این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
دوشنبه, 12 دلو 1394 10:26

فساد اداری همچنان دامنگیر افغانستان

 

 

 

فساد اداری همچنان دامنگیر افغانستان

عملیات علیه مخالفان مسلح دولت در نقاط مختلف این کشور

دعوت رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی برای پیوستن به روند صلح

و ادامه بحث جنگ و صلح در افغانستان

………………………………………………………………………..

سازمان جهانی شفافیت هفته گذشته با انتشار گزارشی بار دیگر افغانستان را در ردیف فاسد ترین کشورها از نظر اداری قرار داد. بر اساس گزارش سالانهی سازمان جهانی شفافیت کوریای شمالی، سومالیا و افغانستان در میان ۱۶۷ کشور جزء فاسدترین کشورهای جهان شناخته شده اند. درهمین حال؛ دیدهبانشفافیتافغانستانچگونگیمبارزهحکومتوحدتملیرادربرابر فساد اداری بسیار نگران کننده خوانده است.

این در حالی است که عبدالله عبدالله  رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی می گوید عزم و اراده این حکومت در مبارزه با فساد اداری قاطع است.

سید ظفر هاشمی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان هم می گوید هرچند حکومت به مبارزه با فساد اداری متعهد است اما در این مبارزه باید همه همکاری کنند.

ناصر تیموری پژوهشگر دیده‌بان شفافیت افغانستان هم می گوید: (( با وجود این که این گزارش همه ساله نشر می شود حتی قبل از نشر این گزارش برای ما قابل تعجب نبود که افغانستان ممکن است در کدام رده قرار بگیرد زیرا  عملکرد دولت در زمینه مبارزه علیه فساد برای ما کاملا واضح بود که دولت هیچ کاری در این زمینه نکرده است. درمنشورهای کمپاین های انتخاباتی حرفهای زیادی در رابطه با علیه فساد وجود دارد واز سویی تعهدات حکومت وحدت ملی را درحضور جامعه جهانی می بینیم چناچه حکومت وحدت ملی در دسامبر 2014 در کنفرانس لندن با همه دونرها و در حضور آنها تعهدات مشخصی در زمینه مبارزه علیه فساد انجام داده است و برای ما جای خوشحالی بود که این تعهدات  به زودی عملی می شود اما یک سال و یک ماه  منتظریم ولی کوچکترین اقدامی در زمینه آن تعهدات صورت نگرفته است. به نظر من عامل اصلی درک غلط از فساد و دوم ضعیف بودن اراده سیاسی دولت در زمینه مبارزه علیه فساد است.))

............................................................................................................

در حالی که مخالفان مسلح دولت افغانستان معمولاً در فصل زمستان تحرکات خود را کاهش می دادند و به تقویت خود و آمادگی برای انجام حملات در فصل های بعدی

می پرداختند اما امسال در فصل سرما هم فعالیت های خود را کاهش نداده اند. بر همین اساس دولت نیز تصمیم گرفته عملیات علیه این گروه ها را در این فصل هم سازماندهی کند. سید ظفر هاشمی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان می گوید: تصامیم در این خصوص با توجه به تهدیدهایی که وجود دارد اتخاذ می شود.

هاشمی ((رئیس جمهور افغانستان  در راس شورای امنیت ملی قرر دارد و شورای امنیت افغانستان در هر نقطه ای از افغانستان که تهدید متوجه امنیت می شود تهدیدها را بررسی می کنند و منابع نظامی و استخباراتی را بررسی می کنند و بر اساس آن تصمیم گیری می شود.))

یکی از ولایاتی که مورد تهدید طالبان مسلح قرار داشت ولایت شمالی بغلان بود که مردم آن خواستار عملیات نیروهای دولتی علیه این گروه بودند. بالاخره نورالحق علومی وزیر داخله افغانستان هفته گذشته آغاز عملیات علیه مخالفان مسلح در این ولایت را اعلام کرد و گفت: با وجود فشارهایی که از سوی حامیان مخالفان مسلح برای انجام نشدن این عملیات وجود داشت، اما بدون توجه به این فشارها عملیات آغاز شد.علومی: (( مردم می خواستند که انجام شود و دولت به وعده های نادرست گروههای تروریستی تن در نداد و در همین راستا طوری که لازم بود نیروهای وزارت داخله و وزارت دفاع مشترکا با امنیت ملی عملیات خود را شروع کردند.))

کارشناسان معتقدند اگر عملیات نیروهای دولتی در این فصل برای از بین بردن پایگاه های مخالفان مسلح باشد تا آنان در فصل های بعد هم زمینگیر شوند مفید خواهد بود هر چند مشکلاتی هم در درون دولت وجود دارد که به برخی از ناامنی ها دامن می زند. بشیر بیژن کارشناس و فعال سیاسی افغان: (( دشمن در افغاستان به فعالیت های خود سرعت بخشیده است گرچه از لحاظ تجربه فعالیت های دشمن موسمی بوده اند اما در فصل زمستان اینها همیشه مصروف آمادگی ها بودند و در سایر فصل ها بر فعالیت های جنایتکارانه و تخریبی خود ادامه دادند. اگر در فصل زمستان ، قرار گاهها ی اینها از بین برود فکر می کنم که می تواند جلو تدابیر گروهای دهشت افکن را در فصل بهار و تابستان و خزان بگیرد اما مشکل ما تنها در نبرد علیه گروههای مسلح دهشت افکن نیست بلکه جایگاه حکومت وحدت ملی به دلایل متعدد با پرسشهایی مواجه هست و حتی سوء ظن هایی را خلق کرده است. مثلا در قضیه بغلان قراردادی که از سوی حکومت وحدت ملی با ولسوالی دنده غوری صورت گرفت برعکس واقع شد زیرا نمی شود که ما تنها بر جنگ و عملیات تکیه کنیم. در این جا کانالهای دیگری برای حاکمیت قانون باید باز شود تا زمانی که به این مسائل دقت نشود تنها از طریق راه اندازی عملیاتها یا جنگ  فکر نمی کنم که  دستاوردهای مثمر ثمری را داشته باشیم.))

در حالی که جنگ بین دولت افغانستان و مخالفان مسلح از جمله طالبان جریان دارد بحث گفت و گوهای صلح دولت با طالبان هم مطرح است چنانچه نشست های چهارجانبه افغانستان، پاکستان، چین و امریکا برای زمینه سازی مذاکرات صلح جریان دارد.

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان هفته گذشته ضمن دیدار با معاون فرستاده سرمنشی سازمان ملل متحد از طالبان خواست از فرصت ایجاد شده استفاده کرده و به روند صلح بپیوندند.

گزارش نیلوفر نوروزی

(( عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی می گوید: طالبان و دیگر گروههای مسلح از طریق جنگ نمی توانند در افغانستان پیروز شوند و باید به صلح بپیوندند. رئیس اجرایی که در نشست مشترکی با معاون فرستاده ویژه سرمنشی سازمان ملل درباره معرفی برنامه بشری سال 2016 در افغانستان صحبت می کرد به خبرنگاران گفت: همانطوری که عزم و اراده حکومت به تامین امنیت مردم افغانستان هست به همان ترتیب صادقانه و با قاطعیت طرفدار تامین صلح پایدار و عزت در این کشور نیز هست. او گفت طالبان و دیگر گروههایی که به درگیری و جنگ ادامه می دهد باید با تشخیص این فرصت و درک واقعیت که از طریق جنگ نمی توانند نظام را سقوط دهند و این برایشان ثابت شده است از فرصتهایی که پیش می آید استفاده کنند. در حال حاضر از یک طرف موضوع گفتگوهای صلح در افغانستان جریان دارد اما از سویی طالبان همه روزه به حمله ها و فعالیتهایشان در گوشه های مختلف کشور ادامه می دهند. اخیرا پس از نشست قلب آسیا در پاکستان با حضور رئیس جمهور غنی، دو کشور به از سر گیری گفتگوهای صلح با طالبان توافق کرده اند و دو نشست چهار جانبه نیز میان کشورهای افغانستان و پاکستان و آمریکا و چین صورت گرفته است . در دو نشست چهار جانبه پیشین افغانستان با پاکستان و آمریکا و چین تا کنون نتیجه نهایی به دست نیامده است و قرار است به زودی  سومین نشست بخاطر چهارچوب آغاز گفتگوهای صلح در اسلام آباد برگزار گردد. در همین حال نشست غیر رسمی میان هیئت افغانستان و طالبان در قطرنیز صورت گرفت و طالبان برای گفتگوهای صلح شرایطی را از جمله بیرون شدن از فهرست سیاه سازمان ملل و آزاد سازی زندانیانشان مطرح کردند.))

صاحبنظران سیاسی افغان هم بر این نظر هستند که بر اساس تجربیات گذشته به صداقت پاکستان در مساله صلح افغانستان اعتمادی نیست اما دولت کابل باید با توجه به شرایط موجود اوضاع را به درستی مدیریت کند و منافع این کشور را در نشست ها و بحث مذاکرات مد نظر قرار دهد. لیاقت علی امینی کارشناس سیاسی افغان:

((تجربه نو نیست، ما در گذشته ها در طول چندین سال شاهد فعالیتهای پشت پرده پاکستان در رابطه با مسائل امنیتی افغانستان بودیم. آنها هیچ وقت به گفته های خود که ما صلح را در افغانستان به وجود می آوریم یا  طالبان را وادار بسازند که با حکومت افغانستان وارد گفتگو و مذاکره شود صادق نیست و در شرایط فعلی  پاکستان چندان مانعی را هم احساس نمی کند و به همان بازی های گذشته خود ادامه می دهد. از یک طرف ذهنیت جهانی را به نفع خود می گرداند که ما طرفدار صلح هستیم و مذاکرات نمادین را راه اندازی می کند که طالبان باید وارد مذاکره با حکومت افغانستان شود و از طرف دیگر تمام جنگهایی که امروز به صورت وسیع و گسترده در شمال و شمال شرق ا و در جنوب افغانستان جریان دارد دستهای پاکستان در پشت این جنگها قرار دارد .این مساله برمی گردد به حکومت افغانستان که در این بخش چقدر باید هوشیاری و درایت سیاسی از خود نشان بدهد با توجه به تجربیاتی که از گذشته در رابطه با پاکستان داشته است .))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید