این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
یکشنبه, 13 سرطان 1395 17:14

آمریکا ، نگاه از درون (12سرطان 1395)

 

 

 

انتشار گزارش جنجالی کمیته تحقیق کنگره آمریکا درباره حادثه بنغازی، اعلام حالت فوق العاده در همه فرودگاه های آمریکا و ارئه طرحی برای مقابله با خشونت سلاح، از مهم ترین اخبار آمریکا در هفته گذشته بود .

هفته گذشته کمیته ویژه کنگره آمریکا، گزارش خود را درباره حمله سال 2012 به کنسولگری این کشور در بنغازی لیبی منتشر کرد.
در این گزارش 800 صفحه ای، دولت آمریکا به کوتاهی در حفاظت از دیپلمات های این کشور در لیبی متهم شده است. 
کمیته ویژه کنگره، ارتش آمریکا را مقصر دانسته و اعلام کرد ارتش نتوانسته از جان چهار شهروند آمریکایی مراقبت کند. در این گزارش آمده است، هشت ساعت پس از حمله، هیچ کمک نظامی هنوز به بنغازی فرستاده نشده بود. این رخداد در زمان وزارت خارجه هیلاری کلینتون روی داد. در این گزارش آمده است که کلینتون که اکنون برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آماده می شود، در مبادلات خود با سازمان سیا درباره حادثه بنغازی از ایمیل های شخصی به جای ایمیل های حکومتی استفاده کرده و از این طریق جان شهروندان آمریکایی را به خطر انداخته است.
با این حال جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری روز سه شنبه گذشته این گزارش را گواه روشنی بر نادرستی اتهامات درباره سهل انگاری کلینتون خواند . وی افزود، همه اعضای این کمیته به بی اساس بودن اتهامات علیه هیلاری کلینتون اذعان کرده اند اما جمهوریخواهان تلاش می کنند از این واقعه و مرگ چهار آمریکایی در این حمله، برای پیشبرد اهداف سیاسی خود استفاده کند.
یازده سپتامبر 2012 و زمانی که کلینتون عهده دار وزارت خارجه آمریکا بود، همزمان با تجمع معترضان به تولید و انتشار فیلم موهن به ساحت پیامبر گرامی اسلام (ص) در امریکا، کنسولگری این کشور در شهر بنغازی هدف حمله قرار گرفت. این حمله به کشته شدن چهار دیپلمات آمریکایی از جمله کریستوفر استیونس ، سفیر این کشور در لیبی منجر شد. 
جمهوری خواهان کاخ سفید را به ارائه اطلاعات نادرست در این باره به منظور انحراف افکار عمومی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر 2012 متهم کردند و در نهایت کمیته ای را برای تحقیق درباره ابعاد آن تشکیل دادند. دموکرات ها مدعی اند کمیته تحت کنترل جمهوری خواهان تلاش می کنند از حادثه بنغازی برای ضربه زدن به کلینتون ر رقابت های انتخاباتی بهره برداری کند.

ماجرای بنغازی تنها جنجال هفته گذشته کلینتون نبود، موضوع استفاده از ایمیل های شخصی در درون اداره وزارت خارجه آمریکا نیز بار دیگر برای وی دردسرساز شد. افشای دیدار «بیل کلینتون» رئیس جمهوری پیشین آمریکا و همسر هیلاری با «لورتا لینچ» دادستان کل این کشور، در حالی که همچنان پرونده ایمیل های هیلاری کلینتون نزد پلیس فدرال آمریکا باز است، با انتقاد گسترده حزب رقیب و حتی برخی از اعضای حزب دموکرات روبرو شد.
دیدار بیل کلینتون و لینچ که در فرودگاه «فونیکس» آریزونا روی داد، از سوی هر دو طرف یک دیدار اتفاقی در هواپیما خوانده شده است اما نه تنها تیم انتخاباتی کلینتون بلکه دادستان کل آمریکا را نیز تحت فشار قرار داده است.
جمهوریخواهان به شدت به این دیدار اعتراض کرده‌ و آن را عمل غیر اخلاقی دادستان کل دانستند. آنها معتقدند اینکه دادستان کل کشور با نزدیکترین شخص به یک متهم دیدار کند و بدون در نظر گرفتن افکار عمومی و عدالت، از طرف خود اعلام کند که از نظر او این پرونده باید بسته شود ، نمونه بارز بی‌عدالتی است. حتی برخی از مقامات ارشد دموکرات هم نسبت به این دیدار اعتراض کرده‌اند. آنها معتقدند که این دیدار لطمه بزرگی به وجهه کلینتون و حزب دموکرات زده است.
در نهایت پس از آن که لینچ تحت تاثیر انتقادات گسترده خود را از پرونده کلینتون کنار کشید، جیمز کومی، رییس پلیس فدرال آمریکا مسئولیت ادامه این پرونده را برعهده گرفت.
جنجال بر سر ایمیل های شخصی هیلاری کلینتون پس از آن آغاز شد که وزیر خارجه پیشین آمریکا متهم شد در خلال سال های 2009 تا 2013 که مسئولیت وزارت خارجه آمریکا را بر عهده داشت ، به جای استفاده از سرورهای امن دولتی ، با سرویس ایمیل شخصی مکاتبات اداری را انجام داده است . مطرح شدن این احتمال که در این دوره زمانی ، وزیر خارجه وقت آمریکا برخی از اسناد و مکاتبات فوق محرمانه و امنیتی را با ایمیل شخصی ارسال کرده باشد که در این صورت ، امنیت ملی آمریکا را به مخاطره افکنده است ، بر فشار مخالفان سیاسی بر کلینتون افزوده است.

دولت آمریکا هفته گذشته گزارشی درباره آمار تلفات حملات هواپیماهای بدون سرنشین این کشور در مناطق غیرجنگی منتشر کرد.
براساس این گزارش که جمعه هفته گذشته از سوی مدیر اطلاعات ملی آمریکا منتشر شد،از سال 2009 تا 2016 در جریان 473 حمله هواپیماهای بدون سرنشین به کشورهایی که با آمریکا در جنگ نیستند، به اشتباه بیش از 116 غیرنظامی کشته شدند.
این آمار که شامل تلفات حملات پهپادهای آمریکایی در افغانستان، سوریه و عراق نمی شود، کمتر از برآوردهای صورت گرفته از سوی سازمان های غیردولتی است.
نشریه « فارن پالیسی » چندی پیش نوشته بود، هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا، 35 برابر بیشتر از هواپیماهای عادی باعث مرگ غیرنظامیان می شوند. دولت اوباما پیشتر مدعی بود، هواپیماهای بدون سرنشین خسارات جانبی از جمله کشته شدن غیرنظامیان را در جنگ ضد تروریسم محدود می کند.
اوباما در اظهاراتی در دانشکده حقوق دانشگاه شیکاگو در واکنش به انتقاد از به کار گیری هواپیماهای بدون سرنشین ، مدعی شد شمار تلفات غیرنظامیان در هر عملیات هواپیماهای بدون سرنشین بسیار کمتر از میزان تلفات غیرنظامیان در جنگ متعارف است.
با این حال مقایسه تعداد حملات و تعداد کشته های ناشی از آن نشان می دهد تعداد غیرنظامیانی که در حملات با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین کشته می شوند بسیار بیشتر از حملات هوایی با استفاده از هواپیماهای دارای سرنشین است.
اسناد و مدارک منتشر شده نشان می دهد، تلفات غیرنظامیان ناشی از حملات هواپیماهای بدون سرنشین در مناطق غیر جنگی ازجمله پاکستان ، یمن و سومالی 35 برابر بیشتر از تلفات غیرنظامیان ناشی از حملات هوایی با استفاده از هواپیماهای دارای سرنشین در مناطق جنگی ازجمله عراق، سوریه و افغانستان است.
آمریکا نخستین کشوری است که استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین را با قابلیت حمل موشک برای از بین بردن مظنونان تروریست آغاز کرد.
استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا علیه تروریست ها پس از حملات یازدهم سپتامبر سال دو هزار و یک آغاز شد، در آخرین سال ریاست جمهوری 'جرج دبلیو بوش' رئیس جمهوری سابق آمریکا افزایش یافت و در دوره ریاست جمهوری اوباما به شدت تقویت شد.

هفته گذشته درپی اطمینان از دخالت گروه تروریستی داعش در حمله به فرودگاه استانبول، در همه فرودگاه های آمریکا حالت فوق العاده اعلام شد. با افزایش تدابیر امنیتی در سراسر آمریکا، نیروهای امنیتی و یگان های ویژه به فرودگاه های این کشور اعزام شده اند. 
هفته گذشته فرودگاه هایی مانند "جان اف کندی" و "لاگاردیا" در شهرهای نیویورک و آتلانتا تحت تدابیر شدید امنیتی قرار گرفتند. یک آسمان خراش ۵۰ طبقه در دالاس آمریکا نیز چهارشنبه هفته گذشته درپی تهدید به بمبگذاری به طور کامل تخلیه شد.
مقامات آمریکا نگرانند پس از ناکامی های داعش در میدان نبرد در سوریه و عراق، این گروه تروریستی بیش از هر زمان دیگر، مصمم به انجام حملات تروریستی در داخل آمریکا شود.
بنابر تازه ترین نظرسنجی ها، نگرانی از وقوع حملات تروریستی در میان آمریکایی ها در بالاترین سطح خود از سال 2003 میلادی قرار دارد. در نظرسنجی مشترک موسسه ORC و شبکه خبری سی ان ان، 73درصد آمریکایی ها نگران وقوع حملات تروریستی طی چند هفته آینده هستند. 
نزدیک به یک سوم آمریکایی ها براین باورند که حملات تروریستی توسط اشخاص بیشتر از خطر حملات گروه های تروریستی سازمان یافته در آمریکا است. 
در این شرایط، اعضای مجلس نمایندگان آمریکا به دولت این کشور درباره پذیرش پناهجویان هشدار داده و در نامه ای به باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا مدعی شدند که پذیرش پناهجویان امنیت این کشور را به خطر می اندازد. این نمایندگان با اشاره به اینکه دولت اوباما در جمع آوری اطلاعات از پناهجویان موفق عمل نکرده است، درباره پذیرش پناهجوان بیشتر ابراز نگرانی کردند.

اعضای جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا ، هفته گذشته همزمان با افزایش انتقادات از بی عملی کنگره در برابر خشونت وابسته به سلاح گرم، طرحی را برای مقابله با این مشکل ارائه کردند.
این طرح که هدف از آن جلوگیری از فروش سلاح به مظنونین تروریستی در آمریکا است، کمتر از یک ماه پس از آن در دستور کار مجلس نمایندگان قرار می گیرد که کشتار در اورلاندو بار دیگر مساله خشونت وابسته سلاح را در این کشور پررنگ کرده است. 
با این حال به نظر نمی رسد طرح نمایندگان جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا بتواند نظر مساعد همتایان دموکرات آنها را در این مجلس برآورده سازد چرا که آنها معتقدند این طرح اقدامات لازم برای مقابله با خشونت وابسته به سلاح را شامل نمی شود.
سنای آمریکا نیز ماه گذشته به طرحی مشابه رای منفی داد. حمله ماه گذشته اورلاندو، مرگبارترین کشتار جمعی در تاریخ مدرن آمریکا محسوب می شود. در این حمله 49 تن کشته و بیش از 50 تن دیگر زخمی شدند.
عامل این حمله اگرچه در فهرست مظنونین اف بی آی قرار داشت اما توانست چند روز قبل از حمله به کلوپ شبانه اورلاندو، چند قبضه سلاح نیمه اتوماتیک خریداری کند و این حمله مرگبار را رقم بزند.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید