این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
دوشنبه, 28 جدی 1394 14:40

حضور مسئولان امنیتی در پارلمان افغانستان

 

 

 

*حضور مسئولان امنیتی در پارلمان افغانستان

*نشست چهارجانبه در اسلام آباد پیرامون مساله گفت و گوهای صلح

*تاکید فعالان مدنی در ولایت بلخ بر حفظ دستاوردهای نظام در پیوند با مساله مذاکرات صلح

*نظامیان پاکستانی؛ حمله کنندگان به قنسولگری هند در مزار شریف

*حمله به قنسولگری هند در جلال آباد

**** ************************************************

به دنبال افزایش ناامنی ها در نقاط مختلف افغانستان پارلمان این کشور هفته گذشته بار دیگر مقامات امنیتی را به پارلمان فرا خواند و از آن ها در این خصوص توضیح خواست. مقامات امنیتی هم ضمن اینکه بر تلاش نیروهای تحت امر خود برای تامین امنیت تاکید کردند، اظهار داشتند که دشمن هم فعالیت های خود را گسترده تر کرده است. مسعود اندرابی سرپرست اداره امنیت ملی افغانستان گفت: دشمن همچنان مصمم به ادامه جنگ است و ما هم باید از تجارب گذشته پند بگیریم. وی گفت  هرم و استراتژی اساسی این تبلیغات از بیرون سازماندهی می شود. هر کسی علیه حاکمیت ملی افغانستان با سلاح می جنگد دشمن هست .

معصوم استانکزی سرپرست وزارت دفاع ملی افغانستان هم گفت: اگرچه برخی نیروها در داخل این کشور با مخالفان مسلح همکاری دارند اما برنامه ریزی عملیات آنان در خارج از این کشور صورت می گیرد.نورالحق علومی وزیر داخله هم از تلاش گروه تروریستی داعش برای حضور بیشتر در افغانستان گفت: (( ما این پلان را که یک پلان قابل قبول برای شورا و مردم افغانستان باشد نمی دانیم. باز هم تاکید می کنیم که ارگانهای امنیتی را به دو کمیسیون امنیتی داخل، پلان مشخص امنیتی شان را زودتر تعیین بکند که در دو سال چه می کند و برای سال آینده چه پلانی روی دست دارد.))

در این جلسه البته نمایندگان پارلمان به برنامه های امنیتی دولت اعتراضاتی کردند و تا حدی هم تشنج بوجود آمد. عبدالرئوف ابراهیمی رئیس پارلمان هم تاکید کرد که ارگان های امنیتی باید هرچه زودتر برنامه های دقیق امنیتی خود در آینده را ارایه دهند.

.......................................................................................................

نشست نخست چهارجانبه افغانستان، پاکستان، چین و آمریکا پیرامون مساله مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان هفته گذشته در اسلام آباد برگزار شد و طرفین بر فراهم آوری زمینه های این مذاکرات به منظور برقراری صلح پایدار در افغانستان و منطقه تاکید کردند. دولت افغانستان و از جمله محمد اشرف غنی رئیس جمهوری این کشور اما همچنان تاکید دارند که باید علیه مخالفان آشتی ناپذیر اقدام نظامی شود.وی گفت

(( مهمترین چیزی که رخ داده است این هست که در روی کاغذ افراد آشتی پذیر و افراد غیر آشتی پذیر از هم تفکیک می شوند و این دفعه هم تعهد گرفتیم که در مقابل افراد غیر آشتی پذیر، سلاح و وسایل دیگر استفاده شود.))

دور دوم نشست چهارجانبه هم قرار است روز دوشنبه این هفته در کابل برگزار و در آن پیرامون نقشه راه برای مذاکرات صلح گفت و گو شود. جانب پاکستانی تاکید داشت که گفت و گوهای نشست باید از دید رسانه ها دور نگه داشته شود اما فعالان سیاسی و مدنی افغانستان می گویند مردم افغانستان باید در جریان امور قرار داشته باشند.

مسعود ترشتوال عضو شورای حراست و ثبات افغانستان:

(( مصالحه ای که ما می خواهیم این هست که در تعیین اعضای هیئت مذاکره و از مکان مذاکره و همچنین از محتوایی که در مذاکرات مورد بحث هست ملت و مردم افغانستان با خبر باشند.))

حکمت خلیل کرزی معاون سیاسی وزارت خارجه افغانستان و مسئول هیات افغان در نشست چهارجانبه در اسلام آباد در بازگشت به کابل گفت که اعضای شرکت کننده در این نشست بر حفظ حاکمیت ملی و تمامیت ارضی افغانستان تاکید کردند و توافق شد که علیه کسانی که مخالف برنامه صلح هستند اقدام صورت بگیرد:

(( تمام کشورهای عضو باز هم بر رعایت حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و وحدت ملی افغانستان تاکید کردند. این موضوع برای افغانستان یک موضوع اساسی و بنیادی بوده است که از سوی تمام جوانب ذکر گردید. مملکت می تواند از هر وسیله ای علیه افراد یا گروههایی که در پروسه اشتراک نمی کنند یا مخالفت می کنند استفاده کند. ما یک فرصتی در دو ماه آینده داریم که مردم افغانستان باید در این فرصت تغییرات را ببینند . ما در جلساتی که به همراه پاکستان داشتیم به وضاحت گفتیم که مردم افغانستان و سیاستمداران افغانستان حوصله سال گذشته را ندارند.))

 

کارشناسان افغان ضمن استقبال از هر برنامه ای که در ارتباط با مساله صلح افغانستان پیگیری می شود تاکید می کنند که پاکستان باید در این رابطه صداقت لازم را داشته باشد و منافع ملی افغانستان هم کاملاً مورد توجه قرار داشته باشد. برخی هم می گویند که نشست های چهارجانبه علاوه بر این که بر مساله مذاکرات صلح تاکید دارد بیشتر روی مسایل اقتصادی و منافع کشورهای بزرگ متمرکز است.

 مطیع الله خروتی کارشناس و روزنامه نگار افغان:((صحبت کردن با جانب پاکستان امر جدیدی نیست. ما طی 14 سال اخیر که در این جا آمریکاییها بودند با پاکستانیها صحبت کردیم و پیش از آن زمان که شورویها تجاوز کرده بودند بارها از طریق ملل متحد با پاکستان صحبت شد که در امور داخلی افغانستان مداخله نکنند و این بار هم همان صحبتها هست و مردم افغانستان بخصوص سیاسیون از این حرکتهایی که با پاکستان صورت می گیرند مایوس هستند . پاکستان آجندا صحبت را از قبل مشخص کرده است و موضوع تنها این نیست که گویا طالبان را در پروسه صلح  می آورند یا دوباره مجددا صحبتهای صلح شروع می شود بلکه بیشتر از 60 فی صد این نشست در مسائل اقتصادی می چرخد . روزنامه های هندوستان ، این واقعیت را بیان کردند که مصوبه همکاریهای اقتصادی فی ما بین پاکستان و افغانستان قبلا تنظیم شده است و بیشترین حجم مذاکرات درباره مسائل اقتصادی هست. موجودیت ایالات متحده آمریکا و چین هم  در این کنفرانس روی منافع مشخص کشورهای چهارگانه می چرخد و ضعیف ترین طرف در این مذاکرات حکومت افغانستان هست که نه یک حکومت با ثبات دارد و نه یک صلح دوامدار در آنجا وجود دارد و تمام مشکلات عمومی متوجه حکومت افغانستان هست. پاکستان در این مذاکرات روی منافع خود می خواهد دستاوردهایی داشته باشد و اصلا زیر فشار ایالات متحده آمریکا و چین نمی رود و چین هیچ گاه بالای پاکستان فشار بخاطراین نمی آورد  زیرا چین با هندوستان  رقابتهای  سیاسی ، اقتصادی و نظامی دارد لذا چین می تواند توسط پاکستان، هند را در این قسمت مصروف بسازد که هندوستان نتواند علیه چین اقدامی انجام دهد. لذا در کل چین با قاطعیت از پاکستان دفاع می کند و ایالات متحده آمریکا چون عساکرش در افغانستان هست کوشش می کند که پله ترازو را طوری حفظ کند که نه پاکستان و نه افغانستان آزرده شود.))

فعالان مدنی ولایت بلخ در شمال افغانستان در یک گردهمایی ضمن حمایت از برنامه های صلح تاکید دارند که در جریان مذاکرات باید به حفظ دستاوردهای سال های اخیر این کشور توجه جدی شود.

گزارش کاظم حیدری از مزار شریف:

(( جمعی از فعالان مدنی ولایت بلخ در یک گردهمایی در شهر مزار شریف نشست چهار جانبه صلح در پاکستان برای آغاز گفتگوها میان دولت افغانستان و گروه طالبان  را یک گام موثر در راستای دست یافتن به صلح با ثبات عنوان نموده و در عین حال تاکید

می کنند که حکومت افغانستان باید در این گفتگوها از دست آوردهای ملت افغانستان در 14 سال گذشته دفاع نماید. شرکت کنندگان در این نشست هشدار می دهند که هرگونه سازش با مخالفان مسلح دولت که قانون اساسی ، دستاوردهای ملت افغانستان و ارزشهای ملی کشورشان را خدشه دار سازد در نزد مردم این کشور هیچ ارزش و جایگاهی نخواهد داشت. عبدالخالق یک تن از اعضای شورای ولایتی بلخ در حالی که نشست چهار جانبه برای گفتگوهای صلح میان نمایندگان کشورهای افغانستان و پاکستان و چین و ایالات متحده آمریکا را در ایجاد زمینه مناسب برای گفتگوهای صلح بسیار مهم و تاثیرگزار می داند در عین حال بر این باور هست که صح با جنایتکاران و قاتلان هیچگونه جوازی ندارد و باید مشخص شود که دولت افغانستان با چه گروهی و با رهبری چه کسی در حال مذاکره می باشد. برخی دیگر از فعالان مدنی شرکت کننده در این گردهمایی هم تاکید

می کنند که مذاکرات صلح باید شفاف باشد و خط قرمزهای دولت افغانستان باید از سوی طرف های مذاکره کننده جدا مورد توجه قرار بگیرد.))

و اما خبر دیگر از مزار شریف اینکه سید کمال سادات فرمانده پلیس ولایت بلخ گفت: افرادی که حدود دو هفته قبل به ساختمان قنسولگری هند در مزار شریف حمله مسلحانه کردند نظامیان پاکستانی بودند: (( 99 فی صد از نظامیان کشور پاکستان بود که با تاکتیک خاصی عملیات خود را پیش می بردند . شخص نظامی و تعلیم دیده بود و با فکر و هوش عالی خود به این جا آمده بود.))

آقای سادات فرمانده پلیس بلخ همچنان گفت: تلاش می شود در آینده از وقوع چنین رویدادهایی جلوگیری شود که کمک مردم هم در این راستا اثرگذار است. او تاکید کرد که پیگیری ها برای ردیابی دیگر عاملان این رویداد و افرادی که به نظامیان پاکستانی کمک کرده اند تا در محل رویداد مستقر شوند ادامه دارد: (( کسی که به این جا می آیند که به دو لسان رسمی ما آگاهی ندارد و با زبان اردو صحبت می کند مشخص هست که کسی اینها را راهنمایی کرده است.))

هفته گذشته حمله ای هم از سوی افراد مسلح به قنسولگری پاکستان در جلال آباد صورت گرفت که در نتیجه آن چندین نیروی امنیتی کشته و تعدادی هم زخمی شدند.گروه (داعش) اعلام کرده که حملهبه قنسولگری پاکستان در جلال آباد کار افراد این گروه بوده است.
این گروه مدعی شد که در این حمله شماری از نیروهای پولیس و محافظان قنسولگری پاکستان کشته شدند.

به دنبال این حادثه وزارت خارجه افغانستان با نشر خبرنامه ای اعلام کرد که محمد اشرف غنی با حفظ روحیه دیپلماتیک با نواز شریف صدراعظم پاکستان تلفنی صحبت کرده است.درخبرنامه گفته شد که تأمین امنیت و مصونیت دیپلومات ها و کارمنداننمایندگی های سیاسی و قنسولی کشورهای دوست در کابل و شهر های دیگر کشور دردستور کار ماموران امنیتی افغانستان قرار دارد و به آن توجه جدی می شود.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید