این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 09 اسد 1395 15:44

شنبه 9 اسد 1395

شنبه 9 اسد 1395

امروز، شنبه نهم اسد سال 1395 هجری شمسی، برابر با 25 شوال سال 1437 هجری قمری و مطابق با سی ام ژوئیه سال 2016 میلادی است.

*******************************************

1289 سال پیش، در روز بیست و پنجم شوال سال 148 هجری قمری:

حضرت امام «جعفر صادق» (ع) نواده رسول خدا (ص) به دستور منصور دوانیقی، حاکم ستمکار عباسی به شهادت رسید. امام جعفر صادق (ع) به روایتی در سال 83 هجری قمری در شهر مدینه چشم به جهان گشود و در دامان پدر گرامیش امام محمد باقر (ع) و مادری با ایمان و فرزانه، پرورش یافت. آن حضرت در 31 سالگی، پس از شهادت امام محمد باقر (ع)، عهده دار مسئولیت امامت و هدایت مسلمین شد. دوران زندگانی آن حضرت مصادف با ایام حکومت پنچ تن از حاکمان اموی و دو تن از حاکمان عباسی بود و در این زمان درگیری شدید بین امویان و عباسیان بر سر حاکمیت، از فشار آنها بر اهل بیت پیامبر (ص ) کاسته بود. همین موضوع، زمینه مناسبی برای امام جعفر صادق (ع) فراهم آورد تا به گسترش علوم اسلامی و تربیت شاگردان مکتب خود بپردازد و هزاران فقیه و دانشمند در علوم مختلف چون طب، شیمی، جبر، نجوم و سایر علوم تربیت کند، چنانکه جابر بن حیان که به پدر علم شیمی مشهور است، از شاگردان آن حضرت بود. امام جعفر صادق (ع) به همراه پدرش امام محمد باقر(ع) بزرگترین مرکز علمی آن روز جهان اسلام را در شهر مدینه پایه گذاری کرد و عده بیشماری از دانش پژوهان از نقاط دور و نزدیک از محضر درس و علم ایشان بهره بردند. سرانجام به دستور منصور دوانیقی حاکم ستمکار عباسی که تحمل نفوذ فوق العاده امام صادق (ع) را در میان مردم نداشت، آن حضرت را در 65 سالگی مسموم کردند و به شهادت رساندند و پیکر مطهر امام صادق (ع) در قبرستان بقیع ـ واقع در شهر مدینه ـ به خاک سپرده شد. ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام جعفر صادق (ع)، سخنی از آن بزرگوار برایتان نقل می کنیم: «دانش بجویید و همراه با کسب دانش، خود را با بردباری و وقار زینت بخشید و نسبت به کسی که به او دانش می آموزید، فروتن باشید.»

شهادت امام جعفر صادق(ع)

*******************************************

901 سال پیش در چنین روزی، بیست و پنجم شوال سال 536 هجری قمری:

«احمد هروی»، محدث و نویسنده مسلمان ایرانی، وفات یافت. وی از مدرسین برجسته مدرسه نظامیه بلخ ـ در شمال افغانستان کنونی ـ به شمار می رفت و معروفترین شاگرد او که در محضرش تربیت یافت، رشیدالدین وطواط ادیب و سخن سرای والامقام بلخ بود. هروی درسال 520 هجری قمری، پس از مراسم حج به بغداد آمد و به درخواست گروهی از دانشمندان و نویسندگان این شهر، به تدریس حدیث و ادبیات پرداخت.

احمد هروی

***************************************

118 سال پیش در چنین روزی 30 ژوئیه سال 1898 میلادی:

اتو فن بیسمارک نخستین صدراعظم وسیاستمدار کهنه کار و تاریخ ساز آلمان درگذشت. مردی که با سه جنگ به قول خودش «محدود» آلمان را به صورت کشوری واحد درآورد و «داور قدرت‌های اروپایی» ساخت. بسمارک 28 سال رئیس دولت پروس و نخستین صدراعظم آلمان واحد بود. بیسمارک که در سال 1862 نخست وزیر پروس شده بود نقشه وحدت آلمان را کشید و برای رسیدن به این هدف راهی نداشت جز اینکه دست اتریش را از کنفدراسیون ایالت‌های کاتولیک آلمان کوتاه کند و شلسویگ ـ هلشتاین Schleswig-Holstein را از دانمارک پس بگیرد و به نفوذ فرانسه در ایالت‌های جنوبی آلمان پایان دهد. وی پس از تقویت بنیه نظامی آلمان با سه جنگ به هر سه هدف خود رسید. دانمارک، اتریش و فرانسه هر سه شکست خوردند. شکست فرانسه بسیار شدید و پُرسر و صدا بود و نیروهای آلمان در سال 1871 وارد پاریس شدند. با وجود این که بیسمارک در ژانویه سال 1871 ایجاد امپراتوری واحد آلمان را اعلام داشت و ویلهلم یکم را امپراتور آن و خویش را صدراعظم آلمان واحد اعلام کرد، ولی این کشور را از صورت فدرال خارج نساخت. بیسمارک نقش موثری در توسعه و پیشرفت آلمان و توسعه زیرساخت های این کشور داشت. با وجود این، در سال 1890 با امپراتور تازه آلمان (ویلهلم دوم) اختلاف نظر پیدا کرد و کنار رفت و هشت سال باقیمانده عمرش را به نوشتن کتاب پرداخت.

اتو فن بیسمارک

********************************

124 سال پیش در چنین روزی برابر با نهم اسد 1271 شمسی:

عالم امامی و فقیه اصولی آیت‎اللَّه «ملااحمد بن علی اکبر فاضل مراغی» وفات یافت. آیت ‏اللَّه ملااحمد فاضل مراغی در اواسط قرن سیزدهم هجری قمری به دنیا آمد. وی در اصل از اهالی مراغه و ساکن تبریز بود. ایشان پس از طی تحصیلات مقدماتی علوم اسلامی، راهی حوزه علمیه نجف اشرف گردید و از محضر استاد اعظم، شیخ مرتضی انصاری و سید حسین کوه کمره‏ای و دیگر بزرگان استفاده نمود. فاضل مراغی پس از سالیانی که در حوزه نجف حضور داشت به مدارج بالای علمی دست یافت به تبریز بازگشت و به تدریس فقه و اصول و کلام پرداخت. از ایشان آثاری بر جای مانده که حاشیه بر نهج ‏البلاغه، حاشیه بر صمدیه، تفسیر قرآن و نکات القرآن و بیان دقائقه از آن جمله است. سرانجام این عالم امامی و فقیه اصولی و متکلم و ادیب بزرگوار، در نهم اسد۱۲۷۱ ش برابر با پنجم محرم الحرام ۱۳۱۰ق در تبریز درگذشت و پیکرش را به نجف منتقل نموده و در وادی ‏السلام به خاک سپرده شد.

ملااحمد بن علی اکبر فاضل مراغی

***************************************

69 سال پیش در چنین روزی 30 ژوئیه سال 1947 میلادی:

«هنری فورد» مخترع امریکایی و پدر صنعت اتومبیل در سن 84 سالگی درگذشت. هنری فورْد مخترع امریکایى در 30 ژوئیه سال 1863م در خانواده‏ای فقیر در امریکا به دنیا آمد. فورد از کوچکی علاقه مفرطی به پیچ و مهره و ابزار مکانیکی داشت و به هنگام کودکی به ساعت سازی و در جوانی به شغل مکانیکی روی آورد. هنری روزی ماشینی را دید که بدون اسب و با نیروی بخار در جاده حرکت می‏ کند. وی وقتی آن را از نزدیک مشاهده کرد، خودش مثل آن را ساخت و در 12 سالگی اولین ارابه بی‏اسب را مورد آزمایش قرار داد. هنری این دستگاه را تکمیل نمود و در سال 1896م اتومبیل خود را برای اولین بار به نمایش گذاشت. وی در سال‏های بعد، اختراع خود را تکمیل کرد و علی‏رغم اینکه دیگران نیز اتومبیل‏ های مشابهی ساخته بودند، ولی در سال 1895م، رسماً امتیاز اختراع اتومبیل به هنری فورد داده شد. فورد در ابتدا به همراه شرکای خود، شرکت اتومبیل سازی دیترویت را تأسیس کرد و در سال 1903، شرکت موتور فورد را به وجود آورد. او در سال 1907 سهام دیگران را خرید و از آن پس اداره شرکت در خانواده او باقی ماند و ثروتی هنگفت به دست آورد. فورد با اتخاذ تدابیری، اتومبیل ارزان به تعداد بسیار تولید کرد و از این حیث، از تمام رقبای خود پیشی گرفت. هنری فورد که در ابتدا دارای خانواده‏ای فقیر بود، پس از این اختراع، به عنوان پدر صنعت اتومبیل‏سازی شهرت یافت و به هنگام مرگ، یک امپراتوری بزرگ در صنعت اتومبیل به وجود آورده بود. 

هنری فورد

*******************************

36 سال پیش، در روز نهم اسد سال 1359 هجری شمسی:

 مشخصات پرچم جمهوری اسلامی ایران که قبلاً به تصویب رسیده بود اعلام شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران خواستار طراحی پرچمی شدند که با محتوا و اهداف این نظام اسلامی هماهنگ باشد. پرچمی که به تصویب رسید، چون گذشته دارای سه رنگ سبز در بالا، سفید در وسط و قرمز در پایین است. سبز، رنگ پرچم اسلام و همچنین نماد سرسبزی و آبادانی ایران می باشد. رنگ سفید، صلح طلبی و مسالمت جویی ایرانیان را نشان می دهد و قرمز رنگ خون و حاکی از جانبازی آنان در دفاع از دین و میهن خویش است. در وسط پرچم جمهوری اسلامی ایران آرم «الله» وجود دارد که با دقت بیشتر، «لا اله الا الله» خوانده می شود. در حاشیه رنگ سفید نیز 22 مرتبه عبارت «الله اکبر» نوشته شده که نماد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در 22 دلو 1357 ه.ش است. در مجموع، پرچم جمهوری اسلامی ایران آموزه های اسلامی و الهی حاکم بر جمهوری اسلامی ایران را نشان می دهد.

پرچم جمهوری اسلامی ایران

 *******************************

29 سال پیش در چنین روزی برابر با نهم اسد 1366 شمسی:

حادثه جمعه خونین مکه رقم خورد. در روز نهم اسد 1366 شمسی برابر با ششم ذی‎حجّه سال 1407 قمری، هزاران زائر ایرانی و تعدادی از زائران دیگر کشورهای اسلامی در مکه معظّمه و خانه خدا، در حال انجام فریضه الهی برائت از مشرکین بودند که به دست ماموران دولت وهابی عربستان سعودی مورد تهاجم وحشیانه قرار گرفته و برخی از آنان به شهادت رسیدند. زائران خانه خدا، مراسم برائت را همه ساله با الهام از تعالیم اسلام و قرآن برگزار می‏‎کنند و در آن، ضمن دعوت مسلمانان به اتحاد، بیزاری خود را از دشمنان اسلام به ویژه آمریکا و رژیم صهیونیستی اعلام می‏‎دارند. بر اثر این یورش بی‏‎رحمانه در خانه امن الهی، چهارصد نفر از حُجّاج ایرانی به شهادت رسیده و بیش از هزار نفر نیز زخمی شدند. حمله به زائران خانه خدا نشان داد که سردمداران وهابی عربستان، نه تنها لیاقت خدمت به حرمین شرفین در این کشور را ندارند، بلکه برای اثبات سرسپردگی خویش حاضرند احکام مُحکم الهی را نیز زیر پا بگذارند. 

تصویری از حادثه جمعه خونین مکه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید