آمریکا ، نگاه از درون http://dari.irib.ir Fri, 18 Jan 2019 18:10:15 +0430 fa-af آمریکا ، نگاه از درون (19سرطان 1395) http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/آمریکا-نگاه-از-درون/item/120268-آمریکا-،-نگاه-از-درون-19سرطان-1395 http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/آمریکا-نگاه-از-درون/item/120268-آمریکا-،-نگاه-از-درون-19سرطان-1395

 

 

 

در ابتدا تحولات فلسطین را که تحت الشعاع ناکامی های تحرکات دیپلماتیک رژیم صهیونیستی جهت کاهش انزوای بین المللی این رژیم قرار داشت را مورد بررسی قرار می دهیم و سپس نگاهی به سایر تحولات منطقه از جمله رویدادهای بحرین ، عراق و یمن خواهیم داشت . 
هفته گذشته شاهد دور جدید تحرکات رژیم صهیونیستی برای تحت الشعاع قراردادن انزوای بین المللی این رژیم بودیم اما دور جدید تحرکات نمایشی این رژیم منزوی نیز با شکست مواجه شده و دیپلماسی ناکام آن را در این زمینه بیش از پیش نمایان کرد .
در این چارچوب سفر بنیامین نتانیاهو به چهار کشور آفریقایی نه تنها دستاوردی برای این رژیم به همراه نداشت بلکه مخالفت های گسترده افکار عمومی آفریقا با این رژیم بیش از پیش انزجار جهانی علیه این رژیم را به نمایش گذاشت . 
نخست وزیر رژیم صهیونیستی درچارچوب نخستین مرحله از سفر دوره ای چهار روزه خود به منطقه آفریقا وارد اوگاندا شد و سپس به اوگاندا به کنیا ، رواندا و اتیوپی سفر کرد . 
این درحالیست که بسیاری ازمردم کشورهای آفریقایی با محکوم کردن سفرنخست وزیر رژیم صهیونیستی به این کشورها،اعلام کردند مقامات رژیم صهیونیستی در حقیقت به دنبال نفوذ و سلطه در کشورهای آفریقایی هستند. 
سفر نتانیاهو به این چهار کشور آفریقایی در حالی صورت گرفت که این رژیم پیوسته ازسوی کشورهای آفریقایی به دلیل اشغال اراضی فلسطینی ها و کشتار مردم بیگناه مورد انتقاد شدید قرار دارد و این موضوع ضربه سختی به روابط این کشورها با رژیم صهیونیستی وارد کرده است.
این در حالی است که یهودیان اتیوپیایی تبار نیز در آستانه سفر نتانیاهو به آفریقا در فلسطین اشغالی در اعتراض به خشونت نظامیان اسرائیلی ضد آنها در تل آویو، تظاهرات کردند.
به گزارش روز دوشنبه کانال ده تلویزیون رژیم صهیونیستی، صدها یهودی اتیوپیایی تبار با برگزاری تظاهرات در تل آویو، خشونت نظامیان اسرائیلی ضد آنها را محکوم کردند.
نظامیان رژیم صهیونیستی نیز با سرکوب این تظاهرات، دهها یهودی اتیوپیایی تبار را بازداشت کردند.
شهروندان رژیم صهیونیستی همواره در معرض اشکال مختلف نژادپرستی و تبعیض نژادی قرار دارند و در این چارچوب شهروندان آفریقایی تبار این رژیم جعلی ( فالاشاها) نیز بطور گسترده ای با رفتارهای ضد انسانی این رژیم مواجه هستند. 
نکته قابل تامل در جریان سفر نتانیاهو به اوگاندا ، این بود که رئیس جمهوری اوگاندا در مقابل نخست وزیر رژیم صهیونیستی بارها از کلمه "فلسطین" استفاده کرد. "یوری موسونی"، رئیس‌جمهور اوگاندا روز پنج شنبه در سخنرانی خود مقابل "بنیامین نتانیاهو" نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بارها از کلمه فلسطین استفاده کرد،که رادیو اسرائیل پخش سخنان وی را قطع کرد.
بر اساس این گزارش، یوری موسونی به ندرت از کلمه اسرائیل استفاده کرد و به جای آن بارها لفظ فلسطین را به کار برد. 
رژیم صهیونیستی علاوه بر منافع اقتصادی در قاره آفریقا٬ به دنبال کسب حمایت و تایید کشورهایی آفریقایی در سازمان های بین المللی است . با وجود تلاش های رژیم اسرائیل برای گسترش روابط با کشورهای آفریقایی ، احساسات ضد صهیونیستی همچنان فضای غالب در این قاره است . طی روزهای اخیر ، شرکت‌کنندگان در سمینار قدس در دارالسلام تانزانیا نیز خواستار اتخاذ مواضع ضدصهیونیستی و تحریم اسرائیل از سوی دولت تانزانیا شدند . مردم تانزانیا همچنین همزمان با روزجهانی قدس، با شرکت در یک راهپیمایی در دارالسلام، همبستگی خود را با مبارزات و مقاومت مردم فلسطین اعلام کردند. 
احساسات ضد صهیونیستی در آفریقای جنوبی به عنوان قطب برتر ا قتصادی قاره آفریقا نیز تامل برانگیز است . درمواردی دولت خود در این زمینه پیشگام ومشوق بوده است . طی سال های قبل ، حزب حاکم ، با تصویب بیانیه ای ، رسما از تلاش مردم فلسطین برای تعیین سرنوشت خود حمایت به عمل آورد . مقامات "کنگره ملی آفریقا" همچنین از مردم آفریقای جنوبی خواسته بودند از هر اقدامی که رژیم صهیونیستی را تحت فشار قرار می دهد ، پشتیبانی کنند. نمایندگان مجلس آفریقای جنوبی هم چندی پیش ، آپارتاید را در مقایسه با تعدی های ارتش رژیم صهیونیستی به فلسطینی ها ، ناچیز توصیف کرده بودند . مخالفان رژیم اسرائیل در آفریقای جنوبی مدتهاست با شعار "تحریم ، سرمایه گذاری نکردن" ، خواستار قطع روابط اقتصادی با صهیونیست ها هستند . پس از انتخاب نلسون ماندلا به عنوان ریاست جمهوری آفریقای جنوبی در سال ١٩٩٤ روابط آفریقای جنوبی و صهیونیست ها رو به تیرگی نهاد . "ماندلا" کلیه قرارداد های همکاری نظامی را پس از انقضای تاریخ آن ها لغو کرد و کاملا در کنار فلسطینی ها قرار گرفت .
این درخالی است که اعلام شد که اتحادیه آفریقا نیز نخست وزیر رژیم صهیونیستی را نپذیرفته است . ،«عثمان نافع»، نماینده سودان در اتحادیه آفریقا روز شنبه گفت، مسئولان اتحادیه افریقا بر اساس اصول منشور اتحادیه که "اسرائیل" را رژیمی اشغالگر و نژادپرست می‌داند، به تمایل بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای عضو ناظر شدن در اتحادیه آفریقا پاسخ منفی دادند.
نماینده سودان در اتحادیه آفریقا تأکید کرد، هرگونه اقدام برای استقبال از مسئولان رژیم صهیونیستی و در راس آنها نخست وزیر این رژیم نقض منشور و اصول اتحادیه است.وی افزود، اتحادیه آفریقا ادامه اشغال اراضی فلسطینی‌ها، سرکوب‌ها و بازداشت‌ها در این سرزمین و نیز ایجاد دیوار حائل علیه مردم بی‌گناه فلسطین را محکوم می‌کند.
نافع سفر نتانیاهو به کشورهای شرق آفریقا (اوگاندا، کنیا، رواندا و اتیوپی) را مانوری سیاسی توصیف کرد و گفت،اتحادیه آفریقا در نشست های خود از رژیم اسرائیل خواسته است از سرزمین هایی که در سال ۱۹۶۷ میلادی اشغال کرده عقب نشینی کند و این اتحادیه همواره از مساله فلسطین حمایت خواهد کرد.
نتانیاهو در سفرش به آفریقا که هفته گذشته آن را با سفر به کشور اوگاندا آغاز کرد و روز جمعه در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی آن را به اتمام رساند، ابراز امیدواری کرده بود که اسرائیل در اتحادیه آفریقا به عنوان عضو ناظر درآید.

تشدید خفقان در بحرین و تداوم سیاستهای خشونت بار آل خلیفه و نقض گسترده حقوق شهروندان بحرینی همچنان با موج گسترده ای از اعتراضات جهانی مواجه است و دامنه این اعتراضات به طرفهای غربی از جمله سازمانهای غربی که در برابر جنایات آل خلیفه سکوت کرده اند و نیز دولتهای غربی که از حامیان این رژیم سرکوبگر محسوب می شوند کشیده شده است . 
افدامات آل خلیفه انتقادات بین المللی را در پی داشته است که بالاگرفتن انتقادات از این رژیم استبدادی ، حامیان آن را واداشته است تا زبان به انتفاد از این رژیم بگشایند
سازمان عفو بین الملل بازداشت فعالان مدافع حقوق بشر در بحرین را محکوم کرد. سازمان عفو بین الملل از رژیم بحرین خواهان آزادی فوری " نبیل رجب " Nabeel Rajab فعال مدافع حقوق بشر بحرینی شد.
این سازمان از رژیم آل خلیفه خواست که به سرکوب مدافعان حقوق بشر با اتهامات واهی پایان دهد.
رژیم آل خلیفه در اقدامی بر خلاف قوانین انسانی،اقدام به بازداشت دوباره نبیل رجب فعال حقوق بشری ، افزایش محکومیت شیخ علی سلمان دبیرکل جمعیت اسلامی الوفاق ملی ، سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم ، روحانی برجسته بحرین و بازداشت شیخ الخباز از علمای شیعه بحرین و اقدامات سرکوبگرانه و طایفه ای خود ضد شهروندان کرده است.
تصمیم وزارت کشور بحرین برای سلب تابعیت شیخ "عیسی قاسم" روحانی برجسته شیعیان در این کشور، حبس مخالفان رژیم و سرکوب آزادی بیان در بحرین، باعث شد که آتش خشم مردم این کشور شعله ورتر شود.

تشدید اقدامات تروریستی درعراق در پی شکستهای سنگین آنان در برابر ارتش و نیروهای مردمی عراق و تاکید مقامات عراقی بر تداوم مبارزه با تروریسم و نیز واکنش مقامات عراقی بر مداخلات عربستان و ترکیه در عراق از جمله رویدادهای عراق در هفته کذشته بود که مد نظر افکار عمومی قرار داشت .
در حالی که بغداد ، پایتخت عراق انفجارهای مهیب و مرگباری را پشت سر گذاشته ، جنگ با تروریستهای داعش در مناطق مختلف این کشور همچنان ادامه دارد. مناطق پر تردد بغداد در ساعات پایانی شنبه شب شاهد انفجارهای خونین بود که بیش از 330 کشته و زخمی داشت . 
شمار قربانیان انفجار یک دستگاه خودرو بمب‎گذاری شده نزدیک حسینیه عبدالرسول در منطقه"الکراده" در مرکز بغداد و انفجار بمب نزدیک بازار "شلال" در منطقه "الشعب" در شمال بغداد ، به 165 کشته و 168 زخمی افزایش یافت. نخست وزیر عراق در پی حملات انفجاری خونین در منطقه «الکراده» بغداد، سه روز در این کشور عزای عمومی اعلام کرد.
هزاران عراقی در منطقه "الکراده" ، محل انفجار اخیر مرگبار در بغداد، تجمع کردند.
هزاران عراقی از مناطق مختلف بغداد، پایتخت عراق، روز پنجشنبه در منطقه "الکراده" (Alkarada) محل انفجار تروریستی یکشنبه گذشته تجمع و با نزدیکان قربانیان این حمله ابراز همدردی کردند. 
اعضای جامعه مسیحیان عراق نیز با تجمع در منطقه "الکراده" با نزدیکان قربانیان حمله تروریستی در این منطقه ابراز هم‎دردی کردند.
دبیرکل سازمان ملل در بیانیه‌ای ، حملات تروریستی در بغداد را محکوم و با خانواده‌های قربانیان ، دولت و مردم عراق ابراز همدردی کرد.
نخست وزیر عراق در واکنش به حملات تروریستی چندروز اخیر در پایتخت این کشور، تاکید کرد با وجود دشواریهای مبارزه با تروریسم، بغداد با بسترها و عواملی که به تروریست ها کمک می کنند مقابله خواهد کرد.
العبادی با بیان اینکه تروریست ها از رویارویی مستقیم با نیروهای عراقی عاجز هستند، گفت، پاسخ ما به اقدامات کور تروریست ها و دشمنان ملت عراق سخت خواهد بود، چنانچه در گذشته در الرمادی، تکریت و فلوجه، آن را ثابت کرده ایم.

خبرها از تشدید حملات عربستان به یمن حکایت دارد. حملات هوایی رژیم آل سعود به مناطق مختلف یمن همچنان ادامه دارد. جنگنده‎های عربستانی روز جمعه در چند نوبت، شهر "حرض" در استان مرزی حجه و مناطقی از استان مرزی صعده را هم بمباران کردند. 
هواپیماهای عربستانی و مزدورانشان در یمن همزمان با آغاز عید فطر با تشدید حملات خود به استان‎های مختلف این کشور به آتش بس اعلام شده در مذاکرات صلح یمن در کویت، هیچ اهمیتی نمی‎دهند. عربستان به همراه برخی کشورهای عربی منطقه و با حمایت آمریکا ، از 26 مارس 2015 حملات گسترده‎ای را به یمن آغاز کرده است تا «عبد ربه منصور هادی» ، رئیس جمهوری مستعفی این کشور را به حاکمیت بازگرداند.سازمان دیده بان حقوق بشر از ادامه حملات ائتلاف متجاوزان به سرکردگی عربستان ضد ملت یمن انتقاد کرد .سازمان دیده بان حقوق بشر روز پنج شنبه با انتشار گزارشی اعلام کرد ، ائتلاف متجاوزان به سرکردگی عربستان به عمد اهداف مهم صنعتی در یمن را هدف می گیرد تا به ساختار اقتصادی و آینده این کشور لطمه بزند. نشریه انگلیسی « میدل ایست آی » روز پنجشنبه نوشت: عربستان در طول حملات خود به یمن به طور غیرقانونی کارخانه ها، انبارها، مزارع و نیروگاه های یمن را بمباران کرده است.
در گزارش 59 صفحه ای دیده بان حقوق بشر آمده است که در 17 حمله هوایی این ائتلاف به 13 مکان حساس اقتصادی یمن، یکصد و 30 غیرنظامی یمنی کشته و یکصد و 71 تن دیگر نیز زخمی شده اند. سازمان دیدبان حقوق بشر حملات عربستان را به مثابه ارتکاب جنایات جنگی قلمداد کرده است.
سازمان‌ "عفو بین‌الملل"نیز بار دیگر خواهان لغو عضویت عربستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد شد. 

 

 

 

]]>
آمریکا ، نگاه از درون Sat, 09 Jul 2016 18:19:59 +0430
آمریکا ، نگاه از درون (12سرطان 1395) http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/آمریکا-نگاه-از-درون/item/119946-آمریکا-،-نگاه-از-درون-12سرطان-1395 http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/آمریکا-نگاه-از-درون/item/119946-آمریکا-،-نگاه-از-درون-12سرطان-1395

 

 

 

انتشار گزارش جنجالی کمیته تحقیق کنگره آمریکا درباره حادثه بنغازی، اعلام حالت فوق العاده در همه فرودگاه های آمریکا و ارئه طرحی برای مقابله با خشونت سلاح، از مهم ترین اخبار آمریکا در هفته گذشته بود .

هفته گذشته کمیته ویژه کنگره آمریکا، گزارش خود را درباره حمله سال 2012 به کنسولگری این کشور در بنغازی لیبی منتشر کرد.
در این گزارش 800 صفحه ای، دولت آمریکا به کوتاهی در حفاظت از دیپلمات های این کشور در لیبی متهم شده است. 
کمیته ویژه کنگره، ارتش آمریکا را مقصر دانسته و اعلام کرد ارتش نتوانسته از جان چهار شهروند آمریکایی مراقبت کند. در این گزارش آمده است، هشت ساعت پس از حمله، هیچ کمک نظامی هنوز به بنغازی فرستاده نشده بود. این رخداد در زمان وزارت خارجه هیلاری کلینتون روی داد. در این گزارش آمده است که کلینتون که اکنون برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آماده می شود، در مبادلات خود با سازمان سیا درباره حادثه بنغازی از ایمیل های شخصی به جای ایمیل های حکومتی استفاده کرده و از این طریق جان شهروندان آمریکایی را به خطر انداخته است.
با این حال جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری روز سه شنبه گذشته این گزارش را گواه روشنی بر نادرستی اتهامات درباره سهل انگاری کلینتون خواند . وی افزود، همه اعضای این کمیته به بی اساس بودن اتهامات علیه هیلاری کلینتون اذعان کرده اند اما جمهوریخواهان تلاش می کنند از این واقعه و مرگ چهار آمریکایی در این حمله، برای پیشبرد اهداف سیاسی خود استفاده کند.
یازده سپتامبر 2012 و زمانی که کلینتون عهده دار وزارت خارجه آمریکا بود، همزمان با تجمع معترضان به تولید و انتشار فیلم موهن به ساحت پیامبر گرامی اسلام (ص) در امریکا، کنسولگری این کشور در شهر بنغازی هدف حمله قرار گرفت. این حمله به کشته شدن چهار دیپلمات آمریکایی از جمله کریستوفر استیونس ، سفیر این کشور در لیبی منجر شد. 
جمهوری خواهان کاخ سفید را به ارائه اطلاعات نادرست در این باره به منظور انحراف افکار عمومی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر 2012 متهم کردند و در نهایت کمیته ای را برای تحقیق درباره ابعاد آن تشکیل دادند. دموکرات ها مدعی اند کمیته تحت کنترل جمهوری خواهان تلاش می کنند از حادثه بنغازی برای ضربه زدن به کلینتون ر رقابت های انتخاباتی بهره برداری کند.

ماجرای بنغازی تنها جنجال هفته گذشته کلینتون نبود، موضوع استفاده از ایمیل های شخصی در درون اداره وزارت خارجه آمریکا نیز بار دیگر برای وی دردسرساز شد. افشای دیدار «بیل کلینتون» رئیس جمهوری پیشین آمریکا و همسر هیلاری با «لورتا لینچ» دادستان کل این کشور، در حالی که همچنان پرونده ایمیل های هیلاری کلینتون نزد پلیس فدرال آمریکا باز است، با انتقاد گسترده حزب رقیب و حتی برخی از اعضای حزب دموکرات روبرو شد.
دیدار بیل کلینتون و لینچ که در فرودگاه «فونیکس» آریزونا روی داد، از سوی هر دو طرف یک دیدار اتفاقی در هواپیما خوانده شده است اما نه تنها تیم انتخاباتی کلینتون بلکه دادستان کل آمریکا را نیز تحت فشار قرار داده است.
جمهوریخواهان به شدت به این دیدار اعتراض کرده‌ و آن را عمل غیر اخلاقی دادستان کل دانستند. آنها معتقدند اینکه دادستان کل کشور با نزدیکترین شخص به یک متهم دیدار کند و بدون در نظر گرفتن افکار عمومی و عدالت، از طرف خود اعلام کند که از نظر او این پرونده باید بسته شود ، نمونه بارز بی‌عدالتی است. حتی برخی از مقامات ارشد دموکرات هم نسبت به این دیدار اعتراض کرده‌اند. آنها معتقدند که این دیدار لطمه بزرگی به وجهه کلینتون و حزب دموکرات زده است.
در نهایت پس از آن که لینچ تحت تاثیر انتقادات گسترده خود را از پرونده کلینتون کنار کشید، جیمز کومی، رییس پلیس فدرال آمریکا مسئولیت ادامه این پرونده را برعهده گرفت.
جنجال بر سر ایمیل های شخصی هیلاری کلینتون پس از آن آغاز شد که وزیر خارجه پیشین آمریکا متهم شد در خلال سال های 2009 تا 2013 که مسئولیت وزارت خارجه آمریکا را بر عهده داشت ، به جای استفاده از سرورهای امن دولتی ، با سرویس ایمیل شخصی مکاتبات اداری را انجام داده است . مطرح شدن این احتمال که در این دوره زمانی ، وزیر خارجه وقت آمریکا برخی از اسناد و مکاتبات فوق محرمانه و امنیتی را با ایمیل شخصی ارسال کرده باشد که در این صورت ، امنیت ملی آمریکا را به مخاطره افکنده است ، بر فشار مخالفان سیاسی بر کلینتون افزوده است.

دولت آمریکا هفته گذشته گزارشی درباره آمار تلفات حملات هواپیماهای بدون سرنشین این کشور در مناطق غیرجنگی منتشر کرد.
براساس این گزارش که جمعه هفته گذشته از سوی مدیر اطلاعات ملی آمریکا منتشر شد،از سال 2009 تا 2016 در جریان 473 حمله هواپیماهای بدون سرنشین به کشورهایی که با آمریکا در جنگ نیستند، به اشتباه بیش از 116 غیرنظامی کشته شدند.
این آمار که شامل تلفات حملات پهپادهای آمریکایی در افغانستان، سوریه و عراق نمی شود، کمتر از برآوردهای صورت گرفته از سوی سازمان های غیردولتی است.
نشریه « فارن پالیسی » چندی پیش نوشته بود، هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا، 35 برابر بیشتر از هواپیماهای عادی باعث مرگ غیرنظامیان می شوند. دولت اوباما پیشتر مدعی بود، هواپیماهای بدون سرنشین خسارات جانبی از جمله کشته شدن غیرنظامیان را در جنگ ضد تروریسم محدود می کند.
اوباما در اظهاراتی در دانشکده حقوق دانشگاه شیکاگو در واکنش به انتقاد از به کار گیری هواپیماهای بدون سرنشین ، مدعی شد شمار تلفات غیرنظامیان در هر عملیات هواپیماهای بدون سرنشین بسیار کمتر از میزان تلفات غیرنظامیان در جنگ متعارف است.
با این حال مقایسه تعداد حملات و تعداد کشته های ناشی از آن نشان می دهد تعداد غیرنظامیانی که در حملات با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین کشته می شوند بسیار بیشتر از حملات هوایی با استفاده از هواپیماهای دارای سرنشین است.
اسناد و مدارک منتشر شده نشان می دهد، تلفات غیرنظامیان ناشی از حملات هواپیماهای بدون سرنشین در مناطق غیر جنگی ازجمله پاکستان ، یمن و سومالی 35 برابر بیشتر از تلفات غیرنظامیان ناشی از حملات هوایی با استفاده از هواپیماهای دارای سرنشین در مناطق جنگی ازجمله عراق، سوریه و افغانستان است.
آمریکا نخستین کشوری است که استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین را با قابلیت حمل موشک برای از بین بردن مظنونان تروریست آغاز کرد.
استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا علیه تروریست ها پس از حملات یازدهم سپتامبر سال دو هزار و یک آغاز شد، در آخرین سال ریاست جمهوری 'جرج دبلیو بوش' رئیس جمهوری سابق آمریکا افزایش یافت و در دوره ریاست جمهوری اوباما به شدت تقویت شد.

هفته گذشته درپی اطمینان از دخالت گروه تروریستی داعش در حمله به فرودگاه استانبول، در همه فرودگاه های آمریکا حالت فوق العاده اعلام شد. با افزایش تدابیر امنیتی در سراسر آمریکا، نیروهای امنیتی و یگان های ویژه به فرودگاه های این کشور اعزام شده اند. 
هفته گذشته فرودگاه هایی مانند "جان اف کندی" و "لاگاردیا" در شهرهای نیویورک و آتلانتا تحت تدابیر شدید امنیتی قرار گرفتند. یک آسمان خراش ۵۰ طبقه در دالاس آمریکا نیز چهارشنبه هفته گذشته درپی تهدید به بمبگذاری به طور کامل تخلیه شد.
مقامات آمریکا نگرانند پس از ناکامی های داعش در میدان نبرد در سوریه و عراق، این گروه تروریستی بیش از هر زمان دیگر، مصمم به انجام حملات تروریستی در داخل آمریکا شود.
بنابر تازه ترین نظرسنجی ها، نگرانی از وقوع حملات تروریستی در میان آمریکایی ها در بالاترین سطح خود از سال 2003 میلادی قرار دارد. در نظرسنجی مشترک موسسه ORC و شبکه خبری سی ان ان، 73درصد آمریکایی ها نگران وقوع حملات تروریستی طی چند هفته آینده هستند. 
نزدیک به یک سوم آمریکایی ها براین باورند که حملات تروریستی توسط اشخاص بیشتر از خطر حملات گروه های تروریستی سازمان یافته در آمریکا است. 
در این شرایط، اعضای مجلس نمایندگان آمریکا به دولت این کشور درباره پذیرش پناهجویان هشدار داده و در نامه ای به باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا مدعی شدند که پذیرش پناهجویان امنیت این کشور را به خطر می اندازد. این نمایندگان با اشاره به اینکه دولت اوباما در جمع آوری اطلاعات از پناهجویان موفق عمل نکرده است، درباره پذیرش پناهجوان بیشتر ابراز نگرانی کردند.

اعضای جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا ، هفته گذشته همزمان با افزایش انتقادات از بی عملی کنگره در برابر خشونت وابسته به سلاح گرم، طرحی را برای مقابله با این مشکل ارائه کردند.
این طرح که هدف از آن جلوگیری از فروش سلاح به مظنونین تروریستی در آمریکا است، کمتر از یک ماه پس از آن در دستور کار مجلس نمایندگان قرار می گیرد که کشتار در اورلاندو بار دیگر مساله خشونت وابسته سلاح را در این کشور پررنگ کرده است. 
با این حال به نظر نمی رسد طرح نمایندگان جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا بتواند نظر مساعد همتایان دموکرات آنها را در این مجلس برآورده سازد چرا که آنها معتقدند این طرح اقدامات لازم برای مقابله با خشونت وابسته به سلاح را شامل نمی شود.
سنای آمریکا نیز ماه گذشته به طرحی مشابه رای منفی داد. حمله ماه گذشته اورلاندو، مرگبارترین کشتار جمعی در تاریخ مدرن آمریکا محسوب می شود. در این حمله 49 تن کشته و بیش از 50 تن دیگر زخمی شدند.
عامل این حمله اگرچه در فهرست مظنونین اف بی آی قرار داشت اما توانست چند روز قبل از حمله به کلوپ شبانه اورلاندو، چند قبضه سلاح نیمه اتوماتیک خریداری کند و این حمله مرگبار را رقم بزند.

 

 

 

]]>
آمریکا ، نگاه از درون Sun, 03 Jul 2016 17:14:33 +0430
آمریکا ، نگاه از درون (5سرطان 1395) http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/آمریکا-نگاه-از-درون/item/119312-آمریکا-،-نگاه-از-درون-5سرطان-1395 http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/آمریکا-نگاه-از-درون/item/119312-آمریکا-،-نگاه-از-درون-5سرطان-1395

 

 

 

دیوانعالی آمریکا روز پنج شنبه در تصمیم گیری در مورد حکم ویژه باراک اوباما رییس جمهور آمریکا در مورد اصلاح قانون مهاجرتی و معافیت چند میلیون نفر مهاجرغیرقانونی در این کشور که سال گذشته با مخالفت شمار زیادی از ایالت های این کشور روبرو شده بود با 4 رای مخالف در مقابل 4 رای موافق به بن بست رسید. چهار قاضی محافظه کار و چهار قاضی لیبرال در دو سوی موافق و مخالف برنامه رئیس جمهوری قرار گرفتند و عملا راه برای تصویب این اصلاحات مسدود شد.اوباما در سال 2014 با استفاده از اختیارات ریاست جمهوری حکمی را مبنی از مصونیت دادن به بیش از 5 میلیون مهاجر غیرقانونی این کشور و صدور مجوز کاربرای آن ها صادر کرد. این حکم از ابتدا با مخالفت شدید محافظه کاران آمریکایی روبرو شد و 26 ایالت این کشور به رهبری ایالت تکزاس تصمیم گیری در مورد آن را به دادگاه های ایالتی ارجاع کردند. تلاش مخالفان سرانجام به صدور حکم جلوگیری از این تصمیم رییس جمهور آمریکا در دادگاه ایالتی تگزاس منجر و در ژانویه 2016 پرونده آن به دیوانعالی آمریکا ارجاع شد.اوباما در واکنش به بن بست در دیوانعالی آمریکا ، سیستم قضایی این کشور را به ناتوانی در اجرای عدالت متهم و این ناتوانی را شکستی برای کشورش توصیف کرد.

با توجه به این مسئله ، پرونده مذکور باید برای بررسی مجدد به دادگاه ایالت تگزاس برود که طبعا باید انتظار داشت نتیجه این بررسی مجدد ، ابقای حکم قبلی همین دادگاه باشد. در صورت ابقای این حکم ، مخالفت با این طرح علاوه بر شکستی عمده برای اوباما و ضربه مهلکی به اعتبار وی آنهم در آخرین سال ریاست جمهوری اش به معنی اخراج نزدیک به 5 میلیون مهاجر آمریکایی و خانواده های آن ها خواهد بود که برای چندین دهه بطور غیرقانونی در این کشور زندگی کرده اند.به گفته برخی تحلیلگران این شکست موجب تشویق جناح محافظه کار آمریکا در مخالفت با جنبه های دیگر قوانین مهاجرتی این کشور و وارد آوردن فشار های بیشتری بر مهاجران غیر قانونی آمریکا خواهد شد. در حال حاضر قانون مهاجرت در آمریکا دارای نواقص و موارد سختگیرانه بسیاری است که کسب اجازه اقامت قانونی در این کشور را بسیار دشوار می سازد. از سال 1980 میلادی یعنی از 36 سال گذشته تاکنون، قوانین مهاجرتی آمریکا بدون تغییر پابرجا بوده و همین مساله انتقادات فراوانی را به نظام مهاجرتی این کشور به دنبال داشته است. بویژه با توجه به شمار قابل توجه مهاجران غیر قانونی در آمریکا رویکرد دولت آمریکا درباره آنها بر سرنوشت این مهاجران تاثیر اساسی خواهد داشت.

نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در اعتراض به تصویب نشدن متمم های قانون کنترل سلاح شخصی در سنای این کشور ، در محل مجلس نمایندگان تحصن کردند. این تحصن از روز چهارشنبه پس از آن برگزار شد که سناتورهای جمهوری‎خواه با استفاده از اکثریت خود در سنا ، مانع ازتصویب طرح هایی برای کنترل سلاح شخصی شدند.سنای آمریکا روز دوشنبه طرح های جدید برای کنترل فروش اسلحه به مظنونان تروریستی را رد کرد.شبکه تلویزیونی آمریکایی سی ان ان، اقدام نمایندگان دموکرات را نافرمانی مدنی در صحن مجلس نمایندگان خواند و اعلام کرد تحصن در اعتراض به مخالفت جمهوریخواهان با تصویب قانونی انجام می‎شود که از فروش سلاح به افرادی که نام آنان در فهرست تروریسم قرار دارد جلوگیری می‎کند.نمایندگان دموکرات که شمار آنها بین 30 تا 40 نفر تخمین زده می شد در صحن مجلس نمایندگان شعارهایی در اعتراض به اقدام جمهوریخواهان در مخالفت با تصویب قانون کنترل سلاح سر دادند. تحصن نمایندگان دموکرات آمریکا هشت روز پس از مرگبارترین تیراندازی در تاریخ آمریکا در شهر اورلاندو که 49 کشته و 53 زخمی بر جا گذاشت ، برگزار شده است. دولت آمریکا در سال های گذشته تلاش کرده است تا در قانون حمل سلاح اصلاحاتی انجام دهد اما صاحبان شرکت های بزرگ اسلحه سازی با نفوذی که در کنگره آمریکا دارند، اجازه ایجاد محدودیت برای حمل سلاح را نمی دهند.

باراک اوباما رییس‌جمهوری آمریکا نیز از سنای این کشور به دلیل تایید نکردن متمم های قانون کنترل فروش سلاح انتقاد کرد. اوباما روز چهارشنبه با تاکید بر اصلاح قانون کنترل فروش سلاح گفت، سنای آمریکا با تایید نکردن چهار متمم در قانون کنترل فروش سلاح مردم را ناامید کرد.اوباما افزود، خشونت‌های ناشی از استفاده از سلاح گرم باید جدی گرفته شود و مسولان نیز باید اقدامات لازم را انجام دهند.جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید از سنای آمریکا به علت تصویب نکردن طرح کنترل سلاح انتقاد کرد. سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه مخالفت سنا را نمایشی شرم آور توصیف کرد و گفت مخالفت سنا به رهبری جمهوریخواهان با چهار طرح کنترل سلاح ، هیچ تاثیری در بازداشتن افراط گرایان از دسترسی به سلاح نخواهد داشت.به گفته ارنست، قانونگذارانی که درباره خشونت های مسلحانه ابراز تاسف می کنند، هیچ کاری برای جلوگیری از آن نکرده اند . درحالی که مرکز آمار تیراندازی های آمریکا از افزایش خشونت های مسلحانه در این کشور ابراز نگرانی کرد. این مرکز روز دوشنبه در گزارشی اعلام کرد، از ابتدای سال 2016 تاکنون، 24 هزار و 532 مورد تیراندازی در آمریکا روی داده است که طی آنها بیش از 6300 نفر کشته و حدود 13000نفر مجروح شده اند.

طرح اوباما برای بستن زندان گوانتانامو با مخالفت لورتا لینچ Loretta Lynchدادستان کل آمریکا که پیشتر توسط خود اوباما بعنوان دادستان کل به سنا معرفی شده ، مواجه شده است.طبق طرح اوباما، مظنونین تروریسم که محکومیت آنها قطعی می شود، قادر به گذراندن دوره محکومیت خود در زندانی در کشور ثالث خواهند بود.در عین حال، این طرح از متهمین می خواهد که با استفاده از ویدیو کنفرانس، به جرم خود اقرار کنند.طرح مذکور قصد دارد ممنوعیت اعلام شده توسط کنگره برای انتقال زندانیان گوانتانامو به خاک آمریکا را بر طرف سازد. این ممنوعیت باعث شده ده ها زندانی برای مدت بسیار طولانی در گوانتانامو، بدون رسیدگی به اتهامات خود، کماکان در باز داشت بسر برند.دادستان آمریکا در سه ماه گذشته 2 بار برای جلوگیری از اجرای طرح اوباما، اقدام کرده و آنرا بر خلاف قوانین آمریکا بویژه در زمینه مراحل آیین دادرسی دانسته است.باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا با مخالفتهای زیادی بویژه در کنگره آمریکا در باره تعطیل کردن زندان گوانتانامو در مدت زمان باقیمانده از ریاست جمهوری خود، روبرو است. اوباما طرح تعطیلی زندان گوانتانامو در کوبا را در اواخر فوریه 2016 اعلام کرد. رئیس جمهور آمریکا اذعان کرد که تاکنون تلاش های او برای تعطیلی این زندان به دلیل مخالفت نمایندگان حزب جمهوریخواه بی نتیجه مانده است.به گفته اوباما ، زندانیان باقی مانده در گوانتانامو به بازداشتگاه های مطمئن در آمریکا فرستاده خواهند شد.رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که باز نگهداشتن این زندان مغایر با ارزش های آمریکا است و به امنیت و جایگاه کشورش در جهان لطمه وارد می آورد. 

اداره زندان گوانتانامو سالانه ۴۴ میلیون دلار برای دولت آمریکا هزینه دارد و تعطیل کردن آن یکی از اولین وعده های باراک اوباما بعد از انتخاب شدن به ریاست جمهوری آمریکا بود.فعالان حقوق بشر بارها درباره این بازداشتگاه که در مجموع ۷۸۰ بازداشتی را از زمان گشایش در سال ۲۰۰۲ نگه داشته، شکایت کرده اند. رئیس جمهوری آمریکا که دومین دوره ریاست جمهوری اش در ژانویه 2016 به پایان خواهد رسید تاکید کرده است نمی خواهد این مشکل را برای جانشین خود باقی بگذارد. به دنبال حملات یازدهم سپتامبر، دولت آمریکا از این زندان برای نگهداری مظنونان به اعمال تروریستی، بازجویی و محاکمه آنها استفاده کرد.از آنجا که این زندان در خاک آمریکا قرار ندارد، قوانین دادگاه‌های آمریکا بر آن اعمال نمی‌شود و بسیاری از متهمان در آنجا بدون تفهیم اتهام مدتهاست در بازداشت به سر می برند.اوباما در حالی هنوز به وعده تعطیلی کامل زندان گوانتانامو عمل نکرده که می گوید هنوز از تلاش هایش در مقابل کنگره دست نکشیده است. کاخ سفید در مه 2016 برنامه ای برای تعطیلی زندان گوانتانامو به کنگره آمریکا پیشنهاد کرد که با مخالفت نمایندگان جمهوری خواه روبرو شد . دولت اوباما در نظر داشت بسیاری از زندانیان گوانتانامو را به زندانهای آمریکا منتقل کند که این درخواست نیز از سوی کنگره مورد مخالف قرار گرفت.

سنای آمریکا روز دوشنبه طرح های جدید برای کنترل فروش اسلحه به مظنونان تروریستی را رد کرد . این در حالی است که فقط چند روز از تیراندازی مرگبار در کلوپ شبانه شهر اورلاندوی ایالت فلوریدا می گذرد . در پی این حادثه تروریستی که به مرگ 49 تن منجر شد ، تلاش هایی در قوه قانونگذاری آمریکا آغاز شد تا با اعمال سختگیری هایی ، از تکرار حوادث اورلاندو جلوگیری شود . اما اکثریت جمهوریخواه سنا با هدایت و پشیبانی لابی انجمن ملی تفنگ آمریکا ، اجازه ندادند هیچ یک از چهار طرح به رای گذاشته شده ، تصویب شود . در یکی از این طرح ها ، کنترل دقیق تر سوابق متقاضیان خرید سلاح پیش بینی شده بود . افزایش بودجه سامانه های کنترل سوابق ، تاخیر در فروش سلاح به افرادی که در فهرست مراقبت های تروریستی پلیس هستند و نهایتا ، منع فروش سلاح به مظنونان تروریستی ، از طرح های دیگر بود که هیچ کدام رای نیاورد .مخالفان مدعی شدند که این طرح ها همگی با متمم دوم قانون اساسی آمریکا مبنی بر تضمین حق دسترسی آزادانه شهروندان آمریکایی به سلاح مغایرت دارد . این در حالی است که از دید مدافعان اسلحه در آمریکا ، هیچ قانونی نمی تواند دسترسی افراد ، حتی تروریست ها و مظنونان اقدامات تروریستی را به سلاح ممنوع یا حتی محدود کند . 

بی عملی کنگره آمریکا در برابر تهدیدات تروریستی در داخل این کشور بی تردید موجب تکرار حوادث بعدی خواهد شد . از این پس ، تروریست های داخلی یا خارجی در آمریکا با اطمینان از دسترسی آزاد و نامحدود به انواع سلاح های گرم ، قادر خواهند بود حوادثی به مراتب خونبارتر از حادثه کشتار اورلاندو بیافرینند . تروریست ها در پناه متمم دوم قانون اساسی آمریکا به فروشگاه های اسلحه مراجعه می کنند ؛ بدون نگرانی از سوابق خود سلاح می خرند و در یکی از مراکز جمعیتی در گوشه و کنار آمریکا کشتار راه می اندازند. البته بعد از هر یکی از این حوادث خونین ، مراسم سوگواری و همدردی با خانواده قربانیان برگزار می شود و سیاستمداران ، سخنرانی های پرشور و احساسی ایراد می کنند .با این حال این سئوال همچنان بی پاسخ خواهند ماند که چگونه کشور مدعی رهبری مبارزه با تروریسم بین المللی حتی نمی خواهد یا نمی تواند دسترسی مظنونان تروریستی به ابزار کشتار انسان ها را در خاک خود ممنوع یا محدود سازد ؟ شاید جواب این باشد که ادامه چرخش مالی در صنعت پرسود اسلحه سازی آمریکا به مراتب از حفظ جان انسان ها مهم تر به شمار می آید ، حتی اگر استفاده کنندگان از این سلاح ها ، تروریست ها و قربانیان این سلاح ها ، شهروندان آمریکایی باشند .

 

 

 

]]>
آمریکا ، نگاه از درون Sat, 25 Jun 2016 16:39:32 +0430
آمریکا ، نگاه از درون (29 جوزا 1395) http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/آمریکا-نگاه-از-درون/item/118945-آمریکا-،-نگاه-از-درون-29-جوزا-1395 http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/آمریکا-نگاه-از-درون/item/118945-آمریکا-،-نگاه-از-درون-29-جوزا-1395

 

 

 

تیراندازی مرگبار در اورلاندو، پررنگ تر شدن مباحث مربوط به کنترل سلاح و اسلام ستیزی، افزایش اختلاف در حزب دموکرات و تاکید بر ادامه حضور در خاورمیانه، از مهم ترین اخبار آمریکا در هفته گذشته بود .

تیراندازی مرگبار در باشگاه شبانه همجنسگرایان در اورلاندوی آمریکا، مردم این کشور را در هفته گذشته با شوکی بزرگ روبرو کرد.
این حمله که به کشته شدن 50 تن و زخمی شدن 53 تن دیگر منجر شد، به عنوان مرگبارترین حادثه تروریستی آمریکا پس از حملات 11 سپتامبر 2001 معرفی شده است.
گفته می شود عمر متین، آمریکایی افغان تبار که از وی به عنوان عامل این حمله تروریستی نام برده شده است، در فهرست مظنونین تروریستی پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) قرار داشت. اگرچه گروه تروریستی داعش این حمله را به خود منتسب کرده اما آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) هرگونه ارتباط میان عامل این حمله و داعش را رد کرده است.
تیراندازی اورلاند بار دیگر نگرانی از تهدیدات تروریستی را در آمریکا افزایش داد و باراک اوباما، رییس جمهوری این کشور آن را نشانه ای از وجود افراط گرایی در داخل خاک آمریکا دانست.
در حقیقت آمریکا در سال های اخیر بیش از آن که هدف حملات گروه های تروریستی مانند القاعده یا داعش باشد، شاهد خشونت های وابسته به افراد و گروه های افراطی در داخل خاک این کشور بوده است.
حادثه بمب گذاری در ساختمان فدرال شهر اوکلاهماسیتی یا تیراندازی به کلیسای سیاهپوستان در چارلستون در زمره اقدامات تروریستی داخلی آمریکا قلمداد می شوند . 
اغلب مقامات امنیتی آمریکا از جمله جانت ناپالیتانو ، وزیر سابق امنیت ملی آمریکا گفته اند که مبارزه با تروریسم داخلی در مقایسه با گروه های خارجی همچون القاعده یا داعش به مراتب دشوار تر است . 

تیراندازی مرگبار در در باشگاه شبانه همجنسگرایان در اورلاندوی آمریکا ، افرون بر نگرانی از تهدیدات امنیتی به دو بحث جدی دیگر در این کشور در هفته گذشته دامن زد. این حمله بار دیگر مساله قوانین حمل سلاح و اسلام ستیزی در آمریکا را در کانون توجه قرار داد.
عامل این حمله اگرچه در فهرست مظنونین اف بی آی قرار داشت اما توانست چند روز قبل از حمله به کلوپ شبانه اورلاندو، چند قبضه سلاح نیمه اتوماتیک خریداری کند و این حمله مرگبار را رقم بزند.
باراک اوباما پنجشنبه هفته گذشته در جریان بازدید از اورلاندو، خواستار آن شد که کنگره آمریکا به دنبال تصویب قوانین جدی تر برای کنترل دسترسی به تسلیحات باشد. به گفته وی ،انگیزه "عمر متین" عامل تیر اندازی اورلاندو ممکن است با انگیزه فرد دیگری که در نیوتاون دست به کشتار افراد زد متفاوت باشد، اما ابزاری که برای کشتار مورد استفاده قرار گرفته است یکی است. 
همزمان انجمن ملی سلاح آمریکا ، بزرگترین لابی اسلحه در این کشور ، موافقت خود را با اعمال محدودیت در فروش سلاح به مظنونان تروریستی اعلام کرد.
افزون بر مسئله همیشه جنجالی حمل سلاح در آمریکا، تیراندازی مرگبار اورلاندو بار دیگر به بهانه ای برای حمله به مسلمانان از سوی گروه های افراطی تبدیل شد.
جنجالی ترین مواضع در این زمینه از آن دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواهان آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری بود. ترامپ در واکنش به این حمله، با الفاظی تند، مسلمانان آمریکا را خطاب قرار داد و مدعی شد اگر خانواده "عمر متین" اجازه مهاجرت از افغانستان به آمریکا را پیدا نکرده بودند، هیچ‌گاه حادثه اورلاندو به وقوع نمی‌پیوست.
این مواضع اسلام ستیزانه، با انتقادات گسترده ای از جمله در میان برخی از هم حزبی های ترامپ روبرو شد.

در حالی که تکلیف رقابت های دورن حزبی برای تعیین نامزد دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از مدت ها پیش روشن شده است اما به نظر می رسد مساله چگونگی ارتباط با اسرائیل به اختلافات در این حزب در هفته گذشته دامن زد.
اگرچه این اختلافات بر کنوانسیون چهار سال پیش دموکرات ها نیز سایه انداخته بود اما اکنون با توجه به قدرت گرفتن جریان های لیبرال در این حزب به رهبری برنی ساندرز، این اختلافات بیش از پیش جدی شده است.
مواضع ساندرز درباره روابط با رژیم صهیونیستی و مساله فلسطین با مواضع هیلاری کلینتون؛ نامزد پیشتاز این رقابت ها فاصله زیادی دارد.
اگرچه کلینتون آرای لازم را برای کسب عنوان نامزدی دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری کسب کرده اما ساندرز مصمم است به این کارزار انتخاباتی ادامه دهد تا کلینتون را به پذیرش بخشی از خواسته های خود وادارد.
کلینتون در زمان اداره وزارت خارجه آمریکا، در زمره حامیان سرسخت اسرائیل قرار داست با این حال این مواضع با انتقاد جناح لیبرال در حزب دموکرات روبرو شده است. 
کورنل وست، از مشاوران ارشد ساندرز در هفته گذشته گفت، حزب دموکرات برای سال های طولانی تحت نفوذ کمیته روابط عمومی آمریکا-اسرائیل (آی پک) بوده و در مقابل رنج های انسانی فلسطینیان بی تفاوت بوده است. به گفته وست، اکنون وقت آن رسیده است که دموکرات ها در این سیاست خود تجدید نظر کنند.
این مواضع در حالی بیان می شود که رهبران حزب دموکرات تلاش می کنند این حزب را برای پیروزی در انتخابات ماه نوامبر متحد کنند. آنها پیش از این نیز تلاش کرده بودند تا ساندرز با به کناره گیری از این رقابت ها متقاعد کنند. 
در حالی که برنی ساندرز، تقریبا هیچ شانسی برای کسب عنوان نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر ندارد، با این حال حاضر نیست میدان را به نامزد پیشتاز این رقابت ها یعنی هیلاری کلینتون واگذار کند.
این نگرانی وجود دارد ادامه حضور ساندرز در این رقابت ها، موجب افزایش اختلاف نظر میان طرفداران دو نامزد شود.

مساله فلسطین و رابطه با اسرائیل در حالی به اختلافات در حزب دموکرات دامن زده است که در هفته گذشته اعلام شد آمریکا قصد دارد به حضور خود در خاورمیانه ادامه دهد.
آنتونی بلینکن Antony Blinken معاون وزارت خارجه آمریکا چهار شنبه گذشته در کنفرانس سالانه هرتزلیا در اسرائیل تاکید کرد، آمریکا همچنان در خاورمیانه می ماند، اما ابزار قدرتش فقط نظامی نیست.
بلینکن گفت آمریکا در مناطق مختلف جهان درگیر است و در خاورمیانه هم این نقش آفرینی به صورت دیپلماتیک، فناوری، اقتصادی ، فرهنگی و سیاسی است. وی افزود این سخن که آمریکا به تحولات منطقه بی توجه است و از این منطقه عقب نشسته است ، نادرست است . 
این اظهارات معاون وزیر خارجه آمریکا ، در پاسخ به گفته ها و نیز ابهامات مطرح شده در باره کمرنگ شدن حضور واشنگتن در خاورمیانه بیان شده است. پس از مطرح شدن استراتژی نظامی جدید آمریکا در ژانویه 2012 از سوی باراک اوباما ، که به وضوح بر تمرکز نظامی آمریکا بر منطقه استراتژیک آسیا –اقیانوس آرام تاکید می کرد، برخی بر این باور بودند که آمریکا به تدریج از حضور نظامی خود در خاورمیانه خواهد کاست و در مقابل ، حضور نظامی پر رنگتری در آسیا- اقیانوس آرام خواهد داشت . البته این دیدگاه ، با توجه به تمرکز 60 درصد از ناوگان جنگی آمریکا در آسیا- اقیانوس آرام واقعیت دارد، اما برخی عوامل ، آمریکا را وادار می سازد حضورنظامی خود را در خاورمیانه حفظ کند .شاید یکی از مهمترین دلایل این مسئله ، همپیمانی استراتژیک آمریکا با اسرائیل است .زمامداران آمریکا از جمله اوباما بارها تعهد خود را به حفظ امنیت رژیم صهیونیستی اعلام کرده اند و حتی اوباما قصد دارد در ده سال آینده کمک نظامی 40 میلیارد دلاری به رژیم صهیونیستی اختصاص دهد. دلیل دیگر برای ادامه حضور آمریکا در خاورمیانه ، گسترش پدیده تروریسم است که نماد آن گروه تروریستی داعش است .هر چند آمریکاییها در کنار سایر شرکای غربی و عربی خود نقش مهمی در پیدایش و تقویت این گروه تروریستی ایفا کرده اند ، اما اکنون به دلیل حملات داعش در اروپا و آمریکا، تلاش می کنند به حضور خود در منطقه خاورمیانه ادامه دهند. 

لایحه بودجه نظامی آمریکا سال 2017 هفته گذشته در سنای این کشور با وجود مخالفت کاخ سفید تصویب شد. 
سنای آمریکا تحت کنترل جمهوری‎خواهان روز سه‎شنبه هفته گذشته بودجه نظامی 602 میلیارد دلاری این کشور را با وجود تهدید‎های مکرر باراک اوباما ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر وتو این مصوبه، با 85 رای موافق مقابل 13 رای مخالف تصویب کرد.
باراک اوباما به صراحت تهدید کرده است لایحه بودجه نظامی آمریکا را به شکل فعلی آن به دلیل مخالفت با بخش‎های متعددی از این لایحه وتو خواهد کرد.
یکی از دلائل مخالفت رئیس جمهوری آمریکا با لایحه بودجه نظامی به شکل فعلی آن، موضوع تعطیلی کامل بازداشتگاه گوانتانامو است که اوباما از نخستین روز ورود خود به کاخ سفید وعده انجام آن را داده بود اما با گذشت بیش از 7 سال به دلیل مخالفت جمهوری‎خواهان هنوز در بلاتکلیفی به‎ سر می‎برد. 
علاوه بر این ها قانونگذاران آمریکایی در این لایحه با درخواست پنتاگون مبنی بر تعطیلی برخی از پایگاه های نظامی این کشور مخالفت کرده اند و اوباما در ماه های اخیر تصریح کرده است که در صورت مخالفت کنگره با این درخواست حاضر به قانونی کردن این لایحه نخواهد بود.یکی از مفاد دیگر مورد اختلاف اوباما و قانون‎گذاران آمریکایی در سنا درباره لایحه بودجه نظامی موضوع کاستن از شمار کارکنان شورای امنیت ملی است که رئیس جمهوری آمریکا با آن مخالف است.مجلس نمایندگان آمریکا هم گنجاندن 18 میلیارد دلار بودجه اضافی در لایحه بودجه نظامی و حذف ماده مربوط به ثبت نام زنان در نیروهای احتیاط ارتش آمریکا را خواستار شده بود که هر دو این درخواست با مخالفت سناتورهای آمریکایی روبه‎رو شد.لایحه بودجه نظامی آمریکا در صورتی که به امضای باراک اوباما برسد از تاریخ اول ماه اکتبر آینده یعنی آغاز سال مالی در این کشور به مورد اجراء گذاشته خواهد شد.

 

 

 

]]>
آمریکا ، نگاه از درون Mon, 20 Jun 2016 17:23:31 +0430
آمریکا ، نگاه از درون (22 جوزا 1395) http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/آمریکا-نگاه-از-درون/item/118506-آمریکا-،-نگاه-از-درون-22-جوزا-1395 http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/آمریکا-نگاه-از-درون/item/118506-آمریکا-،-نگاه-از-درون-22-جوزا-1395

 

 

 

 

رییس جمهوری آمریکا پس از دیدار با برنی سندرز ، از نامزدی هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر سال جاری این کشور حمایت کرد . باراک اوباما در پیام ویدئویی خود با اشاره به هیلاری کلینتون گفت ، تصور نمی‌کند که تاکنون کسی تا این حد برای ریاست‌ جمهوری آمریکا حائز صلاحیت بوده باشد . البته از ماه ها قبل تقریبا مشخص شده بود که اوباما در رقابت های درون حزبی دموکرات ها به سمت رقیب هم حزبی خود در رقابت های انتخابات سال 2008 و وزیر امور خارجه خود ؛ یعنی هیلاری کیلنتون تمایل دارد . حتی گفته می شود به دلیل همین تمایل ، جو بایدن ، معاون رییس جمهوری آمریکا برخلاف سنت سیاسی ، تلاش نکرد برای کسب کرسی رییس خود ، وارد انتخابات شود . نفوذ سیاسی خانواده کلینتون در حزب دموکرات و همچنین دیدگاه نزدیک هیلاری کلینتون با سیاست ها و برنامه های دولت اوباما ، موجب شده بود که رییس جمهوری آمریکا توجه خاصی به کلینتون داشته باشد . با این حال اوباما تلاش کرد حمایت رسمی خود را از هیلاری کلینتون ، به بعد از پیروزی او در انتخابات درون حزبی دموکرات ها ، موکول کند تا با اتهام تاثیرگذاری بر نتایج این انتخابات مواجه نشود . اکنون که کلینتون بیش از دو هزار و 200 کرسی کنوانسیون ملی دموکرات ها را به دست آورده ، این دغدغه رییس جمهوری آمریکا بر طرف شده است .

هنوز دغدغه چگونگی غلبه بر شکاف های درونی حزب دموکرات و یکپارچه سازی این حزب در مصاف با دونالد ترامپ ، نامزد جنجالی حزب جمهوریخواه برطرف نشده است . رقابت های طولانی میان برنی سندرز و هیلاری کلینتون ، حزب دموکرات را میان هواداران لیبرالی تغییر وضع موجود و میانه روهای مدافع وضع موجود تقسیم کرده است . در حال حاضر سندرز از حمایت بیش از 10 میلیون حامی حزب دموکرات برخوردار است که بخش عمده آنان را جوانان تشکیل می دهند . سران حزب دموکرات برای پیروزی در انتخابات ماه نوامبر ، به حمایت هواداران سندرز نیاز مبرم دارند . به همین دلیل نیز گفته شد که در دیدار این سناتور چپگرا با اوباما در روز پنجشنبه ، موضوع وحدت در حزب دموکرات به بحث گذاشته شد . در پی این جلسه ، سندرز اعلام کرد که از هر اقدامی برای جلوگیری از پیروزی ترامپ در انتخابات پیش رو حمایت می کند . برخی شواهد حکایت از آن دارد که به دنبال برگزاری انتخابات مقدماتی در شهر واشنگتن ، آخرین مرحله در تقویم انتخابات درون حزبی دموکرات ها ، سندرز با کناره گیری از رقابت ها ، حمایت خود را از هیلاری کلینتون اعلام کند . در حالی که همزمان ، برخی حامیان حزب دموکرات مشابهت کلینتون به اوباما را نقطه ضعفی برای نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می دانند . از دید این افراد ، شائبه همسویی کلینتون با اوباما می تواند در نهایت موجب رویگردانی بسیاری از رای دهندگان آمریکایی ، حتی در حزب دموکرات شود که به تغییر در این کشور دل بسته اند .

جناح چپ حزب دموکرات در ماه های اخیر بارها هشدار داده است که فرد میانه رو و متمایل به راست ، مانند هیلاری کلینتون نمی تواند دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواهان را با ایده های تغییر وضع موجود ، شکست دهد . این جناح معتقد است که در میان رای دهندگان آمریکایی ، هم نام خانوادگی هیلاری و هم سوابق سیاسی و مدیریتی وی ، بیانگر دفاع از وضع موجود است . در حالی که ظهور ترامپ و کسب 10 میلیون رای مردمی توسط سندرز ، نشان می دهد آمریکایی ها به تغییر وضع موجود دل بسته اند و در حزب دموکرات ، این سندرز است که می تواند تمایل تحول خواهی مردم آمریکا را نمایندگی کند .با این حال ، حمایت بیش از 570 "ابرنماینده " از مجموع 714 "ابرنماینده " حزب دموکرات ، از کلینتون نشان می دهد استدلال های جناح چپ حزب دموکرات مورد قبول سران حزب قرار نگرفته است . از اینرو به نظر می رسد از هم اکنون نام هیلاری کلینتون به عنوان نخستین نامزد زن انتخابات ریاست جمهوری از دو حزب اصلی آمریکا ، در تاریخ ثبت شده است . هرچند که ممکن است این موفقیت با توجه به موج حمایت ها از دونالد ترامپ ، متوقف شود و هیلاری کلینتون نتواند به عنوان نخستین رییس جمهوری زن تاریخ آمریکا وارد کاخ سفید شود .

"سوزان رایس" مشاور امنیت ملی آمریکا در انجمن جهانی کمیته یهودیان آمریکا در واشنگتن اعلام کرد ، بسته کمک جدید آمریکا به اسرائیل حدود 40 میلیارد دلار است و زمینه به‌ روز رسانی ناوگان هوایی و تقویت توان موشکی اسرائیل فراهم می‌کند. دولت آمریکا در آوریل 2016 با فشار مجلس سنا متعهد شد بزرگترین بسته کمکی تاریخ خود را به رژیم صهیونیستی اعطا کند. واشنگتن و تل‌آویو اخیرا برای تمدید قراردادی که در سال 2018 منقضی می‌شود مذاکراتی فشرده برگزار کردند تا قرارداد 10ساله دیگری را امضا کنند.اعلام اعطای بسته کمک نظامی 40 میلیارد دلاری به رژیم صهیونیستی از سوی آمریکا نشانه سرسپردگی کاخ سفید به اسرائیل است . آمریکا هر سال به متحدین خود کمک مالی و تسلیحاتی اختصاص می دهد و اسرائیل بزرگترین دریافت کننده این کمک ها است . میزان کمکهای نظامی آمریکا به اسرائیل ، قابل مقایسه با کمکها به سایر کشورها مانند مصر نیست . آمریکا بیش از سه میلیارد دلار پول مالیات دهندگان آمریکایی را سالانه به شکل کمک های بلاعوض نظامی و اقتصادی در اختیار رژیم صهیونیستی قرار می دهد . در حال حاضر آمریکا با مشکلات اقتصادی زیادی درگیر است ، اما هیچ گاه از حجم کمکها به رژیم صهیونیستی ، نکاسته است.

آمریکا در زمان ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش و بر مبنای قراردادی از سال 2007 سالانه سه میلیارد و 100 میلیون دلار به رژیم اسرائیل کمک می‌کند .به گزارش کنگره آمریکا ، کمک‌های نظامی این کشور به اسرائیل از سال 1962 تا کنون به بیش از 124 میلیارد دلار رسیده است . درحالی که دولت آمریکا در سالهای اخیربه بهانه بحران اقتصادی ، هزینه های خدمات عمومی شهروندان خود به ویژه هزینه های آموزشی و بهداشتی را به شدت کاهش داده است. حمایت همه‌جانبه کنگره آمریکااز رژیم صهیونیستی از جمله تصویب اینکه اسرائیل شریک راهبردی آمریکا شناخته شود ، در کنار ارائه کمک های نظامی ، منافع بسیاری برای رژیم صهیونیستی دارد. کنگره آمریکا در سالهای اخیر بودجه‌ جداگانه ای برای برنامه‌ مشترک توسعه و ساخت سامانه های ضد موشکی آمریکا و اسرائیل در نظر گرفته است . بدین ترتیب کنگره آمریکا نه تنها اقدامات قانونی برای پشتیبانی از اسرائیل انجام می دهد ، بلکه مصوبات مختلفی نیز برای ارائه کمکهای مالی به رژیم صهیونیستی داشته است .سران رژیم صهیونیستی در سال‌ های اخیر تائید کرده‌ اند که در دوران باراک اوباما ، آمادگی آمریکا برای همکاری‌ نظامی و اطلاعاتی با اسرائیل بیش از زمانهای دیگر بوده‌ است . کمکها و قراردادهای نظامی آمریکا با اسرائیل به برگزاری تظاهرات اعتراضی متعددی در امریکا منجر شده است. به گفته معترضان آمریکایی ، پول مالیات دهندگان آمریکایی برای ادامه جنایات اسرائیل علیه فلسطینی‌ها مورد استفاده قرار می گیرد.

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا در جدیدترین اظهارنظر خود ، از روسیه به عنوان شریکی احتمالی دربرقراری نظام امنیتی آسیا - اقیانوس آرام نام برد.به گفته وی ، علیرغم وجود پاره ای اختلافات، آمریکا با رعایت لزومِ تداوم توسعه در شبکه امنیتی آسیا-اقیانوس آرام پذیرای مشارکت هر چه بیشتر روسیه است. وزیر دفاع آمریکا افزود: اگر روسیه ازنفوذ خود در این منطقه به طورسازنده استفاده کند، آمریکا هم از همکاری با این کشور خرسندخواهد بود.به گفته اشتون کارتر،شبکه امنیتی آسیا-اقیانوس آرام که کشورهای عضو"آسه آن"رانیزشامل میشود، در حال توسعه است و واشنگتن نیز به طور کامل به ادامه گسترش آن به عنوان موج بعدی امنیت منطقه آسیا-اقیانوس آرام پایبند است.این برای اولین بار است که بالاترین مقام پنتاگون در باره مشارکت روسیه در نظام امنیتی منطقه استراتژیک آسیا-اقیانوس آرام سخن می گوید.درواقع آمریکا مدتهاست که تمرکز خود را بر این منطقه معطوف کرده و حتی استراتژی نظامی جدید این کشور که در ژانویه 2012 توسط باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا مطرح شد ، اولویت نخست حضور نظامی واشنگتن را به منطقه آسیا -اقیانوس آرام داده و در این چارچوب نیروی دریایی آمریکا 60 درصد از ناوگان نظامی خود را در این منطقه با اهمیت مستقر کرده است .
 
نقش غیر قابل انکار روسیه در آسیا -اقیانوس آرام از یک سو و تلاش مسکو برای گسترش همکاری ها با کشورهای این منطقه بویژه چین و کشورهای عضو آ سه آن باعث شد وزیر دفاع آمریکا به طور ضمنی از روسها برای مشارکت در نظام امنیتی این منطقه دعوت کند . به گفته اشتون کارتر، روسیه نیز یکی از قدرت های اقیانوس آرام است و می تواند در این منطقه نقش آفرینی کند. اشتون کارتر اذعان کرد که واشنگتن بر سر مسائل اروپا و خاورمیانه با مسکو اختلافاتی دارد ، اما گفت آمریکا و روسیه در کنار چین، کره جنوبی و ژاپن درمقابل برنامه هسته ای و موشکی پیونگ یانگ موضع مشترکی دارند. از دیدگاه اشتون کارتر با اینکه هنوز روسیه بخشی از شبکه امنیتی آسیا-اقیانوس آرام نیست اما امکان پیوستن آن به این شبکه امنیتی وجود دارد.اکنون روسیه در چارچوب تغییر کلی رویکرد خود و در چارچوب سیاست نگاه به شرق ، در ابعاد سیاسی ، مالی و اقتصادی ، صنعتی و انرژی و نظامی ، تسلیحاتی به آسیای شرقی بویژه چین و در وهله بعد کشورهای عضو آ سه آن توجه خود را متمرکز کرده است.کما اینکه برپایی نشست مشترک روسیه و آسه آن در اواسط مه 2016نشان دهنده تلاش روسیه برای ترسیم مجدد جهت گیری های سیاسی ، تجاری و اقتصادی، انرژی و امنیتی خود است.در عین حال روسیه حضور نظامی خود را به نحو محسوسی در ساحل شرقی خود در جوار اقیانوس آرام افزایش داده است.این مساله از نگاه مقامات ارشد نظامی وامنیتی آمریکا مخفی نمانده و پیشنهاد اخیر وزیر دفاع آمریکا برای مشارکت روسیه در نظام امنیتی آسیا- اقیانوس آرام در این چارچوب قابل ارزیابی است.

جان کری وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد،واشنگتن و پکن مصمم به اجرای کامل تحریم های جدید علیه کره شمالی و پایان دادن به برنامه های هسته ای و موشکی این کشور هستند. وی افزود،چین و آمریکا بدنبال اجرای کامل قطعنامه 2270 شورای امنیت سازمان ملل علیه کره شمالی هستند.شورای امنیت سازمان ملل به دنبال چهارمین آزمایش هسته ای از سوی کره شمالی و متعاقب آن پرتاب موشک دوربرد،تحریم های این کشور را شدیدتر کرد. آمریکا و چین درخصوص رفتار تهاجمی و نظامی چین در دریای جنوبی چین، حملات سایبری، اختلافات تجاری و همچنین مسائل حقوق بشر در تقابل با یکدیگر هستند اما این موارد مانع همکاری دو کشور در مساله کره شمالی نشده است.در آغاز گفت وگوهای راهبردی و اقتصادی دوجانبه در پکن،کری خواستار حفظ فشار بر کره شمالی از سوی چین شد.چین از تحریم های بین المللی علیه کره شمالی که پس از چهارمین آزمایش هسته ای این کشور اعمال شده؛حمایت می کند. سخنان کری درباره اراده جدی آمریکا و چین برای تحریمهای جدید علیه پیونگ یانگ درحالی عنوان شد که چندی پیش "ری سو یونگ" یک مقام ارشد کره شمالی برای بهبود روابط دوجانبه با چین که پس از آزمایش چهارم هسته ای کم رنگ تر شد با شی جین پینگ رئیس جمهوری چین دیدار کرد.

 

 

 

 

]]>
آمریکا ، نگاه از درون Sun, 12 Jun 2016 18:26:41 +0430
آمریکا ، نگاه از درون (15 جوزا 1395) http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/آمریکا-نگاه-از-درون/item/118228-آمریکا-،-نگاه-از-درون-15-جوزا-1395 http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/آمریکا-نگاه-از-درون/item/118228-آمریکا-،-نگاه-از-درون-15-جوزا-1395

 

 

 

افزایش حمایت از ترامپ در میان رهبران حزب جمهوری خواه و ادامه رقابت در اردوی دموکرات ها، جنجال بر سر دستکاری ویدئوی کنفرانس خبری سخنگوی وزارت خارجه آمریکا و انتشار مدارکی از بدرفتای پلیس شیکاگو ، از مهم ترین اخبار آمریکا در هفته گذشته بود .

رییس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا هفته گذشته سرانجام از نامزد جنجالی این حزب در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا حمایت کرد. پل رایان که هفته ها از حمایت از دونالد ترامپ خودداری کرده بود ، سرانجام پنجشنبه هفته گذشته در پیامی در صفحه توییتر خود نوشت، در انتخابات ماه نوامبر به این میلیاردر نیویورکی رای می دهد .
تعلل رایان در حمایت از ترامپ که با کناره گیری رقبایش پیش از پایان رقابت های درون حزبی ، به طور غیررسمی ، نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شده است ، موجب افزایش فشارها بر رییس مجلس نمایندگان آمریکا شده بود.
رایان از ابتدای رقابت های درون حزبی بارها به طور علنی از مواضع ترامپ از جمله پیشنهاد وی برای ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا، انتقاد کرده بود.
مسائل مربوط به توافقنامه های تجاری، امنیت اجتماعی، تنظیم خانواده و مهاجرت نیز از دیگر موارد اختلاف عمیق میان این دو عضو سرشناس حزب جمهوریخواه است. با این حال اقبال دور از انتظار رای دهندگان به ترامپ ، رایان را نیز ناچار ساخت تا مانند دیگر رهبران حزب جمهوریخواه به حمایت از این نامزد جنجالی تن دهد.
رهبران جمهوریخواه از آغاز رقابتها نگران بودند مواضع جنجالی ترامپ موجب پایین آمدن آرای این حزب در انتخابات ماه نوامبر شود و به نظر می رسد با وجود حمایت آنها از ترامپ ، این نگرانی ها همچنان به قوت خود باقی است.
از اینرو "تام کول"، عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا پنجشنبه هفته گذشته سخنان ترامپ مبنی بر لزوم ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا را ، مغایر با قانون اساسی این کشور دانست و در این باره ابراز نگرانی کرد.
دو روز پیش از آن نیز میچ مک کانل با ابراز نگرانی مشابهی، بر لزوم بهبود روابط با جامعه مسلمانان آمریکا تاکید کرده بود.
مک کانل پس از آن در مصاحبه با سی ان ان گفت، نگران است مواضع ترامپ بر روابط حزب جمهوریخواه با رای دهندگان لاتین تبار (هیسپانیک) تاثیر منفی بگذارد.
این نگرانی در حالی بیان شد که یک گروه مدافع آرای رای دهندگان هیسپانیک ، هفته گذشته کمپینی را در مخالفت با پیشنهاد ترامپ برای ساخت دیوار در مرز آمریکا و مکزیک آغاز کرد.

در آن سوی میدان یعنی در اردوی دموکرات های آمریکا نیز رقابت میان دو نامزد این حزب در هفته گذشته ادامه یافت. در حالی که برنی ساندرز، تقریبا هیچ شانسی برای کسب عنوان نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر ندارد ، با این حال حاضر نیست میدان را به نامزد پیشتاز این رقابت ها یعنی هیلاری کلینتون واگذار کند.
کلینتون با احتساب رای 544 "ابرنمایندگان " ، تاکنون 2313 رای در کنوانسیون ملی دموکرات ها دارد و در مقابل 1547 رای از جمله رای 46 ابر نماینده به برنی ساندرز تعلق دارد.
این ترکیب آرا نشان می دهد راه کلینتون برای رسیدن به جایگاه نخستین نامزد زن انتخابات ریاست جمهوری تاریخ آمریکا تقریبا هموار شده است.
با این حال ساندرز که به جناح چپ حزب دموکرات تعلق دارد و تا این جای کار به دلیل اقبال دور از انتظار رای دهندگان شگفتی ساز شده است ، قصد ندارد پیش از موعد از رقابت ها کناره گیری کند.
هفته گذشته گزارشی هایی منتشر شد که نشان می داد برخی از رهبران ارشد حزب دموکرات آمریکا در حال مذاکره با ساندرز هستند تا وی را به پایان رقابت با کلینتون ترغیب کنند.
رهبران حزب دموکرات نگران هستند، ادامه حضور ساندرز در این رقابت ها موجب شکاف در حزب شود و در نهایت قادر نباشند رای دهندگان لیبرال حامی وی را در انتخابات ماه نوامبر به حمایت از کلینتون وادارند.
هری رید، رهبر اقلیت دموکرات در مجلس سنای آمریکا هفته گذشته ابراز امیدواری کرد با کناره گیری ساندرز، کنوانسیون ماه آینده این حزب با حضور تنها یک نامزد برگزار شود.
با این حال ساندرز بارها تاکید کرده است که قصد ندارد پیش از برگزاری کنوانسیون ماه آینده حزب دموکرات در فیلادلفیا ، از رقابت با کلینتون انصراف دهد.
وی شانسی برای پیروزی در برابر کلینتون ندارد اما مواضع غیرمتعارفش در بسیاری از زمینه ها، بخش قابل توجهی از رای دهندگان ناراضی از بدنه نظام حاکم آمریکا را به خود جلب کرده است .

هفته گذشته ، ماجرای دستکاری ویدیوی یکی از کنفرانسهای خبری وزارت خارجه آمریکا درباره ایران ، خبرساز شد.
جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا چهارشنبه هفته گذشته اعتراف کرد که بخش هایی از ویدیوی مربوط به کنفرانس خبری دسامبر 2013 سخنگوی وقت این وزارتخانه به درخواست یک مقام ارشد آمریکا حذف شده است.
در این بخش خبرنگار شبکه فاکس نیوز از جن پساکی می پرسد که آیا سخنگوی پیشین وزارت خارجه درباره مذاکرات اولیه میان تهران و واشنگتن دروغ گفته است و پساکی در جواب می گوید که گاهی برای پیشبرد دیپلماسی ، این گونه مسائل ، اجتناب ناپذیر است .
سخنگوی کاخ سفید در واکنش به این جنجال اعلام کرد چنین اقدامی با معیارهای این نهاد در تضاد است و جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز این اقدام را نامناسب و احمقانه توصیف کرد .
مشخص نیست این ویدئو به درخواست چه مقامی دستکاری شده است با این حال وزارت خارجه آمریکا قصد ندارد تحقیقاتی را در این باره آغاز کند.
این تصمیم خشم منتقدان را که دولت را به پنهانکاری و انحراف افکار عمومی آمریکا در جریان مذاکرات هسته ای با ایران متهم می کنند، برافروخته است.
از اینرو هفته گذشته برخی از اعضای ارشد حزب جمهوریخواه در کنگره آمریکا خواستار بررسی های بیشتر برای روشن شدن مسئله دستکاری کنفرانس خبری سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شدند.
کمیته نظارتی مجلس نمایندگان آمریکا نیز تحقیقاتی را در این باره آغاز کرده و از وزارت خارجه خواسته است مدارک لازم را در اختیار این کمیته قرار دهد.
دولت آمریکا درحالی بار دیگر به فریبکاری در مساله اطلاع رسانی درباره مذاکرات هسته ای با ایران متهم می شود که پیش از این نیز اظهارات "بن رودز"، از مشاوران ارشد رییس جمهوری آمریکا در این باره جنجال آفرین شده بود.
رودز در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز به تلاش دولت برای فریب رسانه ها در این زمینه اذعان کرده بود.

یک نهاد مستقل ناظر بر پلیس آمریکا (IPRA )، هفته گذشته پایگاه داده ای را راه اندازی کرد که در آن اطلاعات مربوط به تحقیقات این نهاد درباره بیش از 100 مورد بدرفتاری پلیس شیگاکو، منتشر شده است.
در میان این داده ها که جمعه هفته گذشته منتشر شد ، فیلم هایی از خشونت پلیس شیکاگو وجود دارد که از دوربین‎های کار گذاشته بر روی لباس ماموران و داخل خودروهای پلیس ، دوربین های مداربسته در خیابان‎ها و تصاویر گرفته شده با تلفن همراه ، به دست آمده است.
شارون فیرلی Sharon Fairley مدیر این مرکز نظارتی در نشست مطبوعاتی با اشاره به افزایش بی اعتمادی به پلیس آمریکا ابراز امیدواری کرد انتشار این داده ها بتواند گامی در راه افزایش شفافیت و اعتمادسازی باشد.
خشونت و بدرفتاری پلیس شیکاگو که با اعتراضات گسترده ای روبرو شده است، مقامات این شهر را برآن داشت تحقیقات مستقلی را در این باره آغاز کنند.
دور جدید اعتراضات به نژادپرستی در آمریکا با انتشار ویدئویی آغاز شد که در آن ، صحنه کشته شدن لکوان مک دونالد، نوجوان سیاهپوست به دست پلیس سفید پوست شیکاگو در اکتبر 2014 نمایش داده شده بود .
انتشار این ویدئو نه تنها شهر شیکاگو را به آشوب کشاند بلکه موجب برپایی تجمعات گسترده ای در سایر شهرهای آمریکا در اعتراض به رواج خشونت و نژادپرستی در پلیس این کشور شد .
خشونت پلیس آمریکا به ویژه ضد رنگین پوستان این کشور بارها زمینه اعتراضات گسترده ای را فراهم کرده است. بر اساس گزارش روزنامه واشنگتن پست، در سال 2015 پلیس امریکا هزار مورد تیراندازی منجر به مرگ انجام داده است و بیش از یک سوم افرادی که در این تیراندازی ها کشته شده اند، سیاه پوست بودند .

 

 

 

]]>
آمریکا ، نگاه از درون Wed, 08 Jun 2016 15:54:14 +0430
آمریکا ، نگاه از درون (8 جوزا 1395) http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/آمریکا-نگاه-از-درون/item/117412-آمریکا-،-نگاه-از-درون-8-جوزا-1395 http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/آمریکا-نگاه-از-درون/item/117412-آمریکا-،-نگاه-از-درون-8-جوزا-1395

 

 

 

سرانجام با گذشت 25 هزار و 841 روز از بمباران اتمی شهر هیروشیما ، باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در محل یادبود هولناک ترین بمباران تاریخ بشر که توسط همین کشور انجام گرفت ، حضور یافت. کمتر کشتاری به اندازه بمباران اتمی هیروشیما در ششم اوت 1945 توانسته است در ظرف چند دقیقه ، ساکنان یک شهر پرجمعیت را نابود کند . بیش از 70 سال بعد از این رویداد هولناک ، اوباما به هیروشیما سفر کردتا تاج گلی در محل یادبود بگذارد ،بدون این که از طرف دولت آمریکا ، بابت چنین جنایتی عذرخواهی کند . اوباما چند روز پیش از سفر به هیروشیما تلویحا تصمیم هری ترومن ، رییس جمهوری وقت آمریکا در صدور فرمان بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی را مورد تائید قرار داد و گفت ، فرماندهان در زمان جنگ تصمیمات مقتضی را می گیرند . آمریکا با این اقدام ، جهان را وارد دوران تک ابرقدرتی کرد که تا چهار سال ، یعنی زمان اولین آزمایش اتمی اتحاد شوروی به طول انجامید. از آن زمان تاکنون ، جهان زیر سایه ترس از جنگ اتمی و نابودی حیات بر روی کره زمین زندگی کرده است .هرچه زمان از بمباران اتمی هیروشیما می گذرد، بیشتر مشخص می شود که آمریکایی ها با باز کردن جعبه پاندورا - جعبه ای افسانه ای در ادبیات یونان باستان حاوی تمامی بلایا و شوربختی ها - نه فقط چند صد هزار ژاپنی را به کام مرگ فرستاد ، بلکه برای کل جهان مصیبت آفرید.

پلیس آمریکا با معترضان به مواضع جنجالی دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور درشهر "انیهایم" ایالت کالیفرنیا درگیر شدو هشت نفر از آنان را بازداشت کرد.معترضان در کالیفرنیا ، پلاکاردهایی را با مضمون این که " ترامپ باید از انتخابات کناره گیری کند" با خود حمل می کردند. مواضع سیاسی دونالد ترامپ ،در ماه های اخیر از جمله ساخت دیوار در سراسر مرز آمریکا با مکزیک ، اخراج 11 میلیون مهاجر غیرقانونی و ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا ، خشم و اعتراض بسیاری را برانگیخته است.موضعگیری ها و اظهارات ترامپ ، همچنین با اعتراض و نارضایتی گسترده چهره های شناخته شده حزب جمهوریخواه و دموکرات نیز مواجه شده است.از جمله" هیلاری کلینتون " وزیر سابق خارجه و نامزد پیشتاز حزب دموکرات آمریکا ، روز جمعه اظهار نظر های " دونالد ترامپ " میلیاردر آمریکایی و نامزد رقیب وی از حزب جمهوریخواه را خطرناک و تفرقه برانگیز و برای آینده آمریکا زیان آور توصیف کرد.

برخی از سران حزب جمهوریخواه نیز، تاکنون از حمایت از دونالد ترامپ خودداری کرده اند.جورج دبلیو بوش رئیس جمهوری سابق آمریکا و برادرش "جب بوش" فرماندار سابق که در ابتدای مبارزات انتخاباتی حزب جمهوریخواه شرکت داشت اعلام کردند از " دونالد ترامپ " حمایت نمی کنند. " پل رایان " رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا و از سران حزب جمهوریخواه نیز، پس از دیدار اخیر خود با ترامپ اذعان کرد با وی بر سر برخی موضوعات اختلاف نظر دارد.با وجود این شرایط دونالد ترامپ نامزد نهایی حزب جمهوریخواه است و آرای لازم برای کسب نامزدی این حزب را در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر 2016 امریکا به دست آورده است. در حالی که بسیاری از سران حزب جمهوریخواه ، نگران شخصیت تندخو و اظهارات زننده دونالد ترامپ از جمله درباره زنان هستند، نظرسنجی های جدید نشان می دهد میلیون‌ها تن از عامه مردم از وی استقبال می کنند.دونالد ترامپ میلیاردر امریکایی ، که سرمایه گذاری گسترده ای در بخش املاک انجام داده است در دهه‌ های 1980 و 1990 با اجرای برنامه های عامه پسند تلویزیونی به شهرت رسید .

در آستانه معرفی نامزد دموکرات ها در انتخابات سال جاری ریاست جمهوری آمریکا ،هیلاری کلینتون نامزد پیشتاز دموکراتها به نقض قوانین وزارت خارجه این کشور متهم شد . دفتر بازرس کل وزارت خارجه‌ آمریکا ، طی گزارشی اعلام کرد ، هیلاری کلینتون وزیر خارجه وقت این کشور قوانین این وزارتخانه را در زمینه حفظ آرشیوهای الکترونیکی نقض کرده است . انتشار گزارش دفتر بازرسی کل وزارت خارجه آمریکا ، پایانی بر چند ماه تحقیقات مفصل در مورد نحوه رعایت ضوابط امنیتی از سوی وزیر خارجه وقت این کشور است . کلینتون متهم است که در خلال سال های 2009 تا 2013 که وزیر خارجه آمریکا بود ، بخش عمده مکاتبات الکترونیکی خود ، از جمله مبادله بخشی از اسناد محرمانه دولتی را از طریق سرورهای شخصی انجام داده است . این سرورها فاقد استاندارد های لازم امنیتی برای انتقال پیام در سطوح بالای دولتی در آمریکا هستند . گفته شده است که کلینتون با چنین بی احتیاطی هایی ، اسناد محرمانه و حساس اطلاعاتی و امنیتی را در معرض سرقت توسط هکرها قرار داده است . در عین حال ، کلینتون متهم است که در ابتدای طرح چنین اتهاماتی ، حقیقت را بازگو نکرده و سعی در منحرف کردن افکار عمومی داشته است .

هر چند پرونده تخلفات امنیتی هیلاری کلینتون به گذشته ارتباط دارد . با این حال ، از آنجا که هیلاری کلینتون در یک قدمی کسب عنوان نامزد نهایی حزب دموکرات در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری آمریکا قرار دارد ، این موضوع از اهمیت مضاعفی برخوردار شده است . به عبارت دیگر ، شاید نادیده گرفتن هشدار های امنیتی از سوی وزیر خارجه وقت آمریکا در حال حاضر اهمیتی نداشته باشد . اما این که فردی با چنین سابقه سهل انگاری و نادیده گرفتن ضوابط امنیتی بر کرسی ریاست جمهوری آمریکا بنشیند و همزمان ، فرمانده کل نیروهای مسلح آمریکا باشد ، مورد اعتراض مخالفان و منتقدان کلینتون قرار گرفته است . این افراد معتقدند ، اصولا چنین سیاستمداری صلاحیت قرارگرفتن در جایگاه ریاست جمهوری آمریکا را ندارد و رای دهندگان آمریکایی نباید به وی در انتخابات ریاست جمهوری رای بدهند . البته وکلا و حامیان کلینتون مدعی هستند که بی مبالاتی وی در نهایت به نشت اطلاعات محرمانه منجر نشده است و به همین دلیل این موضوع نباید بر صلاحیت های لازم برای رییس جمهور شدن در آمریکا تاثیر بگذارد . بر اساس نظرسنجی ها ، حدود نیمی از پرسش شوندگان در آمریکا ، مخالف ریاست جمهوری کلینتون هستند . گروه کثیری از آنان ، پرونده ایمیل ها را دلیل این مخالفت اعلام کرده اند . به نظر می رسد اگر ستاد انتخاباتی کلینتون نتواند در هفته های آتی رای دهندگان آمریکایی را قانع کند ، چه بسا بزرگترین آرزوی این سیاستمدار آمریکایی یعنی تبدیل شدن به نخستین رییس جمهوری زن تاریخ آمریکا ، در نهایت فدای تخلفات در دوران وزارت خارجه این کشور شود .

جیمی کارتر رییس جمهوری پیشین آمریکا درباره ظهور مجدد نژادپرستی در این کشور هشدار داد . کارتردر مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز گفت ، ذخایر بزرگی از نژادپرستی در خاک آمریکا پنهان بوده که در حال حاضر بخشی از آن دوباره ظهور کرده است و دونالد ترامپ نیز از این ذخایر ، سهم خود را برمی‎دارد .کارتر تاکید کرد ، انتخاب باراک اوباما به عنوان رئیس جمهوری آمریکا ، نوعی حرکت رو به جلو بود و همین مساله واکنش نژادپرستانه برخی جمهوریخواهان را به همراه داشت که با رئیس جمهور شدن یک سیاه‎پوست مخالف بودند و هنوز هم مخالف هستند.تاریخ ایالات متحده آمریکا حتی پیش از تاسیس این کشور در 230 سال پیش ، با موضوع نژادپرستی عجین بوده است .در آمریکا تا 150 سال پیش ، یکی از سازماندهی ترین و خشن ترین جلوه نژادپرستی ، شامل برده داری در جریان بوده است .بعد از آن نیز گرچه برده داری ملغا شد، اما هیچ گاه تبعیض نژادی در آمریکا برچیده نشد .حتی موفقیت های جنبش حقوق مدنی در دهه 1960نیز سبب نشد تا در هم آمیختگی نژادی میان سفید و سیاه در جامعه آمریکا به وجود آید.البته سیر تحولات اجتماعی و سیاسی در آمریکا در دهه های اخیر به سمتی بوده است که سرانجام یک سیاهپوست بر کرسی ریاست جمهوری این کشور بنشیند .با این حال ، پیروزی باراک اوباما در انتخابات سال 2008 نیز به سنت دیرپای نژاد پرستی و تبعیض نژادی در این کشور پایان نداد .

وضعیت معیشتی و رفاهی میلیون ها سیاه پوست فقیر و کم درآمد آمریکایی در این مدت نه تنها بهتر نشده ، بلکه به دلیل پیامدهای بحران های مالی چند سال اخیر رو به افول گذاشته است .در عین حال ، تعارضات دیرینه نژادی در آمریکا ، در حال حاضر با پدیده جدید ظهور جنبش های نژادپرستانه تقویت شده است .برخی از جریان های نژادپرستانه در آمریکا معتقد هستند که اقلیت های نژادی شامل سیاهپوستان ، لاتین تبارها و مسلمانان در این کشور بیش از اندازه رشد کرده اند و وارد متن تحولات سیاسی و اقتصادی شده اند .به همین دلیل نژادپرستان سفید پوست تصمیم گرفته اند در ضد حمله ای علیه اقلیت های نژادی ، برتری سفیدپوستان بر دیگر نژادها و اقوام تشکیل دهنده آمریکا را تضمین کنند .همچنین سخنرانی های نفرت پراکنانه دونالد ترامپ ، نامزد جمهوریخواهان علیه لاتین تبارها و مسلمانان از یکسو گویای زنده شدن تمایلات نژادپرستانه در آمریکا است و از سوی دیگر ، به تعارضات نژادی دامن می زند . این نگرانی وجود دارد که سخنان ترامپ ، غول خفته منازعات خونین نژادی را در آمریکا از خواب بیدار کند و جامعه آمریکا را به دوران خشن و ناآرام پیش از جنبش حقوق مدنی بازگرداند .در حال حاضر به نظر نمی رسد اقلیت های نژادی در دهه دوم قرن بیست و یکم بخواهند به تبعیضات و نابرابری های دوران گذشته تن در دهند .در حالی که برتری جویان سفید پوست هم قصد ندارند در برابر سیاست های چند نژادی بیش از پیش سکوت کنند .برخورد این دو نیروی قوی می تواند جامعه آمریکا را به بی ثباتی بکشاند ، به ویژه این که اگر ترامپ پیروز انتخابات ماه نوامبر سال جاری آمریکا باشد.

باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا بر تداوم حملات ضد تروریستی این کشور در خاک پاکستان تاکید کرد.اوباما ضمن تایید خبر کشته شدن ملا اختر منصور سرکرده طالبان افغانستان گفت نیروهای آمریکایی به عملیات ضد تروریستی در داخل پاکستان ، ادامه می‌دهند . وی افزود مخفی گاه تروریست‌ها هر جا که باشد ، باید از بین برود.اوباما درحالی بر تداوم حملات ضد تروریستی آمریکا در خاک پاکستان تاکید کرد که دولت این کشور در اعتراض به حملات اخیر هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در حریم هوایی پاکستان ، سفیر واشنگتن در اسلام‌آباد را احضار کرد.پیش از این ، محمد نواز شریف نخست وزیر پاکستان نیز عملیات پهپاد های آمریکایی در خاک پاکستان را نقض حاکمیت این کشور دانست و آن را محکوم کرد. کشته شدن ملا اختر منصور سرکرده طالبان افغانستان در حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در خاک پاکستان بار دیگر تنش های واشنگتن و اسلام آباد را تشدید کرده است. با وجود آنکه حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به خاک پاکستان با هدف کشتن ملا اختر منصور سرکرده طالبان افغانستان با واکنش منفی مقامات این کشور روبرو شده است ، اما احتمال می رود نزاع دیپلماتیک بین واشنگتن و اسلام آباد ، برنامه ریزی شده و در چارچوب همکاری دو جانبه برای کشتن ملا اختر منصورباشد.در این سناریو احتمالی ، پاکستان در به دام انداختن ملا اختر منصور و کشتن وی با دولت آمریکا همکاری کرده و منازعه روزهای اخیر مقامات دو کشور تنها با هدف القای بی اطلاعی اسلام آباد از برنامه کاخ سفید برای حملات ضد تروریستی در خاک پاکستان است. 

 

 

 

]]>
آمریکا ، نگاه از درون Sat, 28 May 2016 16:21:40 +0430
آمریکا ، نگاه از درون (1 جوزا 1395) http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/آمریکا-نگاه-از-درون/item/117040-آمریکا-،-نگاه-از-درون-1-جوزا-1395 http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/آمریکا-نگاه-از-درون/item/117040-آمریکا-،-نگاه-از-درون-1-جوزا-1395

 

 

 

 

تصویب طرحی ضد عربستان در سنای آمریکا، ادامه اختلاف کاخ سفید و کنگره درباره لایحه دفاعی، اذعان اوباما به گسترش نابرابری ها در این کشور و رای دادگاه فدرال در زمینه تسهیل قوانین خرید سلاح، از مهم ترین اخبار آمریکا در هفته گذشته بود .

سنای آمریکا هفته گذشته طرحی را تصویب کرد که امکان تعقیب قضایی عربستان را از سوی شهروندان آمریکا می دهد. این طرح سه شنبه هفته گذشته به اتفاق آرا در سنا تصویب ش و اکنون باید به تصویب مجلس نمایندگان برسد . این طرح به خانواده های قربانیان حوادث 11 سپتامبر 2001 اجازه می‎دهدعلیه دولت عربستان شکایت و درخواست غرامت کنند.
در واکنش به تصویب این طرح در سنا، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید هشدار داد، باراک اوباما با وتوی این طرح مانع از قانونی شدن آن خواهد شد. خانواده‌های قربانیان حملات یازده سپتامبر با طرح موضوع حمایت مالی سعودی‌ها از تروریسم، در تلاش برای محکوم کردن خاندان سلطنتی ، بانک‌ها و موسسات خیریه عربستان سعودی هستند. این تلاش‌ها ، به ویژه به خاطر قانون سال 1976 که به کشورهای خارجی مصونیت‌هایی در برابر شکایات احتمالی در دادگاه‌های امریکایی می‌دهد، تا حد زیادی ناکام مانده است.
ریاض به واشنگتن هشدار داده است در صورت تصویب طرحی که به موجب آن دادگاه های آمریکا اجازه یابند دولت سعودی را در حملات 11 سپتامبر 2001 مقصر معرفی کنند، صدها میلیارد دلار از دارایی های خود را در آمریکا به زیر قیمت به حراج خواهد گذارد و پول آن را خارج خواهد کرد.
در صورت عملی شدن این تهدید، اقتصاد آمریکا با یک شوک ناگهانی مواجه می شود. وزارت خزانه داری آمریکا اخیرا برای نخستین بار در چهار دهه گذشته اعلام کرد، عربستان در پایان مارس 2016 ، صد و هفده میلیارد دلار اوراق بهادارخزانه داری آمریکا را در اختیار دارد. همزمان فشارها بر کاخ سفید برای از طبقه بندی خارج کردن اسنادی افزایش یافته است که از نقش احتمالی عربستان در حادثه یازده سپتامبر سال 2001 پرده بر می دارد.
در گزارش رسمی که سال 2003 درباره حادثه سازده سپتامبر 2001 منتشر شده، 28 صفحه مربوط به دخالت احتمالی عربستان در این حادثه حذف شده است. این اسناد که اسناد 28 صفحه ای مشهور است، با ادعای امنیت ملی طبقه بندی شده است.

هفته گذشته اختلاف کاخ سفید و کنگره درباره لایحه دفاعی ۲۰۱۷ میلادی ادامه یافت و کاخ سفید تهدید به وتوی این لایحه از سوی باراک اوباما کرد.
پیشنویس لایحه دفاعی 602 میلیارد دلاری کنگره آمریکا موسوم به "لایحه تخصیص بودجه دفاع ملی" که سیاست هزینه‌ای وزارت دفاع آمریکا را مشخص می‌کند، 18 میلیارد دلار از بودجه عملیات جنگی برون مرزی آمریکا را برای جلوگیری از کاهش خودکار بودجه پروژه های نظامی، به منظور هزینه شدن برای این پروژه ها انتقال می‌دهد. دولت اوباما اعلام کرده است این اقدام، امنیت آمریکا را تهدید خواهد کرد و پنتاگون را تحت فشار بودجه‌ای قرار خواهد داد.
در سالهای گذشته نیز اختلاف کاخ سفید و کنگره تحت سیطره جمهوری خواهان درباره میزان بودجه نظامی و نحوه هزینه کردن آن وجود داشت که در بیشتر موارد با سازش بین طرفین و دادن امتیازات متقابل حل می شد. جمهوری خواهان در کنگره می گویند اصلاحات مورد نظر آنها در بودجه نظامی آمریکا تضمین می کند که ارتش به منابع مالی مورد نیاز دسترسی داشته باشد . دولت اوباما با این رویکرد موافق نیست و خواهان شناسایی صلاحیت وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) درباره موارد مقتضی کاهش بودجه است. اختلافات عمده پنتاگون و کنگره آمریکا درباره اصلاحات در ساختار نظامی آمریکا است .این تغییرات شامل مواردی مانند بستن برخی پایگاههای نظامی ، کنار گذاشتن تجهیزات نظامی قدیمی یا مازاد ، تجدید نظر در میزان و نحوه پرداختها به پرسنل نظامی و شیوه رسیدگی به کهنه سربازان از جمله نظامیان بازنشسته می شود. 

یک قاضی فدرال آمریکا هفته گذشته در حکمی تاکید کرد بند قانونی محدود کننده حمل سلاح موسوم به بند «دلیل محکمه پسند» “good reason" مغایر با متمم دوم قانون اساسی آمریکا است .
قاضی ریچارد لئون سه شنبه هفته گذشته به مقامات دولت فدرال دستور داد با کنار گذاشتن این بند ، مجوز حمل سلاح را برای شهروندان آسانتر کنند. در صورت اجرای این حکم ، مردم آمریکا می توانند با شرایطی آسانتر از قبل، سلاح گرم خریداری کنند . 
قوانین مربوط به خرید و حمل سلاح در آمریکا همواره جنجال برانگیز بوده اند. در حالی که سالانه 30 هزار آمریکایی قربانی خشونت وابسته به سلاح های گرم در این کشور می شوند، تلاش ها برای اصلاح این قوانین راه به جایی نبرده است.
فرهنگ استفاده از سلاح گرم در آمریکا بارها و بارها زمینه ساز ترژادی هایی از این دست شده است. بروز حوادثی نظیر کشتار سینمای لافایت ، کشتار مدرسه سندی هوک یا کشتار دانشکده ویرجینیا تک چندان تعجب برانگیز نیست . 
به ویژه اینکه تجارت اسلحه در آمریکا ، بازار چند ده میلیارد دلاری است و بخش عمده سود حاصل از فروش سلاح در این کشور از طریق لابی هایی همچون لابی بانفوذ " انجمن ملی سلاح آمریکا" ، به جیب سیاستمداران و قانونگذاران آمریکایی ریخته می شود . افزون بر این در کنار بازار رسمی و آزاد خرید و فروش اسلحه ، دنیای گانگسترها ، شبکه های مافیایی و تجارت بسیار پرسود خرید و فروش غیرقانونی سلاح نیز وجود دارد.
از اینرو چندان عجیب نیست که قانونگذاران امریکایی و لابی اسلحه همچنان با استناد به متمم دوم قانون اساسی این کشور در برابر تغییر قوانین حمل سلاح مقاومت می کنند. 

رئیس جمهوری آمریکا در هفته گذشته از افزایش نابرابری اقتصادی در این کشور طی دهه های اخیر خبر داد . باراک اوباما در سخنانی در جشن فارغ التحصیلی دانشگاه راتجرز نیوجرسی گفت، نابرابری در اقتصاد آمریکا طی چند دهه گذشته همواره بیشتر و بیشتر شده است. 
اوباما تاکید کرد، 10 درصد جمعیت آمریکا ، ثروتی بیشتر از بقیه دارند و دستمزد میلیون ها خانواده کارگری به اندازه کافی افزایش نمی یابد. رییس جمهوری آمریکا برای مقابله با این وضعیت خواستار افزایش حداقل دستمزدها، به روز رسانی زیر ساخت ها و کاهش هزینه های دانشگاهی در این کشور شد . 
بر اساس شاخص های سنجش توزیع عادلانه ثروت در جوامع ، آمریکا بدترین وضعیت را در میان کشور های توسعه دارد .امریکا طبق این محاسبات در میانه جدول جهانی توزیع ثروت قرار دارد . بنیه اقتصادی آمریکا و برنامه های رفاهی دولتهای این کشور طی دهه های متوالی ، است در مقایسه با بسیاری از کشورهای توسعه یافته یا حتی در حال توسعه ، جامعه عادلانه ای را برای شهروندان آمریکایی به وجود نیاورده است . 
اصالت سود در نظام سرمایه داری آمریکا به عنوان بارزترین الگوی سرمایه داری در جهان و همچنین تنظیم قوانین به نفع ثروتمندان موجب شده است که در آمریکا ، شکاف طبقاتی و نابرابری اقتصادی روز به روز افزایش یابد . به همین دلیل تعجب برانگیز نیست که حدود 45 میلیون تن ، معادل 14 درصد جمعیت ثروتمندترین کشور جهان ، زیر خط فقر زندگی می کنند یا این که تقریبا به همین تعداد از شهروندان آمریکایی ، فاقد بیمه های درمانی هستند . از این رو ، آمریکا در میان کشورهای توسعه یافته ، بدترین نظام پوشش بیمه درمانی را دارد . سالیانه تعداد زیادی از شهروندان آمریکایی به دلیل ناتوانی در خرید داروهای گران و فقدان پوشش های بیمه درمانی ارزان قیمت ، جان خود را از دست می دهند . 

 

 

 

 

]]>
آمریکا ، نگاه از درون Sat, 21 May 2016 16:59:33 +0430
آمریکا ، نگاه از درون (25 ثور 1395) http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/آمریکا-نگاه-از-درون/item/116683-آمریکا-،-نگاه-از-درون-25-ثور-1395 http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/آمریکا-نگاه-از-درون/item/116683-آمریکا-،-نگاه-از-درون-25-ثور-1395

 

 

 

دونالد ترامپ نامزد پیشتاز و جنجالی انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه ، با سران این حزب دیدار کرد . بعد از دیدار جداگانه ترامپ با راینس پریباس ، رییس کمیته ملی جمهوریخواهان و پل رایان ، رییس جمهوریخواه مجلس نمایندگان که بلندپایه ترین مقام جمهوریخواه در آمریکا قلمداد می شود ، چشم انداز اتحاد درون این حزب برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر سال جاری تقویت شده است . پریباس دیدار با ترامپ را عالی توصیف کرد و رایان هم خواستار حمایت تمام عیار حزب جمهوریخواه از ترامپ برای شکست دادن دموکرات ها در انتخابات آتی شد . این اظهارات در حالی بیان شد که در هفته های اخیر و به موازات ادامه انتخابات مقدماتی ، شکاف ها در داخل حزب جمهوریخواه به اوج خود رسید . حتی گفته می شد که اگر ترامپ نتواند در انتخابات مقدماتی ، به حد نصاب لازم برای معرفی از سوی کنوانسیون ملی حزب نائل نشود ، سران حزب ، فرد دیگری را جایگزین این نامزد جنجالی کنند . ترامپ نیز تهدید کرده بود در این صورت ، از نامزدی فرد دیگری حمایت نخواهد کرد . این تهدید ، چشم انداز جنگ داخلی در درون حزب جمهوریخواه را نمایان ساخته بود .

اکنون با کنار رفتن تمامی رقبای هم حزبی ترامپ ، حزب جمهوریخواه از جمله سران آن که برخی منتقد ترامپ هستند ، چاره ای جز حمایت از این میلیاردر نیویورکی ندارند . از دید جدی ترین مخالفان ترامپ در داخل حزب جمهوریخواه ، همچون پل رایان ، خطر پیروزی هیلاری کلینتون ، نامزد محتمل دموکرات ها در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری و استمرار برنامه های دولت باراک اوباما ، رییس جمهوری آمریکا چنان جدی است که ضرورت حمایت از هر نامزد حزب جمهوریخواه را ایجاب می کند . این افراد امیدوار هستند با پشت سرگذاشتن یکی از پرمناقشه ترین رقابت های درون حزبی در سال های اخیر ، وحدت را به حزب برگردانند تا امکان شکست دموکرات ها فراهم شود .با این حال ، هنوز چالش های جدی پیش روی اتحاد جمهوریخواهان وجود دارد . از جمله این که مشخص نیست ترامپ با پشتوانه قوی حمایت هواداران حزبی و همچنین استقلال مالی ، تا چه اندازه آماده تبعیت از مواضع سران حزب جمهوریخواه باشد . در نهایت حزبی که تا یک هفته پیش برای معرفی نامزد نهایی تا مرحله جنگ داخلی پیش رفت ، فرصت زیادی برای ترمیم شکاف ها و رسیدن به اتحاد در مدت شش ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ندارد . عامل زمان ، می تواند در نهایت به ضرر جمهوریخواهان عمل کند مگر این که ترس از استمرار حاکمیت دموکراتها ، جناح راست آمریکا را به کنار گذاشتن تمامی اختلافات درونی وادار نماید .

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با سران پنج کشور شمال اروپا در واشنگتن از آنچه "حضور نظامی تهاجمی روسیه" در این منطقه خواند، انتقاد کرد. در پی افزایش تنش ها بین مسکو و واشنگتن در شرق اروپا و حوزه بالتیک ، اوباما در دیدار با سران سوئد ، دانمارک ، فنلاند ، ایسلند و نروژ ،روابط قوی بین واشنگتن و این همسایگان روسیه را ستود . اوباما در عین حال مدعی شد هر چند آمریکا به دنبال کاهش تنش ها است، اما در عین حال برای رویارویی با تهاجم های آشکار روسیه آمادگی دارد. وی از روسیه خواست که فعالیت های نظامی خود را در انطباق با تعهدات بین المللی انجام دهد . از سوی دیگر و همزمان با اجلاس آمریکا و پنج کشور شمال اروپا در کاخ سفید، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، هشدار داد اقداماتی را برای پایان دادن به تهدید ناشی از عملیاتی شدن سامانه ضد موشکی آمریکا در رومانی مورد بررسی قرار خواهد داد. این در حالی است که برغم تهدیدات مسکو ،آمریکا احداث سامانه ضد موشکی در "ردزیکووو" Redzikowo در شمال لهستان و در نزدیکی سواحل دریای بالتیک آغاز کرد.در این سایت که قرار است ساخت آن تا سال 2018 تکمیل شود، 300 نظامی آمریکایی مستقر خواهند شد. به نظر می رسد روند رویارویی غرب و روسیه که اکنون در قالب تقابل روسیه و ناتو تبلور یافته است ، در حال گسترش است. 

سامانه ضد موشکی آمریکا و ناتو روز پنجشنبه در پایگاه دوسلو Deveselu در 180کیلومتری جنوب غربی بخارست در حضور دبیرکل ناتو، مقامات رومانی ،آمریکایی و ناتو عملیاتی شد. همچنین"کلاوس هانیس" رییس جمهوری رومانی عصر پنجشنبه پس از دیدار با "ینس استولتنبرگ" دبیرکل ناتو با بیان اینکه سامانه ضد موشکی ناتو در غرب این کشور علیه هیچ کشوری نیست، تاکید کرد که رومانی خواهان حضور دایمی دریایی ناتو در دریای سیاه است.وی در عین حال کشورهای عضو ناتو را به همکاری بیشتر فرا خواند.به نظر می رسد رومانی اکنون نقش فعالی در زمینه ایجاد زمینه های لازم برای حضور هرچه بیشتر ناتو در شرق اروپا و دریای سیاه فراهم کرده است. این رویکرد مقامات بخارست ، موجب ناخشنودی روسیه شده است.در واقع رومانی اقدامات موثری برای تقویت حضور ناتو در جناح شرقی این پیمان صورت داده است .از جمله این اقدامات ، توافق با آمریکا و ناتو برای استقرار سامانه ضد موشکی در پایگاه هوایی داسلو بود که درمه 2016 عملیاتی شد. از دیدگاه روسیه استقرار این پایگاه ضد موشکی در تناقض با پیمان "نیروهای هسته ای میانبرد 1987" است که بر اساس آن استقرار موشکهای هسته ای میانبرد در اروپا از سوی روسیه و آمریکا منع شده است.به گفته مقامات روسی، به دلیل اینکه سکوهای پرتاب ام کا -41 مستقر در پایگاه ضد موشکی آمریکا در رومانی قادر به شلیک موشکهای کروز نیز هستند لذا عملیاتی شدن این پایگاه، بمثابه نقض پیمان 1987 است.

برنی سندرز بعد از پیروزی در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری امریکا در ایالت ویرجینیای غربی ، در جمع هوادارانش گفت ، نتایج انتخابات نشان می دهد مردم آمریکا برای انقلاب سیاسی آماده هستند . این نامزد حزب دموکرات تاکید کرد ، آمریکا به اقتصادی نیاز دارد که به نفع همه مردم باشد و نه اینکه فقط به نفع یک درصدی ها باشد. "سندرز" بار دیگر بر افزایش حداقل دستمزدها ، گسترش پوشش بیمه درمانی ارزان قیمت و رایگان شدن دانشگاه های دولتی تاکید کرد . سناتور چپگرای ایالت ورمونت با طرح چنین برنامه هایی ، تاکنون در انتخابات انجمن های حزبی و مقدماتی 20 ایالت پیروز شده و از حمایت نه و نیم میلیون رای دهنده دموکرات آمریکا برخودار است . سندرز با وجود شهرت و منابع مالی کمتر در مقایسه با هیلاری کلینتون،نامزد پیشتاز دموکرات ها در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال جاری آمریکا،هزارو430 کرسی درکنوانسیون ملی دموکرات ها کسب کرده است . البته بر مبنای محاسبات ریاضی ، سندرز شانس زیادی برای کسب نامزدی نهایی حزب دموکرات در انتخابات ماه نوامبر ندارد . وی برای رسیدن به چنین جایگاهی باید حدودا 83 درصد آرا را در انتخابات باقی مانده ببرد ، اتفاقی که با توجه به میزان برد کلینتون از ابتدای رقابت های درون حزبی در ماه فوریه ، بسیار غیر محتمل خواهد بود . با این حال ، تا همین جای کار ، سندرز توانسته است بر روند انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا تاثیر بگذارد .

در حال حاضر سندرز ، نماینده آن طیف از شهروندان آمریکایی است که از بی عدالتی اجتماعی ، شکاف عمیق طبقاتی ، نفوذ ابرثروتمدان ، فقر فزاینده و در یک کلام ، وضع موجود به شدت خشمگین هستند . آمارها و شاخص های اقتصادی و اجتماعی موید این نابرابری در آمریکا است . به عنوان مثال گفته می شود ثروت 400 تن در آمریکا معادل ثروت نیمی از جمعیت 319 میلیون نفری این کشور است . سندرز در یک سال اخیر با انگشت گذاشتن بر نابرابری های اجتماعی و نقد سیستم سیاسی و اقتصادی آمریکا ، از نامزدی حاشیه ای به رقیب قدرتمند قوی ترین چهره کنونی حزب دموکرات یعنی هیلاری کلینتون تبدیل شده است . کلینتون ، دفاع از وضع موجود را نمایندگی می کند در حالی که سندرز از انقلاب سیاسی و اقتصادی در آمریکا سخن می گوید . البته به نظر نمی رسد نماینده تغیبرات انقلابی بتواند در نهایت ، نماینده وضع موجود را شکست دهد . با این حال ، انتخابات 2016 و پیش از آن ، انتخابات 2008 نشان داد که مردم آمریکا تا چه اندازه از وضعیت کنونی کشورشان ناراضی هستند و به وعده های افرادی همچون باراک اوباما با شعار تغییر ، برنی سندرز با شعار عدالت و حتی دونالد ترامپ جمهوریخواه با شعار احیای شکوه آمریکا دل بسته اند . 

الکسی پوشکوف رییس کمیسیون امور بین المللی دومای روسیه از آمریکا خواست مقررات بین المللی منع بمباران بیمارستان ها و مراکز غیرنظامی را رعایت کند و به این اقدام در کشورهای مختلف پایان دهد. پوشکوف روز سه شنبه در واکنش به سامانتا پاور نماینده آمریکا در سازمان ملل که از اشغال شبه جزیره کریمه توسط روسیه سخن گفته بود ، اظهار داشت پاور باید به جلوگیری بمباران بیمارستانها توسط آمریکا بیاندیشد تا اینگونه اقدامات تکرار نشود .پوشکوف گفت 80 کشور در سازمان ملل قطعنامه ای را علیه بمباران بیمارستان ها توسط آمریکا تنظیم کرده اند . اشاره پوشکوف به حمله جنگنده های آمریکایی به بیمارستانی در قندوز افغانستان بود . هواپیماهای آمریکایی در 3 اکتبر 2015 بیمارستان درحال فعالیت پزشکان بدون مرز در قندوز افغانستان را هدف بمباران قرار دادند . این حمله ، دست کم 30 کشته و 30 مجروح برجای گذاشت. واشنگتن در واکنش به انتقادهای گسترده جهانی ادعا کرد که این بمباران نتیجه خطای انسانی بود . سازمان پزشکان بدون مرز ، اما ، اعلام کرد که قبلا اطلاعات به موقعیت مکانی بیمارستان به نیروهای غربی داده ‌شده ‌بود و این حمله ، عمدی و نقض قوانین بین‌الملل بود . سازمان پزشکان بدون مرز اعلام کرد علاوه بر اشتباهات انسانی ، این حمله نشانه بی‌توجهی نیروهای آمریکایی و همچنین نقض قوانین جنگی است. این سازمان خواستار تحقیق درباره این حمله شده است .

اواخر آوریل 2016یک مقام بلند پایه نظامی آمریکایی ادعا کرد حمله اکتبر 2015 نیروهای آمریکایی به بیمارستان پزشکان بدون مرز در قندوز افغانستان ، جنایت جنگی نیست بلکه مجموعه ای از اشتباهات است.ژنرال جوزف واتل Joseph Votel رئیس فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به "سنتکام" CENTCOM با ارائه گزارشی به رسانه ها در این زمینه، گفت تحقیقات مشخص کرد برخی از نظامیان به قوانین مناقشات مسلحانه پایبند نبودند ، اما تحقیقات به این نتیجه نرسید که این اشتباهات ،جنایت جنگی است . وی تاکید کرد که جنایت جنگی به اقدامات عمدی و هدف قرار دادن عمدی افراد غیرنظامی ، مکان ها و اشیای محافظت شده گفته می شود. واتل افزود این تحقیقات باردیگر نشان داد که این حادثه ترکیبی از اشتباهات انسانی و اشتباه در موارد فنی بود و هیچیک از نظامیان نمی دانستند در حال حمله به بیمارستان هستند . عملیات چند ساله آمریکا در بمباران مراکز غیرنظامی از جمله بیمارستان ها و مراسم عروسی ودیگر اجتماعات در پاکستان، افغانستان، عراق، سوریه و یمن با استفاده از پهپادها و هواپیماهای جنگی تاکنون صدها کشته و مجروح بر جای گذاشته است. 

 

 

 

]]>
آمریکا ، نگاه از درون Sat, 14 May 2016 17:35:55 +0430
آمریکا ، نگاه از درون (18 ثور 1395) http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/آمریکا-نگاه-از-درون/item/116350-آمریکا-،-نگاه-از-درون-18-ثور-1395 http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/آمریکا-نگاه-از-درون/item/116350-آمریکا-،-نگاه-از-درون-18-ثور-1395

 

 

 

کناره گیری رقبای نامزد جنجالی جمهوری خواهان آمریکا و افزایش تنش میان رهبران این حزب، دفاع اوباما از اجرای پیمان تجاری دو سوی اقیانوس آرام و انتشار گزارش پنتاگون درباره درباره تجاوزهای جنسی در ارتش آمریکا ، از مهم ترین اخبار آمریکا در هفته گذشته بود .

هفته گذشته با کناره گیری آخرین رقیب درون حزبی دونالد ترامپ ، این میلیاردر جنجالی عملا نامزد نهایی حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری آمریکا شد . البته اعلام رسمی این نامزدی به کسب حد نصاب لازم در کنوانسیون ملی جمهوریخواهان در تابستان سال جاری نیاز دارد . با این حال ، با کناره گیری تد کروز ، سناتور محافظه کار ایالت تگزاس و جان کیسیک ، فرماندار ایالت اوهایو ، دونالد ترامپ بی رقیب مانده است .
کمتر کارشناس مسائل سیاسی و انتخاباتی در آمریکا ، برای ترامپ شانس موفقیت در انتخابات درون حزبی قائل بود . ترامپ تاکنون حتی یک ساعت در مناصب دولتی کار نکرده و در هیچ انتخاباتی در سطوح محلی ، ایالتی یا فدرال شرکت نداشته است . با این حال ، شعارها و وعده هایی که ترامپ در چند ماه اخیر مطرح کرده ، به مذاق اکثر جمهوریخواهان آمریکا خوش آمده است . به همین دلیل وی با شکست چهره های سرشناس حزب جمهوریخواه و با وجود مخالفت شدید عموم سران حزب ، بر جایگاه نخست در رقابت های درون حزبی نشست .
دلایل متعددی برای موفقیت ترامپ در این مسیر طولانی و دشوار مطرح شده است . اما شاید یکی از مهمترین این دلایل ، خشم شدید گروه کثیری از شهروندان آمریکایی از وضع موجود در این کشور است. ادامه بحران های اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و هویتی در آمریکا بسیاری از شهروندان آمریکایی را ناخرسند کرده است .
در این میان ، ترامپ با تلاش برای بسیج جمعیت پرشمار معترضان و سرخوردگان اجتماعی ، بر این خواست عمومی سوار شده است . با این حال ، هنوز مشخص نیست که ترامپ چگونه می خواهد با توجه به مشکلات عمیق اقتصادی و اجتماعی در آمریکا ، طرح های خود را به اجرا بگذارد.

رسیدن ترامپ به جایگاه نامزد نهایی جمهوری خواهان آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری ، به اختلافات عمیق میان رهبران این حزب پایان نداد. برخی از اعضای بانفوذ این حزب از جمله جب بوش و لیندسیی گراهام هفته گذشته تاکید کردند به ترامپ رای نخواهند داد. گری جانسون، رهبر حزب "لیبرتارین" نیز در پیامی به رهبران حزب جمهوری خواه، خواستار یافتن جایگزینی به جای ترامپ شد.
از همه مهمتر اما دیدار جمعه هفته گذشته ویلیام کریستول William Kristol با میت رامنی ، رقیب جمهوری خواه باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 بود. کریستول، سردبیر نشریه محافظه کار ویکلی استاندارد ، تلاش می کند فرد دیگری را در مقابل هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ در انتخابات ماه نوامبر قرار دهد.
رامنی گفته است به هیچ یک از این دو نامزد رای نمی دهد . وی از نظر کریستول گزینه مناسبی است. به گفته کریستول، رامنی حتی اگر خود نخواهد وارد کارزار انتخاباتی شود، حمایت وی از نامزد سوم، موثر خواهد بود.محافظه کاران آمریکایی می دانند حضور ترامپ به عنوان نامزد نهایی جمهوری خواهان، موجب رویگردانی برخی از هواداران این حزب می شود . در سال 1984 برخی از هواداران حزب دموکرات به دلیل نارضایتی از نامزد حزب ، در انتخابات عمومی به رونالد ریگان جمهوریخواه رای دادند که در اصطلاح سیاسی به این افراد "دموکرات های ریگانی" گفته می شود . می توان پیشبینی کرد که در سال 2016 این وضعیت ، برای جمهوریخواهان رقم بخورد و آنان ، نامزد دموکرات را به فرد جمهوریخواهی که مواضع کینه توزانه در قبال اقلیت ها از جمله لاتین تبارها دارد ، ترجیح بدهند .
صرفنظر از آنچه در روزهای برگزاری کنوانسیون ملی حزب در کلیولند اوهایو روی می دهد، نشانه های جنگ میان رهبران جمهوری خواه از هم اکنون آغاز شده است.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه گذشته اعلام کرد با اجرای پیمان تجاری دو سوی اقیانوس آرام،دیگر هیچ کشوری غیر از آمریکا و همپیمانان آن قادر به تعیین قوانین اقتصاد جهانی نیستند .
رئیس جمهور آمریکا با درخواست از کنگره این کشور برای تصویب این پیمان تجاری تصریح کرد، اگر خود را از اقتصاد جهانی دور نگه داریم ، منزوی خواهیم شد. اوباما گفت سایر کشورها باید با قواعدی که واشنگتن و همپیمانانش وضع کرده اند، در عرصه اقتصادی نقش آفرینی کنند. جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز در 12 آوریل 2016 از پیمان تجاری دو سوی اقیانوس آرام، دفاع کرد و گفت، این پیمان ،‌ توافقنامه ای تجاری با بالاترین معیارها است.
این پیمان پس از پنج سال گفتگو امضا شد و هدف آن ، ایجاد گسترده ترین منطقه تجارت آزاد در جهان با حضور 12 کشوری است که 40 درصد اقتصاد جهانی را در اختیار دارند. پیمان تجاری دو سوی اقیانوس آرام، هنوز باید به تایید 12 کشور منطقه اقیانوس آرام برسد . در کنگره آمریکا درباره این پیمان اختلاف نظر شدید وجود دارد .
میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوری خواه در سنای آمریکا گفته بود، بررسی "پیمان همکاری‌های اقتصادی و راهبردی حوزه اقیانوس آرام" باید به پس از انتخابات ریاست جمهوری 2016 موکول شود. مک کانل که پیش تر درباره این توافقنامه ابراز نگرانی کرده است گفت، تحت فشار قرار دادن کنگره برای تصویب آن می تواند، موفقیت این توافقنامه را زیر سوال ببرد.
این سخنان در حالی بیان می شود که طرحی که در تابستان در کنگره تصویب و سپس به امضای باراک اوباما رسید، کنگره را ملزم می کند هر توافقنامه تجارت آزاد را که دولت تا سال 2021 امضا می کند بدون تغییر تایید یا رد کند.
با این حال به نظر می رسد جمهوری خواهان کنگره امیدوارند به به تعویق انداخت تصویب بررسی "پیمان همکاری‌های اقتصادی و راهبردی حوزه اقیانوس آرام"، موفقیت این پیمان که دو پنجم از اقتصاد و یک سوم از تجارت جهان را به هم متصل می کند، به حساب دموکرات ها گذاشته نشود.

هفته گذشته گزارش جدید پنتاگون درباره تجاوزهای جنسی در ارتش آمریکا منتشر شد. . پنتاگون روز پنجشنبه گذشته در گزارش سالانه خود اعلام کرد ارتش آمریکا حدود شش هزار گزارش از تجاوزهای جنسی در سال 2015 در این نهاد نظامی دریافت کرده است. گزارش وزارت دفاع آمریکا حاکی است که آمار ثبت شده در سالهای 2014 و 2015 نسبت به سال 2012 که سه هزار و 604 مورد ثبت شده بود، افزایش حدود دو برابری را شاهد بوده است.
براساس این گزارش بیشتر موارد تجاوز های جنسی در ارتش آمریکا به علت ترس از برخورد بد و انتقام جویانه اعلام نمی شود. نیت گالبرایت مشاور اجرایی دفتر مبارزه با تجاوزهای جنسی در پنتاگون در این باره گفت، تنها 40 درصد قربانیان زن و 10 درصد قربانیان مرد موارد تجاوز جنسی را اطلاع می دهند.گالبرایت گفت، 19 درصد از اعلام تجاوزهای جنسی در سال 2015 از طرف مردان بوده است.
این گزارش اعلام می دارد، 68 درصد کسانی که چنین جرایمی را اطلاع می دهند با رفتاری منفی از همکاران یا فرماندهان خود مواجه شده اند. این موضوع سبب می شود نظامیان بسیار کمی با رسیدن به شرایط غیرقابل تحمل، ناچار به گزارش ماجرا به مقامات ارشدتر شوند و راهی برای این کار بیابند. علاوه بر این، بسیاری از سربازان با این وضعیت خو گرفته و شکایتی مطرح نمی کنند. در 38 درصد مواردی که اطلاع داده شده است قربانیان با اقدامات انتقام جویانه که که باعث نقض هر چه بیشتر حقوق آنها شده ، مواجه می شوند.
طی سال‌های گذشته یکی از معضلات ارتش آمریکا که بارها رسانه‌ای هم شده است، مسئله حملات و آزارهای جنسی نظامیان این کشور به یکدیگر است. مسئله‌ای که امروز دیگر به یک معضل اساسی تبدیل شده است. وضعیت نظامیان زن در ارتش آمریکا امروز به گونه‌ای است که احتمال تجاوز به یک نظامی زن آمریکایی توسط همرزمان او ، از احتمال تعرض ، تجاوز یا کشته‌شدن به دست دشمن در میدان جنگ، بیشتر است. آمار تجاوز به زنان در ارتش آمریکا از میانگین جامعه غیر نظامی بالاتر بوده و به حدی رسیده است که فرماندهان ارتش اقدام به راه‌اندازی «یگان ویژه قربانیان» برای تجزیه و تحلیل صحنه‌های جرم و مصاحبه با قربانیان کرده‌اند تا این کارگروه ویژه بتواند اجرای عدالت در مورد مجرمان را ممکن سازد.

 

 

 

]]>
آمریکا ، نگاه از درون Mon, 09 May 2016 10:41:58 +0430