این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
پنج شنبه, 19 حمل 1395 10:56

سایه ناامنی ها بر خانه ملت افغانستان

*سایه ناامنی ها بر خانه ملت افغانستان

*استعفای رئیس کمیسیون انتخابات

*تاکید بر شفاف سازی مقامات مستعفی

*انجمن والیان پیشین؛ خواستار برگزاری لویی جرگه

********************************************************

هفته گذشته همزمان با حضور سه مقام امنیتی یعنی سرپرست وزارت داخله، رئیس ستاد ارتش و سرپرست ریاست امنیت ملی افغانستان در پارلمان این کشور برای توضیح در زمینه مسایل امنیتی و بروز برخی ناامنی ها، ساختمان پارلمان هدف راکت های طالبان قرار گرفت. این مساله باعث شد که نمایندگان اظهارات و پاسخ های آنان را در خصوص عملکرد و فعالیت هایشان نپذیرند و کمیسیونی با حضور آنان جهت بررسی مشکلات امنیتی تشکیل شود. البته مسعود اندرابی سرپرست ریاست امنیت ملی از نقش برخی کشورهای خارجی بویژه پاکستان و مخصوصاً سازمان استخبارات نظامی این کشور "آی. اس. آی" در پشتیبانی از طالبان جهت انجام عملیات در افغانستان گفت

(( طالبان می خواهند جنگ را در ابعاد نظامی و سیاسی در بهار و تابستان جاری بسازند.سازمان استخباراتی "آی اس آی" شدیدا از اینها حمایت می کند و اینها را برای تشدید جنگ و برای رفتن به افغانستان و تداوم عملیاتها تشویق می کند. در سال 1395 سازمان مجاهدین البدر و لشکر طیبه و جیش محمد هم با در نظر داشت اطلاعات و شواهد ، طالبان درصدد راه اندازی فعالیتهای تروریستی می باشند.))

صاحبنظران اما از ناتوانی دولت افغانستان در مهار ناامنی ها و حملات مخالفان مسلح ازجمله طالبان می گویند و اینکه نه از راه جنگ می توان به صلح رسید و نه با کمک خارجی ها، بلکه دولت باید به فکر مذاکره با مخالفان مسلح بویژه طالبان باشد.

 وحید مژده کارشناس و فعال سیاسی افغان:

 (( این حمله به شکل سمبلیک طراحی شده بود به این معنا که طالبان می دانستند مقامات امنیتی افغانستان برای دادن توضیحات به پارلمان احضار شدند و بنابراین در چنین شرایطی که آنها  می خواهند به وکلای مردم اطمینان بدهند که همه چیز خوب هست و  ما توانستیم تا حدودی  نا امنیها را مهار کنیم در این زمان وقتی که راکتها و موشکهایی به طرف پارلمان پرتاب می شود نشان دهنده این بود که در حقیقت طالبان به صورت درست و دقیق برای این حمله برنامه ریزی کرده بودند و در نتیجه هم صحبتهای  مقامات امنیتی مورد قناعت اعضای پارلمان قرار نگرفت. از سال 2001 که نیروهای خارجی به افغانستان آمدند و تعداد این نیروها تا 150 هزار سرباز خارجی در افغانستان رسید و از بهترین جنگ افزارهای مدرن دنیا برخوردار شدند دست به عملیات زدند تا به امرز نه تنها جلو نا امنیها را نتوانستند بگیرند بلکه گسترش این نا امنیها نشان از ناکامی جنگ در افغانستان دارد. این مسئله نشان می دهد که از راه خشونت، صلح برقرار کردن در افغانستان کاری ناممکن است. بنابراین این مسئله نشان می دهد که دولت افغانستان نباید به این فکر باشد که از راه جنگ می تواند به صلح دست پیدا کند بلکه باید مذاکرات با طالبان آغاز شود و نیروهای خارجی به خاطر اهداف و منافع خودشان در افغانستان حضور دارند نه به بخاطر تامین امنیت افغانستان.))

*******************************************************

یوسف نورستانی رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان هفته گذشته استعفا داد و محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان هم استعفای وی را پذیرفت. جناب نورستانی پس از جنجالی شدن انتخابات ریاست جمهوری در سال 1393 با انتقادات زیادی مواجه بود. گزارش نیلوفر نوروزی  از کابل:

 (( سید ظفر هاشمی معاون سخنگوی ریاست جمهوری در صفحه تویترش نوشته است که رئیس جمهور افغانستان استعفای جناب نورستانی را پذیرفته است.سمیع دره ای کارشناس مسائل سیاسی می گوید "استعفای جناب نورستانی، خبری خوش برای مردم افغانستان هست زیرا انتخابات تحت مدیریت او به چالش کشیده شد و استعفای جناب نورستانی می تواند نوید خوشی برای پیشرفت کارهای کمیته گزینش و همچنان روند انتخابات باشد. ما امیدواریم که این استعفا تنها به جناب نورستانی خلاصه نشود و امیدواریم که کمیشنرهای دیگر این وجدان را داشته باشند تا آنها هم به این امر متوسل شوند و جناب سعادت از کمیسیون شکایات انتخاباتی برکنار شوند و یا استعفای خود را بدهند تا مردم به آرزوهای خود برسند. "

چند روز پیش محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان فرمان اصلاح نهادهای انتخاباتی را امضاء کرد. با امضای این فرمان باید اعضای فعلی هردو نهاد انتخاباتی جای خود را به افراد جدیدی  بدهند. در همین حال یوسف رشید رئیس اجرایی فیفا و یا بنیاد انتخابات آزادانه و عادلانه افغانستان استعفای جناب نورستانی را یک گام مثبت در بهبود شرایط کشور می داند و می گوید" ای کاش  این مسئله قبلا واقع می شد. توقع و تقاضای مردم افغانستان این بود آنها بعد از  انتخابات جنجال برانگیز1393 از مردم افغانستان معذرت می خواستند و کنار می رفتند و زمینه را برای اصلاحات انتخاباتی آماده می ساختند و همکار می شدند. "))

طی ماه ها و هفته های گذشته به جز جناب نورستانی هم تعدادی از مقامات افغان در پست های مختلف از مقامات خود استعفا داده اند که رئیس سابق امنیت ملی، وزیر معادن و پترولیم، وزیر داخله و والی سابق هلمند از جمله آن ها هستند. این مساله نگرانی هایی را هم در خصوص چرایی این استعفاها ایجاد کرده است. صاحبنظران ضمن مثبت خواندن حاضر شدن مقامات به استعفا در صورت لزوم، خواستار شفاف سازی دلایل آن از سوی افراد مستعفی هستند.

سید علی کاظمی عضو پارلمان افغانستان:

(( در مجموع بحث استعفا، بحثی خوب هست اگر در میان مقامات حکومت و نظام افغانستان رواج پیدا کند اما در صورتی که این استعفاء ،استعفایی معقول باشد . یکی از وظایف پارلمان نظارت از اعمال حکومت است و آنها می توانستند برای استجواب در داخل پارلمان حاضر شوند و یا اینها می توانند به توجه به  مسئولیت شهروندی و مسئولیت مدنی در یک کنفرانس مطبوعاتی به نگرانیها نقطه پایان بگذارند که می تواند  درس عبرت بسیار خوبی برای مقامات دیگر و برای مسئولین دولت بوده باشد  تا ما بتوانیم به چالشهایی که  فعلا در رابطه با فساد اداری و پیش خوری ها و یا تقررغیرقانونی اشخاص است نقطه پایان می گذاریم.))

*******************************************************

انجمن والیان پیشین افغانستان هفته گذشته طی نشستی در کابل ضمن انتقاد از عملکردهای حکومت وحدت ملی خواستار برگزاری لویه جرگه به منظور برون رفت از مشکلات کنونی در این کشور شدند.

گزارش ذبیح الله قریشی :

 (( انجمن والیان پیشین افغانستان در نشستی در دفتر کارشان در کابل پایتخت افغانستان با انتقاد شدید از عملکرد حکومت وحدت ملی، ریشه های این حکومت را متزلزل خوانده و برای حل معضل خواهان تدوین جرگه ای بزرگ گردیده اند.تقوی والی پیشین ولایت کابل و سخنگوی این انجمن ضمن انتقاد از کارکردهای حکومت وحدت ملی گفت: حکومت موجود افراد بی تجربه را به جای افراد مجرب و کارآزموده جایگزین نموده و برای مدیریت بحران و حل معضل این کشور از تواناییهای لازم برخوردار نیستند.وی گفت انجمن  با تقدیر از جانبازی های قوای مسلح ، به منظور حفظ اقتدار و حاکمیت ملی و سلامتی و نجات افغانستان از نخبگان سیاسی و بزرگان کشور جدا تقاضا می نمایند تا هرچه زودتر متکی به سنت حسنه و میراث گرانبهایشان با تدوین جلسه بزرگ ملی که ممثل وحدت همیشگی افغان ها هست سرنوشت کشور را تعیین نمایند. این انجمن از شورای امنیت و کشورهای منطقه نیز خواست تا در تطبیق و نظارت این امر مهم، افغانستان را کمک نموده تا جنگ خاتمه یابد.

سخنگوی انجمن والیان از آمریکا خواست تا به توافقات خود با افغانستان عمل و بر پاکستان فشارهای لازم را وارد کنند.)

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید