این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 15 حوت 1394 18:53

آمریکا ، نگاه از درون (15 حوت 1394)

 

 

 

همزمان با برگزاری انتخابات مقدماتی در چند ایالت دیگر آمریکا ، اختلافات میان نامزد پیشروی حزب جمهوریخواه و سران این حزب بالاگرفته است . بعد از حملات تند جان مک کین و میت رامنی ، نامزدهای حزب جمهوریخواه در دو انتخابات قبلی ریاست جمهوری آمریکا ، دونالد ترامپ از شرکت در " کنفرانس اقدام سیاسی محافظه کاری " ، یکی از بانفوذترین نهادهای محافظه کاران آمریکایی سر باز زد . این اقدام خشم سران حزب جمهوریخواه را برانگیخته است .در روزهای اخیر ، ترامپ هم از سوی رقبای انتخاباتی و هم از سوی سران حزبی که قصد دارد به نمایندگی آنان با نامزد نهایی حزب دموکرات به نبرد بپردازد ، مواجه شده است .این افراد نگران هستند که اعلام بعضی مواضع غیرمنتظره از سوی ترامپ ، در نهایت موجب شکست جمهوریخواهان در انتخابات نوامبر سال جاری شود . در حال حاضر در بیش از یک سوم از ایالت های آمریکا ، انتخابات انجمن های حزبی و مقدماتی جمهوریخواهان برگزار شده است . پیروز این انتخابات نیز تاکنون دونالد ترامپ بوده است . برخی شواهد حاکی است که اگر در روزهای آینده اختلاف میان ترامپ و سران حزب جمهوریخواه حل نشود ، علیه این میلیاردر نیویورکی در داخل حزب ، شورش به پا می شود .در این صورت محتمل خواهد بود که ترامپ به طور مستقل یا به نمایندگی از احزاب کوچکتر ، در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری آمریکا شرکت کند .

باراک اوباما ، رییس جمهوری آمریکا تحریم های مرتبط به دخالت های روسیه در اوکراین را برای یک سال دیگر تمدید کرد. بیانیه کاخ سفید با این ادعا که اقدامات روسیه در اوکراین، تهدیدات بی سابقه و غیرمعمولی را متوجه امنیت ملی آمریکا می کند، از تمدید تحریم های روسیه خبر داده است. رییس جمهوری آمریکا با اعمال تحریم بر مقامات ارشد روسیه و دیگر شخصیت های حقیقی و حقوقی این کشور و شرکت ها در ارتباط با دولت روسیه، آنها را از سفر به آمریکا و سرمایه گذاری در این کشور منع کرده است.اعمال تحریم های آمریکا علیه روسیه از مارس 2014 و در پی الحاق کریمه به روسیه صورت گرفته است. وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه در بیانیه ای تمدید تحریم های ضدروسی از سوی آمریکا را تقبیح کرده و اعلام کرد که وقت آن رسیده است که واشنگتن بی فایده بودن سیاست های تحریمی خود و خطر سیاست رویارویی با روسیه را بپذیرد.اقدام تحریمی جدید آمریکا علیه روسیه، به معنای عزم غرب برای ادامه فشارهایی است که ظرف دو سال گذشته برای بزانو در آوردن مسکو در قضیه اوکراین اعمال شده است. غربی ها مصمم هستند به هر نحو ممکن با روسیه به تقابل پرداخته و به همین جهت از حربه تحریم برای تضعیف هر چه بیشتراین کشور استفاده می کنند. 

با ادامه رقابت های درون حزبی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ،بن کارسن یکی دیگرازنامزدهای حزب جمهوریخواه کناره گیری کرد . با کنار رفتن کارسن از رقابت های درون حزبی جمهوریخواهان ، فقط چهار نامزد باقی مانده اند که در حال حاضر برای کسب نامزدی نهایی حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری آمریکا رقابت می کنند .در حال حاضر جمهوریخواهان بیش از این که نگران قدرت یابی هیلاری کلینتون در رقابت های درون حزبی دموکرات ها باشند ، نگران جنگ داخلی در حزب خود هستند . فرد پیشتاز رقابت های درون حزبی جمهوریخواهان ، یعنی دونالد ترامپ ، شکاف هایی را میان بدنه و راس حزب ایجاد کرده است . این نامزد جنجالی تاکنون در 10 ایالت پیروز شده و توانسته است بیش از 3 میلیون و 320 هزار رای مردمی و 338 کرسی در کنوانسیون ملی جمهوریخواهان بدست آورد.با این حال،اغلب سران و چهره های سرشناس حزب جمهوریخواه نگران هستند که مواضع تند و افراطی ترامپ علیه مهاجرتبارها،مکزیکی ها ، سیاهپوستان ، مسلمانان و تا حدودی زنان و جوانان ، در نهایت موجب رویگردانی اغلب رای دهندگان امریکایی ازاین حزب شده و شکست در انتخابات نوامبر سال جاری را رقم بزند . به همین دلیل در هفته های اخیر نوعی صف بندی در درون حزب جمهوریخواه شکل گرفته است تا ترامپ را از گردونه رقابت ها خارج کند .

نتایج انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری امریکا در سه شنبه بزرگ ، حاکی از پیروزی هیلاری کلینتون نامزد دموکرات ها و دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواهان بود.در سه شنبه بزرگ (اول مارس ) انتخابات درون حزبی دموکراتها در ۱۱ ایالت آرکانزاس، آلاباما، کلرادو، جورجیا، ماساچوست، مینه سوتا، اوکلاهما ، تنسی، تگزاس، ویرجینیا و ورمونت به همراه منطقه ساموا برگزار شد حال آنکه جمهوریخواهان علاوه بر این ۱۱ ایالت در دو ایالت آلاسکا و وایومینگ نیز انتخابات برگزار کردند.براساس نتایج این انتخابات ، هیلاری کلینتون نامزد دمکرات ها توانست درهفت ایالت ،آلاباما ، آرکانزاس ، جورجیا ، ماساچوست ، تنسی ، تگزاس ، ویرجینیا و منطقه ساموا (American Samoa ) بر رقیب خود برنی ساندرز که توانست در ایالتهای کلرادو ، مینه سوتا ، اوکلاهما و ورمونت پیروز شود پیشی بگیرد .از سوی دیگر ، دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواهان نیز درهفت ایالت آلاباما ، آرکانزاس ، جورجیا ، ماساچوست ، تنسی ، ورمونت و ویرجینیا پیروز شد و رقبای وی یعنی تد کروز در ایالت های اوکلاهما ، تگزاس وآلاسکا و مارک روبیو در ایالت مینه سوتا توانستند پیروز شوند .ترامپ و کلینتون که پیشتر نیز چهار رقابت درون حزبی را در ایالت های آیووا ، نیوهمپشایر ، نوادا و کارولینای جنوبی پشت سر گذاشته اند ، با کسب اکثریت آراء در رقابت های انتخاباتی سه شنبه بزرگ، جای پای خود را در عرصه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا محکم کرده و به کسب پیروزی در ۳۵ ایالتی که همچنان منتظر برگزاری رقابت های درون حزبی هستند، دلگرم شده اند.به دنبال انتخابات روز سه شنبه ترامپ و کلینتون نیز با صحبت هایی که علیه یکدیگر داشتند، هر یک به طور ضمنی دیگری را به عنوان رقیب اصلی خود پذیرفتند.

دادگاهی در نیویورک درخواست دولت آمریکا برای دسترسی و شکستن قفل تلفن همراه آیفون شرکت اپل را رد کرد.این دادگاه فدرال در بروکلین حکم داد که دولت آمریکا حق ندارد شرکت اپل را مجبور کند، دسترسی به قفل آیفون را برای پلیس فدرال آمریکا ( اف بی آی) فراهم کند. اپل در برابر خواسته های اف بی آی مقاومت کرده و از شکستن قفل آیفون خودداری کرده است.اپل خواستار برگزاری جلسه ای در کمیته های تخصصی کنگره در این باره شده است چرا که معتقد است، بحث تنها به دو پرونده مربوط نمی شود بلکه امنیت تمام گوشی های اپل در جهان که صدها میلیون دستگاه می رسد، مطرح است . شرکتهای سایبری آمریکا بارها از تداخل اقدامات جاسوسی دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی فدرال با حفظ حریم خصوصی کاربران‌شان اظهار نگرانی کرده‌اند، اما دولت آمریکا معتقد است که گروههای تروریستی مانند داعش از خدمات و سرویس‌ های کدگذاری پیام ها در اینترنت برای تبادل اطلاعات و هماهنگی اقدامات خود سود می برند. این شرکتها تا چندی قبل در مقابل خواسته دولت آمریکا برای در اختیار گذاشتن اطلاعات مربوط به فعالیت کاربران خود در فضای سایبری مقاومت می کردند و آن را به منزله نقض حقوق کاربران اینترنتی می شمردند.اما پس از برگزاری نشست مشترکی در 8 ژانویه 2016 با مقامات ارشد دولت آمریکا در سن خوزه کالیفرنیا ، رضایت اولیه خود برای در اختیار گذاشتن اطلاعات مورد نیاز سازمانهای اطلاعاتی و امنیتی فدرال اعلام کردند

فرماندهان آمریکایی هشدار داده اند که زمان به‌روز رسانی نیروهای سه گانه هسته ای زمینی ، دریایی و هوایی فرماندهی استراتژیک این کشور موسوم به "سه گانه هسته ای" Nuclear Triad فرا رسیده است . در غیر این صورت این فرماندهی توانایی واعتبار خود را در مقابل حملات سایرکشورها از دست می‌دهد.سه گانه هسته ای شامل موشکهای هسته ای قاره پیمای مستقر در زمین، بمب افکنهای استراتژیک مجهز به بمب ها و موشکهای هسته ای و زیر دریایی های هسته ای مجهز به موشکهای هسته ای قاره پیما می شوند. در مقابل منتقدان اظهار داشته اند که مدرن‌سازی کامل این فرماندهی نه ممکن و نه ضروری است. در این زمینه رابرت ورک، معاون وزیر دفاع آمریکا اعلام کرده که پنتاگون برای بازسازی سه گانه هسته ای فرماندهی استراتژیک این کشور به بودجه ای18 میلیارد دلاری نیاز دارد. موضوع نوسازی زرادخانه هسته ای آمریکا از دو جنبه قابل تحلیل است.نخستین دلیل در این زمینه روند نوسازی هسته ای در کشورهای رقیب یا خصم آمریکا بویژه روسیه و چین است که هر دو آنها بخصوص روسیه بودجه قابل توجهی را برای بازسازی نیروی هسته ای استراتژیک خود اختصاص داده اند .در این زمینه روسیه قصد دارد تا سال 2020 میلادی بیش از 70 درصد از زرادخانه هسته ای استراتژیک خود را نوسازی کند . مساله دیگری که از سوی مقامات نظامی آمریکا به عنوان دلیلی برای تسریع به روز رسانی تسلیحات هسته ای مطرح شده ، اقدامات آشکار و پرشتاب کره شمالی در زمینه ساخت و آزمایش انواع تسلیحات هسته ای بویژه بمب هیدروژنی و نیز ادامه ساخت موشکهای بالستیک با برد های قابل توجه که امکان رسیدن آنها به خاک آمریکا را نیز فراهم می کند است.

یکشنبه شب همزمان با برگزاری مراسم اعطای اسکار ، شماری از معترضان به سیاست نژادپرستانه
" آکادمی علوم و فنون هنرهای سینمایی" آمریکا ، که نامزدهای جوایز امسال را از میان سفید‌پوستان انتخاب کرده است ، تظاهرات کردند . برای دومین سال پیاپی ، تمامی 20 بازیگر نامزد دریافت جوایز اسکار سفید پوست هستند و این مسئله ، مناقشه برانگیز شده است . در قسمتهای مختلف جوایز اسکار به ویژه در دو سال اخیر در بخش بازیگران مرد و زن ،هیچ سیاه پوستی نامزد یا برنده جایزه اسکار نشده است . گسترش و رواج نژاد پرستی در آمریکا ابعاد مختلفی را شامل می شود که در عرصه هنری نیز به صورت بها ندادن به هنرمندان و بازیگران سیاه پوست نمود یافته است . این مسئله ای است که بارها سیاستمداران و رسانه های آمریکایی به آن اذعان کرده اند حتی در برخی فیلم های هالیودی مانند "12سال بردگی" نیز که دو جایزه اسکار بهترین فیلم و بهترین بازیگر زن در نقش مکمل سال 2013 را به دست آورد ، به آن پرداخته شده است . علیرغم ادعاهای گزاف درباره رعایت آزادی و حقوق بشر در آمریکا ، واقعیت جز این است . در آمریکا سیاه پوستان با وجود جمعی چند میلیونی خود ، از جایگاه مناسبی برخوردار نیستند و همواره به صورت آشکار وپنهان در معرض انواع تبعیض ها قرار دارند. با اینکه حدود 13 درصد جمعیت آمریکا را سیاه پوستان تشکیل می دهند ، آنها بهره چندانی از ثروت ، آموزش ، رفاه در جامعه آمریکا ندارند . در مقابل سهم آنها ازمشکلات و مصائب جامعه آمریکا بسیار بالا است. 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید