این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 17 حمل 1395 12:16

آمریکا ، نگاه از درون (14 حمل 1395)

 

 

 

اظهارات دونالد ترامپ ، نامزد پیشتاز حزب جمهوریخواه در انتخابات سال جاری ریاست جمهوری آمریکا در مورد موضوع سقط جنین جنجال بپا کرده است . ترامپ در مصاحبه ای اظهار داشت ، زنانی که به طور غیر قانونی مرتکب سقط جنین می شوند ، باید مجازات شوند .موضوع سقط جنین در آمریکا با وجود صدور حکم تاریخی دیوان عالی فدرال این کشور در 40 سال پیش ، هنوز طرفداران و مخالفان سرسختی دارد . گروهی که خود را طرفدار " حق حیات " می خوانند ، بر حق حیات جنین در دوره بارداری، پای می فشارند و خواهان محدود شدن این عمل هستند . در حالی که طرفداران "حق انتخاب "معتقدند مادران از حق انتخاب در نگه داشتن فرزندان یا سقط آنان در دوران بارداری ، برخوردار هستند.البته هردو گروه استثناهایی را در نظر می گیرند. اظهارات نامزد پیشتاز حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مبنی بر مجازات زنان ، همچون بمب خبری ، فضای سیاسی این کشور را در برگرفت . اتخاذ چنین رویکری ، نه فقط اقدامی کم سابقه در بحث سقط جنین به شمار می آید ، بلکه بیانگر دیدگاه ترامپ در اعمال مجازات علیه زنان است . به عبارت دیگر ، نامزد پیشتاز حزب جمهوریخواه که البته مورد حمایت سران این حزب نیز نیست ، در مسائل اجتماعی به مجازات و تنبیه افراد اعتقاد دارد که طیف وسیعی را شامل ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا ، اخراج جمعی مهاجران غیر قانونی و مجازات زنان خاطی در مساله سقط جنین ، در بر می گیرد .البته در موضوع آخر ، یعنی مجازات زنان ، ترامپ مجبور به اصلاح سخنان قبلی خود شد با وجود این اظهارات ، به نظر می رسد ترامپ بیش از گذشته مورد انتقاد زنان و جریان های لیبرالی در آمریکا قرار گیرد . 

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا درباره پیامدهای منفی گسترش مصرف مواد مخدر در این کشور هشدار داد. اوباما در نشست مقابله با مصرف مواد مخدر در واشنگتن گفت ، شمار افرادی که در این کشور به علت مصرف مواد مخدر می میرند از افرادی که در تصادف جاده ای جان خود را از دست می دهند ، بیشتر است. اوباما در ادامه افزود ، مصرف مواد مخدر همه قشرهای جامعه را از خانواده ها و فرزندان سیاستمداران گرفته تا مردم عادی تحت تاثیر قرار داده است. رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت ، سیاست ها در واشنگتن تاکنون برای مقابله با قاچاق مواد مخدر موثر نبوده است.آمریکا بزرگترین بازار مصرف مواد مخدر در جهان است . تحقیقات نشان می دهد از هر یک هزار شهروند آمریکایی ، ۶۱ نفر به مصرف تریاک و مشتقات آن روی می آورند که این کشور را در جایگاه نخست جهانی قرار می دهد . طی دهه اخیر ، 300 هزار نفر نیز به مصرف کنندگان هروئین در آمریکا افزوده شده اند .علاوه بر این ، آمریکا به همراه اسپانیا در مصرف کوکائین بالاترین آمار مصرف آن را به خود اختصاص داده است . نهایتا این که تعداد مرگ در نتیجه مصرف بیش از حد مواد مخدر در آمریکا سالانه ۱۳۹ نفر از هر یک میلیون نفر شهروند آمریکا است که خود ، رکورد در جهان به شمار می آید .این آمارها در حالی رو به افزایش است که امریکا یکی از بزرگترین نهادهای مبارزه با مواد مخدر را در اختیار دارد . مافیای بسیار قدرتمندی در آمریکا ، کنترل تولید ، توزیع و فروش مواد مخدر را نه فقط در این کشور که در گستره جهانی در دست دارند . مافیای مواد مخدر از طریق رشوه های کلان یا ارعاب ، توانسته است در سطوح بالای سیاسی ، انتظامی و قضایی آمریکا نفوذ کنند و حتی قوانینی را به نفع خود به تصویب برسانند . 

با جدی تر شدن احتمال پیروزی دونالد ترامپ درانتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا ، نگرانی ها از تاثیرمنفی نقش این میلیاردر جنجالی بر سیاست خارجی آمریکا شدت گرفته است . در روزهای اخیر با اظهارات ترامپ درباره موضوعات سیاست خارجی ، انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا بیش از هر زمان دیگری رنگ و بوی خارجی گرفته است . ترامپ در چند اظهار نظر جداگانه گفته است که در صورت راهیابی به کاخ سفید ، خرید نفت از عربستان را متوقف خواهد کرد مگر این که ریاض برای مبارزه با داعش ، نیرو اعزام کند . وی همچنین گفته است برای مقابله با تهدیدات اتمی کره شمالی اجازه خواهد داد که ژاپن و کره جنوبی به تسلیحات اتمی مجهز شوند . پیش از این نیز ترامپ خواستار احدات دیوار امنیتی در مرز با مکزیک و با هزینه دولت این کشور شده و از طرح ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا سخن به میان آورده بود .شمار قابل توجهی از دست اندرکاران عرصه سیاست خارجی و سیاست امنیتی آمریکا ، حتی سیاستمداران جمهوریخواه در مورد این دیدگاه افراطی هشدار داده اند .به هر حال چنین به نظر می رسد که ترامپ قصد دارد به هر قیمت و با هر وعده ای ، در انتخابات درون حزبی جمهوریخواهان پیروز شود و در نهایت به کاخ سفید راه یابد . با این حال ، اگر فقط بخشی از آنچه که این روزها ترامپ می گوید ، تحقق یابد ، جهان روی صلح و آرامش نخواهد دید .

پس از حملات تروریستی اخیر در بروکسل بلژیک ، نگرانی از تکرار چنین حملاتی در کشورهای اروپایی و آمریکا و تدابیر امنیتی افزایش یافته است."باراک اوباما" رئیس جمهوری آمریکا در سخنانی از افزایش همکاری های اطلاعاتی به منظور مقابله با گروه تروریستی خبر داد و گفت، تیمی از ماموران پلیس فدرال آمریکا "اف ‌بی آی" به منظور کمک به روند بررسی های حملات اخیر در بلژیک مستقر شده است. اوباما مدعی شد، کاخ سفید همکاری های اطلاعاتی را با اروپا گسترش داده و در حال بررسی وضع امنیت داخل آمریکا برای آمادگی کامل در مقابله با حمله تروریستی است.جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز با تاکید بر ادامه مبارزه با تروریسم گفت، واشنگتن پیشنهاد کرده است تا اروپا یک سامانه به اشتراک گذاری اطلاعات را برای مقابله با حملات تروریستی اجراء کند.وزیر امور خارجه آمریکا همچنین ابراز امیدواری کرد، با همکاری های امنیتی و اطلاعاتی کشورهای اروپایی با آمریکا، این حملات تروریستی دیگر روی ندهد. حملات تروریستی سه عضو گروه تروریستی داعش در شهر بروکسل پایتخت بلژیک دستکم 34 کشته و بیش از 200 مجروح برجای گذاشت.

برنی سندرز ، نامزد چپگرای دموکرات های آمریکا در یک روز ، سه ایالت را در جریان انتخابات درون حزبی از آن خود کرد . در انتخاباتی که روز شنبه 26 مارس در سه ایالت آلاسکا ، واشنگتن و هاوایی برگزار شد ، سندرز دراین سه ایالت به پیروزی رسید. این حال و با وجود موفقیت برنی سندرز در انتخابات روز شنبه ، هنوز میان وی و هیلاری کلینتون ، نامزد پیشتاز دموکرات ها فاصله قابل توجهی وجود دارد . بدین ترتیب ساندرز در 15 ایالت و قلمرو آمریکا از مجموع 35 ایالت و قلمرویی که تاکنون انتخابات درون حزبی دمکرات ها در آنها برگزار شده، پیروز شده است.هیلاری کلینتون دیگر نامزد حزب دمکرات نیز تاکنون در 20 ایالت و قلمرو آمریکا به پیروزی دست یافته است .کلینتون تاکنون موفق به کسب 1712 رای در انتخابات درون حزبی شده است . ساندرز نیز تاکنون موفق به کسب 1011 رای در انتخابات درون حزبی شده است. مجموع آرای کنوانسیون ملی دموکرات ها 4765 است. بر اساس قوانین حزبی دموکرات ها ، هر نامزد که 2383 رای در کنوانسیون ملی دست آورد ، به عنوان نامزد نهایی معرفی می شود . کلینتون برای رسیدن به این جایگاه ، فقط به 671 رای دیگر نیاز دارد ، اما سندرز باید 1372 رای دیگر به دست آورد . فارغ از اینکه در نهایت سندرز پیروز رقابت های درون حزبی دموکرات ها باشد یا خیر ، تا همین مرحله ایده های او مبنی بر اصالت عدالت اجتماعی ، ضدیت با نخبه گرایی و نفی اشرافی گری وال استریت بر فضای سیاسی آمریکا ، به ویژه بر حزب دموکرات تاثیر گذاشته است .

ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز جمعه از طرح این کشور برای افزایش حضور نظامی در عراق خبر داد. به نظر می رسد آمریکا به بهانه مبارزه با داعش درصدد حضور گسترده نظامی در عراق است. درحال حاضر شمار نیروهای آمریکایی در عراق رسما 3 هزار و 870 نفر است اما مقامات نظامی آمریکا می‌گویند عدد واقعی نزدیک به 5 هزار نفر است که البته ژنرال دانفورد این رقم را رد نکرد. شواهد حاکی ازآن است که با وجوداینکه آمریکاییها ادعا می کنند که حملات هوایی زیادی علیه داعش انجام داده و از توانمندی نظامی و اقتصادی آن بویژه با کشتن برخی سران داعش و نیز از توانایی صدور نفت داعش کاسته اند ، با این حال این اقدامات ، تاثیر قاطعی نداشته است . آمریکا اکنون با اعزام نیروی بیشتر به عراق عملا برای حضور نظامی رسمی در این کشور برنامه ریزی می کند . آمریکایی ها با مخالفت نوری المالکی نخست وزیر سابق عراق ، ناچار شدند تا پایان دسامبر 2011 این کشور را ترک کنند، اما اکنون به بهانه ای دیگر ، شاهد حضور تدریجی و فزاینده نظامیان آمریکایی در عراق هستیم و باید منتظر حضور پر رنگ تر و برپایی پایگاههای آمریکایی در چند نقطه عراق بود . 
بسیاری از شخصیتها و گروه های سیاسی در عراق از جمله سران واحزاب شیعیان عراق ، مخالفت خود را با حضور نیروهای خارجی از جمله آمریکایی ها در خاک این کشور اعلام کرده‌اند. عراقی ها در صداقت آمریکا در مبارزه با داعش تردید دارند ، ایجاد و گسترش گروههای تروریستی تکفیری مانند داعش ، زاییده تلاشهای آمریکا و متحدانش مانند عربستان سعودی وترکیه برای مبارزه با دولت قانونی سوریه است . چرا آمریکایی ها اکنون مدعی مبارزه با داعش شده اندو حتی در صورتی که مبادرت به چنین اقدامی کنند ، آیا قصد نابودی داعش را دارند یا اینکه به دنبال محدود کردن قدرت داعش و حفظ آن برای استفاده از آن برای اهداف منطقه ای خود هستند ؟

جان کری وزیر خارجه امریکا شروط مورد نظر واشنگتن برای لغو تحریم ها علیه روسیه را اعلام کرد. کری روز پنج شنبه پس از دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در کاخ کرملین، در باره شروط مد نظر آمریکا تصریح کرد که اگر همه مفاد توافقنامه مینسک-2 برای حل بحران اوکراین اجرا شود ، تسلیحات و نیروهای روسیه از شرق اوکراین خارج شوند و حق حاکمیت اوکراین بر مرزهای خود احیا شود ، تحریم های روسیه لغو خواهد شد.البته مقامات آمریکایی در هر مقطع زمانی شروط متفاوتی را برای لغو تحریم ها علیه روسیه مطرح کرده اند. در این زمینه جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در 16 مارس تاکید کرد تحریم ها علیه روسیه تنها زمانی لغو می شود که شبه جزیره کریمه به اوکراین بازگردانده شود. باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در اوایل مارس 2016 تحریم های مرتبط به دخالت های روسیه در اوکراین را برای یک سال دیگر تمدید کرد. علاوه بر تحریم های آمریکا، اتحادیه اروپا نیز تحریم های جداگانه ای علیه روسیه به تصویب رسانده و تا ژوئن 2016 این تحریم ها را تمدید کرده است. فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه 18 مارس در دومین سالروز الحاق کریمه به روسیه، با انتشار بیانیه ای به نمایندگی از وزیران امور خارجه 28 کشور عضو این اتحادیه خواستار تحریم مسکو از سوی جامعه جهانی شد.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید