این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 04 ثور 1395 21:50

فراخواندن وزیران معارف، صحت عامه و رئیس کمیسیون اصلاحات اداری به پارلمان افغانستان

 

 

 

*فراخواندن وزیران معارف، صحت عامه و رئیس کمیسیون اصلاحات اداری به پارلمان افغانستان

*استجواب وزیران مالیه، انکشاف دهات و فواید عامه در پارلمان

*اظهارات وزیر خارجه امریکا در مورد دوام کار حکومت وحدت ملی

*اعلام آغاز عملیات بهاری طالبان از سوی این گروه

* هشدار والی بلخ در مورد افزایش نفوذ داعش در مناطق مختلف

**** ***************************************************

پارلمان افغانستان هفته گذشته وزیران معارف، صحت عامه و رئیس کمیسیون اصلاحات اداری را برای پاسخگویی در مورد پست های خالی در این ادارات فراخواند. گفته

می شود در حالیکه تعداد زیادی از جوانان افغان بیکار هستند، هزاران پست خالی در این ادارات وجود دارند.

گزارش ذبیح الله قریشی :

(( پارلمان از برخورد وزارت خانه ها در خصوص عدم استخدام جوانان ، شدیدا انتقاد نموده و از این وزرا پاسخ خواستند. خانم نیلوفر ابراهیمی عضو پارلمان افغانستان وزارت معارف را متهم به برخورد غیر اصولی در این خصوص نمود و گفت: دروازه دهها مکتب مسدود شده است و دلیلش هم این هست که به اینها حق الزحمه داده نمی شود و اگر به همین منوال پیش رود دروازه صدها مکتب دیگر هم بسته می شود. عثمانی عضو کمیسیون مالی و بودجه مجلس هم گفت شمار کثیری از معلمین قراردادی وجود دارند که تا هنوز حقوق نگرفته اند و تعداد قابل ملاحظه ای از صنف ها بدون معلم مانده است که برای حل این معضل از وزیر معارف خواست تا رسیدگی کند.وی افزود این که گفته می شود 13 هزار میز خالی هست من می گویم بیش از 13 هزار دیگر در حال قراردادی هست یا صرفا معلم ندارد لذا اگر همین مشکل را وزارت معارف حل نکند فقط شاگرد به آنجا خواهد رفت و در 6 ساعت درسی شاید سه ساعت معلم داشته باشد . اعضای پارلمان وزرای متذکره را متهم می کنند که اقدام به استخدام جوانان نمی کنند و شماری از جوانان ناگزیرمی شوند تا وطن را ترک کنند.اما وزرای فرا خوانده شده به مجلس در پاسخ گفتند که پستها را اعلام نموده و در خصوص استخدام کارمندان، کار جریان دارد اما در برخی از مناطق به علت نا امنیها کسی حاضر نیست ایفای وظیفه بکند. اسدالله حنیف وزیر معارف افغانستان می گوید که در این وزارت بیش از 12 هزار و 700 بست خالی وجود دارد.))

از سوی دیگر هفته گذشته وزیران مالیه، انکشاف دهات و فواید عامه در پارلمان افغانستان به دلیل اجرا نشدن پروژه های توسعه ای مربوط به این وزارتخانه ها مورد سوال نمایندگان قرار گرفتند.

گزارش محمد امین عالمی :

(( در جلسه استجوابیه چهارشنبه حکیمی وزیر مالیه ، نصیر احمد دورانی وزیر انکشاف و دهات و محمد بلیغ وزیر فوائد عامه حاضر شدند. عدم تطبیق پروژه های انکشافی در سال جاری و چگونگی تمویل این پروژه ها از دلایلی بود که باعث شده بود تا این وزرا به مجلس فرا خوانده شوند اما وزرای مربوطه می گویند پول کافی برای تطبیق پروژه های انکشافی که در سند بودجه گنجانده شده بود وجود دارد و کار این پروژه ها هم اکنون یا آغاز شده ، یا در حال تدارک هست و یا هم به داوطلبی گذاشته شده است.حکیمی وزیر مالیه در جلسه استجوابیه مجلس نمایندگان گفت پروژه هایی که تمویل آن در سند بودجه تعهد شده است تمویل می شوند و بر اساس یک پلان کاری از طرف اداره مربوطه تطبیق خواهد شد. او خاطر نشان کرد که وزارت مالیه مکلف هست بودجه آن را تهیه کند. نصیر احمد درانی وزیر احیاء انکشاف دهات نیز در این نشست گفت برای آغاز پروژه ها پول کافی وجود دارد و ما می توانیم تمام 221 پروژه روستایی در نظر گرفته شده را به سرعت طراحی نموده و به قرارداد بسپاریم. درانی خاطر نشان کرد که برای تطبیق و انجام این 221 پروژه به 110 میلیون دالر پول اضافی نیاز هست و زمانی که این پول در اختیار وزارت انکشاف و دهات قرار گیرد پروژه هایشان را شروع خواهند کرد. در همین حال محمود بلیغ وزیر فوائد عامه نیز در مورد چگونگی پروژه ها گفت که اکثر پروژه ها انتقالی اند و انتظار تطبیق همه اینها در یک سال مشکل هست .بلیغ افزود ما تلاش داریم تا این پروژه ها عملی شود اما تطبیق کامل آن در هم ولایات به زمانی طولانی نیاز دارد.))

............................................................................................................

با گذشت دو سال از توافقنامه حکومت وحدت ملی افغانستان و طرح بحث هایی در خصوص پایان کار ریاست اجرایی این حکومت و ضرورت تشکیل لویه جرگه و تبدیل این پست به صدارت، جان کری وزیر خارجه آمریکا که توافقنامه، دو سال پیش با حضور وی توسط محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله امضا شده بود، هفته گذشته به کابل آمد و از پنج ساله بودن دوره این حکومت گفت که البته انتقادات و اعتراضاتی را هم در پی داشت.

گزارش نیلوفر نوروزی:

 (( جان کری وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا می گوید که در توافق نامه سیاسی برای پایان حکومت وحدت ملی هیچ تاریخی تعیین نشده است و این حکومت برا ی5 سال ادامه خواهد داشت .جان کری که با محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور در یک نشست خبری در کابل صحبت می کرد در پاسخ به سوالی در این مورد گفت که تا ختم توافق نامه سیاسی کار حکومت وحدت ملی پایان نمی یابد . در همین حال رئیس جمهور غنی در این نشست خبری بر آوردن اصلاحات و مبارزه با فساد تاکید کرد.وی گفت تعهد افغانستان برای اصلاحات همه جانبه و برای بهبود قوای امنیتی و دفاعی ملت ماست و ما نمی خواهیم فقط با حرف به سراغ وعده ها برویم و ما می خواهیم در کنفرانس ورسا و بروکسل دستاوردهای واضحی داشته باشیم.))

در حالی که حکومت افغانستان همچنان به دنبال از سرگیری مذاکرات صلح با طالبان است، این گروه هفته گذشته با انتشار اعلامیه ای از آغاز عملیات بهاری خود خبر داد. کارشناسان می گویند دولت اگر هم مذاکرات صلح را پیگیری می کند باید از آمادگی کامل برای مقابله با تحرکات مخالفان مسلح و سرکوب آنان برخوردار باشد.

عبدالسمیع دره ای کارشناس سیاسی افغان: (( حکومت وحدت ملی باید آمادگیهای خود را برای جنگ داشته باشد و از قبل هم تصور می شد که طالبان آماده گفتگو با دولت افغانستان نخواهند شد .از این لحاظ  فکر می کنم که دولت افغانستان باید آمادگیهای خود را داشته باشد چنان که دارد و دولت افغانستان عملیات شبانه را بیشتر ساختند و آمادگیهای خود را برای جنگ گرفته اند و فکر می کنم که دولت ناگزیر هست که از سیاست تضرع نسبت به طالبان خود را کنار بکشد و برای مهار طالبان خود را آماده بسازد. ما فراموش نکنیم که  تنها تهدید طالبان برای دولت افغانستان نیست ومتاسفانه امروز تهدیدهای دیگری را از سوی داعش و القاعده داریم و یقینا نشانه ها یی هم وجود دارد که برای به تهدید کشاندن افغانستان مخصوصا در ولایات مشخص مرکزی و شمال افغانستان برنامه هایی ریخته شده است که متاسفانه این برنامه ها در صدد اجرا هست و تصور می شود که این برنامه ها دولت افغانستان را یک مقدار بیشتر زیر فشار قرار خواهد داد. طالبان یک پشتوانه بسیار قوی در پشت سر خود دارند به دلیل این که ما در یک جنگ نیابتی قرار داریم و این جنگ نیابتی میان هند و پاکستان هست که همیشه متاسفانه در افغانستان عملی می شود با چنین وضعیتی فکر می کنم که دولت افغانستان را ناگزیر می سازد تا خودشان را آماده بسازند و در این جنگ خودشان را چنان آماده کنند که به هیچ وجه دوباره به یک سیاست تضرع روی نیاورند.)

عطا محمد نور سرپرست ولایت بلخ افغانستان پیشتر در اظهاراتی در مورد افزایش نفوذ گروه داعش در مناطق مختلف این کشور هشدار داد و تاکید کرد که دولتمردان افغان باید به این مساله توجه جدی داشته باشند.

گزارش کاظم حیدری :

(( عطاء محمد نور که در جمع فرهنگیان، نمایندگان مردم شورای ولایتی ،اساتید و مسئولان اداره معارف بلخ سخن می گفت ضمن اشاره به نابسامانیهایی که هنوز هم دامنگیر کشور می باشد و مردم با چالشهای فراوانی در مسیر زنگی شان مواجه اند بر توسعه علم و دانش و ایجاد زمینه های مناسب تحصیلی در کشورش بخصوص در ولایت تحت اداره اش تاکید کرد. والی بلخ با اشاره به فعالیتهای گروههای تروریستی و تلاش آنان برای نفوذ بیشتر در افغانستان به دولتمردان افغان هشدار داد و گفت که ساحه نفوذ گروه داعش در این کشور در حال گسترش هست . وی گفت امروز نه تنها که داعش در افغانستان حضور دارد بلکه با گذشت زمان هر روز بیشتر می شوند. والی بلخ معتقد هست که اگر اقدامات به موقع برای سرکوب نیروهای وحشت افکن از سوی نیروهای مسلح و امنیتی افغانستان صورت نگیرد دامنه نا امنیها بیش از آنچه که تصور می شود گسترش خواهد یافت . نور در عین حالی که از تلاشها و برنامه ریزیهای مخالفان مسلح دولت افغانستان برای برهم زدن امنیت در ولایت بلخ نیز یاد نمود افزود که هرگز به دشمنان ولایت افغانستان اجازه داده نخواهد شد که این ولایت را نیز دستخوش نا امنیها نمایند. نور که در برنامه افتتاح ساختمان جدید یکی از لیسه ای شهر مزار شریف سخن می گفت بر ایجاد جامعه ایده آل مطابق با خواست و اراده ملت افغانستان تاکید نمود و اضافه کرد که تمامی نیروهای امنیتی دست به دست هم داده اند و در راه حفظ عزت و نوامیس ملی شان از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند کرد .))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید