این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 28 ثور 1395 17:23

ادامه اعتراضات مبنی بر تغییر مسیر پروژه توتاپ

 

 

 

*در این برنامه به این موضوعات می پردازیم

*ادامه اعتراضات به تصمیم کابینه مبنی بر تغییر مسیر پروژه توتاپ از بامیان به سالنگ

*شدت گرفتن عملیات مخالفین مسلح و افزایش ناامنی ها در افغانستان 

*اظهارات رئیس اجرایی حکومت و دشمن خواندن کسانی که علیه مردم سلاح برداشته اند

*فساد اداری همچنان دامنگیر دولت و مردم افغانستان

*سفر رئیس جمهور غنی به تاجیکستان و اهمیت آن

**** ***********************************************

از دو هفته قبل که تصمیم کابینه ی حکومت وحدت ملی افغانستان در مورد تغییر مسیر پروژه انتقال برق توتاپ از بامیان به سالنگ اعلام شده اعتراضات به این مساله روز به روز گسترده تر و این تصمیم خلاف منافع ملی و توسعه متوازن کشور خوانده می شود. روز دوشنبه هفته ی گذشته اجتماع اعتراضی بزرگی در کابل برگزار شد.

گزارش محمد امین عالمی:

 (( هزاران تن از شهروندان کابل با شرکت در گردهمایی موسوم به جنبش روشنایی خواهان عدم تغییر مسیر پروژه توتاپ شدند. در این گردهمایی بزرگ که عصر روز دوشنبه در کابل برگزار شد هزاران تن از شهروندان کابل ،سران بلند پایه دولتی و تعدادی از اعضای مجلس شورای ملی ، نمایندگان احزاب سیاسی و فعالا ن جامعه مدنی و فرهنگی شرکت کردند. محمد کریم خلیلی معاون رئیس جمهور پیشین و معاون فعلی شورای عالی صلح افغانستان در سخنانی خاطرنشان ساخت که عدالت اجتماعی در کشور نباید قربانی اندیشه های کور و مغرضانه حلقات معلوم الحال شود. خلیلی خاطر نشان ساخت که پروژه توتاپ بر اساس قانون اساسی ، انکشاف متوازن و از لحاظ منطقی ، علمی و تخنیکی تثبیت شده است و توطئه های خارجی و فتنه انگیزه های داخلی برای ما قابل قبول نیست .او فیصله یازدهم ثور کابینه حکومت وحدت ملی را در جهت عبور لین توتاپ از سالنگ ظالمانه خواند و افزود مردم تصمیم جدی دارند که به فرهنگ تبعیض و نابرابری ها، نه، بگویند. افزون بر این محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و معاون رئیس اجرائیه نیز با اشاره به مرارت هایی که طی قرنها بر شانه های ساکنان مناطق مرکزی افغانستان سنگینی کرده است گفت مردم مناطق مرکزی که در قرنهای متمادی، رنج تاریخ را بر شانه های خود حمل کرده اند امروزمی خواهند بیرق دادخواهی و فریاد عدالت خواهی خود را بلند کنند.به باور معاون ریاست اجرائیه دولت وحدت ملی، هرکسی که بخواهد با شرایط 50 سال پیش حکومت کند در حقیقت شرایط را درک نکرده است و راهی اشتباه را می پیماید .گفتنی است که با وجود این که جناب محقق معاون ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی می باشد اما وی در گردهمایی جنبش روشنایی خاطر نشان ساخت که در کابینه حکومت سخنان وی شنیده نمی شود و با او مانند یک مسافر برخورد می شود . سرور دانش معاون ریاست جمهوری نیز در سخنانی خاطر نشان ساخت که مردم مناطق مرکزی هزاره جات در طول 15 سال گذشته از حامیان اصلی حکومت و دموکراسی در کشور بوده اند و این مردم سلاح در دست نداشته و حتی اپاوزسیون حکومت نبوده اند و با مال و جان خود برای دفاع از حکومت تلاش کرده اند بنابراین می طلبد که مسئولان در دولت وحدت ملی، حق این مردم را تلف نکنند .در پایان این همایش اعلامیه شورای مردمی به منظور تعیین تاریخ تظاهرات به خوانش گرفته شد. در این اعلامیه برای حکومت وحدت ملی یک هفته وقت داده شد تا در رابطه بافیصله یازدهم ثور در خصوص تغییر مسیر برق توتاپ از بامیان به سالنگ تجدید نظر کنند.))

********************************************************

پس از آنکه محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان تعریفی از دوست و دشمن ارائه و دستور سرکوب مخالفان مسلح را صادر کرد، حملات مخالفین مسلح نیز در گوشه و کنار افغانستان افزایش یافته است. کارشناسان می گویند: دولت باید برای مقابله با ناامنی ها راهکارهای سنجیده تری اتخاذ کند.

وحید مژده کارشناس و فعال سیاسی افغان:

 ((بدون شک هرقدر که کشمکشها و تنشها بیشتر می شود طبیعی است که تاثیرات منفی روی پروسه صلح دارد اما این نکته را هم باید در نظر گرفت که در طول 14 سال گذشته، در افغانستان هیچ حرکتی به نام صلح به شکل جدی آغاز نشده است و تاکنون هر حرکتی را که ما شاهد بودیم فقط به شکل سمبلیک سروصدای صلح بلند شده است چنانچه در این اواخر هم مسئله کنفرانس چهارجانبه بود که افغانستان و پاکستان و آمریکا و چین در آنجا شرکت داشتند. باز هم این کنفرانس که 4 مجلس آن در کشورهای مختلف دایر شد سرانجام بدون نتیجه پایان یافت زیرا یک طرف اصل قضیه یعنی طالبان در آنجا حضور نداشتند.بعد از حمله ای که درکابل صورت گرفت  صدها نفر در آن کشته و زخمی شدند و طالبان مسئولیت را به دوش گفتند  و دولت افغانستان 6 نفر از زندانیان  طالب را اعدام کرد و از این مسئله که شکل انتقام گیری به خاطر حمله کابل اشت طالبان به شدت خشمگین هستند و آنها اعلام کردند که انتقام خواهند گرفت و طبیعی است که این مسئله کاملا جدی هست زیرا طالبان بارها نشان دادند که در قلب شهر کابل توان حملات بسیار خطرناک را دارند بنابراین این مسئله جدی هست چنانچه که در شهر کابل هم تدابیر امنیتی به خاطر همین تهدید طالبان بیشتر شده است .بدون شک بیشترین قربانی این جنگها تاکنون مردم عام و غیر نظامی بودند و از این بابت هم باز به همین شکل خواهد بود. ما انتظار این را داشتیم که دولت افغانستان باید یک سیاست روشنی را در قبال جنگ و صلح در پیش بگیرد که تاکنون ما از طرف دولت افغانستان چنین چیزی را شاهد نبودیم.))

****************************************************

هفته ی گذشته عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان تاکید کرد: کسانی که علیه مردم این کشور سلاح برداشته و می جنگند دشمنان افغانستان هستند و علیه آن ها اقدام قاطع صورت خواهد گرفت.

گزارش ذبیح الله قریشی :

(( کسانی که سلاح برداشته و علیه مردم افغانستان می جنگند دشمن کشور ما هستند. ُداکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی این مطلب را در وزارت دفاع ملی افغانستان در مراسم معرفی سرپرستان وزارت دفاع ملی و ریاست عمومی امنیت ملی که شرکت کرده بود ابراز کرد.عبدالله عبدالله تاکید کرد که دشمنان افغانستان یک روز هم سلامت افغاستان را نمی خواهند و کسانی که سلاح برداشتند و می جنگند دشمن سرزمین و کشور ما هستند . رئیس اجرائیه، صلح با عزت را آرزوی همه مردم افغانستان خواند و تاکید کرد کسانی که سلاح را بر زمین بگذارند آغوش افغانستان به روی آنها باز هست. رئیس اجرائیه تامین امنیت و دفاع از کشور را وظیفه همه به ویژه نیروهای امنیتی و نظامی کشور خواند و تاکید کرد باید با خانواده های شهدا، مجروحین و بازماندگان آنها و خانواده قربانیان نیروهای امنیتی و نظامی رسیدگی صورت بگیرد.)

********************************************************

افغانستان همچنان با فساد اداری دست و پنجه نرم می کند. این کشور معمولاً در گزارش های بین المللی در ردیف های نخست از نظر فساد اداری قرار دارد. اخیراً دیوید کامرون، صدراعظم انگلیس گفته که افغانستان در کنار نایجریا از فاسدترین کشورهای دنیا به حساب می آید. این در حالی است که قرار است لندن به زودی میزبان نشست جهانی مبارزه با فساد باشد و رئیس جمهورغنی هم در این نشست شرکت خواهد کرد.

سفارت افغانستان در لندن با صدور اعلامیه ای گفته است که افغانستان در امر مبارزه با فساد گام های بلندی برداشته و پیشرفت کرده و گفته های کامرون بی انصافی است.

گزارش نیلوفر نوروزی

 (( با وجود تلاشهای چندین ساله حکومت افغانستان در راستای مبارزه با فساد اداری هنوز هم این پدیده ریشه کن نشده است و یکی از بزرگترین معضلات سیاسی و اجتماعی هست . سید غلام حسین فخری رئیس اداره عالی مبارزه با فساد اداری می گوید تلاشهای کنونی حکومت در پیکار با فساد اداری بسنده نیست و همچنان در بررسی پرونده های بزرگ فساد اداری نباید کوتاهی شود.وی گفت به مهمترین و بزرگترین قضایای فساد در کشور به گونه جدی رسیدگی صورت نگرفته است اما درباره این که چرا به این پرونده ها رسیدگی نمی شود جناب فخری رئیس اداره عالی مبارزه با فساد اداری می گوید حمایت برخی ازمقامها و مسئولان از فساد پیشگان سبب گسترش فساد شده است.کارشناسان در مورد این که چرا تاکنون علیه فساد مبارزه جدی صوت نگرفته است می گویند تا زمانی که قانون اساسی در کشور مراعات نشود و کار به اهل کار سپرده نشود گراف فساد روز به روز بالا خواهد رفت.))

*******************************************************

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان هفته ی گذشته به تاجیکستان سفر و با مقامات آن کشور از جمله امامعلی رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان دیدار و گفتگو کرد. گفته شده که در این سفر در مورد مسایل امنیتی، فرهنگی و اقتصادی گفتگو شده و توافقنامه هایی نیز امضا شده است.

 داکتر لطیف نظری کارشناس افغان :

(( تاجیکستان از جمله کشورهای همسایه افغانستان هست که مناسبات فرهنگی و مشترکات گسترده با افغانستان دارد و فکر می کنم که در راستای مبارزه با گروههای تروریستی و توسعه اقتصادی و تجارتی و فرهنگی به نفع  دو کشور است و فکر می کنم که یک نگرش جدید در سیاست خارجه افغانستان در حال شکل گیری هست که افغانستان باید با کشورهای منطقه مناسبات خود را گسترش بدهد و صرفا وابستگی به قدرتهای غربی و ناتو را در سیاست خارجه خود دنبال نکند تا از این طریق بتواند نیازمندیهای خود را بخصوص نگرانیهای خود را در حوزه مبارزه با تروریسم برطرف بسازد.پروژه هایی مثل کاسا یک هزار هم می تواند مناسبات افغانستان را با کشورهای همسایه و تا حدودی جنوب آسیا ارتفاع ببخشد و هم در تولید انرژی به افغانستان مدد برساند زیرا افغانستان هم مانند کشورهای جنوب آسیا از جمله کشورهای می باشد که با بحران انرژی دست و پنجه نرم می کند بنابراین این مسئله باعث می شود که هم مناسبات اقتصادی بین کشورها گسترش پیدا کند و به به گونه ای این دولت ها بتوانند همکاریهای امنیتی خود را بخصوص در مبارزه با تروریسم افزایش بدهند و یک سپر دفاعی و امنیت مشترک را در مبازره با گروههای تروریستی و حامیان اینها به وجود بیاورد.))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید