این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 01 جوزا 1395 16:59

آمریکا ، نگاه از درون (1 جوزا 1395)

 

 

 

 

تصویب طرحی ضد عربستان در سنای آمریکا، ادامه اختلاف کاخ سفید و کنگره درباره لایحه دفاعی، اذعان اوباما به گسترش نابرابری ها در این کشور و رای دادگاه فدرال در زمینه تسهیل قوانین خرید سلاح، از مهم ترین اخبار آمریکا در هفته گذشته بود .

سنای آمریکا هفته گذشته طرحی را تصویب کرد که امکان تعقیب قضایی عربستان را از سوی شهروندان آمریکا می دهد. این طرح سه شنبه هفته گذشته به اتفاق آرا در سنا تصویب ش و اکنون باید به تصویب مجلس نمایندگان برسد . این طرح به خانواده های قربانیان حوادث 11 سپتامبر 2001 اجازه می‎دهدعلیه دولت عربستان شکایت و درخواست غرامت کنند.
در واکنش به تصویب این طرح در سنا، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید هشدار داد، باراک اوباما با وتوی این طرح مانع از قانونی شدن آن خواهد شد. خانواده‌های قربانیان حملات یازده سپتامبر با طرح موضوع حمایت مالی سعودی‌ها از تروریسم، در تلاش برای محکوم کردن خاندان سلطنتی ، بانک‌ها و موسسات خیریه عربستان سعودی هستند. این تلاش‌ها ، به ویژه به خاطر قانون سال 1976 که به کشورهای خارجی مصونیت‌هایی در برابر شکایات احتمالی در دادگاه‌های امریکایی می‌دهد، تا حد زیادی ناکام مانده است.
ریاض به واشنگتن هشدار داده است در صورت تصویب طرحی که به موجب آن دادگاه های آمریکا اجازه یابند دولت سعودی را در حملات 11 سپتامبر 2001 مقصر معرفی کنند، صدها میلیارد دلار از دارایی های خود را در آمریکا به زیر قیمت به حراج خواهد گذارد و پول آن را خارج خواهد کرد.
در صورت عملی شدن این تهدید، اقتصاد آمریکا با یک شوک ناگهانی مواجه می شود. وزارت خزانه داری آمریکا اخیرا برای نخستین بار در چهار دهه گذشته اعلام کرد، عربستان در پایان مارس 2016 ، صد و هفده میلیارد دلار اوراق بهادارخزانه داری آمریکا را در اختیار دارد. همزمان فشارها بر کاخ سفید برای از طبقه بندی خارج کردن اسنادی افزایش یافته است که از نقش احتمالی عربستان در حادثه یازده سپتامبر سال 2001 پرده بر می دارد.
در گزارش رسمی که سال 2003 درباره حادثه سازده سپتامبر 2001 منتشر شده، 28 صفحه مربوط به دخالت احتمالی عربستان در این حادثه حذف شده است. این اسناد که اسناد 28 صفحه ای مشهور است، با ادعای امنیت ملی طبقه بندی شده است.

هفته گذشته اختلاف کاخ سفید و کنگره درباره لایحه دفاعی ۲۰۱۷ میلادی ادامه یافت و کاخ سفید تهدید به وتوی این لایحه از سوی باراک اوباما کرد.
پیشنویس لایحه دفاعی 602 میلیارد دلاری کنگره آمریکا موسوم به "لایحه تخصیص بودجه دفاع ملی" که سیاست هزینه‌ای وزارت دفاع آمریکا را مشخص می‌کند، 18 میلیارد دلار از بودجه عملیات جنگی برون مرزی آمریکا را برای جلوگیری از کاهش خودکار بودجه پروژه های نظامی، به منظور هزینه شدن برای این پروژه ها انتقال می‌دهد. دولت اوباما اعلام کرده است این اقدام، امنیت آمریکا را تهدید خواهد کرد و پنتاگون را تحت فشار بودجه‌ای قرار خواهد داد.
در سالهای گذشته نیز اختلاف کاخ سفید و کنگره تحت سیطره جمهوری خواهان درباره میزان بودجه نظامی و نحوه هزینه کردن آن وجود داشت که در بیشتر موارد با سازش بین طرفین و دادن امتیازات متقابل حل می شد. جمهوری خواهان در کنگره می گویند اصلاحات مورد نظر آنها در بودجه نظامی آمریکا تضمین می کند که ارتش به منابع مالی مورد نیاز دسترسی داشته باشد . دولت اوباما با این رویکرد موافق نیست و خواهان شناسایی صلاحیت وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) درباره موارد مقتضی کاهش بودجه است. اختلافات عمده پنتاگون و کنگره آمریکا درباره اصلاحات در ساختار نظامی آمریکا است .این تغییرات شامل مواردی مانند بستن برخی پایگاههای نظامی ، کنار گذاشتن تجهیزات نظامی قدیمی یا مازاد ، تجدید نظر در میزان و نحوه پرداختها به پرسنل نظامی و شیوه رسیدگی به کهنه سربازان از جمله نظامیان بازنشسته می شود. 

یک قاضی فدرال آمریکا هفته گذشته در حکمی تاکید کرد بند قانونی محدود کننده حمل سلاح موسوم به بند «دلیل محکمه پسند» “good reason" مغایر با متمم دوم قانون اساسی آمریکا است .
قاضی ریچارد لئون سه شنبه هفته گذشته به مقامات دولت فدرال دستور داد با کنار گذاشتن این بند ، مجوز حمل سلاح را برای شهروندان آسانتر کنند. در صورت اجرای این حکم ، مردم آمریکا می توانند با شرایطی آسانتر از قبل، سلاح گرم خریداری کنند . 
قوانین مربوط به خرید و حمل سلاح در آمریکا همواره جنجال برانگیز بوده اند. در حالی که سالانه 30 هزار آمریکایی قربانی خشونت وابسته به سلاح های گرم در این کشور می شوند، تلاش ها برای اصلاح این قوانین راه به جایی نبرده است.
فرهنگ استفاده از سلاح گرم در آمریکا بارها و بارها زمینه ساز ترژادی هایی از این دست شده است. بروز حوادثی نظیر کشتار سینمای لافایت ، کشتار مدرسه سندی هوک یا کشتار دانشکده ویرجینیا تک چندان تعجب برانگیز نیست . 
به ویژه اینکه تجارت اسلحه در آمریکا ، بازار چند ده میلیارد دلاری است و بخش عمده سود حاصل از فروش سلاح در این کشور از طریق لابی هایی همچون لابی بانفوذ " انجمن ملی سلاح آمریکا" ، به جیب سیاستمداران و قانونگذاران آمریکایی ریخته می شود . افزون بر این در کنار بازار رسمی و آزاد خرید و فروش اسلحه ، دنیای گانگسترها ، شبکه های مافیایی و تجارت بسیار پرسود خرید و فروش غیرقانونی سلاح نیز وجود دارد.
از اینرو چندان عجیب نیست که قانونگذاران امریکایی و لابی اسلحه همچنان با استناد به متمم دوم قانون اساسی این کشور در برابر تغییر قوانین حمل سلاح مقاومت می کنند. 

رئیس جمهوری آمریکا در هفته گذشته از افزایش نابرابری اقتصادی در این کشور طی دهه های اخیر خبر داد . باراک اوباما در سخنانی در جشن فارغ التحصیلی دانشگاه راتجرز نیوجرسی گفت، نابرابری در اقتصاد آمریکا طی چند دهه گذشته همواره بیشتر و بیشتر شده است. 
اوباما تاکید کرد، 10 درصد جمعیت آمریکا ، ثروتی بیشتر از بقیه دارند و دستمزد میلیون ها خانواده کارگری به اندازه کافی افزایش نمی یابد. رییس جمهوری آمریکا برای مقابله با این وضعیت خواستار افزایش حداقل دستمزدها، به روز رسانی زیر ساخت ها و کاهش هزینه های دانشگاهی در این کشور شد . 
بر اساس شاخص های سنجش توزیع عادلانه ثروت در جوامع ، آمریکا بدترین وضعیت را در میان کشور های توسعه دارد .امریکا طبق این محاسبات در میانه جدول جهانی توزیع ثروت قرار دارد . بنیه اقتصادی آمریکا و برنامه های رفاهی دولتهای این کشور طی دهه های متوالی ، است در مقایسه با بسیاری از کشورهای توسعه یافته یا حتی در حال توسعه ، جامعه عادلانه ای را برای شهروندان آمریکایی به وجود نیاورده است . 
اصالت سود در نظام سرمایه داری آمریکا به عنوان بارزترین الگوی سرمایه داری در جهان و همچنین تنظیم قوانین به نفع ثروتمندان موجب شده است که در آمریکا ، شکاف طبقاتی و نابرابری اقتصادی روز به روز افزایش یابد . به همین دلیل تعجب برانگیز نیست که حدود 45 میلیون تن ، معادل 14 درصد جمعیت ثروتمندترین کشور جهان ، زیر خط فقر زندگی می کنند یا این که تقریبا به همین تعداد از شهروندان آمریکایی ، فاقد بیمه های درمانی هستند . از این رو ، آمریکا در میان کشورهای توسعه یافته ، بدترین نظام پوشش بیمه درمانی را دارد . سالیانه تعداد زیادی از شهروندان آمریکایی به دلیل ناتوانی در خرید داروهای گران و فقدان پوشش های بیمه درمانی ارزان قیمت ، جان خود را از دست می دهند . 

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید