این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
پنج شنبه, 27 حوت 1394 21:41

آغاز به کار مجدد پارلمان افغانستان پس از تعطیلات زمستانی

 

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

*بحث گفتگوهای صلح و اختلاف نظرات سران و مسئولان حکومتی در این رابطه

*آغاز به کار مجدد پارلمان افغانستان پس از تعطیلات زمستانی

*فعالیت شورشیان و تروریست های خارجی در ولایت قندوز

*گزارش سازمان ملل در مورد تلفات غیرنظامیان افغان در حملات هوایی آمریکایی ها

******************************************************

بحث گفتگوهای صلح بین دولت افغانستان و طالبان و نیز نشست های چهارجانبه برای زمینه سازی آن از مدت ها قبل آغاز شده و همواره نقش پاکستان که از آن به عنوان حامی طالبان یاد می شود برجسته بوده است. پیشتر مشاور امور بین الملل صدراعظم پاکستان گفت که به زودی گفتگوها آغاز می شود. در بین مقامات و مسئولان افغان هم در بحث صلح و چگونگی برخورد با طالبان البته اختلاف نظرهایی وجود دارد.

گزارش نیلوفر نوروزی :

 (( سرتاج عزیز مشاور امور بین المللی نخست وزیر پاکستان گفته است که در آینده نزدیک گفتگوهای مستقیم با طالبان آغاز می شود. سرتاج عزیز در دیدار با وزیر امور خارجه بریتانیا در اسلام آباد گفته است طالبان افغان باید آگاه باشند که پیش شرطهایشان را در نشست مستقیم مطرح کنند زیرا پیش از آن پذیرفته نخواهد شد. جناب عزیز مشاور امور بین المللی نخست وزیر پاکستان به خبرنگاران گفته است که طرف اصلی پروسه صلح حکومت افغانستان و طالبان هستند اما پاکستان ،آمریکا و چین هردو طرف را کمک می کنند. در همین حال وزیر خارجه بریتانیا از تلاش پاکستان برای توسعه آشتی در افغانستان استقبال کرد. این در حالی هست که طالبان سه روز پیش حضور یافتن در میز مذاکره صلح با حکومت افغانستان را رد کردند. رویدادی که انتظار می رفت در همین هفته رخ دهد و آن را مشروط به خروج نیروهای خارجی خواندند. شماری از آگاهان بر این باورند که موضع گیری دولت افغانستان نیز در مقابل طالبان یکسان نیست، پیر سید احمد گیلانی رئیس شورای عالی صلح در اولین روز آغاز کارش گفته بود که جنگ با طالبان مفید و جایز نیست اما عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه در تازه ترین گفته هایش سخنان اخیر پیر سید احمد گیلانی را نقد می کند و می گوید اگر کسی بگوید که جنگ با طالبان روا نیست مشروعیت خود را و مشروعیت جایگاه خود را در میان ملت از دست می دهد. گفتگوهای صلح که قرار بود در هفته اول ماه جاری میلادی برگزار گردد اکنون از ماه مارچ نیز سپری شده است و از گفتگوهای مستقیم خبری نیست.))

به هر صورت مسئولان شورای عالی صلح افغانستان از عزم اعضای جدید این شورا برای فراهم آوری زمینه های برقراری صلح و امنیت در افغانستان می گویند و از تلاشی که در این راه به خرج خواهند داد و همچنان بر مدیریت برنامه صلح توسط افغان ها تاکید دارند.

مولوی عبدالخبیر از معاونان شورای عالی صلح افغانستان:

 (( شورای عالی صلح ، ابتکارو تدابیر خوب در مورد تصریح روند پروسه صلح دارد و فکر می کنم که برنامه اش این هست که اعتماد از دست رفته مردم را دوباره به نظام جلب کند و حتی کوشش کند تا زمینه سرباز گیری را برای مخالفین مسلح کاهش بدهد. هم در سطح ملی و هم در سطح بین المللی کوشش همه جانبه خواهند کرد تا مخالفین مسلح را متقاعد بسازند که دیگر جنگ کردن در بین افغانها به نفع افغانستان و منطقه نخواهد بود. از این لحاظ فکر می کنم این بار هیئت جدید شورای عالی صلح مصمم هستند که با ابتکار تازه و عملی وارد میدان شوند . یکی از خواستهای افغانها و حکومت افغانستان این هست که صلح افغانستان را باید افغانها مدیریت کنند و شورای عالی صلح هم باید استقلال داشته باشد و مدیریت روند صلح باید به دست شورای عالی صلح باشد.))

پارلمان افغانستان هفته گذشته پس از تعطیلات زمستانی مجدداً آغاز به کار کرد. این در حالی است که دوره کاری پارلمان از نظر قانونی ماه ها قبل به پایان رسید اما به دلیل برگزار نشدن انتخابات پارلمانی و تشکیل نشدن پارلمان جدید رئیس جمهوری فرمان تمدید دوره کاری مجلس را صادر کرده است. نمایندگان مجلس هم ضمن مشخص کردن اولویت های کاری خود از دولت خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی ها هستند.

 سید محمد جمال فکوری بهشتی عضو پارلمان افغانستان:

 (( توقع این هست که حکومت افغانستان در جهت اصلاح نظام انتخاباتی همکاری کند اگرچه روی قانون انتخابات نمی تواند تا آخر سال کاری شان کار کند ولی روی قانون تشکیل و صلاحیت کمیسیون انتخاباتی می تواند کار نماید تا حکومت متوجه شود و سهولتهایی برای مردم ایجاد شود.  آنچه که برای مردم در این شرایط بسیار مهم هست مسئله امنیت هست و کوشش بر این هست تا از حکومت خواسته شود که وزرای امنیتی معرفی شود اما وزیر دفاع و رئیس امنیت ملی معرفی نشده است .مورد دوم مشکلات اقتصادی هست که مردم با آنها مواجه هستند و پارلمان برای اینها باید پالیسیهایی ایجاد کند تا دولت آن را تطبیق کند. بیانیه پارلمان هم در افتتاحیه سال کاری شان مطرح شد و اولین موضوعی که برای حکومت مطرح شد راه اندازی انتخابات پارلمانی و انتخابات شورای ولسوالی بود که اگر این انتخابات بیش از این به تاخیر بیفتد تاثیرات منفی  بر روابط بین الملل و همین طور در سطح آحاد زندگی مردم رونما خواهد شد زیرا نهادهایی که از طرف مردم انتخاب می شوند ملی هستند و موسسات ملی انتخاباتی باید بر اساس موعد و زمان انتخاباتشان برگزار شود.))

شورشیان و تروریست های خارجی جنگل های ولایت قندوز هم مرز با تاجیکستان را محل استقرار و سازماندهی فعالیت های تروریستی خود قرار داده اند و در آن جا به جذب نیرو از بین جوانان دو کشور مشغول هستند.

گزارش عرفان برزگر از قندوز:

(( جنگلهای ولایت قندوز به پناهگاه شورشیان خارجی مبدل شده است . ولسوالی امام صاحب در 64 کیلومتری مرکز قندوز موقعیت دارد و مرز طولانی با کشور تاجیکستان دارد. بیشتر بخشهای این ولسوالی توسط جنگل پوشیده شده است و موجودیت جنگل در این ولسوالی توجه شورشیان را جلب کرده است. طالبان و دیگر گروههای تروریستی با تلاشهای زیاد موفق به تصرف جنگل های امام صاحب شدند و در این جنگل ها مراکز تعلیمی ایجاد کردند . به دلیل داشتن مرزی طولانی با تاجیکستان و واقع شدن این جنگلات در مرز ، تروریستان خارجی را نیز واداشته است تا در این محل پناهگاه بسازند. امام الدین قریشی ولسوال قندوز می گوید هم اکنون بیش از 200 تن از تروریستان خارجی در این جنگلات حضور دارند و به طالبان و دیگر گروههای مخالف حکومت افغانستان تعلیمات نظامی می دهند. او می افزاید در میان شهروندان خارجی 40 تن از آنها شهروندان تاجیکستان هستند که تحت فرمان مصطفی تاجیک فعالیت دارند و

با معلوماتی که قبلا از امنیت داشتیم به تعداد 200 نفر خارجی سازماندهی انفجارها و انتحارها را به عهده دارند. جنگجویان خارجی در این مناطق از جوانان دو طرف مرز سربازگیری می کنند. جاوید یکی از باشندگان محل می گویند که جنگجویان تاجیک با استفاده از سیم کارتهای تاجیکی با جوانان تماس می گیرید و آنها را به پیوستن به این گروه تشویق می کنند. امام الدین قریشی ولسوال امام صاحب قندوز می گوید که جنگجویان تاجیک در دو طرف مرز پناهگاه ساخته اند و زمانی که ارتش افغانستان مواضع این گروهها را در جنگلهای ولایت قندوز هدف قرار می دهد و آنان از دریای آمو گذشته و به جنگلات تاجیکستان پناه می برند.))

**** **************************************************

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان در گزارشی اعلام کرده که در هر حمله هوایی نظامیان آمریکایی در افغانستان یک غیرنظامی افغان کشته شده اند که این آمار از هفت سال قبل بی سابقه بوده است. اما کارشناسان افغان می گویند تعداد تلفات غیرنظامیان افغان در حملات نیروهای آمریکایی بسیار بیشتر از این است.

 وحید مژده کارشناس و فعال سیاسی افغان:

 (( واقعیت امر این هست که در بسیاری از حملاتی که تا به حال آمریکاییها انجام دادند هیچ طالب و تروریست  داعشی کشته نشده است . بیشترین تلفات از غیر نظامیان بوده است اما هر کسی که کشته می شود اعلام می کنند که اینها تروریست و طالبان بودند. مثلا در جنوب افغانستان خانه های مردم را ویران کردند و مردم را کشتند که در نتیجه طالبان قدرتمندتر شدند و مردم هم انگیزه بیشتری پیدا می کنند که با خارجیها بجنگند .

جنرال کریستال گفته بود که هدف ما از آمدن به افغانستان شکار قلب ها هست که اگر اینها همان کار را می کردند امروز وضعیت این طور نمی شد زیرا هدف اینها شکار انسانها هست . اینها انسانها را کشتند و نتیجه اش هم همین هست ک روز به روز طالبان قدرتمندتر و نفوذشان بیشتر می شود . اینها در قندوز ، یک شفا خانه را هدف قرار دادند که مربوط به خارجیها بود واینها مجبور شدند که اعتراف کنند اما در جاههای دیگر اعتراف نمی کنند.)) 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید