این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 19 سرطان 1395 18:19

آمریکا ، نگاه از درون (19سرطان 1395)

 

 

 

در ابتدا تحولات فلسطین را که تحت الشعاع ناکامی های تحرکات دیپلماتیک رژیم صهیونیستی جهت کاهش انزوای بین المللی این رژیم قرار داشت را مورد بررسی قرار می دهیم و سپس نگاهی به سایر تحولات منطقه از جمله رویدادهای بحرین ، عراق و یمن خواهیم داشت . 
هفته گذشته شاهد دور جدید تحرکات رژیم صهیونیستی برای تحت الشعاع قراردادن انزوای بین المللی این رژیم بودیم اما دور جدید تحرکات نمایشی این رژیم منزوی نیز با شکست مواجه شده و دیپلماسی ناکام آن را در این زمینه بیش از پیش نمایان کرد .
در این چارچوب سفر بنیامین نتانیاهو به چهار کشور آفریقایی نه تنها دستاوردی برای این رژیم به همراه نداشت بلکه مخالفت های گسترده افکار عمومی آفریقا با این رژیم بیش از پیش انزجار جهانی علیه این رژیم را به نمایش گذاشت . 
نخست وزیر رژیم صهیونیستی درچارچوب نخستین مرحله از سفر دوره ای چهار روزه خود به منطقه آفریقا وارد اوگاندا شد و سپس به اوگاندا به کنیا ، رواندا و اتیوپی سفر کرد . 
این درحالیست که بسیاری ازمردم کشورهای آفریقایی با محکوم کردن سفرنخست وزیر رژیم صهیونیستی به این کشورها،اعلام کردند مقامات رژیم صهیونیستی در حقیقت به دنبال نفوذ و سلطه در کشورهای آفریقایی هستند. 
سفر نتانیاهو به این چهار کشور آفریقایی در حالی صورت گرفت که این رژیم پیوسته ازسوی کشورهای آفریقایی به دلیل اشغال اراضی فلسطینی ها و کشتار مردم بیگناه مورد انتقاد شدید قرار دارد و این موضوع ضربه سختی به روابط این کشورها با رژیم صهیونیستی وارد کرده است.
این در حالی است که یهودیان اتیوپیایی تبار نیز در آستانه سفر نتانیاهو به آفریقا در فلسطین اشغالی در اعتراض به خشونت نظامیان اسرائیلی ضد آنها در تل آویو، تظاهرات کردند.
به گزارش روز دوشنبه کانال ده تلویزیون رژیم صهیونیستی، صدها یهودی اتیوپیایی تبار با برگزاری تظاهرات در تل آویو، خشونت نظامیان اسرائیلی ضد آنها را محکوم کردند.
نظامیان رژیم صهیونیستی نیز با سرکوب این تظاهرات، دهها یهودی اتیوپیایی تبار را بازداشت کردند.
شهروندان رژیم صهیونیستی همواره در معرض اشکال مختلف نژادپرستی و تبعیض نژادی قرار دارند و در این چارچوب شهروندان آفریقایی تبار این رژیم جعلی ( فالاشاها) نیز بطور گسترده ای با رفتارهای ضد انسانی این رژیم مواجه هستند. 
نکته قابل تامل در جریان سفر نتانیاهو به اوگاندا ، این بود که رئیس جمهوری اوگاندا در مقابل نخست وزیر رژیم صهیونیستی بارها از کلمه "فلسطین" استفاده کرد. "یوری موسونی"، رئیس‌جمهور اوگاندا روز پنج شنبه در سخنرانی خود مقابل "بنیامین نتانیاهو" نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بارها از کلمه فلسطین استفاده کرد،که رادیو اسرائیل پخش سخنان وی را قطع کرد.
بر اساس این گزارش، یوری موسونی به ندرت از کلمه اسرائیل استفاده کرد و به جای آن بارها لفظ فلسطین را به کار برد. 
رژیم صهیونیستی علاوه بر منافع اقتصادی در قاره آفریقا٬ به دنبال کسب حمایت و تایید کشورهایی آفریقایی در سازمان های بین المللی است . با وجود تلاش های رژیم اسرائیل برای گسترش روابط با کشورهای آفریقایی ، احساسات ضد صهیونیستی همچنان فضای غالب در این قاره است . طی روزهای اخیر ، شرکت‌کنندگان در سمینار قدس در دارالسلام تانزانیا نیز خواستار اتخاذ مواضع ضدصهیونیستی و تحریم اسرائیل از سوی دولت تانزانیا شدند . مردم تانزانیا همچنین همزمان با روزجهانی قدس، با شرکت در یک راهپیمایی در دارالسلام، همبستگی خود را با مبارزات و مقاومت مردم فلسطین اعلام کردند. 
احساسات ضد صهیونیستی در آفریقای جنوبی به عنوان قطب برتر ا قتصادی قاره آفریقا نیز تامل برانگیز است . درمواردی دولت خود در این زمینه پیشگام ومشوق بوده است . طی سال های قبل ، حزب حاکم ، با تصویب بیانیه ای ، رسما از تلاش مردم فلسطین برای تعیین سرنوشت خود حمایت به عمل آورد . مقامات "کنگره ملی آفریقا" همچنین از مردم آفریقای جنوبی خواسته بودند از هر اقدامی که رژیم صهیونیستی را تحت فشار قرار می دهد ، پشتیبانی کنند. نمایندگان مجلس آفریقای جنوبی هم چندی پیش ، آپارتاید را در مقایسه با تعدی های ارتش رژیم صهیونیستی به فلسطینی ها ، ناچیز توصیف کرده بودند . مخالفان رژیم اسرائیل در آفریقای جنوبی مدتهاست با شعار "تحریم ، سرمایه گذاری نکردن" ، خواستار قطع روابط اقتصادی با صهیونیست ها هستند . پس از انتخاب نلسون ماندلا به عنوان ریاست جمهوری آفریقای جنوبی در سال ١٩٩٤ روابط آفریقای جنوبی و صهیونیست ها رو به تیرگی نهاد . "ماندلا" کلیه قرارداد های همکاری نظامی را پس از انقضای تاریخ آن ها لغو کرد و کاملا در کنار فلسطینی ها قرار گرفت .
این درخالی است که اعلام شد که اتحادیه آفریقا نیز نخست وزیر رژیم صهیونیستی را نپذیرفته است . ،«عثمان نافع»، نماینده سودان در اتحادیه آفریقا روز شنبه گفت، مسئولان اتحادیه افریقا بر اساس اصول منشور اتحادیه که "اسرائیل" را رژیمی اشغالگر و نژادپرست می‌داند، به تمایل بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای عضو ناظر شدن در اتحادیه آفریقا پاسخ منفی دادند.
نماینده سودان در اتحادیه آفریقا تأکید کرد، هرگونه اقدام برای استقبال از مسئولان رژیم صهیونیستی و در راس آنها نخست وزیر این رژیم نقض منشور و اصول اتحادیه است.وی افزود، اتحادیه آفریقا ادامه اشغال اراضی فلسطینی‌ها، سرکوب‌ها و بازداشت‌ها در این سرزمین و نیز ایجاد دیوار حائل علیه مردم بی‌گناه فلسطین را محکوم می‌کند.
نافع سفر نتانیاهو به کشورهای شرق آفریقا (اوگاندا، کنیا، رواندا و اتیوپی) را مانوری سیاسی توصیف کرد و گفت،اتحادیه آفریقا در نشست های خود از رژیم اسرائیل خواسته است از سرزمین هایی که در سال ۱۹۶۷ میلادی اشغال کرده عقب نشینی کند و این اتحادیه همواره از مساله فلسطین حمایت خواهد کرد.
نتانیاهو در سفرش به آفریقا که هفته گذشته آن را با سفر به کشور اوگاندا آغاز کرد و روز جمعه در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی آن را به اتمام رساند، ابراز امیدواری کرده بود که اسرائیل در اتحادیه آفریقا به عنوان عضو ناظر درآید.

تشدید خفقان در بحرین و تداوم سیاستهای خشونت بار آل خلیفه و نقض گسترده حقوق شهروندان بحرینی همچنان با موج گسترده ای از اعتراضات جهانی مواجه است و دامنه این اعتراضات به طرفهای غربی از جمله سازمانهای غربی که در برابر جنایات آل خلیفه سکوت کرده اند و نیز دولتهای غربی که از حامیان این رژیم سرکوبگر محسوب می شوند کشیده شده است . 
افدامات آل خلیفه انتقادات بین المللی را در پی داشته است که بالاگرفتن انتقادات از این رژیم استبدادی ، حامیان آن را واداشته است تا زبان به انتفاد از این رژیم بگشایند
سازمان عفو بین الملل بازداشت فعالان مدافع حقوق بشر در بحرین را محکوم کرد. سازمان عفو بین الملل از رژیم بحرین خواهان آزادی فوری " نبیل رجب " Nabeel Rajab فعال مدافع حقوق بشر بحرینی شد.
این سازمان از رژیم آل خلیفه خواست که به سرکوب مدافعان حقوق بشر با اتهامات واهی پایان دهد.
رژیم آل خلیفه در اقدامی بر خلاف قوانین انسانی،اقدام به بازداشت دوباره نبیل رجب فعال حقوق بشری ، افزایش محکومیت شیخ علی سلمان دبیرکل جمعیت اسلامی الوفاق ملی ، سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم ، روحانی برجسته بحرین و بازداشت شیخ الخباز از علمای شیعه بحرین و اقدامات سرکوبگرانه و طایفه ای خود ضد شهروندان کرده است.
تصمیم وزارت کشور بحرین برای سلب تابعیت شیخ "عیسی قاسم" روحانی برجسته شیعیان در این کشور، حبس مخالفان رژیم و سرکوب آزادی بیان در بحرین، باعث شد که آتش خشم مردم این کشور شعله ورتر شود.

تشدید اقدامات تروریستی درعراق در پی شکستهای سنگین آنان در برابر ارتش و نیروهای مردمی عراق و تاکید مقامات عراقی بر تداوم مبارزه با تروریسم و نیز واکنش مقامات عراقی بر مداخلات عربستان و ترکیه در عراق از جمله رویدادهای عراق در هفته کذشته بود که مد نظر افکار عمومی قرار داشت .
در حالی که بغداد ، پایتخت عراق انفجارهای مهیب و مرگباری را پشت سر گذاشته ، جنگ با تروریستهای داعش در مناطق مختلف این کشور همچنان ادامه دارد. مناطق پر تردد بغداد در ساعات پایانی شنبه شب شاهد انفجارهای خونین بود که بیش از 330 کشته و زخمی داشت . 
شمار قربانیان انفجار یک دستگاه خودرو بمب‎گذاری شده نزدیک حسینیه عبدالرسول در منطقه"الکراده" در مرکز بغداد و انفجار بمب نزدیک بازار "شلال" در منطقه "الشعب" در شمال بغداد ، به 165 کشته و 168 زخمی افزایش یافت. نخست وزیر عراق در پی حملات انفجاری خونین در منطقه «الکراده» بغداد، سه روز در این کشور عزای عمومی اعلام کرد.
هزاران عراقی در منطقه "الکراده" ، محل انفجار اخیر مرگبار در بغداد، تجمع کردند.
هزاران عراقی از مناطق مختلف بغداد، پایتخت عراق، روز پنجشنبه در منطقه "الکراده" (Alkarada) محل انفجار تروریستی یکشنبه گذشته تجمع و با نزدیکان قربانیان این حمله ابراز همدردی کردند. 
اعضای جامعه مسیحیان عراق نیز با تجمع در منطقه "الکراده" با نزدیکان قربانیان حمله تروریستی در این منطقه ابراز هم‎دردی کردند.
دبیرکل سازمان ملل در بیانیه‌ای ، حملات تروریستی در بغداد را محکوم و با خانواده‌های قربانیان ، دولت و مردم عراق ابراز همدردی کرد.
نخست وزیر عراق در واکنش به حملات تروریستی چندروز اخیر در پایتخت این کشور، تاکید کرد با وجود دشواریهای مبارزه با تروریسم، بغداد با بسترها و عواملی که به تروریست ها کمک می کنند مقابله خواهد کرد.
العبادی با بیان اینکه تروریست ها از رویارویی مستقیم با نیروهای عراقی عاجز هستند، گفت، پاسخ ما به اقدامات کور تروریست ها و دشمنان ملت عراق سخت خواهد بود، چنانچه در گذشته در الرمادی، تکریت و فلوجه، آن را ثابت کرده ایم.

خبرها از تشدید حملات عربستان به یمن حکایت دارد. حملات هوایی رژیم آل سعود به مناطق مختلف یمن همچنان ادامه دارد. جنگنده‎های عربستانی روز جمعه در چند نوبت، شهر "حرض" در استان مرزی حجه و مناطقی از استان مرزی صعده را هم بمباران کردند. 
هواپیماهای عربستانی و مزدورانشان در یمن همزمان با آغاز عید فطر با تشدید حملات خود به استان‎های مختلف این کشور به آتش بس اعلام شده در مذاکرات صلح یمن در کویت، هیچ اهمیتی نمی‎دهند. عربستان به همراه برخی کشورهای عربی منطقه و با حمایت آمریکا ، از 26 مارس 2015 حملات گسترده‎ای را به یمن آغاز کرده است تا «عبد ربه منصور هادی» ، رئیس جمهوری مستعفی این کشور را به حاکمیت بازگرداند.سازمان دیده بان حقوق بشر از ادامه حملات ائتلاف متجاوزان به سرکردگی عربستان ضد ملت یمن انتقاد کرد .سازمان دیده بان حقوق بشر روز پنج شنبه با انتشار گزارشی اعلام کرد ، ائتلاف متجاوزان به سرکردگی عربستان به عمد اهداف مهم صنعتی در یمن را هدف می گیرد تا به ساختار اقتصادی و آینده این کشور لطمه بزند. نشریه انگلیسی « میدل ایست آی » روز پنجشنبه نوشت: عربستان در طول حملات خود به یمن به طور غیرقانونی کارخانه ها، انبارها، مزارع و نیروگاه های یمن را بمباران کرده است.
در گزارش 59 صفحه ای دیده بان حقوق بشر آمده است که در 17 حمله هوایی این ائتلاف به 13 مکان حساس اقتصادی یمن، یکصد و 30 غیرنظامی یمنی کشته و یکصد و 71 تن دیگر نیز زخمی شده اند. سازمان دیدبان حقوق بشر حملات عربستان را به مثابه ارتکاب جنایات جنگی قلمداد کرده است.
سازمان‌ "عفو بین‌الملل"نیز بار دیگر خواهان لغو عضویت عربستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد شد. 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید