این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 20 دلو 1394 12:56

انهدام پایگاه رادیویی داعش در ولایت ننگرهار افغانستان

انهدام پایگاه رادیویی داعش در ولایت ننگرهار افغانستان

 

 

 

 

*مقامات امریکایی و هشدار درباره افزایش جنگ در افغانستان

*انهدام پایگاه رادیویی داعش در ولایت ننگرهار افغانستان

*گزارش اداره سیگار در مورد نفوذ گسترده طالبان در افغانستان

*دیدار رئیس جمهور غنی با اعضای فدراسیون ژورنالیستان و نهادهای رسانه ای

* انتقاد مردم جنوب افغانستان از بی توجهی به آثار باستانی در این مناطق

********************************************************

مقامات آمریکایی اخیراً در اظهارات خود از شدت گرفتن جنگ و افزایش خشونت و ناامنی در افغانستان در بهار سال آینده می گویند. جنرال جان کمپبل فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان هفته گذشته در اظهاراتی گفت: در صورتی که در ماه‌های آینده مذاکرات صلح به نتیجه‌ای نرسد و پایان جنگ در افغانستان اعلام نشود، سال آینده مرگبار خواهد بود.این اظهارات به گونه ای مطرح می شود که به عقیده صاحبنظران گویی خارجی ها کاملاً از آینده جنگ در افغانستان با خبر و در آن دخیل هستند. عبدالستار خواصی عضو پارلمان افغانستان : ((روزی که پیمان امنیتی به پارلمان آمد من در همان روز هم با شدیدترین الفاظ آن را رد کردم و گفتم که امضاء و تایید این قرارداد به معنای ادامه جنگ در افغانستان هست زیرا آمریکا با اهداف بزرگی که در منطقه دارد از افغانستان به حیث یک وسیله و ابزار استفاده می کند و همیشه مردم و جوانان بی گناه افغانستان کشته می شوند. آمریکا به جای این که پیام خوبی برای مردم افغانستان داشته باشد که بهار سال آینده برای مردم افغانستان بهار صلح و صفا و امنیت هست یک پیام خشنی دارد که گویا بهار سال آینده یک بهار سخت و دشوار و ناگوار هست ، این پیام مبنا و اساسش همان اهداف شوم آمریکا هست که می خواهد گام به گام اهداف خود را تطبیق کند و پیام می دهد که بهار ، بهاری جنگی هست .آمریکاییها از کجا می فهمند که سال 2016 سال خشونت هست به نظر من از این می فهمند که آنها در افغانستان بخاطر اهداف دراز مدت می خواهند که جنگ در افغانستان حاکم باشد تا برای حضور اینها یک بهانه پیدا شود و در پهلویش حکومت افغانستان را خوشحال کند که بخاطر تعلیم و تمرین نیروهای امنیتی افغانستان مشورت می دهیم.))

*******************************************************

مقامات محلی ولایت ننگرهار در شرق افغانستان هفته گذشته از انهدام پایگاه رادیویی وابسته به نیروهای داعش در این ولایت در حملات طیاره های بدون سرنشین خبر دادند. این رادیو از مدتی قبل در این ولایت فعالیت داشت.گزارش آصف شینواری : (( مسئولان ولایت ننگرهار در شرق افغانستان می گویند رادیوی  داعش را در نتیجه حملات هوایی طیارات بدون سرنشین نابود کرده است که در این حملات تجهیزات اینترنتی این گروه نیز از بین برده شده است. سخنگوی والی ننگرهارروز سه شنبه گفت در نتیجه چهار حمله پیاپی طیارات بدون سرنشین نیروهای آمریکایی بر مواضع گروه داعش در ولسوالی آچین این ولایت، دستگاه رادیویی این گروه موسوم به صدای خلافت نابود شده است. سخنگوی والی ننگرهار گفت در این حملات همچنان 29 تن از افراد مسلح گروه داعش کشته شده است و در بین کشته شدگان افراد مهم گروه داعش نیز شامل هست. سخنگوی والی گفت در این حملات هوایی به افراد ملکی تلفات و خساراتی وارد نشده است .

 رادیو صدای خلافت وابسته به گروه داعش بعد از آن سروصداهایی را در بین مردم به وجود آورد که با وجود ادعاهای مسئولان نهادهای امنیتی افغانستان که گفته بودند با استفاده از وسایل تخنیکی جلو نشرات این رادیو را گرفته است . رادیو داعش در کنار نشرات پشتون به زبانهای دری و عربی نیز نشرات آغاز نمود.))

**** **********************************************

سیگار یا اداره بازرسی آمریکا در امور بازسازی افغانستان پیشتر در گزارشی اعلام کرد که سی فیصد خاک افغانستان از کنترل دولت این کشور خارج است و در اختیار طالبان مسلح قرار دارد. واکنش صاحبنظران افغان به این گزارش متفاوت بود به گونه ای که برخی معتقدند طالبان حتی به بخش های بیشتری کنترل دارند و برخی هم می گویند میزان کنترل طالبان کمتر از این است. جاوید کوهستانی کارشناس سیاسی افغان :(( به طور کلی  فکر نمی کنم که 30 فی صد کامل جغرافیای افغانستان در کنترل دشمن باشد ولی شکی نیست که بخشهایی از جغرافیای افغانستان در سال 2014 و 2015 به تصرف گروههای هراس افکن یا گروههای طالبان قرار داشته است که مانع پروژه های انکشافی در افغانستان شدند اما احتمالا تهدیدات در 30 درصد جغرافیای افغانستان وجود داشته است . گروههای شورشی به طور  سیار می توانند بعضی از مناطق را تهدید و بعد ترک کنند اما به طور دوامدار آن مناطق را کنترل نمی کنند. هم در مسیر شاهراهها و هم در اطراف برخی از ولسوالی های دوردست افغانستان چنین وضعیتی وجود دارد که تهدیدات امنیتی وجود دارد اما جغرافیا کاملا در کنترل دشمن نیست واحتمالا کنترل تا 20 فی صد در جغرافیای اطراف افغانستان ممکن است . کسانی که در داخل افغانستان هستند یعنی خود مردم افغانستان با دیدگاه واقع بینانه ای تهدیدات را می بینند ولی شاید نظام امنیتی برای اتباع خارجی متفاوت باشد . گاهی بررسیها بر اساس موقعیت خود اتباع خارجی صورت می گیرد زیرا سفر اتباع خارجی به بیرون از شهر کابل اشکال دارد و امکانات تهدیدات برای اتباع خارجی بلند هست .به این لحاظ آنها سطح تهدیدات را نظر به بینش امنیتی خودشان به بررسی می گیرند و برای سایر اتباع افغانستان و نیروهای امنیتی و ارگان دولتی افغان چنین نیست لذا یک تناقض در نوع دیدگاه هست که دیدگاه خارجی ها نسبت به مسائل امنیتی متفاوت تر از دیدگاه نیروهای داخلی هست زیرا نیروهای داخلی مشکلاتشان کمتر هست و با محیط اجتماعی و فرهنگ و ساختار و شناخت هایی که در جغرافیا آشناتر هستند اما برای اتباع خارجی نا مشخص تر هست زیرا خودشان را بیگانه حساب می کنند و سطح تهدیدات را برای خودشان بلند می پندارند))

*******************************************************

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان هفته گذشته با اعضای فدراسیون ژورنالیستان و نهادهای رسانه ای این کشور دیدار کرد. او وعده داد که برای فراهم آوری شرایط امن برای کارکنان رسانه ای تلاش خواهد کرد. گزارش نیلوفر نوروزی :

(( ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه ای گفته است محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به سلسله دیدارهایش با دست اندرکاران رسانه ای کشور یا شماری از اعضای فدراسیون ژورنالیستان و نهادهای حمایت از رسانه ها دیدار کرد. در این دیدار که در ارگ انجام شد تعدادی از اعضای فدراسیون ژورنالیستان گفتند که نهادهای صنفی خبرنگاران در حال پیوستن به این فدراسیون می باشند که این کار ایجاد اجماع را بخاطر توافق روی مسایل آسان می سازد . آنان از حکم اخیر رئیس جمهور در مورد تطبیق بهتر قوانین مربوط به رسانه های همگانی در راستای تقویت آزادی بیان و تامین دسترسی به اطلاعات تشکر کردند و خواستار پیگیری از تطبیق این حکم گردیدند. همچنان آنان پیش نویس ابتدایی موازین اخلاقی و چگونگی پوشش خبری حملات تروریستی و واقعیات خشونت بار را به رئیس جمهور ارائه کردند و به خاطر رسیدگی بیشتر به خانواده های شهدای اهل رسانه ای کشور تاکید نمودند. در ادامه این خبرنامه آمده است اعضای فدراسیون ژورنالیستان به نهادهای حمایت از رسانه ها پیشنهاد کردند که کنگره ملی سرتاسری خبرنگاران در کابل برگزار گردد تا رهنمود چگونگی پوشش خبری و سایر فعالیتهای خبرنگاران را تصویب نماید. در همین حال محمد اشرف غنی ضمن استقبال از پیشنهاد اعضای فدراسیون ژورنالیستان مبنی بر تدوین کنگره ملی سرتاسری خبرنگاران در کابل گفت که دولت همکاری خواهد کرد.))

**** **************************************************

مردم ولایات جنوبی افغانستان بویژه ولایت زابل از بی توجهی مسئولان به آثار باستانی در این مناطق انتقاد و از احتمال تخریب و از بین رفتن این آثار ابراز نگرانی می کنند.

گزارش عزیز زاهد : (( مردم در ولایت زابل در جنوب افغانستان می گویند که برخی از مناطق تاریخی در این ولایت با خطر از بین رفتن مواجه هستند و به توجه جدی نیاز دارند. باشندگان شهر قلات مرکز ولایت زابل و مسئولان ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت می گویند که دهها مکان تاریخی زابل در حال حاضر در حال از بین رفتن هست.

مردم قلات می گویند که ساحات تاریخی در ولسوالی شینک و شاه جوی در حال ویران شدن هست . به گفته مردم زابل، ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت تاکنون در راستای حفاظت از محلات تاریخی این ولایت اقدام مناسبی نکرده اند . به گفته آنان در ولایات دیگر به مناطق تاریخی توجه صورت می گیرد اما در ولایت زابل کار مناسبی انجام نشده است و حتی برخورد دوگانه صورت می گیرد اما عبدالمقیم افغان رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت زابل به خبرنگاران گفت که موضوع تخریب مکان های تاریخی این ولایت را چند بار با وزارت اطلاعات و فرهنگ در میان گذاشته است . نامبرده می گوید که تعهداتی صورت گرفته است اما برای بازسازی، بودجه در اختیار آنها قرار داده نشده است . وی همچنین گفت که برخی از ساحات در مناطق نا امن این ولایت موقعیت دارد که آنها برای بازسازی شان نمی توانند اقدامی انجام دهند . این در حالی هست که افزون بر زابل در برخی از ولایت های دیگر خصوصا ولایت های هم جوار زابل نیز مکانهای تاریخی و آثار باستانی در حال از بین رفتن قرار دارند .))

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید