افغانستان بدون جنگ http://dari.irib.ir Thu, 16 Aug 2018 22:17:21 +0430 fa-af تعرفه‌های گمرکی افغانستان 800 کارخانه آرد پاکستان را تعطیل کرد http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/افغاستان-بدون-جنگ/item/120491-تعرفه‌های-گمرکی-افغانستان-800-کارخانه-آرد-پاکستان-را-تعطیل-کرد http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/افغاستان-بدون-جنگ/item/120491-تعرفه‌های-گمرکی-افغانستان-800-کارخانه-آرد-پاکستان-را-تعطیل-کرد

با افزایش تعرفه گمرکی از سوی افغانستان بر واردات آرد از پاکستان 800 کارخانه در این کشور تعطیل شد.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان  خبرگزاری فارس، در پی افزایش  تعرفه گمرگی از سوی دولت افغانستان بر واردات آرد از پاکستان، شماری از کارخانه‌های تولید آرد در این کشور با بحران سخت مالی روبرو شده است.

رسانه‌های پاکستانی گزارش می‌دهند که افغانستان این اقدام را در پی فشارهای هند انجام داده و  تجارت یک میلیون تُن آرد پاکستان را قطع کرده است.

بر اساس گزارش روزنامه پاکستان، پس از این اقدام دولت افغانستان، حدود 800 کارخانه تولید آرد در پاکستان که پیش از این تولیدات‌شان را به افغانستان صادر می‌کردند مسدود و تمام کارگران این کارخانه‌ها نیز بیکار شده‌اند.

«مسافر قوقندی»، سخنگوی وزارت تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید که بین افغانستان و پاکستان هیچ گونه قرار داد رسمی در بخش واردات آرد وجود ندارد.

قوقندی می‌افزاید: برای واردات کالاها به داخل کشور، کیفیت، قیمت و نزدیکی کشور وارد کننده را  در نظر می‌گیرند.

با این حال، شماری از تاجران  در شهر کابل گفته اند که بهای آرد پاکستان نسبت به آرد سایر کشور های همسایه در هر تُن 10 دلار بیشتر است و به همین دلیل  می خواهند از  ازبکستان، ترکمنستان و سایر کشورها به افغانستان آرد وارد کنند.

کلید نوشت: افغانستان در حال حاضر کارخانه‌های متعدد روند و تولید آرد را ایجاد کرده و بیشتر از کشورهای آسیای میانه گندم وارد می‌کند

این در حالیست که به گفته آگاهان امور اقتصادی، پاکستان از 4 دهه به این‌سو تلاش می‌کند که از افغانستان به عنوان بازار فروش مواد صادراتی‌اش استفاده کند و  افغانستانی‌‌ها همواره محتاج پاکستان باقی بمانند.

]]>
افغانستان بدون جنگ Tue, 12 Jul 2016 21:13:42 +0430
سرمایه‌گذاری در گلخانه‌‌های فراه نیازمند ۲۲ تا ۲۵ میلیون دلار است http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/افغاستان-بدون-جنگ/item/120490-سرمایه‌گذاری-در-گلخانه‌‌های-فراه-نیازمند-۲۲-تا-۲۵-میلیون-دلار-است http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/افغاستان-بدون-جنگ/item/120490-سرمایه‌گذاری-در-گلخانه‌‌های-فراه-نیازمند-۲۲-تا-۲۵-میلیون-دلار-است سرمایه‌گذاری در گلخانه‌‌های فراه نیازمند ۲۲ تا ۲۵ میلیون دلار است

سخنگوی والی ولایت فراه گفت: برای رشد صنعت گلخانه‌ای این ولایت حدود ۲۲ تا ۲۵ میلیون دلار از سوی دولت افغانستان و بخش خصوصی سرمایه‌گذاری شده است.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان  خبرگزاری فارس، «ناصر مهری» سخنگوی والی ولایت فراه گفت: برای رشد صنعت گلخانه‌ای این ولایت حدود 22 تا 25 میلیون دلار از سوی دولت افغانستان و بخش خصوصی سرمایه‌گذاری شده است.

سخنگوی والی فراه گفت: 2 هزار و 500 جریب زمین برای کشت صنعت گلخانه‌ای ولایت فراه ترتیب شده که 4500 نفر مصروف به اشتغال می‌باشند.

وی افزود: روزانه 800 تن بادرنگ و بادنجان رومی برداشت می‌شود که 700 تن آن به ولایت‌های هرات، کابل، ننگرهار، هلمند و مزارشریف صادر می‌شود.

ودصم نوشت، گلخانه ولایت فراه به عنوان یکی از گلخانه‌های مطرح و نمونه بزرگ افغانستان شناخته شده است و سالانه حدود 15 میلیون منافع کشت صنعت گلخانه‌ای این ولایت است.

]]>
افغانستان بدون جنگ Tue, 12 Jul 2016 21:12:57 +0430
عالی‌ترین مدال دانشگاه بین‌المللی روسیه بر گردن دانشجوی افغانستانی http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/افغاستان-بدون-جنگ/item/120484-عالی‌ترین-مدال-دانشگاه-بین‌المللی-روسیه-بر-گردن-دانشجوی-افغانستانی http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/افغاستان-بدون-جنگ/item/120484-عالی‌ترین-مدال-دانشگاه-بین‌المللی-روسیه-بر-گردن-دانشجوی-افغانستانی

جلا‌ل‌الدین مجددی دانشجوی افغانستان مقطع کارشناسی ارشد، عالی‌ترین مدال دانشگاه بین‌المللی ساختمان روسیه را از آن خود کرد.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «جلال‌الدین مجددی» با کسب بیش از 95 درصد نمره، از رشته مهندسی دانشگاه بین‌المللی ساختمانی فدراسیون روسیه از مقطع کارشناسی ارشد فارغ‌التحصیل شد.

مجددی بدلیل نمرات عالی‌ خود عالیترین مدال این دانشگاه بین المللی روسیه را نیز کسب کرد و در حال حاضر نامزد مقطع دکترا می‌باشد.

]]>
افغانستان بدون جنگ Tue, 12 Jul 2016 21:06:53 +0430
هجوم قاچاقچیان آثار باستانی در بامیان/ 2 قاچاقچی آثار باستانی دستگیر شدند http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/افغاستان-بدون-جنگ/item/120483-هجوم-قاچاقچیان-آثار-باستانی-در-بامیان-2-قاچاقچی-آثار-باستانی-دستگیر-شدند http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/افغاستان-بدون-جنگ/item/120483-هجوم-قاچاقچیان-آثار-باستانی-در-بامیان-2-قاچاقچی-آثار-باستانی-دستگیر-شدند

سخنگوی والی بامیان با اشاره به هجوم قاچاقچیان آثار باستانی به این ولایت از دستگیری 2 قاچاقچی این آثار همراه با دستگاه‌های پیشرفته و تجهیزات مختلف خبر داد.

«عبدالرحمن احمدی» سخنگوی والی بامیان در گفت‌وگو با خبرنگار سایت افغانستان  خبرگزاری فارس با بیان اینکه گروه‌های مافیایی اطلاعاتی کافی از آثار باستانی این ولایت دارد، بامیان را مهم‌ترین و بهترین شهر گردشگری افغانستان خواند.

وی با اعلام دستگیری 2 قاچاقچی آثار باستانی که مصمم به انجام فعالیت‌های غیرقانونی در آثار باستانی بامیان بودند، گفت: این افراد در شهرستان «یکاولنگ» با دستگاه گنج یاب همراهشان دستگیر شده و هم‌اکنون در اختیار نیروهای امنیتی قرار دارند.

این در حالی است که هیچ آثار باستانی و تاریخی مهم در شهرستان یکاولنگ نیست، اما سخنگوی والی بامیان با تأکید بر باستانی بودن این ولایت گفت: احتمالاً در هر منطقه‌ای بامیان آثار باستانی زیادی وجود داشته باشد.

اطلاعات گروه‌های مافیایی از آثار باستانی

احمدی با بیان اینکه احتمالاً افراد دستگیر شده با گروه‌های قاچاقچی و مافیایی در ارتباط باشند، افزود: اکثر گروه‌های مافیایی برای پیدا کردن آثار باستانی به تحقیقات گسترده دست زده و مناطقی که آثار باستانی در آن باشد را زیر نظر دارند.

وی با اشاره به نهایی نشدن تحقیقات از این 2 قاچاقچی آثار باستانی، گفت: امکان دستگیری گروه‌های مرتبط با این افراد وجود داشته و مسائل دیگری از پشت دستگیری این افراد آشکار شود.

سخنگوی والی بامیان با تأکید بر لزوم دستگیری تمام قاچاقچیان آثار باستانی، گفت: اداره محلی بامیان بویژه ریاست امنیت ملی این ولایت هر قاچاقچی آثار باستانی را دستگیر و بر اساس قانون مجازات می‌کند.

ویژگی‌های دستگاه و اسناد به دست آمده

وی با بیان اینکه همراه این 2 قاچاقچی یک دستگاه گنج‌یاب همراه با تجهیزات همراه آن به دست نیروهای امنیتی افتاده گفت: این دستگاه از طریق صوتی، تصویری و فیزیکی آثار باستانی را از یکدیگر تفکیک می‌کند.

عبدالرحمن احمدی افزود: 3 جلد کتاب راهنمایی آثار باستانی و یک قراردادنامه که بین این افراد، فروشنده و انتقال‌دهنده امضا شده بود نیز از این 2 قاچاقچی به دست نیروهای امنیتی افتاده است.

وی تصریح کرد: اسناد به دست آمده از 2 قاچاقچی آثار باستانی نشان می‌دهد که گروه‌های مافیایی و قاچاقچی به دنبال قاچاق آثار باستان ولایت بامیان است.

هجوم قاچاقچیان آثار باستانی در بامیان

احمدی در پاسخ به این پرسش که آمار قاچاقچیان آثار باستانی طی سال‌های اخیر افزایش یافته یا کاهش و همچنین آمار آثار قاچاق‌شده در جریان یکسال اخیر به چند مورد می‌رسد، گفت: آمار دقیقی در این خصوص وجود ندارد که نشان دهد روند قاچاق آثار باستانی کاهش یافته یا افزایش، اما گمانه‌ها بر این است که بامیان با توجه به آثار باستانی آن، بیشتر هدف تهاجم و حضور قاچاقچیان قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: گروه‌های مافیایی که اطلاعات کافی در مورد مکان و نوع آثار باستانی دارند با استفاده از تاریکی شب در برخی مناطق حضور یافته و اقدام به کاوش و قاچاق آثار باستانی می‌کنند.

بامیان؛ مهم‌ترین شهر گردشگری افغانستان

این در حالی است که اکثر کارشناسان اجتماعی افغانستان، بامیان را مهم‌ترین شهر تاریخی این کشور می‌دانند.

بامیان که «مجسمه‌های بودا»، «بند امیر»، «شهر غلغله»، «شهر ضحاک»، «دره فولادی»، «دره آجر»، «شهر بربر» و «دره اژدر» گردشگران زیاد داخلی و خارجی را به جود جذب کرده که درآمد هنگفتی برای این ولایت دارد.

با این حال، سخنگوی والی بامیان با بیان اینکه از آمار دقیق درآمد این ولایت از ناحیه گردشگری اطلاعات کافی ندارد، اما گفت: در جریان سال گذشته بیشترین آمار گردشگران را داشتیم.

وی افزود: در جریان گرمای سال گذشته بیش از 140 هزار گردشگر تنها از «بندامیر» ولایت بامیان بازدید کرده است.

بامیان شهر تاریخی، متمدن، امن و با ثبات افغانستان است که در جریان سال‌های گذشته حتی یک گلوله در مرکز آن شلیک نشده است.

]]>
افغانستان بدون جنگ Tue, 12 Jul 2016 21:04:56 +0430
واژه‌های نامأنوس از تابلوهای سطح شهر برداشته می‌شود http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/افغاستان-بدون-جنگ/item/120482-واژه‌های-نامأنوس-از-تابلوهای-سطح-شهر-برداشته-می‌شود http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/افغاستان-بدون-جنگ/item/120482-واژه‌های-نامأنوس-از-تابلوهای-سطح-شهر-برداشته-می‌شود

واژه‌های نامأنوس و اسم‌هایی که به زبان‌های خارجی بر تابلوهای دکان‌ها و دیگر مکان‌ها نقش بسته باید برطرف گردد و تابلوهایی که در داخل پیاده‌روها نصب‌شده‌ برداشته می‌شوند.
به گزارش آوا، شهردار هرات و ریاست اطلاعات و فرهنگ به طور جدی باکسانی که از واژه‌های نامأنوس برای نام‌گذاری دکان‌ها و دیگر مکان‌ها استفاده می‌کنند برخورد می‌کند و باید ازاین‌پس از واژه‌های زبان‌های ملی استفاده شود در غیر این صورت دکان‌هایشان پلمپ شده و تابلوها برداشته می‌شود.

به همین دلیل صبح امروز "غلام غوث نیک‌بین" معاون ریاست شاروالی هرات و "آریا رئوفیان" رییس اطلاعات فرهنگ به سطح شهر رفته و چندین مکان را که از اسم‌های خارجی استفاده کرده بودند اخطار داده و مسدود خواهند کرد.

"غلام غوث نیک‌بین" معاون ریاست شاروالی می‌گوید تمام تابلوها و موانعی که در داخل پیاده‌روها وجود دارد برطرف می‌شود و شاروالی هرات همراه با اطلاعات و فرهنگ تابلوهایی را که از واژه‌های خارجی استفاده کرده‌اند پایین می‌کند.

آقای نیک‌بین افزود که کمیسیون نام‌گذاری خیابان‌ها نیز به‌زودی دوباره به کار آغاز می‌کند و دیگر خیابان‌های باقی‌مانده نیز نام‌گذاری می‌شود.

در همین حال "آریا رئوفیان" رییس اطلاعات و فرهنگ هرات می‌گوید ازاین‌پس تمامی صنف‌هایی که جواز اخذ می‌کنند باید برای تأیید نام مرکزشان به اطلاعات و فرهنگ مراجعه کرده و درصورتی‌که نام استفاده‌شده متناسب با فرهنگ و زبان‌های ملی باشد مورد تأیید قرار می‌گیرد و در غیر این صورت اجازه فعالیت داده نمی‌شود.

در همین حال "فیصل کریمی" استاد دانشگاه هرات ضمن استقبال از این‌کار می‌گوید که این‌کار باید سالها پیش آغاز می‌شد.

وی افزود که متاسفانه در بسیاری از تابلوهای دکان‌ها و مراکز بازرگانی در هرات نام‌های خارجی و نامأنوسی نوشته است که مردم آن نام‌ها را نمی‌فهمند و بر خلاف هویت، تاریخ، فرهنگ و ادبیات جامعه‌ی ما است.

استاد دانشگاه هرات در ادامه تاکید کرد که استفاده از واژه‌های مادری در تابلوها باعث غنامندی زبان و ادبیات کشور و تقویت فرهنگ عمومی خواهد شد.

وی گفت که این کار نشانه‌ی ارج‌گذاری به فرهنگ و تاریخ کشور است.
او افزود: این عمل به نوعی کمک می‌کند که نسل امروز و نسل آینده بیشتر با زبان‌های ملی صحبت کرده و از آن استفاده کنند.

کریمی خاطر نشان کرد که این اقدام باید به شکل پیگیرانه و جدی در تمام سطح شهر انجام شود که مطمئنا با استقبال مردم و فرهنگیان هرات روبرو خواهد شد.

با اینحال اینک انتظار می‌رود با همکاری شاروالی و اطلاعات و فرهنگ در آینده نزدیک تمام واژه‌های خارجی و نامأنوس از روی بیلبوردها و تابلوهای موجود در سطح شهر هرات برداشته شود.

]]>
افغانستان بدون جنگ Tue, 12 Jul 2016 21:04:04 +0430
سیستم "آسان خدمت" در افغانستان راه اندازی می شود http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/افغاستان-بدون-جنگ/item/120481-سیستم-آسان-خدمت-در-افغانستان-راه-اندازی-می-شود http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/افغاستان-بدون-جنگ/item/120481-سیستم-آسان-خدمت-در-افغانستان-راه-اندازی-می-شود سیستم

وزارت مالیه با انام کریموف، رئیس مرکز خدمات عامه و اجتماعی کشور آذربایجان تفاهمنامه‏‌ی همکاری "آسان خدمت" را در ارگ ریاست جمهوری به امضا رساند.

به گزارش آوا، آسان خدمت (One Stop Shop) یک نوآوری موثر در سیستم ارایۀ خدمات عامه در افغانستان است، مردم می‏‌توانند از طریق این مرکز تذکره، پاسپورت، نکاح خط، لایسنس، جواز سیر، نمبر پلیت، سند تولد، سند وفات، اسناد تحصيلي، سوانح و دیگر اسناد مهم دولتی را در کمترین وقت ممکن از زیر یک چتر به دست بیآورند.

اکلیل حکیمی، وزیر مالیه، امروز (سه شنبه) هنگام امضای تفاهمنامه گفت: این برنامه در عرصه ایجاد سهولت، شفافیت، مبارزه با فساد و عرضه خدمات عامه برای مردم بهبود قابل ملاحظه را به وجود خواهد آورد.

رئیس مرکز خدمات عامه و اجتماعی آذربایجان نیز اظهار کرد که حکومت آذربایجان در بخش فنی این برنامه کمک می‏‌کند و به کارمندان این مرکز جهت ارائه خدمات عامه آموزش می دهد.

مجری این طرح موسسه آسان خدمت است.
وزارت مالیه می‏‌گوید که حکومت آذربایجان در ارائه خدمات عامه و اجتماعی از تجربه خوبی برخوردار است به همین لحاظ حکومت تصمیم گرفت تا این تفاهمنامه را به حکومت آذربایجان به امضا برساند.

قابل ذکر است در این برنامه شماری از اعضای کابینه، بعضی از نمایندگان مجلس، نمایندگان سکتور خصوصی و جامعه مدنی اشتراک ورزیده بودند.

]]>
افغانستان بدون جنگ Tue, 12 Jul 2016 21:02:19 +0430
افتتاح چند بخش مهم در شفاخانه استقلال کابل http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/افغاستان-بدون-جنگ/item/120480-افتتاح-چند-بخش-مهم-در-شفاخانه-استقلال-کابل http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/افغاستان-بدون-جنگ/item/120480-افتتاح-چند-بخش-مهم-در-شفاخانه-استقلال-کابل

وزارت صحت عامه دولت جمهوری اسلامی افغانستان امروز بخش های جدیدی را در شفاخانه استقلال افتتاح و به بهره برداری سپرد. 

این بخش ها، شامل وارد مراقبت نوزادان، بخش ترمیم سامان آلات و تجهیزات طبی و برنامه آموزشی سی تی سکن اند.

 به گزارش آوا دوکتور احمدجان نعیم معین پالیسی و پلان وزارت صحت عامه در مراسمی که بدین مناسبت دایر گردیده بود، گفت: "بسیار خرسندم که به سلسله اقدامات انکشافی این وزارت مبنی بر بهبود کیفیت خدمات صحی در شفاخانه ها، این بار شاهد افتتاح بخش های جدید و برنامه ارتقای ظرفیت در شفاخانه استقلال میباشیم".

معین وزارت صحت عامه، از تلاش های پیگیر این وزارت در راستای توسعه و بهبود کیفیت خدمات صحی نیز اطمینان داده و بر مساعی مشترک شرکای صحی افغانستان تاکید نمود.

وی افتتاح وارد مراقبت از نوزادان را در کاهش میزان مرگ و میر اطفال مهم خوانده گفت که در حدود ۴۰ فیصد اطفال در ماه اول زندگی خود را از دست می‌دهد ولی متاسفانه در سالهای قبل به این بخش شفاخانه ها توجه لازم صورت نگرفته است.

معین وزارت صحت عامه، سی تی سکن را یک تکنالوژی جدید طبی در افغانستان عنوان نموده گفت که در این بخش متخصصین کافی وجود ندارد، بناء وزارت صحت در این زمینه برنامه آموزشی و ارتقای ظرفیت را به راه انداخت تا کمبود پرسونل ماهر و متخصص این بخش مرفوع گردد.

بخش ترمیم سامان آلات و تجهیزات طبی در این شفاخانه نیز از اهمیت خاصی بر خوردار است، زیرا پیش از این وسایل و تجهیزات طبی با اندک عارضه، از کار می افتاد و با هزینه بلند وسایل و تجهیزات دیگر خریداری میگردید و اکنون با افتتاح این بخش، مشکلات یاد شده تاحدی مرفوع خواهد شد. 

پیش از این نیز در شفاخانه استقلال اقدامات لازم از سوی وزارت صحت عامه، جهت بهبود کیفیت خدمات آن صورت گرفته است. افتتاح سرویس عاجل به شکل معیاری، افتتاح عملیات های لاپراسکوپی، بهبود خدمات وارد سوختگی و اعمار انتظار خانه و اتاق پایوازان مریضان از جمله مواردی است که در جهت بهبود خدمات این شفاخانه صورت گرفته است.

]]>
افغانستان بدون جنگ Tue, 12 Jul 2016 21:00:44 +0430
5 هزار نفر سالیانه در حوادث ترافیکی افغانستان کشته می شوند http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/افغاستان-بدون-جنگ/item/120479-5-هزار-نفر-سالیانه-در-حوادث-ترافیکی-افغانستان-کشته-می-شوند http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/افغاستان-بدون-جنگ/item/120479-5-هزار-نفر-سالیانه-در-حوادث-ترافیکی-افغانستان-کشته-می-شوند

مقام‌های وزارت امور داخله می‌گویند که بدلیل خرابی سیستم ترافیکی و جاده‌ها در افغانستان، سالانه در حدود پنج هزار نفر در این کشور در حوادث ترافیکی جان می‌دهند.

به گزارش شفقناافغانستان-اسپوتنیک؛ مسعود احمد عزیزی معاون پالیسی و استراتیژی وزارت امور داخله، امروز در کنفرانس ملی ترانسپورت در کابل، گفت که برعلاوه تلفات سنگین حوادث ترافیکی، از نگاه مالی نیز ضربه سنگینی به مردم وارد می‌شود. وی افزود که حوادث ترافیکی در این کشور سالانه صدها میلیون افغانی زیان می‌رساند.

محمدالله بتاش وزیر ترانسپورت افغانستان، می‌گوید که در حال حاضر در سراسر این کشور 1.9 میلیون واسطه نقلیه ثبت شده فعالیت دارند.

به گفته او، پنجاه و یک هزار عراده از این وسایط مربوط به نهادهای دولتی است.این اظهارات در حالی بیان می‌شود که ده‌ها هزار واسطه نقلیه بدون اسناد در بیرون از شهرها گشت و گذار دارند.

]]>
افغانستان بدون جنگ Tue, 12 Jul 2016 20:59:02 +0430
غنی برای غم شریکی به خانه جنرال انوری رفت+ تصاویر http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/افغاستان-بدون-جنگ/item/120478-غنی-برای-غم-شریکی-به-خانه-جنرال-انوری-رفت-تصاویر http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/افغاستان-بدون-جنگ/item/120478-غنی-برای-غم-شریکی-به-خانه-جنرال-انوری-رفت-تصاویر غنی برای غم شریکی به خانه جنرال انوری رفت+ تصاویر

شفقنا افغانستان- رییس جمهور غنی شب گذشته به منظور غم شریکی مجدد به خانه ستر جنرال سید حسین انوری رفت و از نزدیک با خانواده وی دیدار کرد.

IMG_100095598864095IMG_100100383515865IMG_100106825312557

]]>
افغانستان بدون جنگ Tue, 12 Jul 2016 20:58:08 +0430
حمایت شهروندان هرات از فرمانده پولیس این ولایت http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/افغاستان-بدون-جنگ/item/120477-حمایت-شهروندان-هرات-از-فرمانده-پولیس-این-ولایت http://dari.irib.ir/تولیدی-ها/برنامه-سیاسی/افغاستان-بدون-جنگ/item/120477-حمایت-شهروندان-هرات-از-فرمانده-پولیس-این-ولایت

ده ها تن از شهروندان هرات صبح امروز با برپایی راهپیمایی  ادامه ی کار فرمانده ی پلیس این ولایت شدند.
به گزارش خبرگزاری آوا ، این تظاهرات از چوک فرهنگ تا مقابل ساختمان ولایت پس از آن برگزار شد که  چندی پیش در رسانه های اجتماعی مکتوبی منتشر شد که گویا از سوی رئیس جمهور غنی به امضا رسیده است.
بر طبق این مکتوب تمامی کسانی که تا کنون با حکم ریاست جمهوری در اداره های دولتی شروع به کار کرده اند، از کارشان برکنار شده اند.
صبح امروز نیز ده ها تن از شهروندان ولایت هرات برای حمایت از فرمانده پلیس این ولایت گردهم آمده و راهپیمایی کردند.
این شهروندان از حکومت محلی و مرکزی خواستند تا آقای روزی به کارش در این پست ادامه دهد.

این شهروندان که سرک عمومی چوک فرهنگ تا دفتر والی هرات را پیاده می‌پیمودند هشدار می‌دهند که اگر آقای روزی از این سمت تبدیل شود، دست به اعتراض‌های گسترده خواهند زد.
در همین حال جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات می گوید که تا کنون هیچ مکتوبی مبنی بر برکناری آقای روزی به دستشان نرسیده است.
او گفت که خواست مردم هرات به مقام های مرکزی اطلاع خواهد داد.
هرچند تغییر و تبدیلی در ارگان‌های مختلف دولتی یک اصل است اما بارها پیش از این مقام‌های امنیتی هرات به دلیل آنچه افزایش ناامنی‌ها در این ولایت خوانده می‌شد تبدیل یا برکنار شده‌اند.

]]>
افغانستان بدون جنگ Tue, 12 Jul 2016 20:57:14 +0430