این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
دوشنبه, 31 جوزا 1395 17:23

آمریکا ، نگاه از درون (29 جوزا 1395)

 

 

 

تیراندازی مرگبار در اورلاندو، پررنگ تر شدن مباحث مربوط به کنترل سلاح و اسلام ستیزی، افزایش اختلاف در حزب دموکرات و تاکید بر ادامه حضور در خاورمیانه، از مهم ترین اخبار آمریکا در هفته گذشته بود .

تیراندازی مرگبار در باشگاه شبانه همجنسگرایان در اورلاندوی آمریکا، مردم این کشور را در هفته گذشته با شوکی بزرگ روبرو کرد.
این حمله که به کشته شدن 50 تن و زخمی شدن 53 تن دیگر منجر شد، به عنوان مرگبارترین حادثه تروریستی آمریکا پس از حملات 11 سپتامبر 2001 معرفی شده است.
گفته می شود عمر متین، آمریکایی افغان تبار که از وی به عنوان عامل این حمله تروریستی نام برده شده است، در فهرست مظنونین تروریستی پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) قرار داشت. اگرچه گروه تروریستی داعش این حمله را به خود منتسب کرده اما آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) هرگونه ارتباط میان عامل این حمله و داعش را رد کرده است.
تیراندازی اورلاند بار دیگر نگرانی از تهدیدات تروریستی را در آمریکا افزایش داد و باراک اوباما، رییس جمهوری این کشور آن را نشانه ای از وجود افراط گرایی در داخل خاک آمریکا دانست.
در حقیقت آمریکا در سال های اخیر بیش از آن که هدف حملات گروه های تروریستی مانند القاعده یا داعش باشد، شاهد خشونت های وابسته به افراد و گروه های افراطی در داخل خاک این کشور بوده است.
حادثه بمب گذاری در ساختمان فدرال شهر اوکلاهماسیتی یا تیراندازی به کلیسای سیاهپوستان در چارلستون در زمره اقدامات تروریستی داخلی آمریکا قلمداد می شوند . 
اغلب مقامات امنیتی آمریکا از جمله جانت ناپالیتانو ، وزیر سابق امنیت ملی آمریکا گفته اند که مبارزه با تروریسم داخلی در مقایسه با گروه های خارجی همچون القاعده یا داعش به مراتب دشوار تر است . 

تیراندازی مرگبار در در باشگاه شبانه همجنسگرایان در اورلاندوی آمریکا ، افرون بر نگرانی از تهدیدات امنیتی به دو بحث جدی دیگر در این کشور در هفته گذشته دامن زد. این حمله بار دیگر مساله قوانین حمل سلاح و اسلام ستیزی در آمریکا را در کانون توجه قرار داد.
عامل این حمله اگرچه در فهرست مظنونین اف بی آی قرار داشت اما توانست چند روز قبل از حمله به کلوپ شبانه اورلاندو، چند قبضه سلاح نیمه اتوماتیک خریداری کند و این حمله مرگبار را رقم بزند.
باراک اوباما پنجشنبه هفته گذشته در جریان بازدید از اورلاندو، خواستار آن شد که کنگره آمریکا به دنبال تصویب قوانین جدی تر برای کنترل دسترسی به تسلیحات باشد. به گفته وی ،انگیزه "عمر متین" عامل تیر اندازی اورلاندو ممکن است با انگیزه فرد دیگری که در نیوتاون دست به کشتار افراد زد متفاوت باشد، اما ابزاری که برای کشتار مورد استفاده قرار گرفته است یکی است. 
همزمان انجمن ملی سلاح آمریکا ، بزرگترین لابی اسلحه در این کشور ، موافقت خود را با اعمال محدودیت در فروش سلاح به مظنونان تروریستی اعلام کرد.
افزون بر مسئله همیشه جنجالی حمل سلاح در آمریکا، تیراندازی مرگبار اورلاندو بار دیگر به بهانه ای برای حمله به مسلمانان از سوی گروه های افراطی تبدیل شد.
جنجالی ترین مواضع در این زمینه از آن دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواهان آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری بود. ترامپ در واکنش به این حمله، با الفاظی تند، مسلمانان آمریکا را خطاب قرار داد و مدعی شد اگر خانواده "عمر متین" اجازه مهاجرت از افغانستان به آمریکا را پیدا نکرده بودند، هیچ‌گاه حادثه اورلاندو به وقوع نمی‌پیوست.
این مواضع اسلام ستیزانه، با انتقادات گسترده ای از جمله در میان برخی از هم حزبی های ترامپ روبرو شد.

در حالی که تکلیف رقابت های دورن حزبی برای تعیین نامزد دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از مدت ها پیش روشن شده است اما به نظر می رسد مساله چگونگی ارتباط با اسرائیل به اختلافات در این حزب در هفته گذشته دامن زد.
اگرچه این اختلافات بر کنوانسیون چهار سال پیش دموکرات ها نیز سایه انداخته بود اما اکنون با توجه به قدرت گرفتن جریان های لیبرال در این حزب به رهبری برنی ساندرز، این اختلافات بیش از پیش جدی شده است.
مواضع ساندرز درباره روابط با رژیم صهیونیستی و مساله فلسطین با مواضع هیلاری کلینتون؛ نامزد پیشتاز این رقابت ها فاصله زیادی دارد.
اگرچه کلینتون آرای لازم را برای کسب عنوان نامزدی دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری کسب کرده اما ساندرز مصمم است به این کارزار انتخاباتی ادامه دهد تا کلینتون را به پذیرش بخشی از خواسته های خود وادارد.
کلینتون در زمان اداره وزارت خارجه آمریکا، در زمره حامیان سرسخت اسرائیل قرار داست با این حال این مواضع با انتقاد جناح لیبرال در حزب دموکرات روبرو شده است. 
کورنل وست، از مشاوران ارشد ساندرز در هفته گذشته گفت، حزب دموکرات برای سال های طولانی تحت نفوذ کمیته روابط عمومی آمریکا-اسرائیل (آی پک) بوده و در مقابل رنج های انسانی فلسطینیان بی تفاوت بوده است. به گفته وست، اکنون وقت آن رسیده است که دموکرات ها در این سیاست خود تجدید نظر کنند.
این مواضع در حالی بیان می شود که رهبران حزب دموکرات تلاش می کنند این حزب را برای پیروزی در انتخابات ماه نوامبر متحد کنند. آنها پیش از این نیز تلاش کرده بودند تا ساندرز با به کناره گیری از این رقابت ها متقاعد کنند. 
در حالی که برنی ساندرز، تقریبا هیچ شانسی برای کسب عنوان نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر ندارد، با این حال حاضر نیست میدان را به نامزد پیشتاز این رقابت ها یعنی هیلاری کلینتون واگذار کند.
این نگرانی وجود دارد ادامه حضور ساندرز در این رقابت ها، موجب افزایش اختلاف نظر میان طرفداران دو نامزد شود.

مساله فلسطین و رابطه با اسرائیل در حالی به اختلافات در حزب دموکرات دامن زده است که در هفته گذشته اعلام شد آمریکا قصد دارد به حضور خود در خاورمیانه ادامه دهد.
آنتونی بلینکن Antony Blinken معاون وزارت خارجه آمریکا چهار شنبه گذشته در کنفرانس سالانه هرتزلیا در اسرائیل تاکید کرد، آمریکا همچنان در خاورمیانه می ماند، اما ابزار قدرتش فقط نظامی نیست.
بلینکن گفت آمریکا در مناطق مختلف جهان درگیر است و در خاورمیانه هم این نقش آفرینی به صورت دیپلماتیک، فناوری، اقتصادی ، فرهنگی و سیاسی است. وی افزود این سخن که آمریکا به تحولات منطقه بی توجه است و از این منطقه عقب نشسته است ، نادرست است . 
این اظهارات معاون وزیر خارجه آمریکا ، در پاسخ به گفته ها و نیز ابهامات مطرح شده در باره کمرنگ شدن حضور واشنگتن در خاورمیانه بیان شده است. پس از مطرح شدن استراتژی نظامی جدید آمریکا در ژانویه 2012 از سوی باراک اوباما ، که به وضوح بر تمرکز نظامی آمریکا بر منطقه استراتژیک آسیا –اقیانوس آرام تاکید می کرد، برخی بر این باور بودند که آمریکا به تدریج از حضور نظامی خود در خاورمیانه خواهد کاست و در مقابل ، حضور نظامی پر رنگتری در آسیا- اقیانوس آرام خواهد داشت . البته این دیدگاه ، با توجه به تمرکز 60 درصد از ناوگان جنگی آمریکا در آسیا- اقیانوس آرام واقعیت دارد، اما برخی عوامل ، آمریکا را وادار می سازد حضورنظامی خود را در خاورمیانه حفظ کند .شاید یکی از مهمترین دلایل این مسئله ، همپیمانی استراتژیک آمریکا با اسرائیل است .زمامداران آمریکا از جمله اوباما بارها تعهد خود را به حفظ امنیت رژیم صهیونیستی اعلام کرده اند و حتی اوباما قصد دارد در ده سال آینده کمک نظامی 40 میلیارد دلاری به رژیم صهیونیستی اختصاص دهد. دلیل دیگر برای ادامه حضور آمریکا در خاورمیانه ، گسترش پدیده تروریسم است که نماد آن گروه تروریستی داعش است .هر چند آمریکاییها در کنار سایر شرکای غربی و عربی خود نقش مهمی در پیدایش و تقویت این گروه تروریستی ایفا کرده اند ، اما اکنون به دلیل حملات داعش در اروپا و آمریکا، تلاش می کنند به حضور خود در منطقه خاورمیانه ادامه دهند. 

لایحه بودجه نظامی آمریکا سال 2017 هفته گذشته در سنای این کشور با وجود مخالفت کاخ سفید تصویب شد. 
سنای آمریکا تحت کنترل جمهوری‎خواهان روز سه‎شنبه هفته گذشته بودجه نظامی 602 میلیارد دلاری این کشور را با وجود تهدید‎های مکرر باراک اوباما ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر وتو این مصوبه، با 85 رای موافق مقابل 13 رای مخالف تصویب کرد.
باراک اوباما به صراحت تهدید کرده است لایحه بودجه نظامی آمریکا را به شکل فعلی آن به دلیل مخالفت با بخش‎های متعددی از این لایحه وتو خواهد کرد.
یکی از دلائل مخالفت رئیس جمهوری آمریکا با لایحه بودجه نظامی به شکل فعلی آن، موضوع تعطیلی کامل بازداشتگاه گوانتانامو است که اوباما از نخستین روز ورود خود به کاخ سفید وعده انجام آن را داده بود اما با گذشت بیش از 7 سال به دلیل مخالفت جمهوری‎خواهان هنوز در بلاتکلیفی به‎ سر می‎برد. 
علاوه بر این ها قانونگذاران آمریکایی در این لایحه با درخواست پنتاگون مبنی بر تعطیلی برخی از پایگاه های نظامی این کشور مخالفت کرده اند و اوباما در ماه های اخیر تصریح کرده است که در صورت مخالفت کنگره با این درخواست حاضر به قانونی کردن این لایحه نخواهد بود.یکی از مفاد دیگر مورد اختلاف اوباما و قانون‎گذاران آمریکایی در سنا درباره لایحه بودجه نظامی موضوع کاستن از شمار کارکنان شورای امنیت ملی است که رئیس جمهوری آمریکا با آن مخالف است.مجلس نمایندگان آمریکا هم گنجاندن 18 میلیارد دلار بودجه اضافی در لایحه بودجه نظامی و حذف ماده مربوط به ثبت نام زنان در نیروهای احتیاط ارتش آمریکا را خواستار شده بود که هر دو این درخواست با مخالفت سناتورهای آمریکایی روبه‎رو شد.لایحه بودجه نظامی آمریکا در صورتی که به امضای باراک اوباما برسد از تاریخ اول ماه اکتبر آینده یعنی آغاز سال مالی در این کشور به مورد اجراء گذاشته خواهد شد.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید