این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 11 ثور 1395 17:49

آمریکا ، نگاه از درون (11 ثور 1395)

 

 

 

همچون برنامه های قبل نگاهی به مهم ترین تحولات سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی و نظامی آمریکا طی هفته گذشته خواهیم داشت.

جان کری وزیر خارجه امریکا از تشدید اقدامات و اظهارات اسلام ستیزانه ضد مسلمانان در این کشور انتقاد کرد.وزیر خارجه امریکا روز سه شنبه در دانشگاه "رایس " در هوستون آمریکا درباره مذهب گفت اظهارات برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری برای منع ورود مسلمانان به این کشور تنش آفرین است. جان کری هرگونه تلاش برای لکه دار کردن وجهه مسلمانان را نفرت انگیز و غیر منطقی توصیف کرد. گفته های وزیر خارجه امریکا، در مورد اقدامات اسلام ستیزانه در شرایطی مطح می شود که پیشتر " دونالد ترامپ " نامزد پیشتاز و میلیاردر حزب جمهوریخواه خواستار منع ورود مسلمانان به این کشور شده بود.تد کروز ، سناتور جمهوریخواه ایالت تگزاس نیز خواستار نظارت بیشتر بر مسلمانان آمریکایی شد. رهبران گروههای مسلمانان در آمریکا، پیشتر با انتقاد از سیاست های دوگانه آمریکا علیه مسلمانان در داخل و خارج از این کشور ، از گسترش اسلام هراسی در آمریکا و اقدامات تحریک آمیز افراط گرایان علیه مسلمانان ابراز نگرانی کردند.نتایج نظرسنجی اخیر شبکه خبری سی بی اس نشان داد 60 درصد مسلمانان آمریکا از تبعیض‌ ، تعصبات ضد اسلامی و اسلام‌هراسی شکایت دارند.نگرانی‌ها از رشد اسلام‌هراسی در آمریکا موجب شده است، مسئولان برخی از ایالات ‌این کشور درقبال هدف قرار گرفتن مسلمانان هشدار دهند.

سازمان‌های اسلامی از جمله شورای روابط اسلامی ـ آمریکایی نیز بارها درباره رشد موج اسلام‌هراسی در سراسر آمریکا هشدار داده‌اند. طی چند ماه گذشته، موارد متعددی از حمله علیه مسلمانان و مساجد در نقاط مختلف آمریکا گزارش شده است .حمله به مساجد و آتش زدن اماکن عبادی اسلامی،‌ حملات فیزیکی و لفظی علیه مسلمانان و حتی غیرمسلمانانی که ظاهر خاورمیانه‌ای دارندو ‌تبعیض علیه پیروان اسلام در موارد مختلف تحصیلی و شغلی ، تنها برخی از نمونه‌های اسلام‌هراسی در جامعه آمریکا هستند.به گزارش گروههای مدافع حقوق شهروندی، اقدامات اسلام ستیزانه همسو با سیاست کلی گسترش اسلام هراسی در آمریکا و جهان انجام می شود . گزارش های منتشر شده در رسانه های آمریکایی نیز نشان می دهد، نهادهای امنیتی همچنین پلیس فدرال آمریکا، " اف بی آی " به تشدید اسلام هراسی دامن می زنند. تیراندازی سال 2015 در شهر " سن برناردینو " ایالت کالیفرنیای آمریکا، موجب تشدید حملات خشونت آمیز به مسلمانان شده است. گروههای اسلامی در اروپا، نیز هشدار دادند در ماههای اخیر پس از حملات تروریستی پاریس ، اقدامات خشونت بار علیه مسلمانان افزایش یافته است.

با برگزاری انتخابات مقدماتی در پنج ایالت آمریکا ، هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ به کسب عنوان نامزدی انتخابات سال جاری ریاست جمهوری این کشور از دو حزب دموکرات و جمهوریخواه نزدیک شدند . در انتخابات روز سه شنبه 26 آوریل برای دموکرات ها ، هیلاری کلینتون در چهار ایالت و برنی سندرز در یک ایالت پیروز شد . ترامپ هم در انتخابات مقدماتی جمهوریخواهان روز سه شنبه آرای تمامی پنج ایالت را از آن خود کرد . در حال حاضر کلینتون و سندرز در کنوانسیون ملی دموکرات ها به ترتیب 2141 و 1321 رای دارند و رای ترامپ در کنوانسیون ملی جمهوریخواهان 950 رای است . دموکرات ها باید در 14 ایالت دیگر انتخابات مقدماتی برگزار کنند تا تکلیف 1303 رای دیگر کنوانسیون مشخص شود . کلینتون برای کسب حدنصاب 2383 رای در کنوانسیون ملی به منظور کسب عنوان نامزد نهایی حزب ، فقط به 18 درصد آرا در باقی انتخابات نیاز دارد . در حالی که تا اینجا ، کلینتون 48 درصد آرا را در انتخابات گذشته درون حزبی دموکرات ها کسب کرده است . از این رو شاید بشود از همین حالا ، هیلاری کلینتون را نامزد نهایی حزب دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری آمریکا نامید .

همچنین نتایج انتخابات مقدماتی جمهوریخواهان در روز سه شنبه ، امیدها را برای دونالد ترامپ در کسب حد نصاب 1237 رای لازم در کنوانسیون حزب جمهوریخواه افزایش داد . ترامپ در این مرحله از انتخابات ، فاصله خود را با تد کروز و جان کسیک افزایش داد، به گونه ای که از این پس این دو نامزد جمهوری خواه قادر نخواهند بود در ادامه رقابت های درون حزبی ، ترامپ را شکست دهند . با این حال ، نشستن این نامزد جنجالی انتخابات سال جاری آمریکا بر کرسی نامزد نهایی حزب جمهوریخواه ، به کسب حداقل 47 درصد آرا در انتخابات باقی مانده در دیگر ایالت های آمریکا نیاز دارد، البته ترامپ تا اینجا در ایالت هایی که انتخابات مقدماتی را برگزار کرده اند ، به طور متوسط 52 درصد آرا را به دست آورده است . اما طی کردن بقیه مسیر با توجه به ائتلاف کم سابقه میان کروز و کسیک برای ترامپ ، دشوار شده است . این دو نامزد تصمیم گرفته اند در سه ایالت به گونه ای به نفع هم کنار بروند که سهم کمتری از تعداد نمایندگان ایالتی به ترامپ تعلق بگیرد . سران حزب جمهوریخوان امیدوار هستند با این تاکتیک ، مسیر پیروزی های دور از انتظار ترامپ را سد کنند و اجازه ندهند فردی خارج از دایره تصمیم سران حزب ، به مرحله پایانی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا راه یابد .با این حال ، نتایج انتخابات درون حزبی نشان می دهد که رای دهندگان جمهوریخواه فعلا به هشدارهای سران حزب توجه ای ندارد و همچنان به نفع نامزدی رای می دهند که به نفرت پراکنی و بر هم زدن نظم شهرت یافته است .

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه در مصاحبه ای تاکید کرد ، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تلاش می‌کند به اتحاد اروپا لطمه بزند ،زیرا وحدت اروپا را تهدید می‌داند. وی تاکید کردکه ناتو ، اتحادیه اروپا و وحدت اروپا ، تهدیدی علیه روسیه نیست . اوباما در عین حال تصریح کرد که اروپای متحد می تواند با یک روسیه قوی همکاری کند ،ولی پوتین در این زمینه متقاعد نشده است ..هدف از انتقاد اوباما از پوتین ، ترغیب سران اروپا برای برخورد سخت تر با روسیه به ویژه در زمینه تحریمها است . از آغاز بحران اوکراین که باعث تشدید بی سابقه اختلافات روسیه و اتحادیه اروپا شد ، روابط دو جانبه آنها سیری نزولی یافته است . میزان مبادلات تجاری روسیه و شرکای اروپایی اش کاهش بی سابقه ای یافته و خروج سرمایه اروپایی ها از روسیه نیز شتاب گرفته است . پرسش این است که آیا همان گونه که اوباما ادعا کرده ، واقعا ولادیمیر پوتین مسبب بروز تفرقه در اتحادیه اروپا است ، یا اینکه این پدیده ریشه در مسائل و مشکلات دیگری دارد ؟ پاسخ این است که اتحادیه اروپا به دلیل اختلافات داخلی بر سر مسائل مختلف ، دچار شکاف شده است و سران اتحادیه اروپا درباره خطر فرو پاشی این نهاد اروپایی هشدار می دهند . ادعایی که اوباما در باره نقش روسیه در تضعیف وحدت اروپا بیان کرد ، تاکنون از هیچ مقام اروپایی شنیده نشده است . شاید بتوان ادعای اوباما را به تبلیغات اخیر روسیه درباره تشویق شهروندان هلندی به دادن رای منفی به توافقنامه همگرایی تجاری و سیاسی اوکراین با اتحادیه اروپا مرتبط دانست .

درحال حاضر ، اختلافاتی در اتحادیه اروپا در زمینه مسائلی مانند چگونگی مقابله با بحران پناهجویان ، نحوه مقابله با بحران مالی و اقتصادی کشورهای اروپایی ، واگرایی برخی از کشورهای اروپایی مانند انگلیس از اتحادیه اروپا ،مساله حد و مرز صلاحیت داخلی وحاکمیت کشورهای عضو اتحادیه در برابر اقتدار این اتحادیه وجود دارد . علاوه بر این ، شکاف عمیقی میان اعضای ثروتمند در غرب اروپا و اعضای فقیر در شرق آن وجود دارد که موجب انتقاد و شکایت سران برخی از این کشورها شده است . اخیرا آندژی دودا رئیس جمهوری لهستان با نفی انتقادهای اتحادیه اروپا از این کشور ، این اتحادیه را به همبستگی بسیار ناچیز با اعضای شرقی خود ، متهم کرد . در عین حال تشدید بحران پناهجویان و افزایش اختلاف بر سر چگونگی برخورد با آن و نیز تضعیف پیمان شنگن به عنوان یکی از مظاهر اصلی همگرایی اروپایی ، نشان از تزلزل در ارکان وحدت اتحادیه اروپا دارد.

نشست پنج‌جانبه غیر رسمی سران آمریکا، آلمان، انگلیس، فرانسه و ایتالیاروز دوشنبه درهانوفر آلمان برگزار شد.دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس، فرانسوا اولاند و ماتئو رنتزی رئیس جمهوری فرانسه و ‏نخست وزیر ایتالیا بعدازظهردوشنبه به میزبانی آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در قصر "هرنهاوزن" شهر هانوفر، با باراک ‏اوباما رئیس جمهوری آمریکا دیدار و گفت و گو کردند. این سران در نشست خود در رابطه با مسایل امنیتی، بحران‌های جهانی از جمله سوریه، لیبی، اوکراین و بحران ‏پناهجویان، تروریسم و نیز پیمان تجارت آزاد اروپا و آمریکا رایزنی کردند.‏‏سران شرکت کننده در نشست گروه پنج در حالی به بررسی چالشهای بین المللی پرداختند که خود دچار اختلافات زیادی با یکدیگر هستند . سه کشور اروپایی حاضر در این نشست یعنی فرانسه، آلمان، ایتالیا بهمراه لوکزامبورگ در یک اقدام مشترک که به طور آشکار چالشی در برابر جدایی طلبی انگلیس از اتحادیه اروپا است ،در سپتامبر 2015سندی را در رم امضا کردند که براساس آن خواستار تشکیل یک اتحادیه ایالتی شدند.این یک واکنش همگرایانه در برابر کنش های واگرایانه انگلیس که به طور آشکار خود را تافته جدا بافته ای در داخل اتحادیه اروپا تلقی می کند و همواره دیگر اعضای آن را برای کسب امتیاز تحت فشار قرار داده است ،محسوب می شود.ضمن اینکه اوباما نیز در سفر خود به لندن آشکار خواهان باقی ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا شد. سران کشورهای شرکت کننده در نشست گروه پنج در باره دیگر مسائل بویژه بحران اوکراین ،بحران سوریه ، بحران لیبی ، مساله پناهجویان، مقابله با تروریسم دیدگاههای مشترکی را ابراز کردند.

مساله مهم مورد بحث در این نشست که برای آمریکا و کشورهای بزرگ اتحادیه اروپا از اهمیت زیادی برخوردار است ، به نتیجه رسیدن هر چه سریعتر پیمان تجارت آزاد اتحادیه اروپا و آمریکا موسوم به "مشارکت بازرگانی و سرمایه گذاری فرا آتلانتیک" TTIP است. هدف از پیمان تجارت آزاد آمریکا و اتحادیه اروپا، حذف موانع گمرکی و مقررات تجاری بین این دو قدرت اقتصادی جهان است. اگر این پیمان اجرا شود به حجم مبادلات تجاری کشورهای اروپایی با آمریکا هر سال حدود 100 میلیارد یورو افزوده خواهدشد. مذاکره درباره این پیمان که منجر به حذف 97 درصد از تعرفه های مالیاتی خواهد شد، از ژوئیه سال 2013 در جریان است. اوباما رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد این پیمان تجاری در دوره ریاست جمهوری وی نهایی نمی شود و مذاکرات در این باره می تواند تا پایان سال 2017 پایان یابد. صدر اعظم آلمان نیز ضمن تصریح بر لزوم به نتیجه رساندن این پیمان تجاری ،تاکید کرد که نگرانی مخالفان این پیمان تجاری را درک می کند. اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان نیز تصریح کرد که برای دستیابی به پیمان تجارت آزاد با آمریکا باید تلاش فراوانی صورت گیرد و کشورش به هر قیمتی حاضر به نهایی شدن این پیمان نیست. با این همه انعقاد واجرای این پیمان تجاری از اهمیت اساسی برای دو سوی آتلانتیک برخوردار است.هر چند مخالفتها با این پیمان در اروپا و بویژه در آلمان رو به فزونی است . این پیمان در عین حال با مخالفت شدید جامعه مدنی در آمریکا مواجه است که به ویژه به موارد مبهم آن اعتراض دارند.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید