این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
دوشنبه, 09 حمل 1395 20:06

عملکرد ضعیف دولت افغانستان در مبارزه با فساد اداری

 

 

 

*سفر سرمنشی ناتو به افغانستان و بررسی اوضاع امنیتی این کشور در دیدار با مقامات افغان

*عملکرد ضعیف دولت افغانستان در مبارزه با فساد اداری 

*اعلام آمادگی حزب اسلامی حکمتیار برای گفتگو با دولت افغانستان

*فعالیت های قوای مسلح افغان علیه مخالفان مسلح در جنوب افغانستان

*تلاش نیروهای امنیتی افغان برای تامین امنیت مردم در روزهای نوروز

**** *********************************************

سرمنشی ناتو  سفر دو روزه ای به کابل داشت و با رهبران حکومت و حدت ملی دیدار و پیرامون موضوعات مختلف بویژه مسائل امنیتی گفتگو کرد.رئیس جمهور غنی و سرمنشی ناتو پس از دیدار دوجانبه در یک نشست خبری مشترک حضور یافتند.

آقای استولتنبرگ از تلاش های رهبری حکومت افغانستان در راستای گفتگوهای صلح، مبارزه با فساد اداری، آوردن اصلاحات و حکومت داری خوب قدردانی کرد.
وی تصریح کرد: با ارزیابی هایی که ناتو در هماهنگی با حکومت افغانستان از وضعیت امنیتی داشته، سال ۲۰۱۵سال دشوار برای قوای امنیتی افغانستان بود اما این نیروها، توانستند برای تآمین امنیت و دفاع از افغانستان موفق باشند. رئیس جمهور غنی هم گفت که سال گذشته سال بقای افغانستان بود و از قوای امنیتی و دفاعی کشور که بعد از ختم ماموریت ناتو مدیریت سراسری دفاع از وطن را بدوش گرفتند، قدرانی کرد.
اهداف سفر سرمنشی ناتو به افغانستان و عملکرد این سازمان در قبال مسایل این کشور سید ضیاء دانش کارشناس و روزنامه نگار افغان

(( یکی مسئله افزایش نا امنی و احتمال گسترش جنگ در بسیاری از نقاط کشور هست و مسئله دیگر ، گفتگوهای صلح با مخالفان مسلح هست زیرا آنها اعلام کردند که برای مذاکره صلح آماده نیستند ، اما آنچه که بیشتر در محور توجه هست اینستکه برای سال 1395 نیروهای افغانستان که تحت آموزش و حمایت ناتو هست چقدر برای مقابله با مخالفان مسلح آماده هستند و چقدر تجهیزات و امکانات دارند و چقدر می توانند نسبت به مخالفان مسلح برتری داشته باشند . اینها سوالاتی هست که امروز در قضایای افغانستان به شدت مطرح هست و فکر می کنم برای ناتو هم مطرح هست. یکی از انتقادات همیشگی و بسیار جدی دولت قبلی افغانستان در رابطه با متحدان غربی این بود که آنها تجهیزات لازم نظامی و امنیتی را در اختیار نیروهای امنیتی قرار نمی دهند  و بسیاری از فرماندهان نظامی در افغانستان هم بارها از طریق رسانه های ارتباط جمعی اعلام کردند که تجهیزات سبک در اختیار دارند و این تجهیزات برای مقابله با مخالفان مسلح کافی نیست که اخیرا روسیه تلاش کرد که این کمبودها را تا حدودی پر کند. قرار بود تا سال 2017 قوای امنیتی افغانستان توان دفاع مستقلانه از حریم هوایی افغانستان را داشته باشند ولی متاسفانه باز هم می بینیم که به اعتراف مقامات ناتو گفتند تا سال 2020 نیروهای هوایی افغانستان آماده نیست و تجهیزات لازم هم در اختیارشان قرار نگرفته است و احساس می شود که در این رابطه کم کاری های بسیار جدی صورت گرفته است و گمانه های مختلفی هم را ایجاد کردند که حتی بسیاری از مردم و کارشناسان امنیتی و سیاسی اعتقاد دارند که تمایل جدی برای تجهیز کافی نیروهای امنیتی افغانستان از طرف متحدان غربی وجود ندارد.))

آقای غنی در جریان دیدار با استولتنبرگ همچنان بر عزم جدی دولت افغانستان برای مبارزه با فساد اداری و مالی تاکید کرد. اما صاحبنظران افغان معتقدند که عملکرد دولت در این رابطه تا کنون ضعیف بوده است. ضمن اینکه اقتصاد ضعیف، بیکاری و تورم هم بر مشکلات مردم افزوده است.

رمضان جمعه زاده عضو پارلمان افغانستان.

(( در مبارزه با فساد اداری کامیاب نبوده و نتوانسته است جلو گسترش فساد را در افغانستان بگیرد که می تواند  چالش جدی برای افغانستان و آینده اش باشد  انتظاراتی که از حکومت جدید داشتیم این بود که به تعهدات خود در امر مبارزه با فساد عمل کند ولی متاسفانه درست عمل نکردند. نرخ تورم به خاطر چند عامل هست. یک مسئله کاهش ارزش پول افغانی و دوم قدرت و توان خرید مردم پایین شده است . اگر تورم وجود نداشته باشد چون قدرت خرید مردم پایین هست و مردم کار ندارند بسیار مشکل هست.))

******************************************************

حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار برای مذاکره با دولت کابل اعلام آمادگی کرد. این حزب اعلام کرده که در پی دعوت محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان برای گفتگو، حاضر است در مذاکرات صلح شرکت کند.گلبدین حکمتیار رئیس حزب اسلامی گفته است، این حزب درپی برقراری صلح در افغانستان است اما آمریکایی ها طرفدار جنگ در این کشور هستند و در حالی که دولت کابل از این حزب برای شرکت در مذاکرات صلح دعوت کرده، آمریکا نام دو نفر از اعضای حزب اسلامی را در فهرست سیاه خود قرار داده است.

 تاثیرات اعلام آمادگی این حزب برای گفتگوهای صلح و پیوستن احتمالی آن به دولت، سید نادر شاه بحر عضو پارلمان افغانستان

 (( هر جمع و تیمی که به مذاکره در برابر جنگ اولویت قائل هست از دید ما قابل قدر هست. به ارتباط این که حزب اسلامی چقدر موثر هست به اندازه شعاع وجودی خود و به همان اندازه ای که در جنگها نقش داشته است وقتی که از جنگ دست بکشند مسلم هست به همان اندازه در مسئله مذاکره هم نقش خود را خواهد داشت و احتمالا باعث تشویق خیلی از طالبان شود که آنها هم از جنگ دست بردارند و از طریق مذاکره و صلح به مردم بپیوندند.))

**** ***************************************************

نیروهای مسلح افغانستان طی هفته ها و روزهای اخیر فعالیت و عملیات گسترده ای را علیه مخالفان مسلح در نقاط مختلف این کشور به راه انداخته اند که طی آن ده ها تن از مخالفان مسلح کشته و مجروح شده اند.دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع افغانستان پیشتر اعلام کرد: پنجاه و هفت نفر از اعضای گروه طالبان تنها براثر عملیات روز چهارشنبه نیروهای امنیتی در ولایات ارزگان، پروان، غزنی، هلمند و لغمان کشته و هجده تن از آنان زخمی شدند.
گزارش عزیز زاهد مستقر در جنوب افغانستان

 (( هلمند در این اواخر شاهد سخت ترین جنگها هست ولی مقامات دولت محلی در هلمند می گویند که در روزهای اخیر  تلفات شدیدی بر طالبان وارد کردند و حملات شدید این گروه را عقب زدند. جنرال عبدالجبار قهرمان ازمسئولان هلمند می گوید که طالبان بالای پست های قوای افغان در مربوطات ولسوالی مارجه هلمند در منطقه ناور حمله کردند و به گفته او در این حمله سه نفر از سربازان اردوی افغانستان کشته و 5 نفر زخمی شدند اما در این جنگ تلفات شدید بر افراد طالبان هم وارد شد که رقم دقیقش اعلام نشد اما گفت که همچنان قوای افغان و خارجی در ولسوالی ناد علی بر مراکز طالبان حملات هوایی انجام داده و به گفته او در این حملات هوایی 6 نفر از افراد طالبان کشته و سه نفر زخمی شده است ولی تا کنون افراد طالبان در این مورد اظهار نظری نکردند . قبل از این هم ولسوالی ناد علی هلمند شاهد حمله گروهی بزرگ ازطالبان بود که مقامات افغان گفتند این حمله را هم عقب زدند .))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید