این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
پنج شنبه, 07 اسد 1395 17:27

جمعه 8 اسد 1395

جمعه 8 اسد 1395

امروز جمعه هشتم اسد سال 1395 هجری شمسی، برابر با 24 شوال سال 1437 هجری قمری و مطابق با 29 ژوئیه سال 2016 میلادی است.

*************************************

در تقویم ایرانی روز هشتم اسد به عنوان روز بزرگداشت عارف شهید "شیخ شهاب‎‏الدین سهروردی" معروف به "شیخ اشراق" نامگذاری شده است. شیخ شهاب‎‏الدین سهروردی ابوالفتوح حکیم، متکلم، ادیب و فیلسوف شهیر، معروف به شیخ اشراق، در سال 549 قمری در سهرورد در حوالی زنجان به دنیا آمد. وی پس از آن که حکمت و اصول فقه را فرا گرفت در علوم حکمت و فلسفه سرآمد همگان شد و بر اثر تیزهوشی، قوت حافظه و نیک‎‏اندیشی، در بسیاری از علوم زمان به استادی دست یافت. سهروری چون در بسیاری از موارد، برخلاف رای قدما سخن گفته و از حکمت ایرانی و اصطلاحات دین زردشتی استفاده کرده بود، متعصبان او را به الحاد و بی ‏دینی متهم نموده و با نظر علمای حَلَب، فرمان به قتل او دادند. تا اینکه سرانجام وی را در سال 587 قمری در 38 سالگی به قتل رساندند. سهروردی آثار متعددی به فارسی و عربی دارد که منطِقُ التّلویحات، المقاوِمات، حکمةُ الاِشراق به عربی و روزی با جماعت صوفیان، عقل سرخ و پرتونامه به فارسی از آن جمله‏‎اند. سهروردی، حکمت اشراق را احیا نمود و آن را به کمال رسانید. در حکمت اشراق، سیر و سلوک تنها زاده فکر نیست، بلکه بر اثر ریاضت و راهنمایی ذوق حاصل شده است. ملاصدرای شیرازی و حاج ملا هادی سبزواری از عقاید سهروردی بهره بردند و از آن در ارایه و تبیین حکمتِ متعالیه استفاده کردند. 

شیخ شهاب الدین سهروردی

********************************

 1226 سال پیش درچنین روزی، بیست و چهارم شوال سال 211 هجری قمری:

«عبدالرزاق صنعانی»، از دانشمندان و محدثین مشهور قرن سوم هجری قمری در 85 سالگی در یمن درگذشت. وی دانشمندی آگاه و پرهیزکار بود و بسیاری از علمای آن روزگار از دانش او بهره برده اند. این فقیه عالیقدر که در اواخر عمر بینائی خود را از دست داده بود، از حافظین برجسته قرآن کریم به شمار می رفت. از تالیفات او می توان به «تفسیر قرآن» اشاره کرد که یک نسخه خطی آن در خزانه مصر نگهداری می شود.

عبدالرزاق صنعانی

*****************************

 688 سال پیش درچنین روزی، بیست و چهارم شوال سال 749 هجری قمری:

«ابن لبان» (Ebn-e Labban)، فقیه، محدث، مفسر و نویسنده مسلمان درگذشت. وی در سال 679 هجری قمری در شهر دمشق متولد شد و دوران کودکی را در زادگاهش گذراند. وی به آموختن فقه، اصول فقه و حدیث نزد اساتید بزرگ وقت پرداخت. ابن لبان در سرودن شعر نیز از قریحه خاصی برخوردار بود. او علاوه بر تدریس و وعظ و خطابه، به تفسیر قرآن هم مشغول بود. تنها اثر چاپ شده از او کتابی است در تفسیر قرآن که به بررسی آیات محکم و متشابه در قرآن کریم پرداخته است.

ابن لبان

*************************

 133 سال پیش در چنین روزی ، بیست و نهم ژوئیه سال 1883 میلادی :

«بنیتو موسولینی»(Benito Mussolini)، سیاستمدار دیکتاتور و بنیانگذار حزب فاشیست در خانواده ای متوسط در ایتالیا متولد شد. او پس از اتمام تحصیلات به حرفه روزنامه نگاری روی آورد. موسولینی با تاسیس حزب فاشیست ایتالیا، قدرتی بسیار یافت و بعد از تصدی پست نخست وزیری، ایتالیا را بعنوان متحد آلمان نازی، وارد جنگ جهانی دوم کرد. در پی حملات موفقیت آمیز متفقین به ایتالیا و شکست این کشور ، حکومت موسولینی نیز سقوط کرد و سرانجام وی به هنگام فرار به سوئیس، توسط گروهی از پارتیزانهای ایتالیایی دستگیر و در آوریل سال 1945 کشته شد.

بنیتو موسولینی

*************************

75 سال پیش در چنین روزی، بیست و نهم ژوئیه سال 1941 میلادی:

در جریان جنگ جهانی دوم، ژاپن که متحد آلمان نازی بود، سربازان خود را برای تصرف کشورهای هند و چین در سواحل جنوبی این منطقه پیاده کرد. ژاپن قبلاً سرزمین های وسیعی از شرق و جنوب چین را اشغال کرده بود. طی سالهای 1941 تا 1942 میلادی ژاپن توانست تایلند، مالزی، سنگاپور، فیلیپین، اندونزی و میانمار را که تحت الحمایه انگلیس، فرانسه و هلند بودند، تصرف کند. اما با ورود آمریکا به جنگ جهانی دوم و سازماندهی قوای متفقین، ژاپن به تدریج از کشورهای تحت اشغالش عقب رانده شد و حتی برخی از جزایر خود را از دست داد، تا آنکه در ماه اوت سال 1945 میلادی به دنبال بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی توسط آمریکا، تسلیم متفقین شد.

ژاپن و جنگ جهانی دوم

*****************************

 59 سال پیش، در روز بیست و نهم ژوئیه سال 1957 میلادی:

«آژانس بین المللی انرژی اتمی»، توسط سازمان ملل متحد تاسیس شد. هدف از تاسیس این آژانس، نظارت بر نیروگاههای هسته ای فعال به منظور تضمین استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای و جلوگیری از بکارگیری آن برای مقاصد نظامی و تولید سلاحهای کشتار جمعی بوده است. مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین است و یک آزمایشگاه پژوهشی در این شهر ، نتیجه تحقیقات خود را در زمینه های مختلف، برای استفاده مفید و صلح آمیز از انرژی هسته ای در اختیار کشورهای عضو قرار می دهد. با این حال این آژانس، تحت تاثیر قدرتهای بزرگ، از اهداف اصلی خود فاصله گرفته و بصورت گزینشی و سیاسی عمل می کند. چنانکه پنج کشور اصلی دارنده سلاح هسته ای (آمریکا، روسیه، فرانسه، انگلیس و چین) از شمول نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی خارج هستند. ازطرف دیگر فعالیتهای هسته ای صلح آمیز برخی کشورها تحت فشار دولتهای بزرگ با مشکل روبرو می شود و در مقابل، بر برنامه های هسته ای بعضی دولتها نظیر رژیم صهیونیستی که دارای سلاحهای اتمی هستند، نظارتی صورت نمی گیرد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی

*************************

 37 سال پیش، در روز بیست و نهم ژوئیه 1979 میلادی :

«هربرت مارکوزه» ( Herbert Marcuse ) ، متفکر آلمانی درگذشت . وی درسال 1898 میلادی متولد شد و پس از به قدرت رسیدن نازی ها در آلمان ، به آمریکا رفت . مارکوزه خود را مارکسیست می دانست، اما مارکسیسم شوروی را خشک و خشن و انعطاف ناپذیر ارزیابی می کرد ، لذا مورد انتقاد بسیاری از مارکسیست ها بود. از جمله آثار وی می توان «روش و تمدن»، «انسان تک ساحتی» و «انقلاب یا اصلاح» را نام برد.

هربرت مارکوزه

*****************************************

17 سال پیش در چنین روزی هشتم اسد سال 1378 هجری شمسی :

«سید جلال الدین مجتبوی» استاد برجسته و پژوهشگر شهیر ایرانی درگذشت:استاد دکتر سید جلال الدین مجتبوی از استادان گرانقدر دانشگاه تهران و پژوهشگران برجسته علوم عقلی در سال 1307 ش در تهران به دنیا آمد. وی پس از طی تحصیلات ابتدایی و متوسطه، مقطع لیسانس و سپس دکترا را به پایان برد و در فلسفه فارغ التحصیل گردید. استاد مجتبوی پس از اخذ دکترا، در گروه فلسفه دانشگاه تهران به تدریس اشتغال ورزید و مدت 9 سال نیز ریاست دانشکده ادبیات و علوم انسانی و مدیریت گروه فلسفه این دانشکده را برعهده داشت. دکتر مجتبوی در طی سال‏های متمادی، آثار متعددی در حکمت و فلسفه تالیف و ترجمه نمود که کلیات فلسفه، فلسفه یونان و روم و فلسفه یا پژوهش حقیقت از جمله ترجمه ‏های ایشان می ‏باشد. همچنین ترجمه و توضیح قرآن که به عقیده صاحبنظران از بهترین ترجمه‏ های قرآن مجید به شمار می‏رود از این استاد برجای مانده است. استاد مجتبوی سرانجام پس از عمری تدریس و اشاعه فرهنگ اسلامی، سرانجام در 71 سالگی در تهران به رحمت ایزدی پیوست.

سید جلال الدین مجتبوی

*************************************

9 سال پیش، در روز هشتم اسد سال 1386 هجری شمسی: 

آیت ا... «علی اکبر فیض» معروف به «مشکینی» از روحانیون برجسته و مبارز ایران ، دار فانی را وداع گفت . وی در سال 1300 هجری شمسی در نزدیکی مشکین شهر - در شمال غربی ایران - در خانواده ای اهل علم و فضیلت ، متولد شد . آیت ا... مشکینی ، تحصیل علوم دینی را نزد پدر خود آغاز کرد . سپس برای ادامه تحصیل به قم رفت . این روحانی بزرگوار نزد علمای برجسته ای چون آیت ا... العظمی بروجردی و امام خمینی (ره) درس علم و اخلاق آموخت و به بالاترین مدارج علمی دست یافت . وی همچنین جزو اولین کسانی بود که به نهضت امام خمینی برای مبارزه با شاه پیوست و بارها دستگیر ، زندانی و تبعید شد . درپی پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، آیت ا... مشکینی ، مسئولیتهای مهمی را برعهده گرفت که مهمترین آنها ریاست سه دوره مجلس خبرگان رهبری بود که تا زمان وفاتش ادامه داشت . از تالیفات این استاد فرزانه و معلم اخلاق می توان به کتابهای « اصلاح الاصول » ، « ازدواج در اسلام » و « بحث تکامل از نظر اسلام » اشاره کرد.

 آیت ا... مشکینی

----------------------------------------

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید