این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
پنج شنبه, 08 دلو 1394 11:19

ادامه نشست های چهارجانبه برای فراهم آوری شرایط گفت و گو با طالبان

 

 

 

*ادامه نشست های چهارجانبه برای فراهم آوری شرایط گفت و گو با طالبان

*ادامه قتل و کشتار مردم افغانستان توسط نیروهای طالبان

*اعلام زمان برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی ها

*نقطه نظرات مسئولان و کارشناسان در زمینه لزوم اصلاحات در کمیسیون انتخابات

*******************************************************

دور دوم نشست چهارجانبه افغانستان، پاکستان، چین و آمریکا روز دوشنبه هفته گذشته در کابل پایتخت افغانستان برگزار شد. دور اول این نشست هفته قبل از آن در اسلام آباد پاکستان برگزار شد و دور بعدی هم قرار است در اسلام آباد برگزار شود.

هدف این نشست ها فراهم آوری شرایط برای نشستن هیات های مذاکره کننده دولت افغانستان و طالبان پشت یک میز است. محمد ناطقی از فعالان سیاسی و از اعضای شرکت کننده در این نشست می گوید:(( این مذاکرات در دو مرحله اجرا می شود. اول گفتگوهای چهار کشور ( افغانستان ، پاکستان، آمریکا ، چین ) هست که اینها با هم یک چهارچوب یا یک نقشه راه را برای مذاکرات هیئتهای حکومت افغانستان ، طالبان ایجاد می کنند که دور اول در اسلام آباد و دور دوم مذاکرات در کابل بود. براساس چهارچوب نقشه راه، هیئتهایی از حکومت افغانستان و طالبان با همدیگر می نشینند و مذاکره می کنند.)

منابعی از طالبان هم از همین اکنون و بار دیگر بر پیش شرط های خود تاکید می کنند. این پیش شرط ها شامل خروج نظامیان خارجی، توقف عملیات نیروهای ناتو در خاک افغانستان و به اصطلاح ایجاد نظام اسلامی است.این در حالی است که نشست ها هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد و حتی موضوعات مذاکرات مشخص نشده است. بدین ترتیب به نظر می رسد که گروه هایی از طالبان از روند مذاکرات باز خواهند ماند.

ناطقی: (( طالبان شاید در مسئله صلح یکپارچگی نداشته باشند و به صورت طبیعی شاید بخش زیادی از طالبان وارد گفتگوهای صلح شوند اما باید دید ترکیب هیئت طالبان به چه قسم هست زیرا طالبان به چند قسمت تقسیم شدند،بخشی از آنها وارد گفتگوهای صلح می شوند و امکان دارد بخشی دیگر از طالبان در بیرون از مذاکرت صلح بمانند.))

نشست ها در مورد مذاکرات با طالبان در حالی صورت می گیرد که طالبان همچنان به حملات مسلحانه و انفجاری خود علیه اهداف نظامی و غیرنظامی در افغانستان ادامه می دهند که نمونه آن حمله انفجاری به موتر حامل کارمندان تلویزیون طلوع در کابل بود که چهارشنبه هفته گذشته صورت گرفت و طی آن هفت نفر کشته و بیش از بیست نفر زخمی شدند. عبدالرحمن رحیمی فرمانده پلیس کابل (( طالبان حمله وحشی و ننگین خود را بالای موتر حامل  کارمندان تلویزیون طلوع انجام داد که در اثر آن 7 نفر شهید شدند که دو خانم هم جزء شهیدان بودند و همچنین به تعداد 24 نفر زخمی شدند که دو خانم هم جزء زخمی شدگان هستند . یک بار دیگر با این عمل به جهانیان ثابت کردند که اینها صدای رسای آزادی بیان و مطبوعات را می خواهند خاموش بسازند تا جنایاتشان پوشیده بماند .))

جناب رحیمی می گوید نیروهای امنیتی افغان با تمام توان کار می کنند که از حملات طالبان و سایر مخالفان مسلح جلوگیری کنند و از تعداد زیادی از اینگونه حملات هم جلوگیری می شود و تروریست ها دستگیر می شوند: رحیمی (( زمانی که ما آگاهی می  یابیم تدابیر می اندیشیم. ادارات کشف و پلیس امنیتی و تیم امنیتی کابل با هماهنگی کامل بر اساس اطلاعات کار می کنند اما طالبان، دشمنان این وطن و تروریستها ثابت کردند که ظالم ترین مردمان جهان هستند و ترحم نمی کنند. هر انسانی که در نزد آنها کشته شود هدف خود را برآورده می دانند و جنگ تروریستها جنگ استخباراتی هست که نه تنها در کابل بلکه چنین حملاتی را در شرق، غرب ، اروپا و در ممالک گوناگون پیشرفته داریم. ناگزیریهایی را داریم و در مقابل هر حمله  تدابیر خود را می اندیشیم اما ما با تروریست جهانی روبرو هستیم که آنها هم از تاکتیک های مختلف استفاده می کنند.))

حمله طالبان به کارمندان رسانه ای از سوی مقامات دولتی، نمایندگان پارلمان و نهادهای سیاسی و مدنی افغانستان به شدت محکوم شد و مقامات هم قول دادند این قضیه را پیگیری کنند و برای تامین امنیت تلاش بیشتری به خرج دهند. آنان همچنان تاکید کرد بحث صلح با آن دسته از طالبانی که دست به چنین جنایاتی می زنند مطرح نیست. عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان پس از عیادت مجروحین حادثه انفجاری علیه کارمندان رسانه ای گفت: دشمنان می خواهند آزادی بیان را هدف قرار داده و صدای مردم را خاموش کنند اما موفق نمی شوند و دولت هم متعهد به حمایت از آزادی بیان است:

داکتر عبدالله  ((متاسفانه دشمنان این کشور و گروههایی که فکر می کنند با کشتار مردم بی گناه می توانند به اهدافشان برسند این را وسیله خود قرار دادند و امروز هم نمونه ای از این جنایت را ما داشتیم .آزادی بیان، دستاورد مردم افغانستان هست و سیاست حکومت حمایت از آزادی بیان بوده است و در این راستا مردم افغانستان قربانی دادند و اگر کسی بخواهد با ترور و وحشت صدای مردم را خاموش بسازد ممکن نیست. فقط هر حادثه وحشتناک و هر سانحه ای که ایجاد می کنند آنها ماهیت ظالمانه و جنایتکاراته خودشان را نشان می دهند و دولت افغانستان متعهد به حمایت از آزادی بیان در چهارچوب قانون بوده و هست.))

**** ************************************************

یوسف نورستانی رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان هفته گذشته با حضور در پارلمان، تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی ها را 24 میزان سال 1395 اعلام کرد. این در حالی است که جنجال بر سر اصلاحات در کمیسیون انتخابات هم میان تیم های حکومت وحدت ملی ادامه دارد و گروهی معتقدند کمیسیون فعلی دیگر مشروعیت لازم را ندارد، چیزی که نورستانی رئیس کمیسیون انتخابات آن را نمی پذیرد:

یوسف نورستانی (( به تاریخ 24 میزان سال 1395 دایر می گردد. طبق قانون حکومت نمی تواند من را برطرف کند و نه کسی حاضر به استعفا هست.))

مجیب الرحمن رحیمی سخنگوی ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان اما به صراحت گفت که اظهارات رئیس فعلی کمیسیون انتخابات مدار اعتبار نیست و زمان برگزاری انتخابات باید توسط کمیسیون جدید انتخابات اعلام شود: 

رحیمی (( حکومت وحدت ملی هنوز هم به اصلاحات متعهد هست. آنچه را که جناب نورستانی اعلام کرده است نه مشروعیت دارد و نه از سوی حکومت ،رسمی اعلام شده است . زمان و مدیریت انتخابات به عهده کمیسیونی است که بعد از اصلاحات شکل می گیرد.))

فعالان سیاسی و مدنی هم می گویند تمام اقدامات باید بر اساس توافقنامه ایجاد حکومت وحدت ملی صورت بگیرد و اصلاحات در نظام انتخاباتی هم از جمله همین اقدامات است. مسعود ترشتوال عضو شورای حراست و ثبات افغانستان:(( اصلاح نظام انتخاباتی باید بوجود آید. اگر قرار بر این باشد که ما حکومت را در کل بر مبنای موافقت نامه بپذیریم ما باید اصلاح نظام انتخاباتی را به عنوان یک اولویت مورد استقبال قرار می دادیم.))

برخی هم خواستار روشن شدن مکانیزم انتخابات و تضمین شفافیت آن از سوی مجامع معتبر هستند. محمد صدیق پتمن عضو جبهه ملی نوین افغانستان:(( ما با تاریخ مخالفت نداریم اما پیش از برگزاری انتخابات باید برای مردم افغانستان و تمام سیاسیون افغانستان روشن شود که مکانیزم برگزاری انتخابات چیست و شفافیت انتخابات باید هم از طرف کمیسیون انتخابات و هم از طرف حکومت افغانستان و هم از طرف جامعه جهانی تضمین شود.))

کارشناسان افغان هم بر این عقیده هستند که بر اساس توافقنامه ایجاد حکومت وحدت ملی باید در کمیسیون انتخابات تغییر بوجود آید و اعضای جدید کمیسیون بر سر کار بیایند ضمن اینکه زمان اعلام شده برای برگزاری انتخابات را هم زمان مناسبی می دانند.

نعمت الله غفاری عضو پارلمان افغانستان:(( ما از این که تاریخی برای برگزاری انتخابات مشخص شود استقبال می کنیم اما در مورد کمیسیون ، بین دو تیم حکومت وحدت ملی توافق وجود ندارد که بالاخره مرجع تعیین کننده تاریخ انتخابات همین ها باشند. توافق نامه حکومت وحدت ملی ایجاب می کند که اصلاحاتی در کمیسیون ایجاد شود یعنی کمیشنرهای جدید بیاید و کمیسیون جدید انتخابات ایجاد شود تا تاریخ و تقویم انتخاباتی را اعلام کنند اما توافق به صورت کامل از طرف همه جوانب نیست که همین اعلام کمیسیون انتخابات نهایی شود ولی در هر صورت ما و سایر وکلای پارلمان در مجموع نظرمان این هست که باید هرچه زودتر تکلیف انتخابات مشخص شود زیرا کسانی که فعلا به عنوان وکلای مردم در پارلمان حضور دارند مدت کاری شان تکمیل شده است و یک خلاء قانونی نباید به وجود بیاید. این زمان ، زمان مناسبی هست زیرا آب و هوا در بسیاری از مناطق کشور خوب هست و مردم می توانند به سایتهای انتخاباتی دسترسی داشته باشند و در پای صندوقهای رای حضور پیدا کنند.))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید