این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
دوشنبه, 20 ثور 1395 10:41

آمریکا ، نگاه از درون (18 ثور 1395)

 

 

 

کناره گیری رقبای نامزد جنجالی جمهوری خواهان آمریکا و افزایش تنش میان رهبران این حزب، دفاع اوباما از اجرای پیمان تجاری دو سوی اقیانوس آرام و انتشار گزارش پنتاگون درباره درباره تجاوزهای جنسی در ارتش آمریکا ، از مهم ترین اخبار آمریکا در هفته گذشته بود .

هفته گذشته با کناره گیری آخرین رقیب درون حزبی دونالد ترامپ ، این میلیاردر جنجالی عملا نامزد نهایی حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری آمریکا شد . البته اعلام رسمی این نامزدی به کسب حد نصاب لازم در کنوانسیون ملی جمهوریخواهان در تابستان سال جاری نیاز دارد . با این حال ، با کناره گیری تد کروز ، سناتور محافظه کار ایالت تگزاس و جان کیسیک ، فرماندار ایالت اوهایو ، دونالد ترامپ بی رقیب مانده است .
کمتر کارشناس مسائل سیاسی و انتخاباتی در آمریکا ، برای ترامپ شانس موفقیت در انتخابات درون حزبی قائل بود . ترامپ تاکنون حتی یک ساعت در مناصب دولتی کار نکرده و در هیچ انتخاباتی در سطوح محلی ، ایالتی یا فدرال شرکت نداشته است . با این حال ، شعارها و وعده هایی که ترامپ در چند ماه اخیر مطرح کرده ، به مذاق اکثر جمهوریخواهان آمریکا خوش آمده است . به همین دلیل وی با شکست چهره های سرشناس حزب جمهوریخواه و با وجود مخالفت شدید عموم سران حزب ، بر جایگاه نخست در رقابت های درون حزبی نشست .
دلایل متعددی برای موفقیت ترامپ در این مسیر طولانی و دشوار مطرح شده است . اما شاید یکی از مهمترین این دلایل ، خشم شدید گروه کثیری از شهروندان آمریکایی از وضع موجود در این کشور است. ادامه بحران های اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و هویتی در آمریکا بسیاری از شهروندان آمریکایی را ناخرسند کرده است .
در این میان ، ترامپ با تلاش برای بسیج جمعیت پرشمار معترضان و سرخوردگان اجتماعی ، بر این خواست عمومی سوار شده است . با این حال ، هنوز مشخص نیست که ترامپ چگونه می خواهد با توجه به مشکلات عمیق اقتصادی و اجتماعی در آمریکا ، طرح های خود را به اجرا بگذارد.

رسیدن ترامپ به جایگاه نامزد نهایی جمهوری خواهان آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری ، به اختلافات عمیق میان رهبران این حزب پایان نداد. برخی از اعضای بانفوذ این حزب از جمله جب بوش و لیندسیی گراهام هفته گذشته تاکید کردند به ترامپ رای نخواهند داد. گری جانسون، رهبر حزب "لیبرتارین" نیز در پیامی به رهبران حزب جمهوری خواه، خواستار یافتن جایگزینی به جای ترامپ شد.
از همه مهمتر اما دیدار جمعه هفته گذشته ویلیام کریستول William Kristol با میت رامنی ، رقیب جمهوری خواه باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 بود. کریستول، سردبیر نشریه محافظه کار ویکلی استاندارد ، تلاش می کند فرد دیگری را در مقابل هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ در انتخابات ماه نوامبر قرار دهد.
رامنی گفته است به هیچ یک از این دو نامزد رای نمی دهد . وی از نظر کریستول گزینه مناسبی است. به گفته کریستول، رامنی حتی اگر خود نخواهد وارد کارزار انتخاباتی شود، حمایت وی از نامزد سوم، موثر خواهد بود.محافظه کاران آمریکایی می دانند حضور ترامپ به عنوان نامزد نهایی جمهوری خواهان، موجب رویگردانی برخی از هواداران این حزب می شود . در سال 1984 برخی از هواداران حزب دموکرات به دلیل نارضایتی از نامزد حزب ، در انتخابات عمومی به رونالد ریگان جمهوریخواه رای دادند که در اصطلاح سیاسی به این افراد "دموکرات های ریگانی" گفته می شود . می توان پیشبینی کرد که در سال 2016 این وضعیت ، برای جمهوریخواهان رقم بخورد و آنان ، نامزد دموکرات را به فرد جمهوریخواهی که مواضع کینه توزانه در قبال اقلیت ها از جمله لاتین تبارها دارد ، ترجیح بدهند .
صرفنظر از آنچه در روزهای برگزاری کنوانسیون ملی حزب در کلیولند اوهایو روی می دهد، نشانه های جنگ میان رهبران جمهوری خواه از هم اکنون آغاز شده است.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه گذشته اعلام کرد با اجرای پیمان تجاری دو سوی اقیانوس آرام،دیگر هیچ کشوری غیر از آمریکا و همپیمانان آن قادر به تعیین قوانین اقتصاد جهانی نیستند .
رئیس جمهور آمریکا با درخواست از کنگره این کشور برای تصویب این پیمان تجاری تصریح کرد، اگر خود را از اقتصاد جهانی دور نگه داریم ، منزوی خواهیم شد. اوباما گفت سایر کشورها باید با قواعدی که واشنگتن و همپیمانانش وضع کرده اند، در عرصه اقتصادی نقش آفرینی کنند. جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز در 12 آوریل 2016 از پیمان تجاری دو سوی اقیانوس آرام، دفاع کرد و گفت، این پیمان ،‌ توافقنامه ای تجاری با بالاترین معیارها است.
این پیمان پس از پنج سال گفتگو امضا شد و هدف آن ، ایجاد گسترده ترین منطقه تجارت آزاد در جهان با حضور 12 کشوری است که 40 درصد اقتصاد جهانی را در اختیار دارند. پیمان تجاری دو سوی اقیانوس آرام، هنوز باید به تایید 12 کشور منطقه اقیانوس آرام برسد . در کنگره آمریکا درباره این پیمان اختلاف نظر شدید وجود دارد .
میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوری خواه در سنای آمریکا گفته بود، بررسی "پیمان همکاری‌های اقتصادی و راهبردی حوزه اقیانوس آرام" باید به پس از انتخابات ریاست جمهوری 2016 موکول شود. مک کانل که پیش تر درباره این توافقنامه ابراز نگرانی کرده است گفت، تحت فشار قرار دادن کنگره برای تصویب آن می تواند، موفقیت این توافقنامه را زیر سوال ببرد.
این سخنان در حالی بیان می شود که طرحی که در تابستان در کنگره تصویب و سپس به امضای باراک اوباما رسید، کنگره را ملزم می کند هر توافقنامه تجارت آزاد را که دولت تا سال 2021 امضا می کند بدون تغییر تایید یا رد کند.
با این حال به نظر می رسد جمهوری خواهان کنگره امیدوارند به به تعویق انداخت تصویب بررسی "پیمان همکاری‌های اقتصادی و راهبردی حوزه اقیانوس آرام"، موفقیت این پیمان که دو پنجم از اقتصاد و یک سوم از تجارت جهان را به هم متصل می کند، به حساب دموکرات ها گذاشته نشود.

هفته گذشته گزارش جدید پنتاگون درباره تجاوزهای جنسی در ارتش آمریکا منتشر شد. . پنتاگون روز پنجشنبه گذشته در گزارش سالانه خود اعلام کرد ارتش آمریکا حدود شش هزار گزارش از تجاوزهای جنسی در سال 2015 در این نهاد نظامی دریافت کرده است. گزارش وزارت دفاع آمریکا حاکی است که آمار ثبت شده در سالهای 2014 و 2015 نسبت به سال 2012 که سه هزار و 604 مورد ثبت شده بود، افزایش حدود دو برابری را شاهد بوده است.
براساس این گزارش بیشتر موارد تجاوز های جنسی در ارتش آمریکا به علت ترس از برخورد بد و انتقام جویانه اعلام نمی شود. نیت گالبرایت مشاور اجرایی دفتر مبارزه با تجاوزهای جنسی در پنتاگون در این باره گفت، تنها 40 درصد قربانیان زن و 10 درصد قربانیان مرد موارد تجاوز جنسی را اطلاع می دهند.گالبرایت گفت، 19 درصد از اعلام تجاوزهای جنسی در سال 2015 از طرف مردان بوده است.
این گزارش اعلام می دارد، 68 درصد کسانی که چنین جرایمی را اطلاع می دهند با رفتاری منفی از همکاران یا فرماندهان خود مواجه شده اند. این موضوع سبب می شود نظامیان بسیار کمی با رسیدن به شرایط غیرقابل تحمل، ناچار به گزارش ماجرا به مقامات ارشدتر شوند و راهی برای این کار بیابند. علاوه بر این، بسیاری از سربازان با این وضعیت خو گرفته و شکایتی مطرح نمی کنند. در 38 درصد مواردی که اطلاع داده شده است قربانیان با اقدامات انتقام جویانه که که باعث نقض هر چه بیشتر حقوق آنها شده ، مواجه می شوند.
طی سال‌های گذشته یکی از معضلات ارتش آمریکا که بارها رسانه‌ای هم شده است، مسئله حملات و آزارهای جنسی نظامیان این کشور به یکدیگر است. مسئله‌ای که امروز دیگر به یک معضل اساسی تبدیل شده است. وضعیت نظامیان زن در ارتش آمریکا امروز به گونه‌ای است که احتمال تجاوز به یک نظامی زن آمریکایی توسط همرزمان او ، از احتمال تعرض ، تجاوز یا کشته‌شدن به دست دشمن در میدان جنگ، بیشتر است. آمار تجاوز به زنان در ارتش آمریکا از میانگین جامعه غیر نظامی بالاتر بوده و به حدی رسیده است که فرماندهان ارتش اقدام به راه‌اندازی «یگان ویژه قربانیان» برای تجزیه و تحلیل صحنه‌های جرم و مصاحبه با قربانیان کرده‌اند تا این کارگروه ویژه بتواند اجرای عدالت در مورد مجرمان را ممکن سازد.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید