این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 22 سرطان 1395 21:13

تعرفه‌های گمرکی افغانستان 800 کارخانه آرد پاکستان را تعطیل کرد

با افزایش تعرفه گمرکی از سوی افغانستان بر واردات آرد از پاکستان 800 کارخانه در این کشور تعطیل شد.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان  خبرگزاری فارس، در پی افزایش  تعرفه گمرگی از سوی دولت افغانستان بر واردات آرد از پاکستان، شماری از کارخانه‌های تولید آرد در این کشور با بحران سخت مالی روبرو شده است.

رسانه‌های پاکستانی گزارش می‌دهند که افغانستان این اقدام را در پی فشارهای هند انجام داده و  تجارت یک میلیون تُن آرد پاکستان را قطع کرده است.

بر اساس گزارش روزنامه پاکستان، پس از این اقدام دولت افغانستان، حدود 800 کارخانه تولید آرد در پاکستان که پیش از این تولیدات‌شان را به افغانستان صادر می‌کردند مسدود و تمام کارگران این کارخانه‌ها نیز بیکار شده‌اند.

«مسافر قوقندی»، سخنگوی وزارت تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید که بین افغانستان و پاکستان هیچ گونه قرار داد رسمی در بخش واردات آرد وجود ندارد.

قوقندی می‌افزاید: برای واردات کالاها به داخل کشور، کیفیت، قیمت و نزدیکی کشور وارد کننده را  در نظر می‌گیرند.

با این حال، شماری از تاجران  در شهر کابل گفته اند که بهای آرد پاکستان نسبت به آرد سایر کشور های همسایه در هر تُن 10 دلار بیشتر است و به همین دلیل  می خواهند از  ازبکستان، ترکمنستان و سایر کشورها به افغانستان آرد وارد کنند.

کلید نوشت: افغانستان در حال حاضر کارخانه‌های متعدد روند و تولید آرد را ایجاد کرده و بیشتر از کشورهای آسیای میانه گندم وارد می‌کند

این در حالیست که به گفته آگاهان امور اقتصادی، پاکستان از 4 دهه به این‌سو تلاش می‌کند که از افغانستان به عنوان بازار فروش مواد صادراتی‌اش استفاده کند و  افغانستانی‌‌ها همواره محتاج پاکستان باقی بمانند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید