این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
یکشنبه, 05 ثور 1395 14:47

آمریکا ، نگاه از درون (4 ثور 1395)

 

 

 

همچون برنامه های قبل نگاهی به مهم ترین تحولات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی هفته گذشته آمریکا خواهیم داشت.
مخالفت دوباره اوباما با ورود به جنگ در سوریه، افزایش درخواست ها برای روشن شدن نقش عربستان در حوادث یازده سپتامبر و ادامه انتخابات مقدماتی احزاب دموکرات و جمهوری خواه، از مهم ترین اخبار آمریکا در هفته گذشته بود .

رییس جمهوری آمریکا هفته گذشته، ضمن مخالفت با ورود این کشور به جنگ در سوریه، آن را اشتباهی بزرگ توصیف کرد. باراک اوباما در جریان سفر به عربستان و در واکنش به منتقدین عدم اعزام نیروهای نظامی آمریکایی به سوریه گفت، آمریکا از جنگ عراق و افغانستان درس عبرت گرفته است و وارد شدن به جنگ دیگری در سوریه اقدام غیر هوشمندانه ای خواهد بود که آمریکا را به اشتباه بزرگی دچار خواهد کرد.
اوباما پیش از این نیز سوء مدیریت بحران لیبی در پی سرنگونی معمر قذافی دیکتاتور سابق این کشور در نتیجه مداخه نظامی امریکا و متحدانش در سال 2011 را «بدترین اشتباه» خود در دوران ریاست جمهوری خود دانسته بود.
سرنگونی رژیم قذافی و خلا قدرتی که در پی آن در لیبی ایجاد شد، به افزایش قاچاق سلاح و قدرت گرفتن گروه های مسلح در شمال آفریقا کمک کرد. قدرت گرفتن گروه های تروریستی در لیبی، بزرگترین شکست اطلاعاتی واشنگتن در سال های اخیر را رقم زد و منجر شد 4 دیپلمات ازجمله سفیر آمریکا در لیبی درحمله به کنسولگری آن کشور در بنغازی، در سپتامبر 2012 کشته شوند. لیبی اما اولین کشوری نبود که با دخالت نظامی غرب، در گرداب خشونت و درگیری افتاد. پیش از این نیز آنچه مبارزه با تروریسم نامیده می شود، آمریکا را به جنگی در کیلومترها دورتر از مرزهای آن کشور کشاند.
آمریکا و متحدانش در سال 2001 و پس از حادثه یازده سپتامبر و به بهانه مبارزه با تروریسم به افغانستان حمله کردند. عراق نیز در سال 2003 به بهانه ای مشابه هدف حمله آمریکا قرار گرفت. واشنگتن بیش از یک تریلیون دلار از پول مالیات دهندگان آمریکایی را در جنگ در افغانستان و عراق هزینه کرد و هزاران نظامی آمریکایی و ده ها هزار غیرنظامی را به کام مرگ کشاند. با این حال این هزینه های مالی و جانی سنگین، هرگز نتوانست این کشورها را به مکان امن تری بدل کند.

نقش احتمالی عربستان در حوادث یازده سپتامبر 2001 آمریکا، در هفته گذشته بیش از پیش جنجال آفرین شد.
همزمان با افزایش درخواست ها برای انتشار بخش محرمانه گزارش کمیته تحقیق کنگره در مورد نقش احتمالی ریاض در حادثه یازده سپتامبر، تلاش اخیر کنگره برای مسدود کردن بخشی از دارایی های عربستان در آمریکا، به تنش میان دو متحد دیرینه دامن زد.
پل رایان، رییس مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه هفته گذشته خواستار تجدید نظر درباره این لایحه شد که امکان تعقیب قضایی عربستان را از سوی شهروندان آمریکا می دهد.
خانواده‌های قربانیان حملات یازده سپتامبر با طرح موضوع حمایت مالی سعودی‌ها از تروریسم، در تلاش برای محکوم کردن خاندان سلطنتی، بانک‌های سعودی و موسسات خیریه این کشور هستند. این تلاش‌ها ، به ویژه به خاطر قانون سال 1976 که به کشورهای خارجی مصونیت‌هایی در برابر شکایات احتمالی در دادگاه‌های امریکایی می‌دهد، تا حد زیادی ناکام مانده است.
ریاض به واشنگتن هشدار داده است در صورت تصویب لایحه ای که به موجب آن دادگاه های آمریکا اجازه یابند دولت سعودی را بابت حملات 11 سپتامبر 2001 مقصر معرفی کنند، صدها میلیارد دلار از دارایی های خود را در آمریکا به زیر قیمت به حراج خواهد گذارد و پول آن را خارج خواهد کرد.
همزمان در هفته گذشته فشارها بر کاخ سفید برای از طبقه بندی خارج کردن اسنادی افزایش یافت که از نقش احتمالی عربستان در حادثه یازده سپتامبر سال 2001 پرده بر می دارد.
در گزارش رسمی که سال 2003 درباره حادثه سازده سپتامبر 2001 منتشر شده، 28 صفحه مربوط به دخالت احتمالی عربستان در این حادثه حذف شده است.
این اسناد که اسناد 28 صفحه ای مشهور است، با ادعای امنیت ملی طبقه بندی شده است. دولت آمریکا در حالی در هفته گذشته به دلیل تلاش برای پنهان کردن نقش احتمالی عربستان در حوادث یازده سپتامبر تحت فشار قرار گرفته که یوان عالی آمریکا چهارشنبه هفته گذشته تایید کرد که دادگاه‌های این کشور می‌توانند در رسیدگی به دادخواهی قربانیان به اصطلاح جرائم تروریستی ، از دارایی‌‌های بلوکه‌شده ایران برای پرداخت غرامت استفاده 


هفته گذشته با اعلام نتایج انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا در ایالت نیویورک ، هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ یک قدم به کسب عنوان نامزدهای نهایی دو حزب دموکرات و جمهوریخواه نزدیک تر شدند . همانطور که نظرسنجی های پیش بینی می کردند ، در این انتخابات که سه شنبه هفته گذشته برگزار شد، دو نامزد پیشتاز دموکرات و جمهوریخواهان توانستند بر رقبای درون حزبی خود غلبه کنند . 
هیلاری کلینتون با کسب 58 درصد آرا ، 135 نماینده ایالتی از 247 نماینده ایالتی نیویورک در کنوانسیون ملی دموکرات ها را از آن خود کرد . دونالد ترامپ هم با 60 درصد آرا به 89 کرسی از 95 کرسی ایالت نیویورک در کنوانسیون ملی جمهوریخواهان دست یافت . 
با این نتایج ، کلینتون با احتساب تعداد"ابرنمایندگان " ، 1918 رای در کنوانسیون ملی دموکرات ها دارد و دونالد ترامپ نیز 844 رای را در کنوانسیون ملی جمهوریخواهان از آن خود کرده است . 
نتایج انتخابات مقدماتی در ایالت نیویورک نشان می دهد که راه کلینتون برای رسیدن به جایگاه نخستین نامزد زن انتخابات ریاست جمهوری تاریخ آمریکا تقریبا هموار شده است . اگر کلینتون در انتخابات مقدماتی باقی مانده فقط 26 آرا را بدست آورد ، قادر خواهد بود در نهایت حد نصاب 2383 رای لازم در کنوانسیون ملی دموکرات ها را تصاحب کند . در حالی که تنها رقیب وی ، برنی سندرز به آرای بیش از 70 درصدی در دیگر ایالت ها نیاز دارد. بنابراین می توان گفت رقابت ها برای معرفی نامزد نهایی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر در ایستگاه انتخاباتی نیویورک تقریبا پایان یافته است . 
اما برای جمهوریخواهان هنوز رقابت ادامه داد . در حال حاضر دونالد ترامپ 844 رای ، تد کروز 543 رای و جان کاسیچ 147 رای در کنوانسیون ملی جمهوریخواهان دارند . هر کدام از این افراد برای کسب عنوان نامزد نهایی جمهوریخواهان در انتخابات نوامبر باید 1237 رای داشته باشند . برای رسیدن به این حد نصاب ، ترامپ باید در ایالت های باقی مانده بیش از 53 درصد آرا را بدست آورد . 

هفته گذشته همزمان با ادامه رقابت های دورن حزبی در آمریکا، نگرانی ها از افزایش اختلافات داخلی در حزب جمهوری خواه نیز افزایش یافت.
"رینس پریبوس" Reince Priebus، رییس کمیته ملی جمهوری خواهان آمریکا جمعه هفته گذشته با انتقاد راه اندازی جنبشی در میان محافظه کاران آمریکایی موسوم به "ترامپ، هرگز"، خواستار اتحاد میان اعضای این حزب به منظور پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر شد. اعضای این جنبش تاکید کرده اند حتی اگر ترامپ به عنوان نامزد نهایی حزب جمهوری خواه آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری نیز انتخاب شود، از وی حمایت نخواهند کرد.
همزمان مباحث مربوط به تغییر قوانین داخلی حزب جمهوری خواه به منظور تعیین نامزد نهایی این حزب نیز در هفته گذشته بیش از پیش داغ شد.
دونالد ترامپ با افزایش حملات خود به کمیته ملی جمهوری خواهان مدعی شده است، اگر رای هیات های نمایندگی بیشتری را به دست آورد باید به عنوان نامزد نهایی معرفی شود حتی اگر حدنصاب لازم را به دست نیاورده باشد.
با این حال کمیته ملی جمهوری خواهان آمریکا، پنجشنبه هفته گذشته با تغییر قوانین داخلی این حزب مخالفت کرد.
بر اساس قوانین حزبی اگر هیچ یک از نامزدها در رقابت درون حزبی به حد نصاب 1237 رای نرسد ، رای گیری در کنوانسیون تجدید می شود و در این مرحله بیش از نیمی از نمایندگان ایالتی از 30 ایالت اجازه خواهند داشت تعهد خود را به رای دهندگان در ایالت های مربوطه بشکنند و به هر فردی که مایل باشندرای دهند . به عبارت دیگر ، ممکن است در این مرحله هر یک از نامزدهای حزب جمهوریخواه ، چه کسانی که در رقابت ها باقی ماندند و چه حتی کسانی که از دور رقابت ها کنار رفتند ، به عنوان نامزد نهایی معرفی شوند. از آنجا که سران حزب جمهوریخواه از ترامپ به شدت ناخرسند هستند ، ممکن است در نهایت وی از راهیابی به مرحله پایانی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای رقابت با رقیب دموکرات باز بماند . مساله ای که می تواند به اختلافات داخلی در این حزب دامن بزند و موجب ریزش آرای این حزب در انتخابات ماه نوامبر شود.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید