این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
یکشنبه, 02 حوت 1394 16:29

آمریکا ، نگاه از درون (1 حوت 1394)

 

 

 

مقامات دانشگاه تگزاس در شهر آستین امریکا به دانشجویان اجازه دادند که مسلح در کلاس‌ها حاضر شوند.این تصمیم دانشگاه چند ماه پس از آن گرفته شد که قانونگذاران محافظه‌کار مجلس ایالتی در اوت 2015 ممنوعیت حمل سلاح در دانشگاه‌های این ایالت را بر خلاف قانون دانستند. لغو ممنوعیت حمل سلاح در آمریکا جنجال برانگیز شده است به ویژه اینکه دانشگاه تگزاس در سال 1966 صحنه اولین کشتار در تاریخ آمریکا در یک دانشگاه بود.این در حالی است که برخی از اعضای هیأت علمی دانشگاه تهدید کرده‌اند در صورت حضور دانشجویان مسلح در کلاس، استعفا خواهند داد. برخی از دانشجویان دانشگاه تگزاس نیز تهدید کرده اند در صورتی که به دانشجویان اجازه حمل سلاح داده شود این دانشگاه را ترک خواهند کرد. در مقابل ، فعالان حامی حمل سلاح اینگونه استدلال می‌کنند که دانشجویان نمی‌توانند در حملات خشونت‌آمیز به پلیس اعتماد کنند و باید قادر به دفاع از خود در دانشگاه باشند. قانونی که پارلمان تگزاس تصویب کرده است تنها در دانشگاههای دولتی اجرا می شود و دانشگاههای خصوصی این ایالت به ممنوعیت حمل سلاح در دانشگاهها ادامه می دهند. گفتنی است در پی افزایش خشونت‌های مرتبط با اسلحه در امریکا، باراک اوباما، رئیس جمهور این کشور مقررات صدور مجوز حمل سلاح را سختگیرانه تر کرد . اوباما در 5 ژانویه 2016 قوانین جدید برای صدور مجوز سلاح را اعلام کرد. بر این اساس، پیشینه خریداران اسلحه باید بررسی شود. این قوانین که شامل 10 بند است با حکم رئیس جمهور و بدون ضرورت تصویب کنگره اعمال می‌شود.کنگره آمریکا با قوانین جدید مخالف است. سالانه در آمریکا حدود ۳۰ هزار نفر در خشونت‌های مربوط به سلاح گرم جان خود را از دست می‌دهند.

رقابت های انتخاباتی آمریکا ، جدال لفظی رهبر کاتولیک های جهان و نامزد پیشروی جمهوریخواهان این کشور را به دنبال آورده است . پاپ فرانسیس در اظهار نظری کم سابقه ، دونالد ترامپ را فردی غیر مسیحی خطاب کرد . رهبر کاتولیک های جهان در پاسخ به سوالی در مورد ترامپ گفت ، وقتی فردی فقط به فکر ایجاد دیوار است و از پل زدن حرف نمی زند ، مسیحی نیست . ترامپ چندی پیش در جریان فعالیت های انتخاباتی خود گفته بود که آمریکا باید در مرز خود با مکزیک دیوار بسازد و مهاجران غیر قانونی را اخراج کند . وی همچنین در اظهارنظری دیگر خواستار ممنوعیت ورود پناهجویان سوری به آمریکا و اخراج مسلمانان از این کشور شده بود . این سخنان اعتراضات گسترده ای را به دنبال آورد که سخنان پاپ فرانسیس در ادامه همین اعتراضات بیان شده است . دونالد ترامپ در واکنش به حمله لفظی رهبر کاتولیک های جهان گفت ، اگر واتیکان هدف حمله داعش قرار گیرد ، پاپ فقط آرزو و دعا خواهد کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا می بود . وی سخنان رهبر کاتولیک های جهان را بی شرمانه خواند و گفت ، این که یک رهبر دینی بیاید و دین یک فرد دیگر را زیر سئوال ببرد ، شرم آوراست .
در تاریخ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تقریبا سابقه نداشته است که شخصی با وزن سیاسی و مذهبی همچون پاپ ، ایمان مسیحی یک نامزد انتخابات را در آمریکا نفی کند و در مقابل نامزد انتخاباتی نیز سخنان رهبر کاتولیک های جهان را بی شرمانه بخواند . اما انتخابات سال جاری آمریکا که امکان به قدرت رسیدن فردی نظیر دونالد ترامپ را محتمل ساخته ، موجب هراس جهانی از جمله عالی ترین رهبر یکی از سه شاخه اصلی مسیحیت شده است . این سخنان برای چند ده میلیون آمریکایی کاتولیک می تواند به عنوان یک فتوای دینی از سوی عالی ترین مقام کلیسای کاتولیک قلمداد شود و از آرای ترامپ در انتخابات ماه نوامبر بکاهد . با این حال ، جنگ لفظی میان پاپ و ترامپ علاوه بر رای دهندگان کاتولیک ، بر دیدگاه رای دهندگان پروتستان در آمریکا نیز تاثیر می گذارد . برخلاف کاتولیک ها ، پروتستان های آمریکا رابطه خوبی با واتیکان و پاپ ندارند . از اینرو حمله پاپ به ترامپ حتی می تواند به افزایش محبوبیت این نامزد جنجالی در بین جمهوریخواهان پروتستان مذهب منجر شود .

هیلاری کلینتون داوطلب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا ، روز سه شنبه در گردهمایی تبلیغاتی در نیویورک ، نژادپرستی نظام مند در این کشور را یک واقعیت دانست. کلینتون از لزوم تعهد جدید در زمینه برابری و فرصت برای جامعه سیاهپوستان آمریکا سخن گفت . وی گفت پس از نیم قرن از شروع مبرزات ضد نژاد پرستی در آمریکا ، نژاد همچنان نقش مهمی در اینکه چه کسی در آمریکا پیشرفت کند و چه کسی عقب بماند ، ایفا می کند.می توان اظهارات هیلاری کلینتون را به منزله تلاشی انتخاباتی از سوی وی که طبق گفته تحلیلگران شانس زیادی برای تصدی سمت ریاست جمهوری دارد ، قلمداد کرد تا وی نظر مثبت شمار بیشتری از آمریکایی های سیاه پوست را جلب کند و در انتخابات نوامبر 2016 آرای آنان را به دست آورد. به طور سنتی ، پایگاه سیاسی حزب دموکرات در میان جوانان ، زنان و اقلیتها است و به همین دلیل نامزدهای این حزب در مبارزات انتخاباتی خود ، توجه زیادی را صرف جلب نظر مساعد این اقشار می کنند. هیلاری کلینتون بر این باور است که با توجه به جنسیت خود قادر است آرای شمار قابل توجهی از زنان آمریکایی را به دست آورد و با اظهارات مورد پسند اقلیتها به ویژه سیاه پوستان ، نظر مساعد آنان را نیز جلب کند . البته اظهارات هیلاری کلینتون را می توان در عین حال اعترافی تلخ درباره ماهیت تبعیض آمیز جامعه آمریکا دانست که برغم ادعاهای گزاف آمریکا در باره آزادی و حقوق بشر ، سیاه پوستان با وجود جمع میلیونی خود ، از جایگاه مناسبی برخوردار نیستند و به صورت آشکار و پنهان در معرض انواع تبعیض ها قرار دارند.در واقع تبعیض نژادی و نژادپرستی از زمان تشکیل آمریکا به عنوان یک مسأله مهم در این کشور مطرح بوده است . 

باراک اوباما ، رییس جمهوری آمریکا ، دونالد ترامپ نامزد پیشتاز جمهوریخواهان در انتخابات درون حزبی انتخابات سال جاری ریاست جمهوری این کشور را به باد حمله گرفت . اوباما در مصاحبه مطبوعاتی در کالیفرنیا گفت ، همچنان باور دارد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نخواهد شد، چرا که مردم این کشور می دانند ریاست جمهوری ، میزبانی یک برنامه تلویزیونی یا بازاریابی نیست. اوباما با این سخنان به برنامه های تلویزیونی سرگرم کننده ترامپ یا فعالیت های تجاری وی برای فروش کالا اشاره کرد .در واکنش به اظهارات اوباما ، دونالد ترامپ نیز گفت ، اوباما کار کثیفی را به عنوان رئیس جمهوری آمریکا انجام داد .البته حمله روسای جمهوری آمریکا به نامزدهای حزب رقیب ، در فصل رقابت های انتخابات ، اقدامی متداول به شمار می آید . با این حال ، جدال لفظی که اکنون میان اوباما و ترامپ بوجود آمده ، در سال های اخیر کم سابقه بوده است . 
تبلیغات ترامپ به دعوای وی با نامزدهای حزب دموکرات یعنی هیلاری کلینتون و برنی سندرز خلاصه نمی شود . بلکه ترامپ نظم مستقر ، بویژه نظمی را که حاصل اقدامات جریان لیبرالی در آمریکا است ، هدف گرفته است . در میان نامزدهای جمهوریخواه حاضر در انتخابات سال جاری ، هیچ فردی به اندازه ترامپ علیه سیاست های چندفرهنگی و چند نژادی موضع گیری نکرده است .سیاست های تهاجمی و پوپولیستی ترامپ در حمله به برخی اصول مستقر در جامعه آمریکا ، وی را برخلاف سنت سیاسی در این کشور ، همچنان در صدر توجه رای دهندگان جمهوریخواه نگه داشته است . این موضوع سبب شده است که احتمال معرفی شدن ترامپ به عنوان نامزد نهایی حزب جمهوریخواه در پایان رقابت های طولانی درون حزبی ، تقویت شود . اوباما به عنوان اصلی ترین چهره حزب دموکرات آمریکا در تلاش است از همین ابتدا ، توانمندی ترامپ را در نشستن بر صندلی ریاست جمهوری این کشور زیر سوال برد تا شاید از تعداد حامیان این نامزد جنجالی بکاهد .این در حالی است که راهیابی ترامپ به کاخ سفید بدون سابقه حتی یک ساعت کار دولتی در سطوح دولت های فدرال و ایالتی ، رویدادی منحصر به فرد خواهد بود . 

رقابت نامزدهای جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا زیر سایه کابوس عملکرد جورج دبلیو بوش در دوران پس از حادثه 11 سپتامبر قرار گرفته است . آخرین باری که جمهوریخواهان ، کاخ سفید را در اختیار داشتند ، در زمان ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش بود . امسال نیز یکی دیگر از اعضای خاندان بوش در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا حضور دارد . به همین دلیل ، بحث عمده نامزدهای جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا حول بررسی و نقد عملکرد جورج دبلیو بوش شکل گرفته است .در این چارچوب ، دونالد ترامپ ، نامزد جنجالی جمهوریخواهان در مناظره ای در ایالت کارولینای جنوبی برای تخریب چهره رقیب هم حزبی خود ، جب بوش گفت ، آمریکا در دوران ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش و در شرایطی که آمادگی نداشت وارد جنگ در عراق شد و اقدام های تروریستی یازدهم سپتامبر سال 2001 به علت بی کفایتی جورج دبلیو بوش اتفاق افتاد .در مقابل جب بوش در دفاع از عملکرد برادرش در زمان تصدی مقام ریاست جمهوری آمریکا گفت ، وقتی که ترامپ داشت برنامه های نمایشی برای تلویزیون تولید می کرد ، جورج دبلیو بوش در حال طراحی نظامی امنیتی برای کشور بود .در عین حال،جورج دبلیو بوش نیز برای نخستین بار پس از کنار رفتن از قدرت ، در کمپین های انتخاباتی برادر کوچکتر خود در ایالت کارولینای جنوبی ظاهر شده است . 

روند رقابت های درون حزبی جمهوریخواهان نشان می دهد که جب بوش با وجود پشتوانه گسترده سیاسی - مالی نتوانسته است از جایگاهی بهتر از پنجم در لیست نامزدهای جمهوریخواه برخوردار باشد . البته جب بوش برای جبران این وضعیت تصمیم گرفت شعار انتخاباتی خود را صرفا با نام کوچک خود یعنی جب راه اندازی کند و خود را مستقل از خاندان بوش معرفی نماید ،خاندانی که از میان آنان تاکنون دو رییس جمهوری به کاخ سفید رفته اند . این موضوع نشان می دهد که وابستگی جب بوش به یکی از متنفذترین خانواده های سیاسی در آمریکا بیش از این که منفعتی را ایجاد کند ، موجب دردسر برای وی شده است . با توجه عملکرد جورج دبلیو بوش ، نام وی در فهرست نامحبوبترین روسای جمهوری آمریکا طی 70 سال اخیر قرار گرفته است .اکنون رقبای هم حزبی جب بوش ابایی ندارند که برای از میدان به درکردن برادر آخرین رییس جمهوری جمهوریخواه آمریکا،عملکرد جورج دبلیو بوش رازیر سوال ببرند.با این حال در میان برخی از جمهوریخواهان این نگرانی وجود دارد که تاختن به عملکرد دولت جورج دبلیو بوش در نهایت موجب تضعیف نامزدهای حزب جمهوریخواه در برابر رقبای دموکرات خواهد شد .

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید