این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 21 ثور 1395 18:01

اذعان مقامات حکومتی به ضعف در خصوص تامین امنیت خبرنگاران و رسانه ها

 

 

 

 

*اذعان مقامات حکومتی به ضعف در خصوص تامین امنیت خبرنگاران و رسانه ها 

*دستور حکومت به نیروهای امنیتی در مورد پاسخ به حملات تجاوزکارانه

*عملیات علیه مخالفان مسلح دولت و تلفات آنان در نقاط مختلف افغانستان

* گمانه زنی ها در رابطه با حضور و فعالیت نیروهای داعش در ولایت شمالی فاریاب

********************************************************

هفته گذشته در روز جهانی آزادی بیان، مقامات افغان ضمن تقدیر از عملکرد رسانه ها و خبرنگاران اذعان کردند که اقدامات دولت برای تامین امنیت و حفظ جان خبرنگاران کافی نبوده است. عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان اظهار داشت که حکومت تمام تلاش خود را برای حمایت از خبرنگاران و رسانه ها انجام خواهد داد.

وی تاکید کرد که دستاوردهای افغانستان در بخش‌ رسانه‌ها نتیجۀ قربانی و تلاش‌های مردم است.

گزارش ذبیح الله قریشی : (( عملکرد دولت برای تامین امنیتی خبرنگاران و رسانه ها قانع کننده نبوده است. داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی این مطلب را در جمع خبرنگاران در هتل انتر کانینتال ابراز نمود و گفت: دفاع از حق و آزادی دستور دین ماست و در این راستا ملت افغانستان و جامعه خبرنگاری، قربانی زیادی را متحمل گردیده است. رئیس شورای اجرائیه با اشاره به این که خبرنگاران درد و رنج مردم را تجربه کرده و برای مبارزه با فساد و خواسته های مردم تلاشهای گسترده ای انجام داده است تاکید کرد : عملکرد ما قانع کننده نبوده است .عبدالله رسالت و مسئولیت خبرنگاران را مهم و حیاتی دانسته و اعتراف کرد که برخی از مسئولین امنیتی نمی دانند که با خبرنگاران چگونه برخورد کنند. رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملیف شغل خبرنگاری را در افغانستان مهم دانسته و گفت خبرنگاران به دلیل این که تهدید می شوند صدای خود را بلند می کنند اما نام خود را نمی گویند .عبدالله گفت هیچ اداره دولتی نباید به رسانه و خبرنگاران زنگ بزند که چرا چنین و چنان کرده اید و تخطی رسانه ها و خبرنگاران صرفا باید از طریق کمیسیون تخطی رسانه ها مورد رسیدگی قرار بگیرد. همچنان وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان از ایجاد بورد مشورتی با صلاحیت وبا اشتراک نمایندگان خبر داد و گفت: به زودی کار روی این طرح آغاز می گردد.))

..........................................................................................................

درپی راکت پراکنی های مجدد نظامیان پاکستانی در مناطق مرزی در شرق افغانستان مقامات افغان واکنش نشان داده و به نیروهای نظامی افغان دستور دادند که پاسخ اینگونه حملات را بدهند. حملات راکتی نظامیان پاکستانی در مناطق مرزی شرق افغانستان سال هاست که در مقاطع مختلف انجام می شود و تاکنون تلفات و خسارات زیادی را به مردم این مناطق وارد کرده است.  

گزارش قریشی: (( مقامات مسئول افغانستان به نیروهای این کشور دستور داده است که به تجاوزات نظامی پاسخ دهند و آگاهان امور از این تصمیم استقبال می کنند .از چندی به این طرف سروصداهایی بلند هست که گویا از آن سوی خط دیورند، برخی از مناطق سرحدی افغانستان مورد حملات توپخانه ای  سلاح های سنگین قرار گرفته اند که به گفته مقامات مسئول در وزارت دفاع و امور داخله، تلفاتی را نیز در قبال داشته است .دولت وزیری معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی با اشاره به این دسته از تهاجمات

می گوید : سربازان ما اجازه دارند که هر کسی که به آنها حمله کند به این حملات پاسخ دهند.همچنان صدیق صدیقی سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان که در دفتر رسانه های حکومت صحبت می کرد ابراز امیدواری نمود که انداختن سلاح ثقیل از خاک پاکستان که باعث کشته و زخمی شدن نظامیان و مردم غیر نظامی و تخریب منازل مسکونی گردیده متوقف گردد و در هر صورت نیروهای سرحدی نیروهای امنیتی مان که نزدیک خط دیورند هستند صلاحیت  دارند که در برابر تخطی پاسخ دهند.آگاهان مسائل سیاسی افغانستان از این تصمیم حکومت حمایت نموده و به این نظرند که برای حکومت افغانستان در مقابل تجاوز کشور همسایه، چاره ای جز عکس العمل باقی نمانده است. گفتنی است که پس از حادثه خونین در کابل پایتخت افغانستان که بش از 400 نفر کشته و زخمی بر جای گذاشت روابط دو کشور پاکستان و افغانستان تا حدودی تیره گردیده است.))

ریاست جمهوری افغانستان هم ضمن تاکید بر پاسخ به حملات تروریست ها و نیز راکت پراکنی های نظامیان پاکستانی اعلام کرده اینگونه حملات  نقض منشور سازمان ملل متحد است.

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان:

 (( حکومت افغانستان تعهد خود را به دنیا نشان داده است و حضور حکومت افغانستان در نشست چهار جانبه نشان از پایبندی افغانستان برای تامین صلح پایدار در کشور می باشد و همچنان حکومت افغانستان برای تامین امنیت تمام توان خود را به کار گرفته است تا در برابر گروههایی که دست به عمل تروریستی می زنند اقدام همه جانبه کند. حکومت وحدت ملی به صورت مستقیم موضوع حمله های راکتی را با رهبران پاکستان در میان گذاشته است و تداوم این حمله ها نقض آشکار منشور سازمان ملل متحد و در تناقض با اصل حسن همجواری می باشد.))

********************************************************

پس از آنکه دولت افغانستان مواضع خود را علیه مخالفان مسلح اعلام و کسانی که مردم را هدف قرار می دهند دشمن خواند و دستور حمله به آنان را صادر کرد، نیروهای امنیتی افغان در نقاط مختلف این کشور عملیات ضد مخالفان مسلح را راه اندازی کردند که در نتیجه آن تلفات زیادی هم به آنان در ولایات مختلف وارد شده است.

گزارش عزیز زاهد از قندهار  (( پلیس قندهار در جنوب افغانستان می گوید که در پی یک نبرد شدید میان قوای افغان و طالبان مسلح در این ولایت ، والی نام نهاد طالبان برای قندهار با معاونش و 45 طالب دیگر کشته شده اند. سخنگوی پلیس قندهار با اعلام این مطلب افزود که مولوی حیات الله مشهور به حاجی لا لا، والی نام نهاد طالبان برای قندهار با مولوی احمد شاه صحت مشهور به ارمانی معاون والی نام نهاد طالبان برای قندهار در یک نبرد سنگین میان قوای افغان و طالبان در ولسوالی شاه ولی کوت این ولایت کشته شدند. سخنگوی پلیس قندهار می گوید که این نبرد برای باز شدن سرک قندهار- ارزگان در مربوطات ولسوالی ولی کوت قندهار روی داده و بر اثر آن والی نام نهاد طالبان برای قندهار و معاونش و 45 طالب دیگر کشته شده اند. به گفته سخنگوی پلیس قندهار در این جنگ به قوای افغان و غیر نظامیان آسیبی نرسیده است. سرک قندهار- ارزگان که از چند روز بدین سو از سوی طالبان به روی ترافیک بسته است به گفته سخنگوی پلیس قندهار به زودی این بزرگراه دوباره باز خواهد شد. وی گفت که هنوز هم مشکل این سرک جابجایی بمب های طالبان بر سر این سرک می باشد که قوای افغان در حال حاضر مشغول خنثی سازی این بمبها هستند. بسته شدن سرک قندهار _ارزگان باعث بالا رفتن قیمت مواد ارتزاقی و غیره در ارزگان شده است .تاکنون طالبان در این مورد اظهار نظری نکرده اند ولی این گروه می گویند که در ولسوالی شاه ولی کوت دستاوردهای خاص دارد.))

.............................................................................................................

پیشتر برخی گزارش ها حاکی از آن بود که نیروهای داعش در ولایت فاریاب در شمال افغانستان حضور و فعالیت دارند. مسوولان برخی احزاب سیاسی در فاریاب هم گفته بودند که داعش در مناطق مختلف این ولایت در حال سرباز گیری است.اما سید انور سادات والی فاریاب با رد این اظهارات گفته است که نیروهای امنیتی و استخباراتی توانمند شده اند، هماهنگی کامل بین تمامی نهادهای امنیتی به وجود آمده و در هیچ نقطه ای از فاریاب داعش وجود ندارد؛ اما اتباع ازبکستانی، چینی، پاکستانی و عرب در صفوف طالبان حضور دارند.برخی هم می گویند گروه داعش در فاریاب حضور ندارد و کسانی که تحت نام این گروه فعالیت می کنند طالبانی هستند که به داعش تغییر عنوان داده اند.

فتح الله قیصاری نماینده ولایت فاریاب در پارلمان افغانستان :

 (( داعشیها  همان  طالبان هستند که حالا به داعش تبدیل شده اند . الحمد الله امروز دولت افغانستان دست به کار شده است و به یاری خداوند داعش و طالبان را  سرکوب می سازد. در پارلمان رئیس جمهور اطمینان داد ومردم افغاستان از این به بعد می تواند مشکلات خود را رفع کند. دولت از همین کسانی که مجاهد و مسلمان هست باید بیشتر کار بگیرد و نفوذ داعش را کمرنگ بسازد. اگر عملیاتی در شمال خصوصا در فاریاب صورت بگیرد داعشیها روز به روز بیشترسرکوب می شوند و مردم از داعشیها راضی نیستند و داعشیها را خطری جدی می بینند .))

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید