این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
چهارشنبه, 19 جوزا 1395 15:54

آمریکا ، نگاه از درون (15 جوزا 1395)

 

 

 

افزایش حمایت از ترامپ در میان رهبران حزب جمهوری خواه و ادامه رقابت در اردوی دموکرات ها، جنجال بر سر دستکاری ویدئوی کنفرانس خبری سخنگوی وزارت خارجه آمریکا و انتشار مدارکی از بدرفتای پلیس شیکاگو ، از مهم ترین اخبار آمریکا در هفته گذشته بود .

رییس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا هفته گذشته سرانجام از نامزد جنجالی این حزب در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا حمایت کرد. پل رایان که هفته ها از حمایت از دونالد ترامپ خودداری کرده بود ، سرانجام پنجشنبه هفته گذشته در پیامی در صفحه توییتر خود نوشت، در انتخابات ماه نوامبر به این میلیاردر نیویورکی رای می دهد .
تعلل رایان در حمایت از ترامپ که با کناره گیری رقبایش پیش از پایان رقابت های درون حزبی ، به طور غیررسمی ، نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شده است ، موجب افزایش فشارها بر رییس مجلس نمایندگان آمریکا شده بود.
رایان از ابتدای رقابت های درون حزبی بارها به طور علنی از مواضع ترامپ از جمله پیشنهاد وی برای ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا، انتقاد کرده بود.
مسائل مربوط به توافقنامه های تجاری، امنیت اجتماعی، تنظیم خانواده و مهاجرت نیز از دیگر موارد اختلاف عمیق میان این دو عضو سرشناس حزب جمهوریخواه است. با این حال اقبال دور از انتظار رای دهندگان به ترامپ ، رایان را نیز ناچار ساخت تا مانند دیگر رهبران حزب جمهوریخواه به حمایت از این نامزد جنجالی تن دهد.
رهبران جمهوریخواه از آغاز رقابتها نگران بودند مواضع جنجالی ترامپ موجب پایین آمدن آرای این حزب در انتخابات ماه نوامبر شود و به نظر می رسد با وجود حمایت آنها از ترامپ ، این نگرانی ها همچنان به قوت خود باقی است.
از اینرو "تام کول"، عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا پنجشنبه هفته گذشته سخنان ترامپ مبنی بر لزوم ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا را ، مغایر با قانون اساسی این کشور دانست و در این باره ابراز نگرانی کرد.
دو روز پیش از آن نیز میچ مک کانل با ابراز نگرانی مشابهی، بر لزوم بهبود روابط با جامعه مسلمانان آمریکا تاکید کرده بود.
مک کانل پس از آن در مصاحبه با سی ان ان گفت، نگران است مواضع ترامپ بر روابط حزب جمهوریخواه با رای دهندگان لاتین تبار (هیسپانیک) تاثیر منفی بگذارد.
این نگرانی در حالی بیان شد که یک گروه مدافع آرای رای دهندگان هیسپانیک ، هفته گذشته کمپینی را در مخالفت با پیشنهاد ترامپ برای ساخت دیوار در مرز آمریکا و مکزیک آغاز کرد.

در آن سوی میدان یعنی در اردوی دموکرات های آمریکا نیز رقابت میان دو نامزد این حزب در هفته گذشته ادامه یافت. در حالی که برنی ساندرز، تقریبا هیچ شانسی برای کسب عنوان نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر ندارد ، با این حال حاضر نیست میدان را به نامزد پیشتاز این رقابت ها یعنی هیلاری کلینتون واگذار کند.
کلینتون با احتساب رای 544 "ابرنمایندگان " ، تاکنون 2313 رای در کنوانسیون ملی دموکرات ها دارد و در مقابل 1547 رای از جمله رای 46 ابر نماینده به برنی ساندرز تعلق دارد.
این ترکیب آرا نشان می دهد راه کلینتون برای رسیدن به جایگاه نخستین نامزد زن انتخابات ریاست جمهوری تاریخ آمریکا تقریبا هموار شده است.
با این حال ساندرز که به جناح چپ حزب دموکرات تعلق دارد و تا این جای کار به دلیل اقبال دور از انتظار رای دهندگان شگفتی ساز شده است ، قصد ندارد پیش از موعد از رقابت ها کناره گیری کند.
هفته گذشته گزارشی هایی منتشر شد که نشان می داد برخی از رهبران ارشد حزب دموکرات آمریکا در حال مذاکره با ساندرز هستند تا وی را به پایان رقابت با کلینتون ترغیب کنند.
رهبران حزب دموکرات نگران هستند، ادامه حضور ساندرز در این رقابت ها موجب شکاف در حزب شود و در نهایت قادر نباشند رای دهندگان لیبرال حامی وی را در انتخابات ماه نوامبر به حمایت از کلینتون وادارند.
هری رید، رهبر اقلیت دموکرات در مجلس سنای آمریکا هفته گذشته ابراز امیدواری کرد با کناره گیری ساندرز، کنوانسیون ماه آینده این حزب با حضور تنها یک نامزد برگزار شود.
با این حال ساندرز بارها تاکید کرده است که قصد ندارد پیش از برگزاری کنوانسیون ماه آینده حزب دموکرات در فیلادلفیا ، از رقابت با کلینتون انصراف دهد.
وی شانسی برای پیروزی در برابر کلینتون ندارد اما مواضع غیرمتعارفش در بسیاری از زمینه ها، بخش قابل توجهی از رای دهندگان ناراضی از بدنه نظام حاکم آمریکا را به خود جلب کرده است .

هفته گذشته ، ماجرای دستکاری ویدیوی یکی از کنفرانسهای خبری وزارت خارجه آمریکا درباره ایران ، خبرساز شد.
جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا چهارشنبه هفته گذشته اعتراف کرد که بخش هایی از ویدیوی مربوط به کنفرانس خبری دسامبر 2013 سخنگوی وقت این وزارتخانه به درخواست یک مقام ارشد آمریکا حذف شده است.
در این بخش خبرنگار شبکه فاکس نیوز از جن پساکی می پرسد که آیا سخنگوی پیشین وزارت خارجه درباره مذاکرات اولیه میان تهران و واشنگتن دروغ گفته است و پساکی در جواب می گوید که گاهی برای پیشبرد دیپلماسی ، این گونه مسائل ، اجتناب ناپذیر است .
سخنگوی کاخ سفید در واکنش به این جنجال اعلام کرد چنین اقدامی با معیارهای این نهاد در تضاد است و جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز این اقدام را نامناسب و احمقانه توصیف کرد .
مشخص نیست این ویدئو به درخواست چه مقامی دستکاری شده است با این حال وزارت خارجه آمریکا قصد ندارد تحقیقاتی را در این باره آغاز کند.
این تصمیم خشم منتقدان را که دولت را به پنهانکاری و انحراف افکار عمومی آمریکا در جریان مذاکرات هسته ای با ایران متهم می کنند، برافروخته است.
از اینرو هفته گذشته برخی از اعضای ارشد حزب جمهوریخواه در کنگره آمریکا خواستار بررسی های بیشتر برای روشن شدن مسئله دستکاری کنفرانس خبری سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شدند.
کمیته نظارتی مجلس نمایندگان آمریکا نیز تحقیقاتی را در این باره آغاز کرده و از وزارت خارجه خواسته است مدارک لازم را در اختیار این کمیته قرار دهد.
دولت آمریکا درحالی بار دیگر به فریبکاری در مساله اطلاع رسانی درباره مذاکرات هسته ای با ایران متهم می شود که پیش از این نیز اظهارات "بن رودز"، از مشاوران ارشد رییس جمهوری آمریکا در این باره جنجال آفرین شده بود.
رودز در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز به تلاش دولت برای فریب رسانه ها در این زمینه اذعان کرده بود.

یک نهاد مستقل ناظر بر پلیس آمریکا (IPRA )، هفته گذشته پایگاه داده ای را راه اندازی کرد که در آن اطلاعات مربوط به تحقیقات این نهاد درباره بیش از 100 مورد بدرفتاری پلیس شیگاکو، منتشر شده است.
در میان این داده ها که جمعه هفته گذشته منتشر شد ، فیلم هایی از خشونت پلیس شیکاگو وجود دارد که از دوربین‎های کار گذاشته بر روی لباس ماموران و داخل خودروهای پلیس ، دوربین های مداربسته در خیابان‎ها و تصاویر گرفته شده با تلفن همراه ، به دست آمده است.
شارون فیرلی Sharon Fairley مدیر این مرکز نظارتی در نشست مطبوعاتی با اشاره به افزایش بی اعتمادی به پلیس آمریکا ابراز امیدواری کرد انتشار این داده ها بتواند گامی در راه افزایش شفافیت و اعتمادسازی باشد.
خشونت و بدرفتاری پلیس شیکاگو که با اعتراضات گسترده ای روبرو شده است، مقامات این شهر را برآن داشت تحقیقات مستقلی را در این باره آغاز کنند.
دور جدید اعتراضات به نژادپرستی در آمریکا با انتشار ویدئویی آغاز شد که در آن ، صحنه کشته شدن لکوان مک دونالد، نوجوان سیاهپوست به دست پلیس سفید پوست شیکاگو در اکتبر 2014 نمایش داده شده بود .
انتشار این ویدئو نه تنها شهر شیکاگو را به آشوب کشاند بلکه موجب برپایی تجمعات گسترده ای در سایر شهرهای آمریکا در اعتراض به رواج خشونت و نژادپرستی در پلیس این کشور شد .
خشونت پلیس آمریکا به ویژه ضد رنگین پوستان این کشور بارها زمینه اعتراضات گسترده ای را فراهم کرده است. بر اساس گزارش روزنامه واشنگتن پست، در سال 2015 پلیس امریکا هزار مورد تیراندازی منجر به مرگ انجام داده است و بیش از یک سوم افرادی که در این تیراندازی ها کشته شده اند، سیاه پوست بودند .

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید