این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 24 حمل 1395 12:25

آمریکا ، نگاه از درون (21 حمل 1395)

 

 

 

تشدید اختلاف میان آمریکا و اتحادیه اروپا بر سر رژیم روادید، شکایت مسلمانان این کشور از اف بی آی، حمایت اوباما از گزینه پیشنهادی برای عضویت در دیوانعالی و کشیدن شدن پای شرکت های آمریکایی به اسناد پاناما ، از مهم ترین اخبار آمریکا در هفته گذشته بود .

دولت آمریکا هفته گذشته هشدارهای اتحادیه اروپا را برای گسترش طرح لغو رژیم روادید به تعداد بیشتری از اعضای این اتحادیه، رد کرد. مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا جمعه هفته گذشته اعلام کرد، تا زمانی که شرایط مورد نظر واشینگتن فراهم نشود ، هیچ کشوری به فهرست 38 کشوری افزوده نخواهد شد که شهروندان آنها بدون دریافت روادید به آمریکا سفر می کنند. در حال حاضربه جز بلغارستان، کرواسی، قبرس، رومانی و لهستان، سایر کشورهای اتحادیه اروپا ، با آمریکا تفاهم‌نامه لغو روادید دارند. اتحادیه اروپا خواستار افزوده شدن این پنج کشور به فهرست تفاهم نامه لغو روادید است و تهدید کرده است در غیر این صورت در امکان سفر آزادانه شهروندان آمریکا به 28 کشور عضو این اتحادیه تجدید نظر خواهد کرد.
با این حال به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، این پنج کشور اروپایی تاکنون به سطح استانداردهای امنیتی و اداری مورد نظر واشنگتن نرسیده اند. کمیسیون اروپا قرار است سه شنبه هفته جاری برای بررسی این موضوع تشکیل جلسه دهد و گفته می شود امکان تغییر رژیم روادید برای سفر شهروندان آمریکا به منطقه بسیار جدی است.
این مسئله وقتی جدی تر می شود که پیش از این نیز محدودیت های اعمال شده از سوی آمریکا برای سفر شهروندان اتحادیه اروپا به آن کشور ، خشم بروکسل را برانگیخت. براساس قانون بودجه سال 2015 آمریکا ، شهروندان 38 کشور اگر از سال 2011 به چهار کشور ایران ، عراق ، سوریه و سودان سفر کرده باشند ، برای سفر به آمریکا باید تشریفات اخذ روادید از این کشور را طی کنند . این قانون جنجالی نه تنها با اعتراض ایران روبرو شد، بلکه اتحادیه اروپا نیز تهدید به اتخاذ تدابیر متقابل کرد.
این اختلاف نظر در حالی عمیق تر می شود که باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا قرار است ماه جاری به اروپا سفر کند. توافقنامه تجارت آزاد آمریکا و اتحادیه اروپا یکی از مهم ترین موضوعهای مذاکرات اوباما در این سفر خواهد بود.

جمعی از مسلمانان ایالت میشیگان آمریکا در هفته گذشته از پلیس فدرال این کشور (اف بی آی) به دلیل رویکرد تبعیض آمیز درقبال مسلمانان و قرار دادن نامشان در فهرست مظنونین تروریستی ، شکایت کردند. در این شکایت، پلیس فدرال آمریکا به نقض حقوق شهروندی و قانون اساسی این کشور به دلیل برخورد تبعیض آمیز با مسلمانان متهم شده است. شاکیان به بازجویی و تجسس های بیش از اندازه پلیس معترض و از این مساله خشمگین هستند که بدون هیچ توضیحی نامشان در فهرست سیاه اف ی آی قرار گرفته است.
در فهرست این افراد نام کودکی چهار ساله نیز دیده می شود که از زمانی که تنها 7 ماه داشت نامش در فهرست سیاه اف بی آی قرار گرفت. فهرست سیاه اف بی آی پس از حادثه یازده سپتامبر و در دوره زمامداری جورج دبلیو بوش ، رییس جمهوری پیشین آمریکا شکل گرفت و در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما گسترده تر شد .
در این مدت در حالی که رسانه های مطرح آمریکایی در نسبت دادن حملات تروریستی و خشونت های افراط گرایانه به مسلمانان تردیدی به خود راه نداده اند، نیروهای امنیتی براساس تصورات نادرست ، این گروه اقلیت را اصلی ترین هدف عملیات جاسوسی خود قرار داده اند. این رویکرد در عمل به گسترش اسلام ستیزی در جامعه آمریکا منجر شده است.
اقدامات و سخت گیری ها علیه مسلمانان آمریکا در ماههای اخیر به ویژه پس از حادثه تروریستی 2 دسامبر 2015در سن برنادینو ایالت کالیفرنیا و نیز اظهارات اسلام ستیزانه دونالد ترامپ نامزد پیشتاز جمهوریخواهان تشدید شده و حملات علیه مراکز اسلامی و مسلمانان در آمریکا سیری صعودی به خود گرفته است.
 
رییس جمهوری امریکا هفته گذشته بار دیگر بر لزوم انتخاب نامزد پیشنهادی وی برای عضویت در دیوان عالی این کشور، تاکید کرد. باراک اوباما اوایل هفته گذشته در مصاحبه با فاکس نیوز تاکید کرد تا پایان دوره ریاست جمهوری خود قصد ندارد از پیشنهاد مریک گارلند به عنوان عضو جدید دیوانعالی ، عقب نشینی کند. اوباما همچنین تلاش جمهوری خواهان سنا را برای جلوگیری از به رای گذاشتن صلاحیت قاضی گارلند ، سنتی خطرناک توصیف کرد.
همزمان در هفته گذشته، شش عضو جمهوریخواه سنای آمریکا با اعلام عقب نشینی از مواضع پیشین خود برای دیدار با نامزد پیشنهادی اوباما برای عضویت در دیوانعالی این کشور اعلام آمادگی کردند.
افزون بر این "هری رید"، رهبر اقلیت دموکرات در سنای آمریکا سه شنبه هفته گذشته گفت، این حزب از تمامی راهکارهای موجود برای به رای گذاردن صلاحیت قاضی 'مریک گارلند' در این مجلس، استفاده می کند.
میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه در سنای آمریکا تاکید کرده است که این مجلس گزینه پیشنهادی رییس جمهوری را برای عضویت در دیوانعالی این کشور، بررسی نمی کند. به گفته مک کانل، جانشین قاضی "آنتونین اسکالیا"، یکی از ۹ قاضی دیوانعالی آمریکا که به تازگی درگذشت ، باید توسط کسی معرفی شود که در انتخابات ریاست جمهوری پاییز برنده می شود . دیوانعالی فدرال آمریکا عالی ترین مرجع تفسیر قانون اساسی این کشور و محل حل اختلاف میان قوه مجریه و قوه مقننه است.
از اینرو تمایل این دادگاه 9 نفره به دو جریان فکری اصلی یعنی محافظه کاری یا لیبرالی ، سمت و سوی سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی آمریکا را شکل می دهد . به همین دلیل انتخاب اعضای دیوان عالی آمریکا که با معرفی رئیس جمهوری و رای سنا انجام می شود، برای احزاب جمهوریخواه و دموکرات حائز اهمیت حیاتی است. جمهوری خواهان سنا قصد دارند با جلوگیری از تعیین عضو جدید توسط رییس جمهوری دموکرات، مانع از آن شوند که عالی ترین مرجع قضایی آمریکا به سمت جناح لیبرال گرایش پیدا کند.

امواج ناشی از بزرگترین افشاگری مالی تاریخ ، معروف به "اوراق پاناما "، هفته ای که گذشته گریبان برخی از شرکت های آمریکایی را نیز گرفت. براساس این اسناد شرکت حقوقی «موساک فونسکا» در «پاناما» که در مرکز رسوایی کمک به قدرتمندان و ثروتمندان جهان برای فرار از پرداخت مالیات قرار دارد، با بیش از 1000 شرکت در آمریکا در ارتباط بوده است. 
روزنامه «یو‌اس‌ای‌ تودی»، چهارشنبه گذشته در گزارشی نوشته «موساک فونسکا» با بیش از 1000 شرکت آمریکایی که عمدتاً از سال 2001 به بعد تأسیس شده‌اند، ارتباط داشته و به آنها برای فرار از نهادهای مالیاتی آمریکا کمک کرده است.
در روزهای اخیر ، انتشار بخشی هایی از بیش از 11 میلیون سند به سرقت رفته شرکت "موساک فونسکا" غوغایی در محافل سیاسی و مالی ایجاد کرده است . 
در برخی از اسناد فاش شده ، نام برخی از سران کنونی و سابق کشورهای جهان در اموری نظیر فرار مالیاتی ، پولشویی ، جعل اسناد مالی ، تاسیس شرکت های جعلی و دور زدن تحریم های مالی به چشم می خورد . در این اسناد همچنین نام برخی از ورزشکاران و هنرمندان سرشناس از کشورهای مختلف جهان دیده می شود . 
سایت افشاگر ویکی‌ لیکس که بعد از افشای صدها هزار سند مربوط به وزارت خانه های خارجه و دفاع آمریکا به شهرت جهانی رسید ، اعلام کرد ، پروژه "اوراق پاناما " از سوی یک شبکه رسانه‌ای در شرق اروپا که بودجه خود را از امریکا و جورج سوروس ، میلیاردر آمریکایی دریافت می‌کنند ، سازماندهی شده است.
اولین بار روزنامه آلمانی زود دویچه سایتونگ اعلام کرد که اسناد به دست آمده از شرکت پانامایی "موساک فونسکا" از ماه ها قبل در اختیار چند صد عضو کنسرسیوم روزنامه نگاران تحقیقی قرار گرفته است تا صحت و سقم اطلاعات لو رفته را بررسی کنند . این روزنامه نگاران نیز نام برخی از سرشناس ترین مشتریان این شرکت حقوقی را فاش کرده اند .

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید