامبر» و «شاخه فلسطین» اشاره کرد.

میخائیل لرمانتوف

 *************************

 143 سال پیش، در روز بیست و هفتم ژوئیه سال 1873 میلادی: 

«فیودور ایوانوویچ تیوتچف» (Fyodor Ivanovich Tyutchev) شاعر و سیاستمدار روسی از دنیا رفت. وی در سال 1803 متولد شد و تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته زبانشناسی تاریخی به پایان برد. تیوتچف به مدت 22 سال نماینده روسیه در شهر مونیخ آلمان بود و از محیط اجتماعی و افکار اندیشمندان این کشور تأثیر پذیرفت. وی اگر چه در آلمان نیز شعر می سرود، اما پس از بازگشت از این کشور به طور جدی تری به ادبیات پرداخت و علاقه فراوانی به سرودن شعر در باره طبیعت نشان داد. 

فیودور ایوانوویچ تیوتچف

***********************************

27 سال پیش، در روز ششم اسدسال 1368 هجری شمسی: 

مردم مسلمان ایران همزمان با پنجمین انتخابات ریاست جمهوری با شرکت در یک همه پرسی، با اکثریت قوی، اصلاحات انجام شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را تایید کردند. حضرت امام خمینی (ره ) اندکی قبل از رحلت خود در جوزا 1368 هجری شمسی، فرمان انجام این اصلاحات و تشکیل مجلسی به این منظور را صادر کرد. از مهمترین تغییرات در قانون اساسی، حذف شرط مرجعیت برای احراز سمت رهبری بود. همچنین افزایش اختیارات رئیس جمهوری و حذف سمت نخست وزیری از دیگر تغییرات مهمی بود که به منظور جلوگیری از تداخل مسئولیت ها و انسجام بیشتر قوه مجریه، انجام شد. براساس اصلاحات قانون اساسی، به منظور افزایش کارآیی و تمرکز در قوه قضاییه، شورای عالی قضایی از ریاست این قوه حذف شد و به جای آن رئیس قوه قضائیه مسئولیت قوه قضائیه را به عهده گرفت. در پنجمین انتخابات ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی از یاران نزدیک امام خمینی(ره) به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد.

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران 

 *******************************

7 سال پیش در چنین روزی برابر با ششم اسد 1388 شمسی:

سیف‎الله داد، کارگردان مطرح ایرانی درگذشت. سیف‌‏الله داد در سال ۱۳۳۴شمسی در خرمشهر به‏‌دنیا آمد. وی در سال ۱۳۵۱شمسی از دانشگاه شیراز در رشته جامعه‌‏شناسی فارغ‎‏التحصیل شد. اوایل سال‌های دهه ۶۰شمسی، وی عضو شورای بررسی فیلمنامه شبکه اول تلویزیون بود و بعد از آن به عضویت بنیاد سینمایی فارابی درآمد. داد در نیمه اول دهه ۷۰شمسی، دو سال رئیس هیأت مدیره خانه سینما بود و از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹شمسی، معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود. وی در طول سال‌های فعالیت خود علاوه بر کارگردانی فیلم‏‌هایی چون "زیر باران"، "کانی‏مانگا" و "بازمانده" به‎‏عنوان تدوینگر نیز فعالیت داشت. او به‏‌عنوان تدوینگر، در فیلم‌های "هور در آتش"، "ابلیس"، "در مسلخ عشق" و "بچه‌های طلاق" فعالیت کرده و در فیلم "از کرخه تا راین" ساخته ابراهیم حاتمی‏‌کیا به‌‏عنوان مجری طرح همکاری داشته است. سیف‌‏الله داد، سرانجام در بامداد روز ششم اسد  سال ۱۳۸۸شمسی، در بیمارستان مهر تهران بر اثر ابتلا به سرطان درگذشت.

سیف الله داد

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید