این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
یکشنبه, 23 جوزا 1395 18:26

آمریکا ، نگاه از درون (22 جوزا 1395)

 

 

 

 

رییس جمهوری آمریکا پس از دیدار با برنی سندرز ، از نامزدی هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر سال جاری این کشور حمایت کرد . باراک اوباما در پیام ویدئویی خود با اشاره به هیلاری کلینتون گفت ، تصور نمی‌کند که تاکنون کسی تا این حد برای ریاست‌ جمهوری آمریکا حائز صلاحیت بوده باشد . البته از ماه ها قبل تقریبا مشخص شده بود که اوباما در رقابت های درون حزبی دموکرات ها به سمت رقیب هم حزبی خود در رقابت های انتخابات سال 2008 و وزیر امور خارجه خود ؛ یعنی هیلاری کیلنتون تمایل دارد . حتی گفته می شود به دلیل همین تمایل ، جو بایدن ، معاون رییس جمهوری آمریکا برخلاف سنت سیاسی ، تلاش نکرد برای کسب کرسی رییس خود ، وارد انتخابات شود . نفوذ سیاسی خانواده کلینتون در حزب دموکرات و همچنین دیدگاه نزدیک هیلاری کلینتون با سیاست ها و برنامه های دولت اوباما ، موجب شده بود که رییس جمهوری آمریکا توجه خاصی به کلینتون داشته باشد . با این حال اوباما تلاش کرد حمایت رسمی خود را از هیلاری کلینتون ، به بعد از پیروزی او در انتخابات درون حزبی دموکرات ها ، موکول کند تا با اتهام تاثیرگذاری بر نتایج این انتخابات مواجه نشود . اکنون که کلینتون بیش از دو هزار و 200 کرسی کنوانسیون ملی دموکرات ها را به دست آورده ، این دغدغه رییس جمهوری آمریکا بر طرف شده است .

هنوز دغدغه چگونگی غلبه بر شکاف های درونی حزب دموکرات و یکپارچه سازی این حزب در مصاف با دونالد ترامپ ، نامزد جنجالی حزب جمهوریخواه برطرف نشده است . رقابت های طولانی میان برنی سندرز و هیلاری کلینتون ، حزب دموکرات را میان هواداران لیبرالی تغییر وضع موجود و میانه روهای مدافع وضع موجود تقسیم کرده است . در حال حاضر سندرز از حمایت بیش از 10 میلیون حامی حزب دموکرات برخوردار است که بخش عمده آنان را جوانان تشکیل می دهند . سران حزب دموکرات برای پیروزی در انتخابات ماه نوامبر ، به حمایت هواداران سندرز نیاز مبرم دارند . به همین دلیل نیز گفته شد که در دیدار این سناتور چپگرا با اوباما در روز پنجشنبه ، موضوع وحدت در حزب دموکرات به بحث گذاشته شد . در پی این جلسه ، سندرز اعلام کرد که از هر اقدامی برای جلوگیری از پیروزی ترامپ در انتخابات پیش رو حمایت می کند . برخی شواهد حکایت از آن دارد که به دنبال برگزاری انتخابات مقدماتی در شهر واشنگتن ، آخرین مرحله در تقویم انتخابات درون حزبی دموکرات ها ، سندرز با کناره گیری از رقابت ها ، حمایت خود را از هیلاری کلینتون اعلام کند . در حالی که همزمان ، برخی حامیان حزب دموکرات مشابهت کلینتون به اوباما را نقطه ضعفی برای نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می دانند . از دید این افراد ، شائبه همسویی کلینتون با اوباما می تواند در نهایت موجب رویگردانی بسیاری از رای دهندگان آمریکایی ، حتی در حزب دموکرات شود که به تغییر در این کشور دل بسته اند .

جناح چپ حزب دموکرات در ماه های اخیر بارها هشدار داده است که فرد میانه رو و متمایل به راست ، مانند هیلاری کلینتون نمی تواند دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواهان را با ایده های تغییر وضع موجود ، شکست دهد . این جناح معتقد است که در میان رای دهندگان آمریکایی ، هم نام خانوادگی هیلاری و هم سوابق سیاسی و مدیریتی وی ، بیانگر دفاع از وضع موجود است . در حالی که ظهور ترامپ و کسب 10 میلیون رای مردمی توسط سندرز ، نشان می دهد آمریکایی ها به تغییر وضع موجود دل بسته اند و در حزب دموکرات ، این سندرز است که می تواند تمایل تحول خواهی مردم آمریکا را نمایندگی کند .با این حال ، حمایت بیش از 570 "ابرنماینده " از مجموع 714 "ابرنماینده " حزب دموکرات ، از کلینتون نشان می دهد استدلال های جناح چپ حزب دموکرات مورد قبول سران حزب قرار نگرفته است . از اینرو به نظر می رسد از هم اکنون نام هیلاری کلینتون به عنوان نخستین نامزد زن انتخابات ریاست جمهوری از دو حزب اصلی آمریکا ، در تاریخ ثبت شده است . هرچند که ممکن است این موفقیت با توجه به موج حمایت ها از دونالد ترامپ ، متوقف شود و هیلاری کلینتون نتواند به عنوان نخستین رییس جمهوری زن تاریخ آمریکا وارد کاخ سفید شود .

"سوزان رایس" مشاور امنیت ملی آمریکا در انجمن جهانی کمیته یهودیان آمریکا در واشنگتن اعلام کرد ، بسته کمک جدید آمریکا به اسرائیل حدود 40 میلیارد دلار است و زمینه به‌ روز رسانی ناوگان هوایی و تقویت توان موشکی اسرائیل فراهم می‌کند. دولت آمریکا در آوریل 2016 با فشار مجلس سنا متعهد شد بزرگترین بسته کمکی تاریخ خود را به رژیم صهیونیستی اعطا کند. واشنگتن و تل‌آویو اخیرا برای تمدید قراردادی که در سال 2018 منقضی می‌شود مذاکراتی فشرده برگزار کردند تا قرارداد 10ساله دیگری را امضا کنند.اعلام اعطای بسته کمک نظامی 40 میلیارد دلاری به رژیم صهیونیستی از سوی آمریکا نشانه سرسپردگی کاخ سفید به اسرائیل است . آمریکا هر سال به متحدین خود کمک مالی و تسلیحاتی اختصاص می دهد و اسرائیل بزرگترین دریافت کننده این کمک ها است . میزان کمکهای نظامی آمریکا به اسرائیل ، قابل مقایسه با کمکها به سایر کشورها مانند مصر نیست . آمریکا بیش از سه میلیارد دلار پول مالیات دهندگان آمریکایی را سالانه به شکل کمک های بلاعوض نظامی و اقتصادی در اختیار رژیم صهیونیستی قرار می دهد . در حال حاضر آمریکا با مشکلات اقتصادی زیادی درگیر است ، اما هیچ گاه از حجم کمکها به رژیم صهیونیستی ، نکاسته است.

آمریکا در زمان ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش و بر مبنای قراردادی از سال 2007 سالانه سه میلیارد و 100 میلیون دلار به رژیم اسرائیل کمک می‌کند .به گزارش کنگره آمریکا ، کمک‌های نظامی این کشور به اسرائیل از سال 1962 تا کنون به بیش از 124 میلیارد دلار رسیده است . درحالی که دولت آمریکا در سالهای اخیربه بهانه بحران اقتصادی ، هزینه های خدمات عمومی شهروندان خود به ویژه هزینه های آموزشی و بهداشتی را به شدت کاهش داده است. حمایت همه‌جانبه کنگره آمریکااز رژیم صهیونیستی از جمله تصویب اینکه اسرائیل شریک راهبردی آمریکا شناخته شود ، در کنار ارائه کمک های نظامی ، منافع بسیاری برای رژیم صهیونیستی دارد. کنگره آمریکا در سالهای اخیر بودجه‌ جداگانه ای برای برنامه‌ مشترک توسعه و ساخت سامانه های ضد موشکی آمریکا و اسرائیل در نظر گرفته است . بدین ترتیب کنگره آمریکا نه تنها اقدامات قانونی برای پشتیبانی از اسرائیل انجام می دهد ، بلکه مصوبات مختلفی نیز برای ارائه کمکهای مالی به رژیم صهیونیستی داشته است .سران رژیم صهیونیستی در سال‌ های اخیر تائید کرده‌ اند که در دوران باراک اوباما ، آمادگی آمریکا برای همکاری‌ نظامی و اطلاعاتی با اسرائیل بیش از زمانهای دیگر بوده‌ است . کمکها و قراردادهای نظامی آمریکا با اسرائیل به برگزاری تظاهرات اعتراضی متعددی در امریکا منجر شده است. به گفته معترضان آمریکایی ، پول مالیات دهندگان آمریکایی برای ادامه جنایات اسرائیل علیه فلسطینی‌ها مورد استفاده قرار می گیرد.

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا در جدیدترین اظهارنظر خود ، از روسیه به عنوان شریکی احتمالی دربرقراری نظام امنیتی آسیا - اقیانوس آرام نام برد.به گفته وی ، علیرغم وجود پاره ای اختلافات، آمریکا با رعایت لزومِ تداوم توسعه در شبکه امنیتی آسیا-اقیانوس آرام پذیرای مشارکت هر چه بیشتر روسیه است. وزیر دفاع آمریکا افزود: اگر روسیه ازنفوذ خود در این منطقه به طورسازنده استفاده کند، آمریکا هم از همکاری با این کشور خرسندخواهد بود.به گفته اشتون کارتر،شبکه امنیتی آسیا-اقیانوس آرام که کشورهای عضو"آسه آن"رانیزشامل میشود، در حال توسعه است و واشنگتن نیز به طور کامل به ادامه گسترش آن به عنوان موج بعدی امنیت منطقه آسیا-اقیانوس آرام پایبند است.این برای اولین بار است که بالاترین مقام پنتاگون در باره مشارکت روسیه در نظام امنیتی منطقه استراتژیک آسیا-اقیانوس آرام سخن می گوید.درواقع آمریکا مدتهاست که تمرکز خود را بر این منطقه معطوف کرده و حتی استراتژی نظامی جدید این کشور که در ژانویه 2012 توسط باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا مطرح شد ، اولویت نخست حضور نظامی واشنگتن را به منطقه آسیا -اقیانوس آرام داده و در این چارچوب نیروی دریایی آمریکا 60 درصد از ناوگان نظامی خود را در این منطقه با اهمیت مستقر کرده است .
 
نقش غیر قابل انکار روسیه در آسیا -اقیانوس آرام از یک سو و تلاش مسکو برای گسترش همکاری ها با کشورهای این منطقه بویژه چین و کشورهای عضو آ سه آن باعث شد وزیر دفاع آمریکا به طور ضمنی از روسها برای مشارکت در نظام امنیتی این منطقه دعوت کند . به گفته اشتون کارتر، روسیه نیز یکی از قدرت های اقیانوس آرام است و می تواند در این منطقه نقش آفرینی کند. اشتون کارتر اذعان کرد که واشنگتن بر سر مسائل اروپا و خاورمیانه با مسکو اختلافاتی دارد ، اما گفت آمریکا و روسیه در کنار چین، کره جنوبی و ژاپن درمقابل برنامه هسته ای و موشکی پیونگ یانگ موضع مشترکی دارند. از دیدگاه اشتون کارتر با اینکه هنوز روسیه بخشی از شبکه امنیتی آسیا-اقیانوس آرام نیست اما امکان پیوستن آن به این شبکه امنیتی وجود دارد.اکنون روسیه در چارچوب تغییر کلی رویکرد خود و در چارچوب سیاست نگاه به شرق ، در ابعاد سیاسی ، مالی و اقتصادی ، صنعتی و انرژی و نظامی ، تسلیحاتی به آسیای شرقی بویژه چین و در وهله بعد کشورهای عضو آ سه آن توجه خود را متمرکز کرده است.کما اینکه برپایی نشست مشترک روسیه و آسه آن در اواسط مه 2016نشان دهنده تلاش روسیه برای ترسیم مجدد جهت گیری های سیاسی ، تجاری و اقتصادی، انرژی و امنیتی خود است.در عین حال روسیه حضور نظامی خود را به نحو محسوسی در ساحل شرقی خود در جوار اقیانوس آرام افزایش داده است.این مساله از نگاه مقامات ارشد نظامی وامنیتی آمریکا مخفی نمانده و پیشنهاد اخیر وزیر دفاع آمریکا برای مشارکت روسیه در نظام امنیتی آسیا- اقیانوس آرام در این چارچوب قابل ارزیابی است.

جان کری وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد،واشنگتن و پکن مصمم به اجرای کامل تحریم های جدید علیه کره شمالی و پایان دادن به برنامه های هسته ای و موشکی این کشور هستند. وی افزود،چین و آمریکا بدنبال اجرای کامل قطعنامه 2270 شورای امنیت سازمان ملل علیه کره شمالی هستند.شورای امنیت سازمان ملل به دنبال چهارمین آزمایش هسته ای از سوی کره شمالی و متعاقب آن پرتاب موشک دوربرد،تحریم های این کشور را شدیدتر کرد. آمریکا و چین درخصوص رفتار تهاجمی و نظامی چین در دریای جنوبی چین، حملات سایبری، اختلافات تجاری و همچنین مسائل حقوق بشر در تقابل با یکدیگر هستند اما این موارد مانع همکاری دو کشور در مساله کره شمالی نشده است.در آغاز گفت وگوهای راهبردی و اقتصادی دوجانبه در پکن،کری خواستار حفظ فشار بر کره شمالی از سوی چین شد.چین از تحریم های بین المللی علیه کره شمالی که پس از چهارمین آزمایش هسته ای این کشور اعمال شده؛حمایت می کند. سخنان کری درباره اراده جدی آمریکا و چین برای تحریمهای جدید علیه پیونگ یانگ درحالی عنوان شد که چندی پیش "ری سو یونگ" یک مقام ارشد کره شمالی برای بهبود روابط دوجانبه با چین که پس از آزمایش چهارم هسته ای کم رنگ تر شد با شی جین پینگ رئیس جمهوری چین دیدار کرد.

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید