این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 08 جوزا 1395 16:21

آمریکا ، نگاه از درون (8 جوزا 1395)

 

 

 

سرانجام با گذشت 25 هزار و 841 روز از بمباران اتمی شهر هیروشیما ، باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در محل یادبود هولناک ترین بمباران تاریخ بشر که توسط همین کشور انجام گرفت ، حضور یافت. کمتر کشتاری به اندازه بمباران اتمی هیروشیما در ششم اوت 1945 توانسته است در ظرف چند دقیقه ، ساکنان یک شهر پرجمعیت را نابود کند . بیش از 70 سال بعد از این رویداد هولناک ، اوباما به هیروشیما سفر کردتا تاج گلی در محل یادبود بگذارد ،بدون این که از طرف دولت آمریکا ، بابت چنین جنایتی عذرخواهی کند . اوباما چند روز پیش از سفر به هیروشیما تلویحا تصمیم هری ترومن ، رییس جمهوری وقت آمریکا در صدور فرمان بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی را مورد تائید قرار داد و گفت ، فرماندهان در زمان جنگ تصمیمات مقتضی را می گیرند . آمریکا با این اقدام ، جهان را وارد دوران تک ابرقدرتی کرد که تا چهار سال ، یعنی زمان اولین آزمایش اتمی اتحاد شوروی به طول انجامید. از آن زمان تاکنون ، جهان زیر سایه ترس از جنگ اتمی و نابودی حیات بر روی کره زمین زندگی کرده است .هرچه زمان از بمباران اتمی هیروشیما می گذرد، بیشتر مشخص می شود که آمریکایی ها با باز کردن جعبه پاندورا - جعبه ای افسانه ای در ادبیات یونان باستان حاوی تمامی بلایا و شوربختی ها - نه فقط چند صد هزار ژاپنی را به کام مرگ فرستاد ، بلکه برای کل جهان مصیبت آفرید.

پلیس آمریکا با معترضان به مواضع جنجالی دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور درشهر "انیهایم" ایالت کالیفرنیا درگیر شدو هشت نفر از آنان را بازداشت کرد.معترضان در کالیفرنیا ، پلاکاردهایی را با مضمون این که " ترامپ باید از انتخابات کناره گیری کند" با خود حمل می کردند. مواضع سیاسی دونالد ترامپ ،در ماه های اخیر از جمله ساخت دیوار در سراسر مرز آمریکا با مکزیک ، اخراج 11 میلیون مهاجر غیرقانونی و ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا ، خشم و اعتراض بسیاری را برانگیخته است.موضعگیری ها و اظهارات ترامپ ، همچنین با اعتراض و نارضایتی گسترده چهره های شناخته شده حزب جمهوریخواه و دموکرات نیز مواجه شده است.از جمله" هیلاری کلینتون " وزیر سابق خارجه و نامزد پیشتاز حزب دموکرات آمریکا ، روز جمعه اظهار نظر های " دونالد ترامپ " میلیاردر آمریکایی و نامزد رقیب وی از حزب جمهوریخواه را خطرناک و تفرقه برانگیز و برای آینده آمریکا زیان آور توصیف کرد.

برخی از سران حزب جمهوریخواه نیز، تاکنون از حمایت از دونالد ترامپ خودداری کرده اند.جورج دبلیو بوش رئیس جمهوری سابق آمریکا و برادرش "جب بوش" فرماندار سابق که در ابتدای مبارزات انتخاباتی حزب جمهوریخواه شرکت داشت اعلام کردند از " دونالد ترامپ " حمایت نمی کنند. " پل رایان " رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا و از سران حزب جمهوریخواه نیز، پس از دیدار اخیر خود با ترامپ اذعان کرد با وی بر سر برخی موضوعات اختلاف نظر دارد.با وجود این شرایط دونالد ترامپ نامزد نهایی حزب جمهوریخواه است و آرای لازم برای کسب نامزدی این حزب را در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر 2016 امریکا به دست آورده است. در حالی که بسیاری از سران حزب جمهوریخواه ، نگران شخصیت تندخو و اظهارات زننده دونالد ترامپ از جمله درباره زنان هستند، نظرسنجی های جدید نشان می دهد میلیون‌ها تن از عامه مردم از وی استقبال می کنند.دونالد ترامپ میلیاردر امریکایی ، که سرمایه گذاری گسترده ای در بخش املاک انجام داده است در دهه‌ های 1980 و 1990 با اجرای برنامه های عامه پسند تلویزیونی به شهرت رسید .

در آستانه معرفی نامزد دموکرات ها در انتخابات سال جاری ریاست جمهوری آمریکا ،هیلاری کلینتون نامزد پیشتاز دموکراتها به نقض قوانین وزارت خارجه این کشور متهم شد . دفتر بازرس کل وزارت خارجه‌ آمریکا ، طی گزارشی اعلام کرد ، هیلاری کلینتون وزیر خارجه وقت این کشور قوانین این وزارتخانه را در زمینه حفظ آرشیوهای الکترونیکی نقض کرده است . انتشار گزارش دفتر بازرسی کل وزارت خارجه آمریکا ، پایانی بر چند ماه تحقیقات مفصل در مورد نحوه رعایت ضوابط امنیتی از سوی وزیر خارجه وقت این کشور است . کلینتون متهم است که در خلال سال های 2009 تا 2013 که وزیر خارجه آمریکا بود ، بخش عمده مکاتبات الکترونیکی خود ، از جمله مبادله بخشی از اسناد محرمانه دولتی را از طریق سرورهای شخصی انجام داده است . این سرورها فاقد استاندارد های لازم امنیتی برای انتقال پیام در سطوح بالای دولتی در آمریکا هستند . گفته شده است که کلینتون با چنین بی احتیاطی هایی ، اسناد محرمانه و حساس اطلاعاتی و امنیتی را در معرض سرقت توسط هکرها قرار داده است . در عین حال ، کلینتون متهم است که در ابتدای طرح چنین اتهاماتی ، حقیقت را بازگو نکرده و سعی در منحرف کردن افکار عمومی داشته است .

هر چند پرونده تخلفات امنیتی هیلاری کلینتون به گذشته ارتباط دارد . با این حال ، از آنجا که هیلاری کلینتون در یک قدمی کسب عنوان نامزد نهایی حزب دموکرات در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری آمریکا قرار دارد ، این موضوع از اهمیت مضاعفی برخوردار شده است . به عبارت دیگر ، شاید نادیده گرفتن هشدار های امنیتی از سوی وزیر خارجه وقت آمریکا در حال حاضر اهمیتی نداشته باشد . اما این که فردی با چنین سابقه سهل انگاری و نادیده گرفتن ضوابط امنیتی بر کرسی ریاست جمهوری آمریکا بنشیند و همزمان ، فرمانده کل نیروهای مسلح آمریکا باشد ، مورد اعتراض مخالفان و منتقدان کلینتون قرار گرفته است . این افراد معتقدند ، اصولا چنین سیاستمداری صلاحیت قرارگرفتن در جایگاه ریاست جمهوری آمریکا را ندارد و رای دهندگان آمریکایی نباید به وی در انتخابات ریاست جمهوری رای بدهند . البته وکلا و حامیان کلینتون مدعی هستند که بی مبالاتی وی در نهایت به نشت اطلاعات محرمانه منجر نشده است و به همین دلیل این موضوع نباید بر صلاحیت های لازم برای رییس جمهور شدن در آمریکا تاثیر بگذارد . بر اساس نظرسنجی ها ، حدود نیمی از پرسش شوندگان در آمریکا ، مخالف ریاست جمهوری کلینتون هستند . گروه کثیری از آنان ، پرونده ایمیل ها را دلیل این مخالفت اعلام کرده اند . به نظر می رسد اگر ستاد انتخاباتی کلینتون نتواند در هفته های آتی رای دهندگان آمریکایی را قانع کند ، چه بسا بزرگترین آرزوی این سیاستمدار آمریکایی یعنی تبدیل شدن به نخستین رییس جمهوری زن تاریخ آمریکا ، در نهایت فدای تخلفات در دوران وزارت خارجه این کشور شود .

جیمی کارتر رییس جمهوری پیشین آمریکا درباره ظهور مجدد نژادپرستی در این کشور هشدار داد . کارتردر مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز گفت ، ذخایر بزرگی از نژادپرستی در خاک آمریکا پنهان بوده که در حال حاضر بخشی از آن دوباره ظهور کرده است و دونالد ترامپ نیز از این ذخایر ، سهم خود را برمی‎دارد .کارتر تاکید کرد ، انتخاب باراک اوباما به عنوان رئیس جمهوری آمریکا ، نوعی حرکت رو به جلو بود و همین مساله واکنش نژادپرستانه برخی جمهوریخواهان را به همراه داشت که با رئیس جمهور شدن یک سیاه‎پوست مخالف بودند و هنوز هم مخالف هستند.تاریخ ایالات متحده آمریکا حتی پیش از تاسیس این کشور در 230 سال پیش ، با موضوع نژادپرستی عجین بوده است .در آمریکا تا 150 سال پیش ، یکی از سازماندهی ترین و خشن ترین جلوه نژادپرستی ، شامل برده داری در جریان بوده است .بعد از آن نیز گرچه برده داری ملغا شد، اما هیچ گاه تبعیض نژادی در آمریکا برچیده نشد .حتی موفقیت های جنبش حقوق مدنی در دهه 1960نیز سبب نشد تا در هم آمیختگی نژادی میان سفید و سیاه در جامعه آمریکا به وجود آید.البته سیر تحولات اجتماعی و سیاسی در آمریکا در دهه های اخیر به سمتی بوده است که سرانجام یک سیاهپوست بر کرسی ریاست جمهوری این کشور بنشیند .با این حال ، پیروزی باراک اوباما در انتخابات سال 2008 نیز به سنت دیرپای نژاد پرستی و تبعیض نژادی در این کشور پایان نداد .

وضعیت معیشتی و رفاهی میلیون ها سیاه پوست فقیر و کم درآمد آمریکایی در این مدت نه تنها بهتر نشده ، بلکه به دلیل پیامدهای بحران های مالی چند سال اخیر رو به افول گذاشته است .در عین حال ، تعارضات دیرینه نژادی در آمریکا ، در حال حاضر با پدیده جدید ظهور جنبش های نژادپرستانه تقویت شده است .برخی از جریان های نژادپرستانه در آمریکا معتقد هستند که اقلیت های نژادی شامل سیاهپوستان ، لاتین تبارها و مسلمانان در این کشور بیش از اندازه رشد کرده اند و وارد متن تحولات سیاسی و اقتصادی شده اند .به همین دلیل نژادپرستان سفید پوست تصمیم گرفته اند در ضد حمله ای علیه اقلیت های نژادی ، برتری سفیدپوستان بر دیگر نژادها و اقوام تشکیل دهنده آمریکا را تضمین کنند .همچنین سخنرانی های نفرت پراکنانه دونالد ترامپ ، نامزد جمهوریخواهان علیه لاتین تبارها و مسلمانان از یکسو گویای زنده شدن تمایلات نژادپرستانه در آمریکا است و از سوی دیگر ، به تعارضات نژادی دامن می زند . این نگرانی وجود دارد که سخنان ترامپ ، غول خفته منازعات خونین نژادی را در آمریکا از خواب بیدار کند و جامعه آمریکا را به دوران خشن و ناآرام پیش از جنبش حقوق مدنی بازگرداند .در حال حاضر به نظر نمی رسد اقلیت های نژادی در دهه دوم قرن بیست و یکم بخواهند به تبعیضات و نابرابری های دوران گذشته تن در دهند .در حالی که برتری جویان سفید پوست هم قصد ندارند در برابر سیاست های چند نژادی بیش از پیش سکوت کنند .برخورد این دو نیروی قوی می تواند جامعه آمریکا را به بی ثباتی بکشاند ، به ویژه این که اگر ترامپ پیروز انتخابات ماه نوامبر سال جاری آمریکا باشد.

باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا بر تداوم حملات ضد تروریستی این کشور در خاک پاکستان تاکید کرد.اوباما ضمن تایید خبر کشته شدن ملا اختر منصور سرکرده طالبان افغانستان گفت نیروهای آمریکایی به عملیات ضد تروریستی در داخل پاکستان ، ادامه می‌دهند . وی افزود مخفی گاه تروریست‌ها هر جا که باشد ، باید از بین برود.اوباما درحالی بر تداوم حملات ضد تروریستی آمریکا در خاک پاکستان تاکید کرد که دولت این کشور در اعتراض به حملات اخیر هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در حریم هوایی پاکستان ، سفیر واشنگتن در اسلام‌آباد را احضار کرد.پیش از این ، محمد نواز شریف نخست وزیر پاکستان نیز عملیات پهپاد های آمریکایی در خاک پاکستان را نقض حاکمیت این کشور دانست و آن را محکوم کرد. کشته شدن ملا اختر منصور سرکرده طالبان افغانستان در حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در خاک پاکستان بار دیگر تنش های واشنگتن و اسلام آباد را تشدید کرده است. با وجود آنکه حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به خاک پاکستان با هدف کشتن ملا اختر منصور سرکرده طالبان افغانستان با واکنش منفی مقامات این کشور روبرو شده است ، اما احتمال می رود نزاع دیپلماتیک بین واشنگتن و اسلام آباد ، برنامه ریزی شده و در چارچوب همکاری دو جانبه برای کشتن ملا اختر منصورباشد.در این سناریو احتمالی ، پاکستان در به دام انداختن ملا اختر منصور و کشتن وی با دولت آمریکا همکاری کرده و منازعه روزهای اخیر مقامات دو کشور تنها با هدف القای بی اطلاعی اسلام آباد از برنامه کاخ سفید برای حملات ضد تروریستی در خاک پاکستان است. 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید