این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 09 اسد 1395 15:48

دوشنبه 11 اسد 1395

دوشنبه 11 اسد 1395

امروز، دوشنبه یازدهم اسد سال 1395 هجری شمسی، برابر با 27 شوال سال 1437 هجری قمری و مطابق با اول اوت سال 2016 میلادی است.

***********************************

368 سال پیش در چنین روزی ، اول اوت سال 1648 میلادی: 

استقلال کشور سوئیس به رسمیت شناخته شد و این روز، به عنوان روز ملی این کشور نامگذاری شد. این کشور در جنگ های سی ساله در اروپا از سال 1618 تا 1648 میلادی، بی طرفی خود را حفظ کرد. از این رو در پایان این جنگ ها در پیمان وستفالی، استقلال سوئیس به رسمیت شناخته شد. کشور سوئیس با 41293 کیلومترمربع مساحت، در مرکز قاره اروپا واقع است و با کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا، اتریش و لیختن اشتاین مرز مشترک دارد. 

پرچم کشور سوئیس

*************************

272 سال پیش در چنین روزی، اول اوت سال 1744 میلادی:

«ژان باپتیست لامارک» (Jean-Baptiste Lamarck)، دانشمند زیست شناس و طبیعیدان فرانسوی متولد شد. او با نگارش نخستین اثرش تحت عنوان «گیاهان فرانسه» شهرت یافت. اثر بعدی او «فرهنگ گیاه شناسی» بود که بر شهرتش افزود. لامارک در دوره انقلاب کبیر فرانسه، سرپرستی موزه تاریخ طبیعی پاریس را به عهده داشت. مهمترین فعـالیت علمی لامارک، تحقیقات جامع و مفصل او درباره بی مهره گان زنده و فسیل ها است. کتاب «فلسفه جانورشناسی و تاریخ جانوران بی مهره» از جمله آثار لامارک است که بعدها مبنای فرضیه تکامل تدریجی موجودات زنده گردید. وی در سال 1829 میلادی درگذشت. 

ژان باپتیست لامارک

****************************************

197 سال پیش در چنین روزی اول اوت سال 1819 میلادی:

«هرمان ملویل» داستان‏‎نویس و شاعر برجسته امریکایی متولد شد. ورشکستگی و مرگ پدر و عطوفت مبالغه‎‏آمیز مادر موجب شد که ملویل سراسر عمر را در کشمکش‎‏های روحی - احساسی به سر بَرَد و این مسائل در آثارش انعکاس یابد. هرمان از نوجوانی دارای شوق حادثه‎‏جویى گردید و در نوزده سالگی به عنوان یک ملوان ساده، کار بر روی کشتی را آغاز کرد. وی در طی سفرهای بعد تصمیم گرفت تا ماجراهای مسیر را یادداشت کند که این امر به نگارش دو کتاب خاطرات انجامید. وی در این کتاب‏‎ها، خاطره‎‏های دل انگیزی مطرح می‏‎نماید و شوق خود را به افق‏‎های دور دست و شکوه و جلال بکر و وحشیانه طبیعت نمودار می‏‎سازد؛ شکوهی که حتی از قلمرو افسانه نیز پا فراتر گذارده و به فضای نامتناهی رسیده است. این دو کتاب، پیروزی و موفقیت زیادی به دست آوردند و ملویل با خلق داستان‏‎های مربوط به دیار دور دست و بیگانه، مبتکر شیوه ادبی و هنرمندان‎ه‏ای گشت که بعدها نویسندگان نام آوری از آن تاثیر پذیرفتند. هرمان ملویل سرانجام در 28 سپتامبر 1891میلادی در 72 سالگی درگذشت.

هرمان ملویل

*****************************

 107 سال پیش در چنین روزی، یازدهم اسد سال 1288 هجری شمسی:

آیت ا... شیخ «فضل ا... نوری»، عالم متعهد و مبارز در تهران توسط عوامل و فریب خوردگان استعمار به دار آویخته شد. او از فقهای طراز اول تهران بود و در ترویج اندیشه های اسلامی و عدالت گرایانه تلاش فراوان کرد. آیت ا... نوری در جریان مبارزات روحانیون و مردم علیه استبداد قاجار و برپایی انقلاب مشروطه، از رهبران برجسته به شمار می رفت. اما در جریان انقلاب مشروطه و پس از تشکیل مجلس شورای ملی و تدوین متمم قانون اساسی، از آنجا که برخی قوانین و مصوبات مجلس را مغایر با اسلام می دید، به مخالفت برخاست و همراه عده ای از مبارزین در حرم حضرت عبدالعظیم در شهر ری - در جنوب تهران - تحصن کرد. شیخ فضل ا... نوری پس از آنکه مجلس شورای ملی پذیرفت قوانینی مغایر با شرع اسلام تصویب نکند، از تحصـن خارج شد و به تهران بازگشت. پس از فتح تهران و پایان استبداد صغیر، عوامل استعمار با سوء استفاده از شرایط بوجود آمده، شیخ فضل ا... نوری را که سال ها برای سرنگون کردن استبداد و حاکمیت اسلام مبارزه کرده بود، به بهانه حمایت از استبداد، در چنین روزی به شهادت رساندند.

آیت ا... شیخ فضل ا... نوری

**********************************

102 سال پیش، در روز اول اوت سال 1914 میلادی:

با اعلان جنگ آلمان به روسیه، جنگ جهانی اول رسماً آغاز شد. سه روز قبل از آن، اتریش به بهانه ترور ولیعهد این کشور در سارایوو، به صربستان اعلان جنگ داده بود. پس از اعلان جنگ آلمان به روسیه و سپس فرانسه، جنگ به سرعت گسترش یافت و کشورهای محور شامل آلمان، اتریش - هنگری و عثمانی، در مقابل متفقین متشکل از فرانسه، انگلیس، روسیه و صربستان قرار گرفتند. زمینه های این جنگ جهانی، از قبل کاملاً آماده شده بود. در دهه های پیش از شروع جنگ جهانی اول، رقابت تسلیحاتی کشورهای قدرتمند اروپایی و تلاش آنان برای گسترش مستعمرات خود، تشدید شده و اندیشه های میهن پرستانه افراطی نیز در اروپا، افزایش یافته بود. البته اتحادهای متعدد نظامی نیز زمینه را برای آغاز این جنگ ویرانگر فراهم ساخته بود. دراین میان، آلمان که از زمان به دست آوردن اتحاد و یکپارچگی در سال 1871 میلادی، قدرت نظامی فراوانی در اروپا یافته بود، در آغاز ویرانگرترین جنگ تاریخ تا آن زمان، پیشقدم شد. اما با صف آرایی متفقین، دولت های محور شکست خوردند و جنگ جهانی اول در 11 نوامبر 1918 با به جای گذاشتن 9 میلیون کشته، 29 میلیون معلول و 5 میلیون مفقود، پایان یافت. پس از جنگ جهانی اول، قرارداد صلح ورسای در ژانویه سال 1919 میلادی شرایط سختی را بر آلمان تحمیل کرد که خود یکی از عوامل زمینه ساز جنگ جهانی دوم شد.

جنگ جهانی اول

*************************************

58 سال پیش در جنین روزی اول اوت سال 1958 میلادی:

فدراسیون عربی شامل کشورهای عراق و اردن منحل شد. اوج‏گیری شخصیت جمال عبدالناصر رئیس جمهور مصر در جهان عرب به عنوان یک شخصیت ضداستعماری و فراخوانی وی مبنی بر اتحاد کشورهای عربی، در گام نخست به تأسیس جمهوری واحدی متشکل از مصر و سوریه و یمن انجامید. با توجه به حضور انگلستان در منطقه و خطری که از یک‏پارچگی جهان عرب و امت اسلامی علیه انگلستان به چشم می‎‏خورْد، این دولت استعماری درصدد برآمد تا در مقابل تصمیم عملی شده جمال عبدالناصر، دست به اقدامی مشابه بزند. در این میان، حاکمیت خاندان هاشمی بر دو کشور عراق و اردن و تسلیم هر دو در مقابل سیاست‏‎های انگلستان باعث شد تا پیمانی تحت عنوان اتحاد هاشمی میان دو رژیم سلطنتی عراق و اردن به امضا برسد. فعالیت‏‎های انگلیس سرانجام در 11 فوریه 1958میلادی به نتیجه رسید و براساس توافقنامه تشکیل فدراسیون عربی متشکل از عراق و اردن، مقرر شد دو کشور در عین حفظ موجودیت مستقل خود، از سیاست خارجی هماهنگ و توافقات مشترک در امور داخلی پیروی نمایند. عکس‎‏العمل جمال عبدالناصر در برابر تشکیل این فدراسیون و فراخوانی طرفداران خود در ارتش عراق، به کودتای نظامیان در سحرگاه 14 ژوئیه 1958میلادی انجامید. کودتاگران به رهبری عبدالکریم قاسم و عبدالسلام عارف رژیم سلطنتی را سرنگون و سران آن را اعدام نمودند و حکومت جمهوری در عراق اعلام کردند. چند روز پس از پیروزی و تثبیت حکومتِ کودتایی جدید، در اول اوت 1958میلادی پیمان اتحاد هاشمی یا فدراسیون عربی عراق و اردن پس از 6 ماه فعالیت منحل اعلام گردید.

فدراسیون عربی متشکل از عراق و اردن

**********************************

41 سال پیش، در روز اول اوت سال 1975 میلادی:

کنفرانس سران شوروی، آمریکا، کانادا و کشورهای اروپایی (بجز آلبانی) در هلسینکی پایتخت فنلاند که به «کنفرانس امنیت و همکاری اروپا» معروف شد با هدف تنش زدایی میان کشورهای بلوک شرق به رهبری شوروی و بلوک غرب به رهبری آمریکا برگزار شد. اما کنفرانس امنیت و همکاری اروپا در عمل نتایج مهمی برای نزدیک کردن بلوک شرق و غرب نداشت و بویژه با تجاوز ارتش سرخ شوروی به افغانستان در سال 1979، کارایی خود را از دست داد. درپی فروپاشی شوروی و تغییرات سیاسی در کشورهای اروپای شرقی در پایان دهه 1980، هدف کنفرانس امنیت و همکاری اروپا، به ایجاد و تداوم صلح در کشورهای اروپایی تغییر یافت و در دسامبر سال 1994 نیز «سازمان امنیت و همکاری اروپا» نام گرفت. دبیرخانه این سازمان در پراگ پایتخت جمهوری چک است و 53 کشور شامل آمریکا ، کانادا، کشورهای اروپایی و کشورهای تازه استقلال یافته شوروی، عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا هستند.

کنفرانس امنیت و همکاری اروپا

*******************************

28 سال پیش، در روز یازدهم اسد سال 1367 هجری شمسی:

هیات تحقیق اعزامی سازمان ملل به ایران و عراق، با انتشار دو گزارش اعلام کرد که رژیم سابق عراق در جریان جنگ با ایران، بارها از سلاح های شیمیایی علیه نیروهای ایرانی استفاده کرده است. این اولین اعتراف صریح سازمان ملل در مورد بکارگیری گسترده سلاح های شیمیایی توسط ارتش عراق علیه ایران بود. با این حال شورای امنیت در واکنش به استفاده نظامیان صدام حسین از سلاح های شیمیایی، قطعنامه ای علیه رژیم بعثی عراق صادر نکرد. این رژیم در طول 8 سال جنگ تحمیلی علیه ایران، بارها از سلاح های شیمیایی علیه رزمندگان و مردم غیرنظامی ایران استفاده کرد، اما در آن زمان به دلیل حمایت قدرت های غربی که خود در تولید این سلاح با صدام همکاری می کردند، تحت فشار بین المللی قرار نگرفت. به همین دلیل، ساعاتی پس از انتشار گزارش های هیات تحقیق سازمان ملل مبنی بر به کارگیری سلاح شیمیایی توسط عراق، جنگنده های عراقی شهر اُشنویه - در غرب ایران - را هدف بمب های شیمیایی قرار دادند که در نتیجه، 2400 نفر از مردم این شهر مجروح شدند. هیات تحقیق سازمان ملل، انجام این حمله توسط عراق را که پس از پذیرش آتش بس توسط ایران انجام شد، تایید کرد.

استفاده عراق از سلاح شیمیایی

*****************************

 19 سال پیش، در روز یازدهم اسد سال 1376 هجری شمسی:

 آیت الله «سید عبدالرضا حسینی شهرستانی» عالم و فقیه برجسته عراقی دار فانی را وداع گفت. وی در سال 1299 ه.ش در شهر مقدس کربلا متولد شد و تحصیلات دینی خود را به زودی آغاز کرد و از محضر اساتید معروف، بهره گرفت تا آنکه خود مجتهدی فاضل شد و شاگردان بسیاری را تربیت کرد. آیت الله شهرستانی در کارهای عام المنفعه فعال بود و مدارس، مساجد و درمانگاه برای مردم تاسیس کرد. در عین حال وی با موج تبلیغات چپ گرایانه نیز به مقابله برخاست و با چاپ مجله ای به شبهات دینی نسل جوان، پاسخ های مستدل داد. گسترش فعالیت های این عالم آگاه باعث شد تا رژیم بعث عراق وی را از کشورش اخراج کند و آیت الله شهرستانی به مشهد در ایران آمد. وی کتاب هایی را نیز به رشته تحریر درآورده که از جمله می توان به «المهدی الموعود»، «نوروز در اسلام» و «الصلاة الجمعه فی عصر الغیبه» اشاره کرد. 

آیت الله سید عبدالرضا حسینی شهرستانی

*****************************************

11 سال پیش، در روز اول اوت سال 2005 میلادی:

 «فهد بن عبدالعزیز» شاه سابق عربستان پس از سال ها بیماری درگذشت. وی در سال 1921 در ریاض - پایتخت عربستان - متولد شد. فهد بن عبدالعزیز در سال 1967 معاون نخست وزیر و 8 سال بعد ولیعهد عربستان شد. او در سال 1982 ، درپی مرگ برادرش خالد بن عبدالعزیز ، به عنوان پنجمین پادشاه سلسله آل سعود به قدرت رسید . در زمان پادشاهی ملک فهد، ریاض مناسبات بسیار نزدیکی با واشنگتن برقرار کرد. همچنین او درجریان هشت سال جنگ تحمیلی صدام علیه ایران، از رژیم صدام حمایت کرد. اما بدنبال اشغال کویت توسط عراق در سال 1990 ، فهد از صدام فاصله گرفت. فهد در سال 1995 درپی عارضه قلبی، عملاً از اداره مملکت باز ماند و این کار را به ولیعهد خود، امیر عبدالله سپرد. پس از مرگ فهد، ملک عبدالله به پادشاهی عربستان رسید.

ملک فهد

*******************************

اول اوت برابر با روز جهانی شیر مادر است.استفاده گسترده از شیر خشک و غذاهای کودک در ایام پس از جنگ جهانی دوم به‌خصوص در کشورهای توسعه‌یافته رشد چشم‌گیری یافت که همین امر، باعث نگرانی جوامع جهانی گردید. ترویج تغذیه با شیر مادر و افزایش آگاهی عموم از خواص منحصر به فرد این شیر در سلامتی کودک و حفظ و تداوم شیردهی مادران، نیازمند گامی بزرگ و اساسی بود. بر همین اساس، در اول اوت ۱۹۹۰میلادی سازمان بهداشت جهانی با همکاری یونیسف طی اجلاسی در شهر فلورانس ایتالیا، بیانیه‌ای را در تداوم، ترویج و حمایت از تغذیه با شیر مادر به امضا رساند. در این بیانیه بر اهمیت تغذیه نوزاد با شیر مادر در شش ماه اول زندگی و تأثیر آن برتندرستی کودک و مادر تأکید شده است.

روز جهانی شیر مادر

 

-------------------------------------------

More in this category: « یکشنبه 10 اسد 1395

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید