این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
پنج شنبه, 20 حوت 1394 12:52

برگزاری سومین نمایشگاه تجاری مشترک افغانستان و ایران در کابل

 

 

 

 

*افزایش ناامنی ها؛ تلاشی از سوی طالبان برای امتیاز طلبی بیشتر در آستانه گفتگوهای صلح

*برگزاری سومین نمایشگاه تجاری مشترک افغانستان و ایران در کابل

*تلاش خبرنگاران بلخ برای ایجاد کمیسیون پیگیری حق دسترسی به اطلاعات 

* علاقمندی چین و روسیه برای همکاری با افغانستان در بخش های نظامی و امنیتی

…………………………………………………………………..

طی هفته ها و روزهای گذشته افغانستان شاهد موج جدیدی از حملات و انفجارها از سوی گروه های مخالف مسلح دولت بوده که آسیب های جانی و مالی هم به مردم وارد کرده است. این در حالی است که در نتیجه برگزاری چهار دور از نشست های چهارجانبه افغانستان، پاکستان، چین و امریکا قرار شده به زودی گفتگوهای صلح بین دولت افغانستان و طالبان برگزار شود. کارشناسان افزایش حملات و انفجارها را تلاشی از سوی مخالفین مسلح دولت برای ورود به گفتگوها از موضع قدرت و امتیاز طلبی های بیشتر می دانند.

سید رحمت الله نهضت یار فعال فرهنگی- سیاسی افغان:

((گفتگوهای صلحی که فعلا جریان دارد دو علت می تواند داشته باشد. یکی اینکه طالبان در این مقطع زمانی می خواهند فشار ایجاد کنند تا بتوانند با قوت و نیرو با دولت افغانستان صحبت کنند و دوم اینکه پاکستانیها گفتند ما با تمام گروه طالبان صحبت کردیم و آنها را به پشت میز مذاکره می کشانیم . طالبان بخاطر این که بتوانند جلو جریان پاکستانیها را بگیرد و استقلال خود را نشان دهند یک مقدار انتحارها و انفجارها بیشتر شده است . تطبیق صلح یک پیش زمینه می خواهد و در هر جای دنیا پیش زمینه صلح ، آتش بس می باشد و بعد گفتگوها صورت  می گیرد.  متاسفانه اصلا این صلح به نتیجه نمی رسد زیرا کسی قصد ندارد در افغانستان صلح به وجود بیاید و آمریکاییها نمی خواهند در این مملکت به خاطر منافعشان صلح بیاید و دولت را به همین  سیستم می خواهند حفظ کنند.))

.........................................................................................................

سومین نمایشگاه تجاری مشترک افغانستان و ایران هفته گذشته در کابل برگزار شد.

این نمایشگاه با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران و وزیر تجارت و صنایع افغانستان و برخی از مقام های دولتی دو کشور در کابل گشایش یافت.بیش از یکصد شرکت ایرانی و افغان در بخش های مختلف صنعتی و تجاری در این نمایشگاه حضور داشتند.

گزارش محمد امین عالمی:

(( سومین نمایشگاه تجاری مشترک افغان ایران در کابل برگزار شد . این نمایشگاه با حضور وزیران تجارت ایران و افغانستان و برخی از دیگر مقامهای بلند پایه دولتی هر دو کشور در زمینه های ساختمان و تاسیسات ، مواد غذایی، لوازم خانگی ، کشاورزی، دام و طیور، نساجی، فرش و موکت ، موتر و صنایع وابسته ، معدن، محصولات پتروشیمی ، شوینده، آرایشی و بهداشتی ، فناوری اطلاعات و مخابرات ، دارو و گردشگری در کابل بازگشایی شد. در مراسم افتتاحیه نمایشگاه تجاری مشترک افغان ایران ،محمد رضا نعیم زاده وزیر صنعت و معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران در سخنانی ضمن اعلام عزم جدی ایران، مبنی بر گسترش روابط تجاری با افغانستان خاطر نشان ساخت که جمهوری اسلامی ایران آماده هرگونه همکاری با تاجران افغان هست. افزون بر این همایون رسا وزیر تجارت و صنایع افغانستان نیز برگزاری سومین نمایشگاه تجاری مشترک افغان ایران را گامی بلند و ارزنده در راستای تقویت روابط بازرگانی میان تهران و کابل خواند. وزیر تجارت و صنایع افغانستان با تاکید بر اهمیت گسترش روابط تجاری میان افغانستان و ایران خواهان عملی شدن آن عده از قراردادهای تجاری شد که با وجود طی مراحل، کماکان در روی کاغذ باقی ماندند.وزیر تجارت و صنایع افغانستان گفت: ( هدف اصلی برگزاری این طور نمایشگاهها آشنایی شهروندان هر دو کشور با تولیدات افغانی و ایرانی با گفتگو و تبادل نظر در بخش سرمایه گزاری و هماهنگ کردن هرچه بیشتر روابط تجاری میان هردو کشور می باشد. گفتنی است که سومین نمایشگاه تجاری مشترک افغان ایران با شرکت 11 شرکت ایرانی و افغانی در قالب 12 گروه مختلف برگزار شد. مقامهای ایرانی و افغانستان بارها از گسترش این روابط سخن زده و در آخرین سفر محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان به تهران، چندین موافقت  نامه تجاری میان هر دو کشور امضاء شد.))

****************************************************

هفته گذشته خبرنگاران و فعالان رسانه ای در ولایت بلخ افغانستان نشستی را با مسئولان ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت برگزار کردند و در مورد قانون حق دسترسی به اطلاعات و چگونگی همکاری مسئولان در این زمینه به بحث و تبادل نظر پرداختند. در این نشست مقرر شد که کمیسیونی به منظور پیگیری حق دسترسی به اطلاعات بویژه برای خبرنگاران تشکیل شود تا مشکلات خبرنگاران از ناحیه دسترسی به اطلاعات و تکمیل گزارش هایشان حل شود.

گزارش کاظم حیدری از مزار شریف مرکز ولایت بلخ:

 (( در ولایت بلخ در شهر مزار شریف نشستی بین ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت و هم چنین فعالان و دست اندرکاران رسانه ای و تعدادی از اساتید افغانستان برگزار شد. در این نشست بیشتر موضوعات بحث این بود که قانون حق دسترسی به اطلاعات در افغانستان به تصویب رسیده است و باید در تمامی ولایات افغانستان به صورت اجرایی دربیاید و موظف شوند تا کمیسیونهایی را در این رابطه با حضور فعالین موفق و نهادهای رسانه ای و نمایندگان احزاب و سایر کسانی که در قانون ذکر شده است ایجاد کنند .بحث روی این بود که چگونه این هماهنگی به وجود بیاید و نقش کمیسیون ایجاد شده که در آینده نزدیک ایجاد خواهد شد و تصویب قانون حق دسترسی به اطلاعات و مهمتر از آن آگاه ساختن مردم به خصوص خبرنگاران از این قانون تازه تصویب شده و هم چنان موظف ساختن و وادار کردن مسئولان نهادهای حکومتی برای ارائه معلوماتی که مورد نیاز شهروندان هست خصوصا رسانه ها و خبرنگاران برای تکمیل اطلاعات و گزارشاتشان به اداره های مربوطه مراجعه می کنند زیرا قبل از این ادارات مربوطه در ولایت افغانستان از جمله ولایت بلخ از ارائه اطلاعات خودداری می کردند که بسیاری از گزارشها و خبرها به صورت ناقص نشر می شد اما قانون حق دسترسی به اطلاعات مسئولین حکومتی را به این موظف می سازد که اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شهروندان و خبرنگاران قرار بدهد . البته در این قانون حق دسترسی به اطلاعات عموما اطلاعات طبقه بندی شده است و در این قانون تذکر داده شده است که کدام نوع اطلاعات را مسئولین می توانند در اختیار مردم یا رسانه ها قرار بدهند و دادن اطلاعات در چه مواردی از مسئولیت آنها خارج هست.)

.........................................................................................................

اخیراً چین و روسیه علاقمندی خود را به همکاری با افغانستان در بخش های امنیتی و نظامی ابراز داشته اند. هفته گذشته مقامات چینایی و روسی در این زمینه با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در کابل دیدار و گفتگو کردند. جنرال فن فیگوی رئیس ستاد ارتش جمهوری خلق چین به افغانستان سفر و در دیدار با محمد اشرف غنی وعده کمک معادل هفتاد میلیون دالری کشورش به افغانستان در بخش نظامی و امنیتی را داد.از سوی دیگر ضمیر کابل اف نماینده ویژه روسیه در افغانستان و پاکستان با رئیس جمهور غنی دیدار و با وی در زمینه همکاری های نظامی و امنیتی بین دو کشور گفتگو کرد. این در حالی است که روسیه پیشتر اولین محموله کمک نظامی خود به افغانستان را که شامل ده هزار میل اسلحه بود به حکومت این کشور تحویل داد.صاحبنظران افغان همکاری چین و روسیه با افغانستان در عرصه نظامی و امنیتی را مثبت می دانند اما تاکید می کنند که هرگونه همکاری چه از جانب این کشورها و چه از جانب اعضای ناتو باید در هماهنگی کامل با دولت افغانستان و مستقیماً با این دولت انجام شود و از رابطه با گروه های مختلف خودداری بعمل آید.

سید محمد جمال فکوری بهشتی عضو پارلمان افغانستان:

(( حمایت چین از نیروهای امنیتی افغانستان ، دولت و نیروهای امنیتی افغنستان را تقویت می کند و امیدواریم  مدیریت واحدی ایجاد شود و در امور حکومتداری هماهنگی به وجود بیاید تا بتواند از این امکانات به نحو احسن استفاده مثبت شود . اگر چنین شود همکاری چین در حمایت از نیروهای افغانستان می تواند موفقیتهایی را برای مردم افغانستن به وجود آورد .متاسفانه در طول 14 سال گذشته ناهماهنگی هایی که در همکاری های جامعه جهانی وجود داشت یک سلسله مشکلاتی را به وجود آورده است ومثلا ادعاهایی وجود دارد که بعضی از اعضای جامعه بین المللی با طالبان و القاعده و داعش همکاری داشته اند . اگر چه این مسئله هنوز فقط به صورت یک ادعا هست و شواهد مشخصی وجود ندارد اما باز هم انتظار و توقع مردم افغانستان این هست که روسیه و چین و ناتو و ایالات متحده آمریکا همکاری شان را با حکومت افغانستان انجام دهند زیرا ادامه جنگ و ناامنی به نفع هیچ کسی نیست و اگر در افغانستان امنیت باشد تمام دنیا از امنیت برخوردار می شود و تاثیرات مثبتی دارد. اما اگر نیروهای ناتو و نیروهای خارجی در مجموع با یکدیگر همکاری نداشته باشد و وضعیت با یک هدف مشخصی به پیش نمی رود.))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید