این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
یکشنبه, 08 حمل 1395 12:43

آمریکا ، نگاه از درون (7 حمل1395)

همچون برنامه های قبل نگاهی به مهم ترین تحولات سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی آمریکا طی هفته گذشته خواهیم داشت.جنجال در اردوگاه جمهوری خواهان، اختلاف نظر میان اعضای این حزب درباره انتخاب عضو جدید دیوان عالی آمریکا، استخدام یک شرکت اسرائیلی برای جاسوسی سایبری و سفر اوباما به آرژانتین و کوبا، از مهم ترین اخبار این بخش از جهان در هفته گذشته بود .
 کارزار انتخابات درون حزبی جمهوری خواهان آمریکا که پیش از این نیز به دلیل حضور دونالد ترامپ منحصر به فرد شده بود، با کشیده شدن پای همسران نامزدها بیش از پیش جنجالی شد.
دونالد ترامپ و تد کروز رقیب اصلی اودر این رقابت ها، با تشدید درگیری های لفظی دررسانه ها، همسران همدیگر را نیز برای ضربه زدن به حریف وارد کارزار سیاسی کردند.
ماجرا از آن جا شروع شد که طرفداران تد کروز، تصویر نامناسب وزننده همسر ترامپ را از یک مجله تبلیغاتی سال 2000 در فضای مجازی منتشر کردند.
میلیاردر جنجالی نیز در واکنش تهدید به افشاگری درباره همسر کروز کرد. ترامپ در نهایت تهدیدش را عملی کرد و عکس های همسر تد کروز را در فضای مجازی منتشر کرد و در یک پست توئیتری معنا دار نوشت:"یک تصویر به هزار حرف می‌ارزد". اقدامی که واکنش کروز را به همراه داشت و در توئیتر نوشت" دونالد، مردان واقعی به زنان حمله نمی کنند."
حمله به هایدی کروز تنها بخشی از اقدامات نامزد جنجالی جمهوری خواهان آمریکا است که موقعیت وی را در میان نیمی از رای دهندگان یعنی زنان، به شدت تضعیف کرده است. ترامپ پبش از این به دلیل سخنان توهین آمیز درباره مجری زن شبکه خبری فاکس نیوز ، با انتقادات گسترده ای در میان هر دو حزب روبرو شده بود.
نامزدی که که زنان را خوک چاق و سگ می‌داند، نمی تواند چندان به جلب آرای این بخش از رای دهندگان آمریکایی امیدوار باشد. نظرسنجی اخیر شبکه سی ان ان که پنجشنبه هفته گذشته منتشر شد نشان می دهد 73 درصد از رای هندگان زن آمریکایی، از ترامپ حمایت نمی کنند. میزان مخالفت رای دهندگان زن با ترامپ حتی در میان اردوگاه رای دهندگان جمهوری خواه نیز بسیار بالا است. نظرسنجی اخیر روزنامه وال استریت ژورنال و شبکه خبری ان بی سی نشان می دهد 47 درصد از رای دهندگان زن جمهوری خواه، مخالف ترامپ هستند که این میزان مخالفت در مقایسه با سایر نامزدهای این حزب به طور معناداری بالاتر است.
 تعین عضو جدید دیوانعالی آمریکا، در هفته ای که گذشت افزون بر ادامه تنش میان دو حزب رقیب، زمینه اختلاف میان حزب جمهوری خواه را نیز فراهم کرد. سخنان "جری مورن" Jerry Moran سناتور جمهوریخواه ایالت کانزاس مبنی بر لزوم بررسی صلاحیت نامزد پیشنهادی باراک اوباما برای عضویت در دیوان عالی آمریکا، خشم هم حزبی هایش را در جناح تی پارتی برانگیخت.
"جنی بث مارتین"، رییس صندوق میهن پرستان تی پارتی جمعه هفته گذشته در بیانیه ای سناتور مورن را تهدید کرد که این گروه در انتخابات دورن حزبی بعدی از رقیب وی حمایت خواهد کرد.
همزمان در هفته گذشته اعلام شد که برخی از اعضای جمهوری خواه مجلس سنای آمریکا از جمله سناتور "مارک کرک"، قصد دارند با قاضی'مریک گارلند'، نامزد پیشنهادی رییس جمهوری برای عضویت در دیوان عالی آمریکا دیدار کنند.
هری رید، رهبر اقلیت دموکرات در سنای آمریکا نیز جمعه گذشته ابراز امیدواری کرد درصورت پیروزی هیلاری کلینتون، نامزد پیشتاز دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر، صلاحیت قاضی گارلند در این نهاد تایید شود.
میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوری خواه در سنای آمریکا تاکید کرده است که این مجلس گزینه پیشنهادی رییس جمهوری را برای عضویت در دیوان عالی این کشور، بررسی نمی کند.
به گفته مک کانل، جانشین قاضی "آنتونین اسکالیا"، یکی از ۹ قاضی دیوان عالی آمریکا که به تازگی درگذشته است، باید توسط کسی معرفی شود که در انتخابات ریاست جمهوری پاییز برنده می شود.
دیوان عالی فدرال آمریکا به دلیل این که عالی ترین مرجع تفسیر قانون اساسی این کشور و محل حل اختلاف میان قوه مجریه و قوه مقننه است ، در ساختار سیاسی آمریکا جایگاهی منحصر به فرد دارد .
از این رو ، تمایل این دادگاه 9 نفره به دو جریان فکری اصلی یعنی محافظه کاری و لیبرالی ، سمت و سوی سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی آمریکا را شکل می دهد .
به همین دلیل انتخاب تک تک اعضای دیوان عالی آمریکا که با معرفی رییس جمهوری و رای سنا انجام می گیرد ، برای احزاب جمهوریخواه و دموکرات حائز اهمیت حیاتی است
در پی مخالفت شرکت اپل برای همکاری با پلیس فدرال آمریکا ( اف بی آی)در زمینه شکستن قفل نرم افزاری آیفون ، هفته گذشته اعلام شد که اف بی آی، یک شرکت اسرائیلی را به منظور باز کردن قفل تلفن همراه آیفون شخصی که عامل حملات سن‌برناردینو بود ،استخدام کرده است.
اف بی آی اخیرا ادعا کرده بود که ممکن است بدون کمک شرکت اپل قادر به شکست قفل نرم افزاری آیفون شود. شرکت امنیت سایبری اسرائیلی "سلبریت" Cellebriteکه در زمینه تامین نرم‌افزارهای امنیتی تلفن همراه فعالیت دارد، مشغول همکاری با مقام‌های دولتی فدرال آمریکا است.سلبریت ، یکی از شرکت‌های وابسته به شرکت سان کورپ ژاپن، می تواند با طراحی و تعریف نرم‌افزاری جدید برای این آیفون، قفل آن را شکسته و به کشکمش بین اف بی آی و شرکت اپل پایان دهد.پلیس فدرال آمریکا، شرکت اپل را برای دسترسی به اطلاعات تلفن همراه یکی از مهاجمان کشتار سن برناردینو تحت فشار قرار داده است، اما این شرکت با امتناع از این درخواست اعلام کرد که این اقدام به مقام‌های دولتی این فرصت را می‌دهد تا به اطلاعات سایر دارندگان گوشی های آیفون دسترسی پیدا کنند. شرکت اپل علیه اف بی آی به وزارت دادگستری آمریکا شکایت کرده است، اما جلسه دادگاه رسیدگی به این موضوع که قرار بود روز سه شنبه هفته گذشته برگزار شود، بنا به درخواست دولت آمریکا به تعویق افتاده است . این اقدام دولت آمریکا از سوی مدافعان حقوق بشر به عنوان نقض حریم خصوصی شهروندان مورد انتقاد قرار گرفته است.
باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا نیز حدود دو هفته قبل ،مخالفت خود را با طراحی گوشی‌های همراه هوشمندی اعلام کرد که مقامات اصلا امکان دسترسی به آنها را نداشته باشند.بدین ترتیب اوباما از موضع اف بی آی در کشمکش این نهاد امنیتی فدرال با شرکت اپل به طور ضمنی دفاع کرد. جدال بین اف بی آی و اپل ودفاع اوباما از موضع اف بی آی نشان می دهد که برغم تصویب و اجرای قانون" آزادی" که متضمن ایجاد محدودیتها برای سازمانهای اطلاعاتی و امنیتی فدرال بمنظور تجسس وجاسوسی از شهروندان آمریکایی است ، دولت آمریکا کماکان بر لزوم دسترسی این سازمانها به اطلاعات خصوصی شهروندان تاکید دارد.
گوینده: سفر اوباما به آرژانتین و کوبا نیز از دیگر اخبار مهم آمریکا در هفته گذشته بود. رییس جمهوری آمریکا، چهارشنبه گذشته برای دیداری دو روزه وارد بوینوس آیرس پایتخت آرژانتین شد. این دیدار که از سال 1997 تاکنون سابقه نداشته است با هدف بهبود روابط دیپلماتیک و تقویت پیوندهای تجاری با دولت راستگرای آرژانتین انجام گرفت.
پیش از سفر به آرژانتین، رییس جمهوری آمریکا اوایل هفته گذشته برای انجام سفری تاریخی وارد هاوانا پایتخت کوبا شد. این نخستین سفر یک رییس جمهوری آمریکا به کوبا پس از 88 سال است. اوباما دردیدار با کارکنان سفارت تازه بازگشایی شده آمریکا درهاوانا ازوجود یک «فرصت تاریخی» برای کنار گذاشتن خصومت های دوره جنگ سرد بین دو کشور سخن گفت. آمریکا و کوبا با میانجی گری واتیکان پس از 18 ماه مذاکرات محرمانه ، نهایتا در 17 دسامبر 2014 در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند روابط دیپلماتیک خود را از سر می‌گیرند و زندانیان یکدیگر را آزاد خواهند کرد. پس از آن، اوباما در آوریل 2015 با رائول کاسترو رئیس‌جمهور کوبا به طور رسمی مذاکره کرد که این نخستین دیدار رهبران دو کشور از سال 1956 بود.دو طرف از زمان اعلام تاریخ از سرگیری روابط کامل دیپلماتیک دو کشور در 17 دسامبر تاکنون چند بار مذاکره کردند و بدین ترتیب زمینه برای پایان دادن به بیش از55 سال روابط خصمانه بین دو کشور فراهم شد و دو کشور نهایتا به طور رسمی روابط دیپلماتیک با یکدیگر را از سر گرفته با این حال واشنگتن کماکان رفتاری غیر دوستانه با هاوانا دارد و سعی در دخالت در امور داخلی این کشور حوزه کارائیب دارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید