این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 25 ثور 1395 17:35

آمریکا ، نگاه از درون (25 ثور 1395)

 

 

 

دونالد ترامپ نامزد پیشتاز و جنجالی انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه ، با سران این حزب دیدار کرد . بعد از دیدار جداگانه ترامپ با راینس پریباس ، رییس کمیته ملی جمهوریخواهان و پل رایان ، رییس جمهوریخواه مجلس نمایندگان که بلندپایه ترین مقام جمهوریخواه در آمریکا قلمداد می شود ، چشم انداز اتحاد درون این حزب برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر سال جاری تقویت شده است . پریباس دیدار با ترامپ را عالی توصیف کرد و رایان هم خواستار حمایت تمام عیار حزب جمهوریخواه از ترامپ برای شکست دادن دموکرات ها در انتخابات آتی شد . این اظهارات در حالی بیان شد که در هفته های اخیر و به موازات ادامه انتخابات مقدماتی ، شکاف ها در داخل حزب جمهوریخواه به اوج خود رسید . حتی گفته می شد که اگر ترامپ نتواند در انتخابات مقدماتی ، به حد نصاب لازم برای معرفی از سوی کنوانسیون ملی حزب نائل نشود ، سران حزب ، فرد دیگری را جایگزین این نامزد جنجالی کنند . ترامپ نیز تهدید کرده بود در این صورت ، از نامزدی فرد دیگری حمایت نخواهد کرد . این تهدید ، چشم انداز جنگ داخلی در درون حزب جمهوریخواه را نمایان ساخته بود .

اکنون با کنار رفتن تمامی رقبای هم حزبی ترامپ ، حزب جمهوریخواه از جمله سران آن که برخی منتقد ترامپ هستند ، چاره ای جز حمایت از این میلیاردر نیویورکی ندارند . از دید جدی ترین مخالفان ترامپ در داخل حزب جمهوریخواه ، همچون پل رایان ، خطر پیروزی هیلاری کلینتون ، نامزد محتمل دموکرات ها در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری و استمرار برنامه های دولت باراک اوباما ، رییس جمهوری آمریکا چنان جدی است که ضرورت حمایت از هر نامزد حزب جمهوریخواه را ایجاب می کند . این افراد امیدوار هستند با پشت سرگذاشتن یکی از پرمناقشه ترین رقابت های درون حزبی در سال های اخیر ، وحدت را به حزب برگردانند تا امکان شکست دموکرات ها فراهم شود .با این حال ، هنوز چالش های جدی پیش روی اتحاد جمهوریخواهان وجود دارد . از جمله این که مشخص نیست ترامپ با پشتوانه قوی حمایت هواداران حزبی و همچنین استقلال مالی ، تا چه اندازه آماده تبعیت از مواضع سران حزب جمهوریخواه باشد . در نهایت حزبی که تا یک هفته پیش برای معرفی نامزد نهایی تا مرحله جنگ داخلی پیش رفت ، فرصت زیادی برای ترمیم شکاف ها و رسیدن به اتحاد در مدت شش ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ندارد . عامل زمان ، می تواند در نهایت به ضرر جمهوریخواهان عمل کند مگر این که ترس از استمرار حاکمیت دموکراتها ، جناح راست آمریکا را به کنار گذاشتن تمامی اختلافات درونی وادار نماید .

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با سران پنج کشور شمال اروپا در واشنگتن از آنچه "حضور نظامی تهاجمی روسیه" در این منطقه خواند، انتقاد کرد. در پی افزایش تنش ها بین مسکو و واشنگتن در شرق اروپا و حوزه بالتیک ، اوباما در دیدار با سران سوئد ، دانمارک ، فنلاند ، ایسلند و نروژ ،روابط قوی بین واشنگتن و این همسایگان روسیه را ستود . اوباما در عین حال مدعی شد هر چند آمریکا به دنبال کاهش تنش ها است، اما در عین حال برای رویارویی با تهاجم های آشکار روسیه آمادگی دارد. وی از روسیه خواست که فعالیت های نظامی خود را در انطباق با تعهدات بین المللی انجام دهد . از سوی دیگر و همزمان با اجلاس آمریکا و پنج کشور شمال اروپا در کاخ سفید، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، هشدار داد اقداماتی را برای پایان دادن به تهدید ناشی از عملیاتی شدن سامانه ضد موشکی آمریکا در رومانی مورد بررسی قرار خواهد داد. این در حالی است که برغم تهدیدات مسکو ،آمریکا احداث سامانه ضد موشکی در "ردزیکووو" Redzikowo در شمال لهستان و در نزدیکی سواحل دریای بالتیک آغاز کرد.در این سایت که قرار است ساخت آن تا سال 2018 تکمیل شود، 300 نظامی آمریکایی مستقر خواهند شد. به نظر می رسد روند رویارویی غرب و روسیه که اکنون در قالب تقابل روسیه و ناتو تبلور یافته است ، در حال گسترش است. 

سامانه ضد موشکی آمریکا و ناتو روز پنجشنبه در پایگاه دوسلو Deveselu در 180کیلومتری جنوب غربی بخارست در حضور دبیرکل ناتو، مقامات رومانی ،آمریکایی و ناتو عملیاتی شد. همچنین"کلاوس هانیس" رییس جمهوری رومانی عصر پنجشنبه پس از دیدار با "ینس استولتنبرگ" دبیرکل ناتو با بیان اینکه سامانه ضد موشکی ناتو در غرب این کشور علیه هیچ کشوری نیست، تاکید کرد که رومانی خواهان حضور دایمی دریایی ناتو در دریای سیاه است.وی در عین حال کشورهای عضو ناتو را به همکاری بیشتر فرا خواند.به نظر می رسد رومانی اکنون نقش فعالی در زمینه ایجاد زمینه های لازم برای حضور هرچه بیشتر ناتو در شرق اروپا و دریای سیاه فراهم کرده است. این رویکرد مقامات بخارست ، موجب ناخشنودی روسیه شده است.در واقع رومانی اقدامات موثری برای تقویت حضور ناتو در جناح شرقی این پیمان صورت داده است .از جمله این اقدامات ، توافق با آمریکا و ناتو برای استقرار سامانه ضد موشکی در پایگاه هوایی داسلو بود که درمه 2016 عملیاتی شد. از دیدگاه روسیه استقرار این پایگاه ضد موشکی در تناقض با پیمان "نیروهای هسته ای میانبرد 1987" است که بر اساس آن استقرار موشکهای هسته ای میانبرد در اروپا از سوی روسیه و آمریکا منع شده است.به گفته مقامات روسی، به دلیل اینکه سکوهای پرتاب ام کا -41 مستقر در پایگاه ضد موشکی آمریکا در رومانی قادر به شلیک موشکهای کروز نیز هستند لذا عملیاتی شدن این پایگاه، بمثابه نقض پیمان 1987 است.

برنی سندرز بعد از پیروزی در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری امریکا در ایالت ویرجینیای غربی ، در جمع هوادارانش گفت ، نتایج انتخابات نشان می دهد مردم آمریکا برای انقلاب سیاسی آماده هستند . این نامزد حزب دموکرات تاکید کرد ، آمریکا به اقتصادی نیاز دارد که به نفع همه مردم باشد و نه اینکه فقط به نفع یک درصدی ها باشد. "سندرز" بار دیگر بر افزایش حداقل دستمزدها ، گسترش پوشش بیمه درمانی ارزان قیمت و رایگان شدن دانشگاه های دولتی تاکید کرد . سناتور چپگرای ایالت ورمونت با طرح چنین برنامه هایی ، تاکنون در انتخابات انجمن های حزبی و مقدماتی 20 ایالت پیروز شده و از حمایت نه و نیم میلیون رای دهنده دموکرات آمریکا برخودار است . سندرز با وجود شهرت و منابع مالی کمتر در مقایسه با هیلاری کلینتون،نامزد پیشتاز دموکرات ها در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال جاری آمریکا،هزارو430 کرسی درکنوانسیون ملی دموکرات ها کسب کرده است . البته بر مبنای محاسبات ریاضی ، سندرز شانس زیادی برای کسب نامزدی نهایی حزب دموکرات در انتخابات ماه نوامبر ندارد . وی برای رسیدن به چنین جایگاهی باید حدودا 83 درصد آرا را در انتخابات باقی مانده ببرد ، اتفاقی که با توجه به میزان برد کلینتون از ابتدای رقابت های درون حزبی در ماه فوریه ، بسیار غیر محتمل خواهد بود . با این حال ، تا همین جای کار ، سندرز توانسته است بر روند انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا تاثیر بگذارد .

در حال حاضر سندرز ، نماینده آن طیف از شهروندان آمریکایی است که از بی عدالتی اجتماعی ، شکاف عمیق طبقاتی ، نفوذ ابرثروتمدان ، فقر فزاینده و در یک کلام ، وضع موجود به شدت خشمگین هستند . آمارها و شاخص های اقتصادی و اجتماعی موید این نابرابری در آمریکا است . به عنوان مثال گفته می شود ثروت 400 تن در آمریکا معادل ثروت نیمی از جمعیت 319 میلیون نفری این کشور است . سندرز در یک سال اخیر با انگشت گذاشتن بر نابرابری های اجتماعی و نقد سیستم سیاسی و اقتصادی آمریکا ، از نامزدی حاشیه ای به رقیب قدرتمند قوی ترین چهره کنونی حزب دموکرات یعنی هیلاری کلینتون تبدیل شده است . کلینتون ، دفاع از وضع موجود را نمایندگی می کند در حالی که سندرز از انقلاب سیاسی و اقتصادی در آمریکا سخن می گوید . البته به نظر نمی رسد نماینده تغیبرات انقلابی بتواند در نهایت ، نماینده وضع موجود را شکست دهد . با این حال ، انتخابات 2016 و پیش از آن ، انتخابات 2008 نشان داد که مردم آمریکا تا چه اندازه از وضعیت کنونی کشورشان ناراضی هستند و به وعده های افرادی همچون باراک اوباما با شعار تغییر ، برنی سندرز با شعار عدالت و حتی دونالد ترامپ جمهوریخواه با شعار احیای شکوه آمریکا دل بسته اند . 

الکسی پوشکوف رییس کمیسیون امور بین المللی دومای روسیه از آمریکا خواست مقررات بین المللی منع بمباران بیمارستان ها و مراکز غیرنظامی را رعایت کند و به این اقدام در کشورهای مختلف پایان دهد. پوشکوف روز سه شنبه در واکنش به سامانتا پاور نماینده آمریکا در سازمان ملل که از اشغال شبه جزیره کریمه توسط روسیه سخن گفته بود ، اظهار داشت پاور باید به جلوگیری بمباران بیمارستانها توسط آمریکا بیاندیشد تا اینگونه اقدامات تکرار نشود .پوشکوف گفت 80 کشور در سازمان ملل قطعنامه ای را علیه بمباران بیمارستان ها توسط آمریکا تنظیم کرده اند . اشاره پوشکوف به حمله جنگنده های آمریکایی به بیمارستانی در قندوز افغانستان بود . هواپیماهای آمریکایی در 3 اکتبر 2015 بیمارستان درحال فعالیت پزشکان بدون مرز در قندوز افغانستان را هدف بمباران قرار دادند . این حمله ، دست کم 30 کشته و 30 مجروح برجای گذاشت. واشنگتن در واکنش به انتقادهای گسترده جهانی ادعا کرد که این بمباران نتیجه خطای انسانی بود . سازمان پزشکان بدون مرز ، اما ، اعلام کرد که قبلا اطلاعات به موقعیت مکانی بیمارستان به نیروهای غربی داده ‌شده ‌بود و این حمله ، عمدی و نقض قوانین بین‌الملل بود . سازمان پزشکان بدون مرز اعلام کرد علاوه بر اشتباهات انسانی ، این حمله نشانه بی‌توجهی نیروهای آمریکایی و همچنین نقض قوانین جنگی است. این سازمان خواستار تحقیق درباره این حمله شده است .

اواخر آوریل 2016یک مقام بلند پایه نظامی آمریکایی ادعا کرد حمله اکتبر 2015 نیروهای آمریکایی به بیمارستان پزشکان بدون مرز در قندوز افغانستان ، جنایت جنگی نیست بلکه مجموعه ای از اشتباهات است.ژنرال جوزف واتل Joseph Votel رئیس فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به "سنتکام" CENTCOM با ارائه گزارشی به رسانه ها در این زمینه، گفت تحقیقات مشخص کرد برخی از نظامیان به قوانین مناقشات مسلحانه پایبند نبودند ، اما تحقیقات به این نتیجه نرسید که این اشتباهات ،جنایت جنگی است . وی تاکید کرد که جنایت جنگی به اقدامات عمدی و هدف قرار دادن عمدی افراد غیرنظامی ، مکان ها و اشیای محافظت شده گفته می شود. واتل افزود این تحقیقات باردیگر نشان داد که این حادثه ترکیبی از اشتباهات انسانی و اشتباه در موارد فنی بود و هیچیک از نظامیان نمی دانستند در حال حمله به بیمارستان هستند . عملیات چند ساله آمریکا در بمباران مراکز غیرنظامی از جمله بیمارستان ها و مراسم عروسی ودیگر اجتماعات در پاکستان، افغانستان، عراق، سوریه و یمن با استفاده از پهپادها و هواپیماهای جنگی تاکنون صدها کشته و مجروح بر جای گذاشته است. 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید