این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 28 حمل 1395 13:55

معرفی نامزدهای سه مقام عالی به پارلمان از سوی دولت افغانستان

 

 

 

*معرفی نامزدهای سه مقام عالی به پارلمان از سوی دولت افغانستان

*پیوستن برادر و پسر رهبر پیشین طالبان به شاخه ملا اختر محمد منصور

*ادامه عملیات قاطع نیروهای امنیتی علیه مخالفان مسلح

 *رضایت صاحبنظران از شیوه برگزاری و نتایج کنکور امسال

*****************************************************

دولت افغانستان هفته گذشته نامزدهای دادستانی کل، وزارت داخله و یک عضو دادگاه عالی افغانستان را به پارلمان این کشور برای اخذ رای اعتماد معرفی کرد.

محمد فرید حمیدی به عنوان نامزد دادستانی کل، جنرال تاج محمد جاهد به عنوان نامزد وزارت داخله و محمد زمان سنگری به عنوان نامزد عضویت در دادگاه عالی این کشور به مجلس معرفی شدند.

گزارش قریشی :

 (( حکومت افغانستان سه تن از مقامات عالی رتبه را برای کسب رای اعتماد به پارلمان معرفی کرد. سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور افغانستان ، دگرجنرال تاج محمد جاهد ، محمد حمیدی و محمد زمان سنگری را که از سوی حکومت افغانستان به ترتیب به پستهای وزارت امور داخله ، لویی سار انوالی و عضویت دادگاه عالی نامزد گردیده  اند به مجلس عمومی پارلمان این کشور، غرض کسب رای اعتماد معرفی کرد.وی گفت  جنرال تاج محمد مجاهد یکی از شخصیتهای برجسته و با تجربه و  از افراد ورزیده نظامی کشور هستند که در طول سالیان اخیر به طور متداوم در خدمت مردم و اردوی ملی افغانستان بودند و اکنون کمر همت بستند که در شرایط حساس کنونی در یکی از نهادهای مهم امنیتی ما یعنی وزارت امور داخلی افغانستان خدمت کنند. همچنین جناب قاضی محمد زمان سنگری از شخصیتهای مسلکی در سیستم قضایی افغانستان هستند که در طول عمر خود در عرصه های گوناگون قضایی با پاکی ، شهامت و ایمان داری فعالیت کرده است. با توجه به ضرورتهای موجود در عرصه نظام عدلی و قضایی و امنیتی کشور و برای این که همبستگی و تصمیم قاطع و جدی خود را در مبارزه بافساد  و بی عدالتی و قانون شکنی نشان دهیم از شما وکلای محترم جدا تقاضا می کنم که به همه این بزرگواران ما رای تایید دهید.))

************************************************************

به دنبال تضعیف جناح طالبان به رهبری ملا رسول که تحت حمایت خاندان ملا عمر رهبر پیشین طالبان قرار داشت، ملا عبدالمنان برادر و ملا یعقوب پسر ملا عمر به شاخه تحت رهبری ملا اختر محمد منصور پیوسته و به عضویت شورای تصمیم گیری طالبان در آمدند. ملا یعقوب هم مسئولیت نظامی طالبان را در 15 ولایت افغانستان به عهده گرفت، پیش از آن هم ملا عبدالقیوم ذاکر رهبر شاخه نظامی طالبان به ملا اختر محمد منصور پیوسته بود. صاحبنظران ضمن اینکه دست خارجی ها را در این تغییرات دخیل می دانند، معتقدند هرچند اعضای خانواده ملا عمر اکنون به جناح ملا اختر محمد منصور پیوسته اند اما منتظر  فرصت هستند تا انتقام شکست جناح خود را از او بگیرند.

 مولوی عبدالمالک ضیایی کارشناس افغان :

 (( جنگ شیندند در بین ملارسول و در بین گروهای اختر محمد منصور بود و اختر محمد منصور با ورود سیل آسای قطعات استخباراتی پاکستان به شیندند توانست جبهه ملا رسول را از بین ببرد. بعد از شکست ملا رسول در شیندند تغییرات بسیار چشم گیری در  مرکزاین دو گروه وارد شد که روی هم رفته همه روزه به تضعیف  ملا رسول انجامید و اکثرشان به دولت پیوستند و تعدادی تفنگهای خود را در خانه گذاشتند و به کار و بار شخصی خود شروع کردند. بقیه شان هم که دستگیر شده بودند یا در محاصره اختر محمد منصور قرار گرفتند آنها هم وادار به تسلیم شدند. ملا آخوند رسول از سوی فرزند و برادر ملا عمر فرستاده شده بود و بعد از شکست تمام قطعات نظامی شان در افغانستان ناگزیر بودند که دو راه را انتخاب کنند، یا به طرف دولت بیایند و یا به طرف گروههای اختر محمد منصور بروند و بالاخره با پادرمیانی و میانجیگری علمای حوزه خودشان وادار به این شدند که به گروه ملا اختر محمد منصور بپیوندند و شکست ملا آخوند رسول یک خسارت بسیار کلی بود که به خاندان ملا محمد عمر بعد از 15 سال وارد شد و فکر

می کنم که دیگر نگذارند که آنها تسلیم ملا اختر محمد منصور شوند بلکه درصدد این هستند که فرصت هایشان چگونه برآورد می شود و چگونه می توانند نیروهای خود را دوباره سرپا کنند و چگونه زمانش فرا می رسد که با حمله دیگری بتوانند انتقام شیندند را از ملا اختر محمد منصور بگیرند.))

**** ************************************************

مسئولان امنیتی افغان می گویند عملیات نیروهای امنیتی علیه مخالفان مسلح در نقاط مختلف افغانستان ادامه دارد. صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله افغانستان هفته گذشته از عملیات تحت نام شفق گفت که در حال حاضر در ولایت های سرپل، غزنی، ننگرهار و بدخشان جریان دارد و این رشته عملیات به سراسر افغانستان برای زمینگیر کردن مخالفان مسلح گسترش خواهد یافت.

گزارش محمد امین عالمی :

((مسئولان امنیتی در کابل از تداوم قاطعانه عملیاتهای نظامی نیروهای امنیتی افغانستان علیه تروریستان خبر می دهند. آنگونه که مقامها در وزارت امور داخله افغانستان

می گویند عملیاتهای نظامی موسوم به شفق در سراسر افغاستان علیه تروریستان جریان دارد و اهداف مشخصی را دنبال می کند. صدیق صدیقی سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان که سه شنبه در نشستی خبری صحبت می کرد خاطر نشان ساخت که اشتراک گسترده نیروهای امنیتی افغانستان در عملیات شفق اهداف مهمی چون مختل سازی حرکات دشمن و هدف قرردادن رهبران کلیدی شان را دنبال می کند. صدیقی در این خصوص گفت: اجرای عملیات بالای افراد کلیدی دشمن هست خصوصا در نقاط و وولسوالیهایی که اینها هستند تا اینها از بین بروند و نتوانند که در عملیات هایشان کامیاب شوند. سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان، هماهنگی و اتحاد نظر نظامیان نهادهای امنیتی افغانستان را مثبت خوانده و خاطر نشان ساخت که یکی از دیگر اهداف دولت در راه اندازی عملیات نظامی شفق در سراسر افغانستان، انسجام و بسیج نیروهای اردوی ملی ، پلیس ملی و امنیت ملی برای مبارزه کارساز با تروریستان هست. سخنگوی وزارت امور داخله گفت: بخش عمده ای از عملیات شفق ما بسیج و استفاده از ظرفیتهای نیروهای ویژه پلیس و اردوی ملی افغانستان هست و قطعات ویژه خاص ما که یکی از بهترین نیروهای پلیس و ملی هستند اینها شامل وظایف خواهند بود. صدیقی با اشاره به این که عملیات نظامی شفق در دو هفته سال جدید دستاوردهای زیادی را به همراه داشته است گفت در دو هفته اول سال جدید نظامیان اردو و پلیس ملی افغانستان 57 عملیات نظامی در نقاط مختلف افغانستان راه اندازی نموده اند که در این عملیاتها 100 نفر از افراد طالبان به هلاکت رسید و 14 نفر زخمی شدند و 12 نفر دیگرشان به اسارت نیروهای امنیتی افغانستان درآمده اند.))

................................................................................................................

هفته گذشته نتایج امتحان کنکور افغانستان اعلام شد که بر اساس گزارش ها در نتیجه آن حدود 150 هزار نفر به دانشگاه ها و موسسات تحصیلات عالی در سراسر افغانستان راه یافتند. کارشناسان می گویند اگرچه کنکور امسال با مشکلاتی همراه بود اما شرایط برگزاری، اعلام نتایج و راهیابی داوطلبان به دانشگاه ها و موسسات عالی، نسبت به سال های قبل بهتر بود و بصورت کلی کنکور امسال در وضعیت بهتری نسبت به سال های گذشته قرار داشت.

 سیف الدین سیحون استاد دانشگاه کابل:

 (( کنکور امسال از نظر کمیت نسبت به سالهای قبل بهتر هست به این معنا که ظرفیت های جدید را شناسایی  و حدود 50 هزار نفر در بخش موسسات تحصیلات عالی خصوصی مدیریت کردند. مواردی از چالشها و مداخله نیروهادر امور کنکور شنیده نشد. با توجه به مشکلاتی که جامعه ما دارد می توان گفت کنکور موفقی بود اما چالشهایی هم داشت به این معنا که محدودیت هایی برای ورود دختران در ولایات  نا امن و اختصاص برخی از بورسها برای یک عده وجود داشت که به نظر من در یک جامعه مدنی و مدرن جایی ندارد هرچند که در شرایط امروز تغییر مثبت را می پذیریم اما به عنوان یک قاعده تبدیل نکنند که بعضی به نام کوچی و بعضی به نام عقب مانده از بورسها امتیاز بگیرند . در حال حاضر وزارت تحصیلات عالی با تغییری که در ساختار کنکور و روش امتحان ساختند شفافیت نسبی را نسبت به سالهای قبل به وجود آورد در حالی که سالهای قبل یک نوع زدوبند و یک نوع وابستگی با نهادهای قدرت تحصیلات عالی افغانستان از خود نارساییهایی نشان دادند ولی چنین مواردی تاکنون نشان نداده است. )

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید