این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 01 حوت 1394 13:43

ورود نیروهای تازه نفس نظامی افغان به ولایت بغلان افغانستان

 

 

 

*ورود نیروهای تازه نفس نظامی افغان به ولایت بغلان افغانستان

*درخواست نماینده رئیس جمهور غنی از فرماندهان جهادی مبنی بر آمادگی برای نبرد با طالبان

*عملیات نیروهای نظامی افغان علیه طالبان در ولایت هلمند

*نقطه نظرات معاون رئیس اجرایی حکومت افغانستان در مورد برنامه صلح با طالبان

*اظهارات سرپرست وزارت دفاع افغانستان در مورد تغییر در اجرای پیمان امنیتی کابل – واشنگتن

**************************************************************

ولایت بغلان در شمال شرق افغانستان اخیراً شاهد ناامنی ها و نابسامانی هایی بود که سایر ولایات شمالی و شمال شرقی افغانستان هم از آن متاثر شده اند. مردم و مسئولان این ولایت هم از دولت مرکزی خواسته بودند نیروهای نظامی بیشتری اعزام کند تا با طالبان و سایر مخالفان مسلح دولت افغانستان مقابله کنند. والی بغلان هفته گذشته از ورود نیروهای تازه نفس نظامی به این ولایت خبر داد.

گزارش جعفر طیار:

(( والی بغلان در شمال شرق افغانستان از ورود نیروهای تازه نفس به این ولایت خبر داد. ولایت بغلان در شمال شرق افغانستان اخیرا به یکی از ولایات ناامن مسیر شاهراه ولایات شمالی تبدیل شده است که عمدتا گروه طالبان داخلی و خارجی و داعش فعالیت دارند. عبدالستار والی بغلان به رادیو دری گفت: نیروهای ویژه پلیس برای مقابله با طالبان وارد این ولایت شدند که با ورود آنها وضعیت در این منطقه تغییر خواهد کرد. سخنگوی وزارت داخله گفته بود که واحدهای ویژه پلیس ملی و نیروهای امن و عامه ،عملیاتی علیه طالبان را در بغلان شروع کردند. صدها نفر از اعضای گروه طالبان عمدتا در سه منطقه استراتژیک این ولایت فعالیت دارند. به گفته مقامات دولتی طالبان که خط انتقال نیروی برق وارداتی از کشور ازبکستان به کابل را قطع کردند، طالبان گفته اند که قطع انتقال برق کار آنها نبوده است. دندغوری در غرب و دند شهاب الدین در شمال غرب شهر پل خمری مرکز ولایت بغلان از ماهها پیش تحت کنترل طالبان بوده است و این گروه اخیرا منطقه ای را در غرب شهر بغلان هم تحت کنترل خود درآورده اند. از پنج ماه پیش تفاهم نامه ای میان هیئت دولتی با ریش سفیدان منطقه دندغوری امضاء شد. این تفاهم نامه سبب شد تا نیروهای امنیتی عملیاتی را علیه گروه طالبان انجام ندهند .))

****************************************************

احمد ضیاء مسعود نماینده رئیس جمهور غنی در امور اصلاحات و حکومت داری خوب هفته گذشته به شمال شرق افغانستان سفر و با بزرگان، متنفذان و فرماندهان جهادی دیدار کرد.وی در دیدار با فرماندهان جهادی در ولایت تخار از آنان خواست که خود را برای جنگ با طالبان آماده کنند. وی تاکید کرد که نباید منتظر برنامه صلح با طالبان بود زیرا این برنامه طولانی مدت است و به این زودی ها به نتیجه نمی رسد.

گزارش عرفان برزگر از تخار :

(( نماینده فوق العاده رئیس جمهور می گوید اگر مجاهدین برای دفاع آماده نشوند شماری از ولایتهای شمال سقوط خواهد کرد. احمد ضیاء مسعود نماینده فوق العاده همزمان با گسترش قلمرو شورشیان در شمال شرق افغانستان به طالبان مرکز تخار آمد. جناب مسعود در نشستی با فرماندهان جهادی در طالبان هشدار می دهد که در بهار پیش رو طالبان حملات گسترده را برای تصرف ولایت های کندوز، تخار و بدخشان آغاز می کند. به گفته مسعود، اگر مجاهدین و فرماندهان محلی برای دفاع از حملاتشان آماده نشوند سقوط ولایت های شمال شرقی حتمی هست. به گفته مقامهای محلی، طالبان در حال حاضر بخشهای ولایتهای کندوز، تخار و بدخشان را در کنترل خود دارند و برای آغاز یک نبرد خونین در بهار پیش رو لحظه شماری می کنند. نماینده فوق العاده رئیس جمهور خطاب به فرماندهان جهادی می گوید که منتظر پروسه صلح نباشند و از سرزمین خود دفاع کنند. پس از سقوط کندوز فرماندهان پیشین جهادی برای سرکوب شورشیان در تخار زیر نام خیزش مردمی گروههای تفنگدار خود را دوباره مسلح ساختند.))

**** *********************************************

از جنوب افغانستان هم خبر می رسد که درگیری ها بین نیروهای امنیتی افغان و طالبان مسلح در این مناطق جریان دارد. در یک عملیات نیروهای نظامی افغان در ولایت هلمند دستکم بیست تن از طالبان مسلح کشته و تعدادی از آنان هم زخمی شدند. 

گزارش عزیز زاهد :

 ((قول اردوی 215 میوند اردوی ملی افغانستان مستقر در هلمند اعلام کرد که در تازه ترین عملیات ضد طالبان در ولسوالیهای مارجه و موسی قلعه این ولایت حداقل 20 نفر از طالبان مسلح کشته و تعدادی هم زخمی شدند . دفتر مطبوعاتی قول اردوی 215 میوند ارتش افغانستان در هلمند اعلام کرده است که در این عملیات سه نفر از طالبان زخمی شدند و یک مرکز مهم طالبان تخریب و از بین برده شده است و مقداری از سلاح و جنگ افزارهای طالبان به دست قوای افغان افتاده است. محمد رسول زازی مسئول مطبوعاتی قول اردوی میوند به خبرنگاران گفت که در این عملیات تعدادی از مواد انفجاری طالبان از سوی قوای افغان تصرف شده است. به گفته این مقام اردوی ملی افغانستان در هلمند، در این عملیات که در ولسوالی های مارجه و موسی قلعه انجام شده است و بر اثر آن 20 نفر کشته و 30 نفر زخمی شده اند. وی در مورد تلفات قوای افغان گفت که بر اثر انفجار مین دو نفر از سربازان اردوی ملی هم زخمی شده است و قوای افغان تلفاتی ندارد. هلمند مرکز اصلی جنگ و نا امنی در جنوب افغانستان شمرده می شود و با پاکستان مرز مشترک دارد.)

**** *************************************************

در حالی که تنور جنگ در نقاط مختلف افغانستان داغ است بحث مذاکرات صلح با طالبان هم مطرح است، چنانچه سه دور از نشست های چهارجانبه افغانستان، پاکستان، چین و آمریکا به منظور فراهم آوری شرایط مذاکره دولت افغانستان با طالبان برگزار شد، هر چند که تعدادی از دولتمردان افغان نگاه خوشبینانه ای به مساله مذاکرات با طالبان ندارند. با این حال مقامات دولت افغانستان می گویند هم برنامه مذاکرات صلح پیش برده می شود و هم آمادگی های لازم برای مقابله با طالبانی که قصد ترک خصومت را ندارند اتخاذ

می شود.

 محمد محقق معاون رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان :

 (( من حیث عضو حکومت فعلی از این مسئله استقبال می کنم ما مذاکرات را دنبال می کنیم اما به نتیجه رسیدن مسئله ای دیگر هست . در زمستان توقع می رفت که جنگها فروکش کند اما این اتفاق نیفتاد و فکر می کنم دورنمای خوبی نیست که حداقل برای آغاز مذاکرات ،احترامی گذاشته شود اما بسیار تشدید شده است و آنطور که از مرکزشان در بیرون از مرز معلومات داریم  اینها تصمیمات متفاوتی برای پروگرام صلح نگرفتند.

دولت افغانستان مذاکرات صلح را دنبال می کند اما  اگر در جریان مذاکرات و یا بعد از مذاکرات به نتیجه نمی رسند و جنگ می شود طبعا به خاطر دفاع از امنیت افغانستان هست.))

معصوم استانکزی، سرپرست وزارت دفاع افغانستان پیشتر اعلام کرد که در صورت به نتیجه رسیدن برنامه صلح با طالبان، شیوه اجرای پیمان امنیتی افغانستان و آمریکا تغییر خواهد کرد. استانکزی این موضوع را در نخستین نشست کمیسیون اجرای پیمان امنیتی افغانستان و آمریکا در کابل مطرح کرد. او در عین حال گفت که پیمان امنیتی، نمی تواند بهانه ای برای صلح نکردن طالبان باشد.پیمان امنیتی کابل – واشنگتن از ابتدا هم با انتقادات زیادی رو برو بود و با عملی نشدن مفاد آن از سوی آمریکایی ها حتی نمایندگان پارلمان هم خواستار لغو یا تغییر در آن شده بودند. کارشناسان می گویند اکنون که پیمان در مرحله اجرا قرار گرفته با مشکلاتی مواجه شده و برای رفع این مشکلات قطعاً باید تغییراتی در آن بوجود آید.

 داکتر نور آقا رویین کارشناس و فعال سیاسی افغان:

((وقتی این پیمان منعقد شد دقیقا تصور دیگری وجود داشت اما در جریان عمل با  موانع و مشکلاتی روبرو هست.  تجهیزات لازم تامین نشد و دامنه جنگ گسترش پیدا کرد و حتی حوزه های جنگ به ساحات امن کشانیده شد و قوای دفاعی افغانستان متاسفانه از لحاظ هوایی تقویت نشد.))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید