این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
پنج شنبه, 07 اسد 1395 17:21

پنجشنبه 7 اسد 1395

پنجشنبه 7 اسد 1395

امروز پنجشنبه هفتم اسد سال 1395 هجری شمسی، برابر با 23 شوال سال 1437 هجری قمری و مطابق با 28 ژوئیه سال 2016 میلادی است.

*******************************************

688 سال پیش (به قولی) در چنین روزی، بیست و سوم شوال سال 749 هجری قمری:

«ابن ساعد انصاری»، پزشک، ریاضیدان و نویسنده مشهور مصری، متولد شد. وی در منطق، طب و ریاضیات مهارت داشت و از تاریخ وقایع و احوال رجال قبلی و معاصر خود نیز اطلاعات وسیعی داشت. مجموع تالیفاتی را که به ابن ساعد انصاری نسبت می دهند، حدود چهارده کتاب است که مهمترین آنها، «ارشاد القاصد» نام دارد که درباره تاریخ علوم است.

ابن ساعد انصاری

**************************************

325 سال پیش در چنین روزی ، بیست و سوم شوال سال 1112 هجری قمری: 

«سید نعمت ا... جزایری»، فقیه و محدث بزرگ مسلمان در 62 سالگی درگذشت. وی در علم فقه، حدیث، تفسیر و ادبیات عرب استاد بود و در راه گسترش و تبلیغ احکام دین اسلام، زحمات زیادی را متحمل شد و به تعلیم و تربیت شاگردان بسیاری همت گماشت. از آثار ارزنده وی می توان کتب «قصص الانبیاء»، «مدینة الحدیث» و «هدایت المومنین» را نام برد.

سید نعمت ا... جزایری

************************************

287 سال پیش در چنین روزی بیست و هشتم ژوئیه سال 1729 میلادی:

 نخستین قیام بردگان سیاهپوست در آمریکای شمالی آغاز شد. قیام کنندگان که 44 نفر بودند در سر راه خود از کارولینای جنوبی به فلوریدا (و در آن زمان فلوریدای اسپانیا) هر سفید پوستی را که دیدند کشتند، اما پیش از رسیدن به مرز فلوریدا و به دست آوردن آزادی خود، به محاصره نیروهای نظامی انگلستان درآمده و اسیر و کشته شدند. پس از این قیام، سیاهپوستان به صورت متناوب به قیام های خود برای به دست آوردن آزادی و حقوق مدنی ادامه دادند. سیاهپوستان از قرن هفدهم از آفریقا ربوده و یا خریده شده و به قاره امریکا جهت فروش و کار کردن رایگان برای اربابانشان منتقل شده بودند، زیرا که بومیان آمریکا (سرخپوستان) حاضر نبودند برای سفید پوستان اروپایی مهاجر حتی در برابر دریافت مزد کار کنند. 

 قیام بردگان سیاهپوست در آمریکای شمالی

*****************************************************

266 سال پیش در چنین روزی، بیست و هشتم ژوئیه سال 1750 میلادی:

«یوهان سباستیان باخ» (Johann Sebastian Bach)، موسیقیدان و آهنگساز آلمانی در 65 سالگی درگذشت. باخ، آموزش موسیقی را از کودکی آغاز کرد و خیلی سریع استعداد خود را در این زمینه آشکار ساخت. بسیاری از آهنگ های باخ به سبب علاقه و گرایش او به مذهب، رنگ دینی دارند. از اینرو او به عنوان یک آهنگساز مذهبی در قرن هجدهم میلادی، مشهور شد. باخ در پیشرفت و تکامل موسیقی آلمان، نقش بسزایی داشت و در راه آموزش موسیقی، بینایی اش را از دست داد. نیایش ها و سرودها ازجمله آثار باخ هستند. 

یوهان سباستیان باخ

*********************************

222 سال پیش، در روز بیست و هشتم ژوئیه سال 1794 میلادی:

 با اعدام «ماکسیمیلیان روبسپیر» (Maximilien Robespierre ) و جمعی از هوادارانش، به دوره وحشت در فرانسه پایان داده شد. این دوره یک ساله هنگامی آغاز شد که به دستور مجلس کنوانسیون که اداره امور فرانسه را پس از پیروزی انقلاب برعهده داشت، دادگاهی برای مبارزه با مخالفین داخلی انقلاب فرانسه تشکیل شد. اما روبسپیر یکی از رهبران اصلی انقلاب که قصد داشت قدرت را بطور کامل در این کشور در دست گیرد، با سوء استفاده از این موقعیت، بسیاری از مخالفین خود را به تیغ گیوتین سپرد. در دوره وحشت بیش از 120 هزار نفر بدون محاکمه کشته شدند که در بین آنها اشخاصی چون لاوازیه شیمیدان و آندره شینه شاعر فرانسوی، وجود داشتند. به همین دلیل، این دوره باعث نارضایتی مردم فرانسه و مخدوش شدن چهره انقلاب این کشور شد. 

ماکسیمیلیان روبسپیر

************************************

198 سال پیش در چنین روزی بیست و هشتم ژوئیه سال 1818 میلادی:

 «گاسپار مونژ» ریاضی‏ دان شهیر فرانسوی و مبتکر هندسه ترسیمی درگذشت. او پسر یک کاسب دوره‎‏گرد بود و خود نیز تا شانزده سالگی به کار اشتغال داشت. اما پس از مدتی به تحصیل روی آورد و از دانشگاه فارغ التحصیل شد. گاسپار در نوجوانی نقشه بزرگی از کشورش ساخته بود که مورد توجه دولت فرانسه قرار گرفت. از این رو، آن را در فرمانداری به دیوار نصب کردند و همین مسئله باعث فرستادن او به دانشگاه گردید. مونژ به مطالعه بعضی از شاخه‏‎های هندسه، جانی دوباره بخشید و کار وی نقطه شروع شکوفایى فوق‎‏العاده آن رشته در سده نوزدهم بود. وی علاوه بر ریاضی، در علم شیمی نیز مهارت داشت و از راه تهیه باروت و مواد منفجره، کمک زیادی به انقلابیون فرانسه در جریان انقلاب آن کشور نمود. مونْژْ هم‏چنین مدرسه پلی تکنیک پاریس را برای پرورش علمی و فنی جوانان تأسیس کرد و با مطالعات و کار علمی دقیق، موفق به ابداع هندسه ترسیمی گردید. هندسه ترسیمی روشی از ترسیم و حل کردن مسائل سه بُعدی است که به وسیله خطوط و نقاطی که در یک صفحه یعنی در یک سطح دو بعدی می‎‏باشد، کشیده می‏‎شود. گاسپار مونژ سرانجام در 28 ژوئیه 1818میلادی در 72 سالگی جان سپرد. در حالی که با اختراع هندسه ترسیمی که بدون آن، ساخت ماشین‏‎های مدرن و عمارات عظیم میسر نیست، میراث بزرگی از خود به جای گذاشت. 

گاسپار مونژ

**************************************

195 سال پیش در چنین روزی، بیست و هشتم ژوئیه سال 1821 میلادی:

کشور پرو موفق به کسب استقلال از اسپانیا شد و چنین روزی، به عنوان روز ملی این کشور نام گرفت. پرو محل اصلی قوم متمدن اینکا و امپراتوری آنها بود که از قرن دوازدهم تا شانزدهم بر شمال غربی آمریکای جنوبی تسلط داشت. در اوایل قرن شانزدهم میلادی استعمارگران اسپانیایی وارد پرو شدند و پس از کشتار بیرحمانه سرخپوستان، این سرزمین را تحت الحمایه اسپانیا درآوردند. استعمارگران اسپانیایی، مردم پرو و منابع طبیعی این سرزمین را بشدت چپاول کردند به همین علت انقلاب آزادیخواهانه و استقلال طلبانه مردم پرو اوج گرفت. سرانجام درجریان مبارزات خوزه سان مارتین و سیمون بولیوار، سرداران استقلال طلب آمریکای جنوبی، پرو مستقل و از حکومت جمهوری برخوردار شد. 

پرو

*********************************

138 سال پیش در چنین روزی، بیست و هشتم ژوئیه سال 1878 میلادی:

 معاهده تاریخی برلین در پایان کنگره ای به همین نام، میان نمایندگان کشورهای روسیه، آلمان، فرانسه، انگلیس و اتریش به امضا رسید. کنگره برلین به خواست بیسمارک، صدراعظم وقت آلمان، تشکیل شد. با امضای این معاهده قدرت سیاسی و نظامی آلمان به اوج خود رسید و زمینه برای توسعه طلبی بیشتر آلمان فراهم شد. در واقع انعقاد قرارداد برلین در سال 1878 ، از عوامل زمینه ساز جنگ جهانی اول بود. 

کنگره برلین

*******************************

126 سال پیش در چنین روزی بیست وهشتم ژوئیه سال 1890 میلادی:

«ونسان فان‏گوگ» نقاش شهیر هلندی خودکشی کرد. وی پس از مدتی تحصیل، به علت فقر، به فروشندگی پرداخت و مدتی نیز در سلک روحانیان مسیحی درآمد. فان‏گوگ در جوانی، عشق غریبی به نقاشی احساس نمود و بر اثر همین علاقه، به فراگیری این هنر روی آورد. او که به شدت تهیدست بود، با عدم امکانات به کار پرداخت و بیش از پیش گرفتار تهیدستی می‎‏شد. سرانجام تصمیم گرفت که به کاری جز نقاشی نپردازد تا این‏که در سال 1880 به یک نقاش ماهر تبدیل گردید. او دارای جنون ادواری و افسردگی بود و این حالتِ خود را در اوقات نقاشی سپری می‏‎کرد و آثار ارزنده‎‏ای به وجود می‏‎آورد. نقاشی‏‎های فان‏گوگ در طی سال‏‎های 1880 تا 1885میلادی، بسیار تیره و تاریکند که شاید بازتابی از مصیبت‏‎های عاطفی او باشد. وی در سال 1886 سفری به پاریس داشت. فان‏گوگ در این سفر تحت تاثیر نقاشان سبک اِمپرسیونیست که در آن، حالات به وسیله رنگ‏‎های تجزیه شده به نمایش درمی‎‏آیند، قرار گرفت و از آن پس آثارشْ روشنی و صفای رنگ تازه پیدا کرد. مهم‏ترین خدمت فان‏گوگ به عالم نقاشی، مبارزه با اصول و قواعد رنگ‌‏آمیزی قدیمی در نقاشی بود و خود او نیز سبکی تازه و نو بدعت گذاشت. از فان‏گوگ آثارمتعددی برجای مانده که گل‏‎های آفتابگردان، شب ستاره و سیب‏‎زمینی‎خوران شهرتی جهانی دارند. وی در پنج سال آخر عمر خویش بیش از هشت‏صد تابلو ترسیم کرد تا این‏که سرانجام در 28 ژوئیه 1890میلادی در 37 سالگی خودکشی کرد. 

ونسان فان‏گوگ

*************************

114 سال پیش در چنین روزی برابر با بیست و هشتم ژوئیه 1902 میلادی:

کارل پوپِر فیلسوف و نظریه‎‏پرداز معروف اتریشی در خانواده‎‏ای یهودی در ویِن پایتخت اتریش، به‎‏دنیا آمد. وی پس از طی تحصیلات خود، مدتی به مشاغل آزاد روی آورد اما پس از آن به تدریس پرداخت. با قدرت‎‏گیری نازی‏‎ها در آلمان و سپس اتریش، پوپر جهت دوری از حاکمیت حزب نازی، به زلاندنو در قاره اقیانوسیه سفر نمود و به تدریس در دانشگاه مشغول شد. وی طی سال‏‎های بعد به ارائه نظرات خود پرداخت و طی بیش از پنجاه سال تدریس، کتاب‏‎هایی نیز نگاشت. پوپر در این زمان، در فلسفه علم و فلسفه سیاسی به‏‎عنوان یکی از نظریه‏‎پردازان شاخص شناخته شد و کتاب‏‎هایش به حدود سی زبان ترجمه گردید. پوپر با رد پوزیتیویسم منطقی و فلسفه تحلیلی، معیار علمی بودن یک گزاره را ابطال‏‎پذیری عنوان کرد. به این معنا که دانشمند نظریه‎‏ای را با حدس عرضه می‏‎کند و درصورتی‏که این نظریه با یک قضیه مشاهده‎‏ای ناسازگار باشد، آن نظریه ابطال می‏‎شود. پوپر در فلسفه سیاسی نیز یکی از بزرگ‏ترین حامیان لیبرالیسم در قرن بیستم به‏‎شمار می آید. پوپر در عین حال از نظم نوین امریکا حمایت کرد و ژاندارمی امریکا بر جهان را پذیرفت. از پوپر آثاری به‎‏جای مانده که "جامعه باز و دشمنان آن"، "شناخت عینی"، "حدس‌‏ها و ابطال‏‌ها"، "فقر تاریخی‏گری" و "منطق اکتشاف علمی" از آن جمله‏‎اند. کارل ریموند پوپر سرانجام در ۱۷ سپتامبر ۱۹۹۴میلادی در سن ۹۲ سالگی درگذشت.

کارل پوپِر

*******************************************

102 سال پیش در چنین روزی، بیست و هشتم ژوئیه سال 1914 میلادی:

در آستانه جنگ جهانی اول، امپراتوری اتریش به بهانه قتل ولیعهد این کشور در صربستان، به دولت صربستان اعلان جنگ داد. اما علت واقعی این اعلان جنگ، مخالفت مردم صربستان با دخالت های اتریش در امور داخلی کشورشان و شورش علیه این کشور بود. در جنگ جهانی اول، دولت های آلمان، اتریش و عثمانی در یک جبهه قرار داشتند و کشورهای روسیه، فرانسه، انگلستان و صربستان جناح مقابل را تشکیل می دادند. 

گاوریلو پرینسیپ-کسی که فرانتس فردیناند، ولیعهد اتریش، را به قتل رساند.

*************************************

56 سال پیش در چنین روزی بیست و هشت ژوئیه سال 1960 میلادی:

خانم "اتل لیلیان وینیچ" نویسنده معروف انگلیسی درگذشت. اِتِل لیلیان وینیچ در طفولیت پدر را از دست داد. وینیچ پس از گذران مراحل ابتدایى تحصیل، در هجده سالگی برای ادامه تحصیل عازم آلمان شد. وی در آن‏جا ضمن تحصیل، در رشته موسیقی نیز به فعالیت پرداخت و آن را به خوبی آموخت. وی هم‏چنین به فراگیری فلسفه، ادبیات و زبان‏‎شناسی پرداخت. وینیچ شیفته پژوهش در ادبیات جهان بود. از این رو، در سال 1887میلادی سفری به روسیه داشت و در آن‏جا در رشته ادبیات و زبان روس مطالعات وسیعی به عمل آورد. وی چندین سال به کار ترجمه پرداخت تا این‏که در سال 1897میلادی در سن 33 سالگی اولین کتاب خود به نام "خرمگس" را منتشر نمود. این کتاب در اندک زمانی به فروش رفت و تجدید چاپ شد. وی در این کتاب، سیمای واقعی و حقیقی انسان‏‎هایى را مجسم کرده است که برای کسب آزادی و استقلال و حقوق اجتماعی خود، دست به مبارزه دامنه‎‏داری می‎‏زنند و در این راه از مرگ نیز هراسی ندارند. وینیچ طی سال‏‎های فعالیت خود، آثار متعددی منتشر کرد که جک دایموُنْد، الیویالتام و کفشت را بکن از آن جمله‏‎اند. خانم اِتِل لیلیان وینیچ سرانجام در بیست و هشت ژوئیه 1960میلادی در نود و شش سالگی درگذشت. 

اتل لیلیان وینیچ

********************************************

40 سال پیش، در روز بیست و هشتم ژوئیه سال 1976 میلادی:

 زلزله بسیار شدیدی شهر «تانک شان» در شرق چین را لرزاند. این زمین لرزه که 7.8 ریشتر شدت داشت، بیش از 600 هزار کشته و صدها هزار مجروح و آواره برجای گذاشت. البته مقام های رسمی چین تلفات زلزله این کشور را 240 هزار کشته، ذکر کردند. این زمین لرزه بزرگترین زلزله این کشور پس از زمین لرزه سال 1556 میلادی، بود که باعث مرگ 830 هزار تن شد. 

زلزله در تانک شان

**********************************

 35 سال پیش، در روز هفتم اسد سال 1360 هجری شمسی:

 « ابوالحسن بنی صدر » رئیس جمهور مخلوع ایران به همراه « مسعود رجوی » رهبر گروهک تروریستی مجاهدین خلق ( معروف به منافقین ) از ایران گریخت. 37 روز قبل از آن ، بنی صدر به دلیل بی کفایتی و تشنج آفرینی و ناتوانی در دفاع از کشور در برابر تهاجم ارتش صدام حسین ، رسماً از سمت ریاست جمهوری برکنار شده بود. وی امیدوار بود با ترورهای وحشیانه مجاهدین خلق بار دیگر به قدرت بازگردد. اما درپی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و برگزیده شدن محمد علی رجائی به سمت ریاست جمهوری ، بنی صدر ناامیدانه با لباس زنانه به همراه رجوی به فرانسه گریخت. بنی صدر در این کشور همچنان به فعالیت علیه جمهوری اسلامی ایران ادامه داد. رجوی نیز در خیانتی آشکار گروهش را در خدمت صدام حسین درآورد ، اما پس از سقوط دیکتاتور عراق ، این گروه نیز عملاً کارآیی خود را از دست داد. 

بنی صدر و رجوی

****************************************

 23 سال پیش، در روز هفتم اسد سال 1372 هجری شمسی: 

«هادی اسلامی» هنرمند صاحب نام سینما ، تلویزیون و تئاتر ایران درگذشت. وی در سال 1318 متولد شد و بازی در تئاتر را از سنین دبیرستان آغاز کرد و سپس به دانشکده تئاتر رفت. اسلامی در سال 1346 ه.ش تئاتر « زیر گذر لوطی صالح » را که بهترین کارش در این زمینه به شمار می رود ، نوبسندگی و بازیگری کرد. درپی پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، این هنرمند حضور در سینما را با بازی در فیلم « دست شیطان » آغاز کرد. هادی اسلامی همچنین در چند مجموعه تلویزیونی نیز به ایفای نقش پرداخت . وی در سال 1364 ه.ش از سوی جشنواره فیلم فجر به عنوان بهترین بازیگر مرد برای بازی در فیلم « اتوبوس » شناخته شد. از دیگر فیلمهای وی می توان « موج توفان » ، « مرگ سفید » و « آشیانه مهر » را نام برد.

هادی اسلامی

 *******************************

 20 سال پیش، در روز هفتم اسد سال 1375 هجری شمسی: 

«عبدالله فرادی» استاد معاصر هنر خوشنویسی ایران درگذشت. وی در سال 1306 به دنیا آمد و از کودکی به این هنر علاقه مند شد. فرادی در نوجوانی خطاطی را جدی تر دنبال کرد و با آنکه در دو رشته حقوق و ادبیات لیسانس گرفت و برای ادامه تحصیل به فرانسه نیز رفت ، اما هیچگاه خوشنویسی را فراموش نکرد. فرادی نزد خوشنویسان برجسته معاصر حضور یافت و در اعتلای هنر خود کوشید تا آنکه خود استادی برجسته شد. وی تعداد زیادی خوشنویس تربیت کرد و کتابها و متون متعددی را به خط خوش نگاشت. 

عبدالله فرادی

*********************

 11 سال پیش، در روز هفتم اسد سال 1384 هجری شمسی: 

شیخ «محمد تقی بهلول گنابادی»، عالم، عارف و مبارز ایرانی درگذشت. وی در سال 1279 ه.ش در شهر گناباد در شمال شرقی ایران متولد شد. هشت ساله بود که حافظ کل قرآن شد و پس از آموختن دروس مقدماتی دینی ، برای ادامه تحصیل عازم شهر مقدس مشهد شد. محمدتقی بهلول ، در دفاع از اسلام و مسلمانان بسیار شجاع و دلیر بود. هنگامی که رضا خان ، دیکتاتور پهلوی درپی برداشتن حجاب زنان ایرانی بود ، وی در سال 1314 ه.ش در مشهد طی یک سخنرانی تند و اعتراض آمیز ، این اقدام را محکوم می کند که به سرکوب مردم و فرار بهلول به افغانستان می انجامد. او در این کشور نیز به مبارزه با استبداد می پردازد که برایش 30 سال زندانی درپی داشت. شیخ محمد تقی بهلول پس از آن به دانشگاه الازهر مصر می رود و با استقبال مواجه می شود. اما پس از چندی ، هنگامی که به ایران بازمی گردد ، دستگیر می شود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، وی به هدایت و ارشاد مردم و حمایت از نظام اسلامی پرداخت . این عالم مجاهد ، بسیار ساده زیست و زاهد بود و از قریحه شاعری نیز برخوردار بود، به طوری که 200 هزار بیت شعر از وی باقی مانده است. 

محمد تقی بهلول گنابادی

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید