این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 09 اسد 1395 15:47

یکشنبه 10 اسد 1395

یکشنبه 10 اسد 1395

امروز، یک شنبه دهم اسد سال 1395 هجری شمسی، برابر با 26 شوال سال 1437 هجری قمری و مطابق با سی و یکم ژوئیه سال 2016 میلادی است.

*****************************************

210 سال پیش در چنین روزی، سی و یکم ژوئیه سال 1806 میلادی:

سرزمین کاپ در جنوب قاره آفریقا به تصرف سپاهیان انگلیس درآمد. به این ترتیب دوران استعمار نواحی جنوبی آفریقا توسط بریتانیا آغاز شد. سرزمین کاپ بخش جنوبی آفریقای جنوبی را تشکیل می دهد که در کناره دماغه امید نیک و بین اقیانوس های اطلس و هند قرار دارد این منطقه، دارای معادن غنی طلا و الماس است و به همین دلیل، همواره مورد توجه استعمارگران بوده است.

سرزمین کاپ در افریقای جنوبی

***************************

 144 سال پیش در چنین روزی، بیست و ششم شوال سال 1293 هجری قمری:

آیت ا... «سید عبدالمحمد موسوی»، مجتهد آگاه و مرجع تقلید مسلمانان ایران وفات یافت. او از هفت سالگی با حفظ قرآن، تحصیلات علوم دینی را آغاز کرد. وی در بیست و چهار سالگی به درجه اجتهاد نائل شد و سپس به کار تدریس پرداخت. او از مدرسین بزرگ علوم دینی بود و تدریس فقه و اصول فقه، تشکیل حوزه های علمیه و مدارس دینی، همچنین اجرای احکام الهی در کنار سایر فعالیت های اجتماعی، از خدمات او به شمار می رود. از وی تالیفاتی برجای مانده که همه آنها به صورت خطی است و از آن میان می توان به کتب «شرح استدلالی بر عروة الوثقی» و رساله «ذخیرة العباد» اشاره کرد.

آیت ا... سید عبدالمحمد موسوی

***************************

 130 سال پیش در چنین روزی، سی و یکم ژوئیه سال 1886 میلادی:

«فرانتس لیست»( Franz Liszt) آهنگساز مجارستانی درگذشت. وی در سال 1811 میلادی متولد شد. لیست در آهنگسازی از استعداد و خلاقیت خاصی برخوردار بود. از معروفترین آهنگ های لیست می توان به سمفونی «فاوست» و «راپسودی های مجارستان» اشاره کرد. علاوه براین، وی سازنده منظومه های سمفونیک بود.

فرانتس لیست

*****************************

72 سال پیش در چنین روزی، سی و یکم ژوئیه سال 1944 میلادی:

«آنتوان دوسنت اگزوپری» ( Antoine de Saint-Exupery )، نویسنده فرانسوی در جریان جنگ جهانی دوم، به علت سقوط هواپیمایش، جان خود را از دست داد. وی در سال 1900 میلادی در لیون فرانسه متولد شد. او به دلیل علاقه اش به هوانوردی، دراین رشته مشغول به کار شد. اگزوپری درجریان جنگ جهانی دوم به خدمت ارتش درآمد و حمل و نقل مرسولات پستی را بر عهده گرفت. وی در چنین روزی، برای انجام ماموریت روزانه اش پرواز کرد، ولی دیگر اثری از او و هواپیمایش یافت نشد. اگزوپری، به دلیل نویسندگی و آثاری که از او برجای مانده، شهرت یافته است. اگزوپری در اوقات بیکاری به نوشتن می پرداخت و شاهکار او کتاب «شاهزاده کوچولو» نام دارد. «پیک جنوب» و «پرواز شبانه»، از دیگر کتاب های این نویسنده فرانسوی هستند.

آنتوان دوسنت اگزوپری

*******************************

 51 سال پیش، در روز بیست و ششم شوال سال 1386 هجری قمری:

 آیت الله «سید محمد علی شهرستانی» ملقب به هِبة الدین، عالم و مجاهد عراقی، دار فانی را وداع گفت. وی در سال 1301 هجری قمری در شهر مقدس کربلا به دنیا آمد و ابتدا در زادگاهش و سپس در نجف اشرف دروس مختلف اسلامی را آموخت تا به درجه رفیع اجتهاد نائل شد. آیت الله شهرستانی، عالمی پرکار و متعهد بود و در طول زندگی خود نه تنها کتاب های بسیاری نوشت، بلکه اقدامات متعددی در جهت اعتلای اسلام و مسلمین انجام داد. وی برای استقلال عراق تلاش بسیاری کرد و شخصاً در جبهه نبرد با نیروهای انگلیسی حضور یافت. این عالم فاضل در سمت های رئیس دیوان عالی، وزیر معارف و نمایندگی پارلمان عراق نیز منشأ خدمات متعددی شد. آیت الله محمد علی شهرستانی برای وحدت و بیداری جهان اسلام نیز می کوشید و در این زمینه با افرادی چون محمد عبده ارتباط و همکاری داشت. از این عالم برجسته کتاب های بسیاری در زمینه های گوناگون باقی مانده که از جمله می توان به تفسیر «المحیط» ، «حکمة الاحکام» و «نهضة الحسین» اشاره کرد. 

آیت الله سید محمد علی شهرستانی

***************************

 50 سال پیش، در روز سی و یکم ژوئیه سال 1966 میلادی: 

«وزارت مستعمرات انگلیس» پس از اقدامات مستمر برای استعمار و چپاول منابع مردم دیگر کشورها، منحل شد. این کشور اشغال کشورهای دوردست را با کمک نیروی دریایی خود از حدود قرن شانزدهم میلادی آغاز کرد. انگلیس به تدریج در رقابت با دیگر استعمارگران چون هلند، اسپانیا، پرتغال و فرانسه به برتری دست یافت و مناطق بسیاری را تحت سلطه خود درآورد. انگلیسی ها منابع مستعمرات خود را غارت و این مناطق را تبدیل به بازار مصرف خود می کردند و حتی مردم کشورهای مستعمره را بویژه در آفریقا به بردگی می بردند. در این میان، انگلیس اگرچه از جنگ جهانی اول آسیب چندانی ندید، اما در جنگ دوم جهانی متحمل خسارات فراوانی شد و در مقابل، قدرت های آمریکا و شوروی از ویرانه های جنگ، قد برافراشتند. از طرف دیگر ، آگاهی و قیام مردم در مستعمرات مختلف انگلیس، حفظ آنها را برای این استعمارگر پیر دشوار نمود و به ناچار تن به استقلال آنها داد. انحلال وزارت مستعمرات انگلیس اگرچه نشانه پایان استعمار کشورها به روش سنتی بود، اما لندن کوشیده است تا با شیوه «استعمار نوین» همچنان به نفوذ خود در سایر کشورها ادامه دهد. این نوع استعمار، با استفاده از ابزارهای سیاسی ، اقتصادی و بویژه تبلیغاتی اجرا می شود و نقش دولت استعمارگر در آن چندان آشکار نیست. 

 مستعمرات انگلیس در دهه 1920 میلادی

****************************

44 سال پیش، در روز سی و یکم ژوئیه سال 1960 میلادی:

 «الیجاه محمد» (Elijah Muhammad) رهبر سیاهپوستان مسلمان آمریکا خواستار تشکیل دولتی سیاه پوست تحت نظارت دولت فدرال این کشور شد. این طرح وی در راستای تلاش سیاهان برای رهایی از تبعیض نژادی در آمریکا بود. الیجاه محمد که خود تحت تاثیر «فرِد محمد» دیگر رهبر جنبش سیاه پوستان مسلمان آمریکا ، مسلمان شده بود ، یکی از تأثیرگذارترین افراد این جنبش محسوب می شود. وی حزب «امت اسلام» و مساجد و مراکزی برای مسلمانان این کشور تاسیس کرد. با این حال تعدادی از فعالان جنبش مسلمانان سیاه پوست آمریکا چون «مالکوم ایکس» به برخی عقاید و سیاست های الیجاه محمد اعتراض داشتند. طبیعی بود که طرح تشکیل دولت سیاه پوستان آمریکا نیز از سوی واشنگتن چندان جدی تلقی نشود. 

الیجاه محمد

 

----------------------------------------------------

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید