این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
یکشنبه, 23 حوت 1394 13:05

آمریکا ، نگاه از درون (22 حوت 1394)

 

 

 

افزایش انتقادات از مواضع ضد اسلامی ترامپ، ادامه برگزاری انتخابات دورن حزبی برای تعیین نامزد دو حزب اصلی در انتخابات ریاست جمهوری و اقامه دعوی علیه وزارت خارجه آمریکا،از مهم ترین اخبار این بخش از جهان در هفته گذشته بود .

هفته گذشته، مواضع ضد اسلامی نامزد پیشتاز جمهوریخواهان آمریکا ، حتی خشم رقبای هم حزبی وی را برانگیخت. رقبای دونالد ترامپ در تازه‌ترین مناظره نامزدهای جمهوری‌خواه در رقابت‌های مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا که جمعه گذشته برگزار شد، از سخنان او درباره 'نفرت اسلام از آمریکا' انتقاد کردند.
ترامپ یک روز پیش از آن در گفت‌وگو با شبکۀ تلویزیونی سی.ان.ان مدعی شده بود، پیروان اسلام از آمریکا متنفر هستند. با این حال تد کروز، مارکو روبیو و جان کاسیچ، در مناظره تلویزیونی ضمن انتقاد شدید از این اظهارات تاکید کردند امریکا برای مبارزه با گروه تروریستی داعش باید با کشورهای اسلامی خاورمیانه ارتباط خوبی داشته باشد.
برخی گروه‌ها و سازمان‌های اسلامی آمریکا نیز اظهارات ترامپ را محکوم کردند. شورای روابط اسلامی-امریکایی با انتشار بیانیه‌ای خواستار عذرخواهی دونالد ترامپ بابت اظهارات اسلام‌ستیزانه‌اش شد. درخواستی که بار دیگر با بی اعتنایی میلیاردر نیویورکی روبرو شد.
این اولین بار نیست که این نامزد جنجالی جمهوری خواهان آمریکا، سخنانی ضد مسلمانان و دیگر اقلیت ها در جامعه این کشور بیان می کند. ترامپ پیش از نیز اظهاراتی درباره مسلمانان داشته که با انتقادات گسترده ای روبرو شده است که از درخواست وی برای ایجاد یک «پایگاه اطلاعاتی مسلمانان» آمریکا ، از آن جمله است . ترامپ پس از آن نیز در یک تجمع انتخاباتی در ایالت کارولینای جنوبی گفته بود ، آمریکا باید مانع ورود مسلمانان به این کشور شود
این بار اما به نظر می رسد لفاظی های ترامپ برای جلب آرای رای دهندگان محافظه کار در آمریکا چنان غیرقابل تحمل شده ، که حتی هم حزبی های ممحافظه کارش را نیز نگران کرده است. 

ترامپ در حالی بار دیگر به دلیل اظهارات جنجالی خود، در کانون توجه رسانه ها قرار گرفت که نتایج انتخابات مقدماتی هفته گذشته جمهوری خواهان در چهار ایالت، از پیشتازی وی در این رقابت ها خبر داد.
انتخابات مقدماتی جمهوریخواهان روز سه شنبه هفته گذشته در چهار ایالت ایداهو، هاوایی، میشیگان و می سی سی پی برگزار شد.
ترامپ در سه ایالت میشیگان، هاوایی و می سی سی پی نیز پیروز شد و در ایالت آیداهو، تد کروز از رقبای خود پیشی گرفت.
در این روز در دو ایالت میشیگان و می سی سی پی نیز انتخابات مقدماتی برای تعیین نامزد دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد که هیلاری کلینتون در ایالت می سی سی پی و برنی ساندرز در ایالت میشیگان پیروز شد.
بدین ترتیب ترامپ تاکنون در انتخابات مقدماتی و درون‌حزبی امریکا در 14 ایالت پیروز شده است اگر 15 مارس نیز در ایالات فلوریدا و اوهایو رقبایش را شکست دهد، برگزیده شدنش به عنوان نامزد نهایی حزب جمهوری‌خواه در انتخابات بسیار محتمل‌تر می‌شود.
در اردوی دموکرات ها نیز اگرچه برنی ساندرز چپگرا، فاصله زیادی با وزیر خارجه پیشین آمریکا دارد اما به نظر نمی رسد قصد داشته باشد به این زودی میدان را برای رقیب خالی کند.
کلینتون تاکنون توانسته است با احتساب رای "ابر نماینده " ها ، یک هزار و 223 رای را در این کنوانسیون با خود همراه کند که سهم سندرز از این میان ، فقط 574 رای است . این موضوع نشان می دهد که کلینتون میانه رو در میان کادر رهبری حزب دموکرات یا همان "ابرنمایندگان" در مقایسه با سندرز چپگرا محبوب تر است . 

هفته گذشته دادگاهی در آمریکا در اقدامی شگفت آور ، ایران را در پرونده حادثه تروریستی 11 سپتامبر سال 2001 ، به پرداخت ده و نیم میلیارد دلار غرامت محکوم کرد . دادگاه نیویورک مدعی شده است ایران از حملات 11 سپتامبر حمایت کرده و به همین دلیل باید به خانواده قربانیان هفت و نیم میلیارد دلار و به شرکت های بیمه سه میلیارد دلار غرامت بپردازد . این در حالی است که بر اساس گزارش های رسمی دولت آمریکا ، کوچکترین اشاره ای به نقش ایران در حادثه 11 سپتامبر سال 2001 نشده است . 
حادثه 11 ستامبر سال 2001 بر اساس روایت رسمی دولت آمریکا ، توسط 19 فرد عرب به اجرا گذاشته شد که 15 تن از آنان ، تبعه سعودی بودند .از فردای فروریختن برج های دوقلوی مرکز تجارت جهانی نیویورک ، عربستان در مظان اتهام قرار گرفت . اسامه بن لادن ، سرکرده القاعده روابط گسترده مالی با خاندان سلطنتی عربستان داشت و برخی از شاهزادگان سعودی نیز حامی القاعده شناخته می شدند . همچنین گفته شده است که تعدادی از عوامل حادثه 11 سپتامبر با شاهزاده بندر بن سلطان ، سفیر وقت عربستان در واشنگتن رابطه داشتند . با این حال ، دولت آمریکا برای حفظ روابط عمیق سیاسی و اقتصادی با دولت عربستان از متهم کردن ریاض در کشتار بیش از 3 هزار تن در نیویورک و واشنگتن ، سر باز زد . 
در 15 سالی که از وقوع حادثه 11 سپتامبر می گذرد ، هیچ گاه نامی از دولت ایران یا اتباع ایران در بروز این حادثه به میان نیامده است . با وجود چنین حقیقت آشکاری ، دادگاهی در نیویورک اتهام دست داشتن ایران در این حادثه را مطرح کرده و غیابی حکم به محکومیت ایران داده است . همین دادگاه چندی پیش به تبرئه عربستان ، با وجود انبوهی از شواهد و مدارک رای داد .

هتفه گذشته اعلام خبر انصراف نخست وزیر رژیم صهیونیستی از دیدار با رییس جمهوری آمریکا ، بار دیگر از اختلاف نظر میان دو طرف خبر داد. جاش ارنست ، سخنگوی کاخ سفید سه شنبه هفته گذشته در انتقاد از مقامات اسراییلی گفت ، آنها می توانستند با نزاکت رفتار کنند و لغو سفر بنیامین نتانیاهو ، نخست وزیر اسراییل را قبل از اطلاع به رسانه ها ، به دولت آمریکا خبر می دادند. 
البته سخنگوی ریاست جمهوری آمریکا این تصمیم نخست وزیر رژیم صهیونیستی را اهانت به باراک اوباما تلقی نکرد و فقط گفت ، اگر مقامات اسراییلی قادر به برگزار کردن این دیدار نبودند ، بهتر بود قبل از آن که به رسانه ها خبر بدهند ، به مسئولان کاخ سفید اطلاع می دادند.
پیش از این اعلام شده بود که بنیامین نتانیاهو قصد دارد روز 18 مارس در سفر به آمریکا ، با باراک اوباما ، رییس جمهوری این کشور دیدار کند . با این حال هفته گذشته رسانه ها خبر دادند که نتانیاهو به بهانه تداخل این سفر با رقابت های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ، دیدار با اوباما را لغو کرده است . 
مقامات آمریکایی اعلام کرده اند توسط رسانه ها و نه کانال های مرسوم دیپلماتیک ازاین خبر مطلع شده اند . تصمیم مقامات اسراییلی و نوع واکنش مقامات آمریکایی ، از ادامه تنش در روابط شخصی نتانیاهو و اوباما حکایت دارد . البته مناسبات سیاسی ، اقتصادی و نظامی آمریکا و اسراییل در سال های اخیر ، بویژه در دوران ریاست جمهوری اوباما به شکل کاملا ملموسی تقویت شده است . با این حال ، از چند سال پیش روابط شخصی میان عالی ترین مقامات اجرایی آمریکا و اسراییل با دست اندازهایی مواجه شده است . ریشه این اختلافات نیز به تفاوت دیدگاه اوباما و نتانیاهو بر سر موضوعاتی همچون آینده اسراییل ، ساخت شهرک های صهیونیست نشین در سرزمین های فلسطینی ، تحولات کلان خاورمیانه و برنامه های صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران بر می گردد . 

کمیته ملی حزب جمهوریخواه آمریکا، هفته گذشته با هدف دستیابی به ایمیل های مبادله شده میان هیلاری کلینتون و مشاوران وی در زمان تصدی وزارت خارجه این کشور، علیه مقامات وزارت خارجه آمریکا اقامه دعوی کرد. حزب جمهوری خواه،دولت آمریکارابه نقض قوانین کشور در خصوص آشکار کردن مدارک مورد درخواست این حزب متهم کرد. 
رینس پریبوس، رییس کمیته ملی حزب جمهوریخواه آمریکا روز چهارشنبه گذشته با صدور بیانیه ای ضمن اعلام این خبر نوشت وزارت خارجه آمریکا مدتها حقوق مشروع رسانه ها و جامعه آمریکا را در چارچوب ماده قانونی آزادی اطلاعات در مورد مدارک و اطلاعات مربوطه زیرپا گذاشته و حالا وقت آن رسیده است از قانون تبعیت کند. در این دعوی قانونی از وزارت خارجه آمریکا خواسته شده است تا همه ایمیل ها و مبادلات الکترونیکی میان کلینتون، رییس دفتر مخصوص و همه مشاوران او در زمان تصدی وزارت خارجه این کشور در اختیار کمیته حزب جمهوریخواه و افکار عمومی مردم آمریکا قرار داده شود.
جنجال بر سر ایمیل های شخصی هیلاری کلینتون پس از آن آغاز شد که وزیر خارجه پیشین آمریکا متهم شد در خلال سال های 2009 تا 2013 که مسوولیت وزارت خارجه آمریکا را بر عهده داشت ، به جای استفاده از سرورهای امن دولتی ، با سرویس ایمیل شخصی مکاتبات اداری را انجام داده است . مطرح شدن این احتمال که در این دوره زمانی ، وزیر خارجه وقت آمریکا برخی از اسناد و مکاتبات فوق محرمانه و امنیتی را با ایمیل شخصی ارسال کرده باشد که در این صورت ، امنیت ملی آمریکا را به مخاطره افکنده است ، بر فشار مخالفان سیاسی بر کلینتون افزوده است.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید