این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 22 سرطان 1395 20:53

یک تونل 12 کیلومتری دیگر در سالنگ ساخته می شود

وزارت فواید عامه می‏گوید که برای عبور و مرور بهتر وسایط نقلیه قرار است یک تونل ۱۲ کیلومتری دیگر در سالنگ ساخته شود.
به گزارش آوا، محمود بلیغ، وزیر فواید عامه، امروز (سه شنبه) در "نشست ملی اصلاحات سکتور ترانسپورت" گفت که موافقت نامه ساخت تونل ۱۲ کیلومتری دیگری در سالنگ با بانک انکشاف آسیایی نهایی شده است.

آقای بلیغ افزود که در آینده ساخت این تونل اعلان بین المللی می‏‌شود تا شرکت های معتبر بین المللی برای ساخت شروع به کار کنند.

او تاکید کرد که افغانستان بدون نظام معیاری جاده‌ه‏ای (راه آهن و آسفالت) نمی‏‌تواند مرکز ترانزیت کشورهای همسایه باشد.

وزیر فواید عامه همچنین خاطر نشان کرد که سرک کابل - هرات از مسیر بامیان در حال کار است و تا ماه آینده مسیر کابل تا بامیان به بهره برداری خواهد رسید و از سمت هرات نیز به طول ۱۵۰ کیلومتر کار تدارکاتی اش شروع شده است.

این در حالیست که پیش از این رئیس جمهور نیز در نشست سران عضو ناتو و کشورهای کمک کننده گفته بود که یکی از راهکارهای دولت برای سرپا کردن اقتصاد، تبدیل کردن افغانستان به چهارراهی آسیا است.

به گفته وزیر فواید عامه، بیشتر بودجه حکومت وحدت ملی بعد از بخش امنیت به بخش ترانسپورت اختصاص داده شده است. قرار است تا چند سال آینده افغانستان به عنوان چهارراهی آسیا معرفی شود.

آقای بلیغ در این نشست علاوه کرد که ریل گذاری خواف - هرات تا ماه آینده شروع می شود و راه آهن شمال کشور نیز تا اواخر ماه آینده مطالعه اش تمام می شود. هم اکنون راه آهن تورخم - جلال آباد و تورغندی - هرات نیز تحت مطالعه قرار دارد.

دفتر نماینده فوق العاده رئیس جمهوری در امور اصلاحات و حکومتداری خوب به منظور بهتر شدن کیفیت و پیشرفت سرک و سرکسازی کمیته ای متشکل از وزارت های فواید عامه، ترانسپورت، داخله و شهرداری ساخته است.

این نهادهای دولتی با همکاری و شناسایی چالش و راهکارهای مناسب درصدد هستند که نظام جاده ای کشور را رونق دهند.

محمدالله بکتاش وزیر ترانسپورت و هوانوردی نیز در این نشست گفت که برای بهتر شدن وضعیت جاده ها و نگهداری آن‌ها، قرار است در مسیر راه، ترازو، پارکینگ و ترمینال های باربری ساخته شود تا مانع بروز ترافیک و تخریب سرک ها نشود.

در همین حال احمدضیاء مسعود، در این نشست گفت که باید در قسمت میدان های هوایی ترانزیتی برنامه ریزی شود تا ترانزیت هوایی کشور نیز فعال گردد.

او افزود: معامله و داد و ستد با کشورهای همسایه از طریق ترانزیت هوایی باعث بلند بردن تولیدات و عواید ناخالص ملی می‏شود.

مسعود همچنان علاوه کرد که یکی از بزرگترین چالش ها فرا راه صادرات کشور عدم ترانسپورت منظم و نظام‏‌مند می باشد.

براساس گفته های مسعود؛ در صورتیکه اصلاحات در سکتور ترانسپورت بوجود بیاید، زمینه استخراج معادن افزایش یافته و نقل و انتقالات کالاهای صادراتی نیز به سطح بالایی خواهد رسید.

او همچنان خاطر نشان کرد که کشیدن خط آهن به همکاری کشورهای منطقه و سایر کمک کنندگان داخلی می‏‌تواند عواید هنگفتی را برای کشور تامین کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید