این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
یکشنبه, 09 حوت 1394 12:35

برگزاری نشست چهارم گروه چهارجانبه و ترکیب جدید شورای عالی صلح افغانستان

 

 

 

برگزاری نشست چهارم گروه چهارجانبه و ترکیب جدید شورای عالی صلح افغانستان 

اظهار بی اطلاعی دفتر طالبان در قطر از مذاکرات پیش روی دولت افغانستان و طالبان 

معرفی وزیر داخله و دادستان کل افغانستان از سوی رئیس جمهوری

و... ورود اولین محموله کمک های تسلیحاتی روسیه به افغانستان

****

هفته گذشته ترکیب جدید شورای عالی صلح افغانستان از سوی رئیس جمهوری این کشور اعلام شد. شورای قبلی با انتقادات شدیدی به علت صرف هزینه های فراوان و ناکارآمدی مواجه بود. پیر سید احمد گیلانی به عنوان رئیس و محمد کریم خلیلی و حبیبه سرابی به عنوان معاونان شورای عالی صلح در ترکیب جدید معرفی شدند. کارشناسان اما با توجه به تجربه گذشته امید چندانی به کارآمدی شورای عالی صلح با ترکیب جدید هم ندارند. عبدالمنان شیوای شرق کارشناس و روزنامه نگار افغان در این باره می گوید:

فعالیت های شورای عالی صلح می تواند امید بخش و اثرگذار باشد در صورتی که حکومت افغانستان به لحاظ دیپلماتیک روابط منطقه ای و فرامنطقه ای ایجاد کند تا بتواند نوعی همگرایی منطقه ای در راستای تامین صلح بوجود آورد و فشارهای لازم بر پاکستان وارد آید تا روند گفتگوهای صلح به نتیجه برسد.

حکومت افغانستان هم امیدوار است که با تغییر در ساختار مدیریتی و ورود چهره های جدید به شورای عالی صلح کارآیی لازم را به این شورا ببخشد. با وجود این بعید است شورای عالی صلح بتواند راهکاری اساسی را تنظیم کند تا نشست های چهارجانبه یا روند صلح را مدیریت کند به نظر می رسد حکومت افغانستان برای اینکه بحران مشروعیت خود را حل کند، نمایندگان اقوام و متنفذان افغان را زیر چتر شورای صلح گرد هم آورده تا برنامه های خود را به خوبی پیش ببرد و این در حالی است که از نتیجه نشست چهارم چهارجانبه چنین برمی آید که حکومت افغانستان توانایی لازم را برای ایجاد نقشه راه و گفتگوی سازنده با طالبان ندارد.    

****

هفته گذشته دور چهارم نشست گروه همکاری های چهارجانبه افغانستان، پاکستان، چین و امریکا در کابل برگزار شد. این نشست ها به منظور زمینه سازی گفتگوهای دولت افغانستان با طالبان برگزار می شود. در پایان نشست اعلام شد که اولین دور این گفتگوها در هفته اول ماه مارچ یعنی حداکثر تا دو هفته دیگر برگزار می شود و پاکستان هم میزبانی آن را به عهده گرفته است.

گروه طالبان اکنون به چند دسته تقسیم شده است. یکی از این گروه ها که دفتری در قطر دارد از این گفتگوها اظهار بی اطلاعی کرده است. همکارم عزیز زاهد می گوید:

سخنگوی طلبان در دفتر قطر اعلام کرد که آنان در جریان آنچه از آن به عنوان گفتگوی دولت افغانستان و طالبان یاد می شود و گفته شده تا دو هفته دیگر در اسلام آباد برگزار می شود، قرار ندارد.

محمد نعیم وردک سخنگوی دفتر قطر طالبان در تماس با خبرنگاران در افغانستان گفت از جریان نشست چهارجانبه و تصامیمی که اتخاذ شده اطلاعی ندارد و نمی داند گفتگوی دولت افغانستان قرار است با چه کسانی صورت بگیرد.

وی افزود: اگر اشغال افغانستان از طریق مذاکره به پایان برسد ما آماده هستیم که در کنار راه های نظامی از راه های سیاسی و گفتگو هم اقدام کنیم. اما شرایط طالبان برای نشست های آینده همان شرایط سابق است که خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان و آزادی تمامی زندانیان طالبان از مهمترین آن هاست.

****

به عقیده صاحبنظران افغان چنددستگی طالبان و وابستگی های آنان به داخل و خارج تصمیم گیری در خصوص مذاکره با دولت افغانستان را برای آنان مشکل کرده اما به هر صورت دولت افغانستان باید بتواند این قضایا را به شکلی مدیریت کرده و در مسیر درست آن قرار دهد. نورآقا روئین کارشناس و فعال سیاسی افغان معتقد است که:

ساختار طالبان به گونه ای است که گرایش های مختلفی دارند و با کشورهای مختلفی در ارتباط هستند و دولت افغانستان هم بر این مساله واقف است. و نگاه این دولت بیشتر به طالبان افغان است و تماس هایی هم با آنان داشته است.

حالا قضیه ایجاب یک مدیریت و بررسی کلی را می کند تا اینکه مشخص شود کدام دسته های طالبان آماده هستند که زودتر به برنامه صلح بپیوندند تا تکلیف دسته هایی که دچار مشکل هستند و ملاحظاتی در داخل و خارج از افغانستان دارند نیز مشخص شود.

****

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان هفته گذشته تاج محمد جاهد را به عنوان وزیر داخله، فرید حمیدی را به عنوان دادستان کل و نورالحق علومی را به عنوان سفیر افغانستان در هالند معرفی کرد. همکارم نیلوفر نورزی و جزئیات بیشتر:

در خبرنامه ریاست جمهوری در این رابطه آمده است که آقای غنی به وزارت امور پارلمانی گفته نامزدهای معرفی شده را برای گرفتن رای اعتماد به پارلمان معرفی کند.

جنرال جاهد قبلا به عنوان فرمانده قول اردوی 207 ظفر در غرب افغانستان ایفای وظیفه کرده است. او دارای تحصیلات عالی نظامی است.

چندی پیش خبرهایی در خصوص استعفای نورالحق علومی وزیر داخله منتشر شد اما این خبرها از سوی مقامات وزارت داخله تکذیب شد. علومی حدود سه هفته قبل استعفای خود را به رئیس جمهوری سپرده بود. گفته شده آقای علومی زمانی استعفای خود را به رئیس جمهوری تقدیم کرده که درخواست تغییر در معاونت امنیتی وزارت داخله با مخالفت شدید عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان مواجه شد.

همچنان گفته شده که جنرال رحمان رحمانی به عنوان معاون ارشد امنیتی وزارت داخله منصوب شده است. جنرال جاهد و فرید حمیدی هنگام آغاز به کار مجلس نمایندگان برای گرفتن رای اعتماد به این مجلس معرفی خواهند شد.

****

اولین محموله کمک های تسلیحاتی روسیه به افغانستان هفته گذشته طی مراسمی به مسوولان افغان تحویل داده شد. این محموله شامل ده هزار میل کلاشینکف از سوی الکساندر مانتیتسکی سفیر روسیه در کابل به حنیف اتمر مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری افغانستان تحویل داده شد. صاحبنظران افغان می گویند در حالی که توافقات برای کمک نظامی روسیه به افغانستان از قبل انجام شده اما روسیه به دلیل نگرانی هایی که از گسترش دامنه فعالیت و نفوذ گروه های تروریستی در منطقه دارد و به خاطر مقابله با آن، تمایل دارد به افغانستان کمک نظامی کند. لیاقت علی امینی کارشناس سیاسی افغان می گوید:

در حال حاضر گروه های تروریستی افغانستان را به عنوان سنگر خود قرار داده اند که گروه هایی مانند داعش، طالبان، القاعده و حقانی در آن فعالیت دارند که علیه منافع مردم افغانستان و منافع مردم کشورهای منطقه دست به فعالیت می زنند از اینرو روسیه در تلاش است تا بتواند با کمک های تسلیحاتی خود به حکومت افغانستان سهم خود را در امر مبارزه با تروریست ها و از جمله داعش ایفا کند چون روسیه درک می کند که اگر شبکه های هراس افکن و تروریست ها بیشتر از این در افغانستان رشد پیدا کنند و حوزه های مربوط به روسیه، کشورهای مشترک المنافع مانند تاجیکستان، ازبکستان و امثال آن در خط مقدم خطر قرار دارند و می توانند گذرگاهی شوند که تروریست ها می توانند از این طریق خود را به کشورهای نزدیک به روسیه برسانند از اینرو در تلاش علاج واقعه قبل از وقوع است و به دنبال تدابیری است که بتواند تروریزم را در افغانستان سرکوب کند تا نتوانند در حوزه های نزدیک روسیه نفوذ داشته باشند. 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید