این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
پنج شنبه, 06 جوزا 1395 09:26

امضای پیش نویس توافقنامه صلح بین شورای صلح و هیات حزب اسلامی افغانستان

 

 

 

*امضای پیش نویس توافقنامه صلح بین شورای صلح و هیات حزب اسلامی افغانستان

*برگزاری تظاهرات گسترده و مسالمت آمیز جنبش روشنایی

*8سفر داکتر عبدالله به چین و امضای چندین توافقنامه همکاری

* عملیات گسترده علیه طالبان مسلح در شمال و جنوب افغانستان

**** *************************************************

پیش نویس توافقنامه صلح بین شورای عالی صلح افغانستان و حزب اسلامی گلبدین حکمتیار هفته ی گذشته در کابل امضاء شد. توافقنامه ای که با امضای حکمتیار و تائید رئیس جمهور غنی نهایی و اجرا خواهد شد.

گزارش ذبیح الله قریشی :

 (( سند مسوده صلح با حزب اسلامی حکمتیار در منزل سید احمد گیلانی رئیس شورای عالی صلح در کابل پایتخت افغانستان به امضاء رسید. محمد خان معاون اول رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی افغانستان گفت: موافقت نامه صلح با حزب اسلامی در سه فصل و 26 ماده آماده شده است.معاون اول رئیس اجرائیه اضافه کرد نمایندگان حزب اسلامی در داخل افغانستان با طرحهای صلح خود با دولت به گونه مستقیم مذاکره کردند. بر اساس اظهارات وی ،حزب اسلامی در پیشنهادهای خود هیچ امتیازی برای خود نخواسته است و حزب اسلامی از خیلی از خواسته های پیشین خود تنزل کرده است و دیگر خواستار اخراج نیروهای خارجی از افغانستان نیست. معاون رئیس اجرائیه تاکید کرد حزب اسلامی پذیرفته است که نیروهای خارجی بر بنیاد توافق نامه جامعه جهانی با دولت افغانستان از کشور خارج شوند. وی با بیان این که ما نمی دانیم  حکمتیار کجاست گفت در توافق نامه آمده است که پس از امضاء حکومت افغانستان از سازمان ملل درخواست می کند تا نام حزب اسلامی از فهرست سیاه خارج شود. در همین حال آمریکا به تازگی اعلام کرده است که در این راستا با دولت افغانستان همکاری می کند. مژده آگاه مسائل سیاسی می گوید که آمریکا ممکن است از ابتدای این روند در جریان قرار داشته باشد و آمدن جناب حکمتیار بدون مشورت با آمریکاییها نمی تواند باشد زیرا اگر جناب حکمتیار مطمئن نمی بود که آمریکاییها نامشان را از لیست سیاه حذف می کنند آمدنش یا اعلام این که خروج نیروهای خارجی در صدرخواسته های من نیست این کار را نمی کرد. محمد خان در مورد حذف زندانیان حزب اسلامی گفت که دوسیه های این زندانیان توسط یک کمیسیون بررسی می شود و افرادی که مطابق قانون شرایط  را داشته باشند مورد عفو قرار می گیرند.معاون رئیس اجرائیه گفت حزب اسلامی در عوض این اقدامات حکومت، به قانون اساسی کشور احترام می گذارد .وی افزود که حزب اسلامی پذیرفته است که هیچ ارتباطی با گروههای مخالف مسلح دولت نمی گیرد و پس از امضای توافق نامه من حیث یک حزب سیاسی فعالیت خواهد کرد.))

کارشناسان معتقدند که اگرچه حزب اسلامی افغانستان از قدرت گذشته برخوردار نیست اما پیوستنش به دولت مهم است و تاثیرات مثبتی خواهد داشت و اینکه می تواند به عنوان مشوقی برای طالبان و سایر گروه های مسلح مخالف دولت برای پیوستن به روند صلح باشد.

وحید مژده کارشناس و فعال سیاسی افغان: (( پیوستن جناب حکمتیار به پروسه صلح و دولت وحدت ملی یک قدم بزرگ هست هرچند گفته می شود که حزب اسلامی دیگر آن توانمندی نظامی سابق را ندارد که بتوان پیوستنش را یک گام بزرگ در راه رسیدن به صلح دانست اما به هر حال  می تواند  تاثیر تشویقی روی سایر گروههای مخالف دولت داشته باشد که با دولت افغانستان درگیر جنگ هستند .قرار هست این مسئله نهایی شود و باید دید که نتایج این مذاکرات توسط جناب حکمتیار تایید می شود یا رد می شود که هنوز مشخص نیست اما به هر حال قدم بزرگی برداشته شده است .همین که جناب حکمتیار قرار هست  به افغانستان برگردد، بعضی ها بر این باورند که حزب اسلامی یک حزب افغانستان شمول هست .)

********************************************************

روز دوشنبه ی هفته گذشته تظاهرات گسترده با حضور جمع زیادی از مردم با سازماندهی جنبش روشنایی در چند شهر افغانستان بویژه کابل پایتخت این کشور برگزار شد. این تظاهرات در اعتراض به تصمیم کابینه مبنی بر تغییر مسیر پروژه انتقال برق ترکمنستان به پاکستان از طریق ازبکستان، تاجیکستان و افغانستان موسوم به توتاپ برگزار شد.مسیر انتقال این پروژه بر اساس نظرات کارشناسی بامیان-میدان وردک تعیین شده بود اما اخیراً کابینه تصمیم به تغییر آن به سوی سالنگ گرفته است. رئیس جمهور افغانستان البته کار این پروژه را به حالت تعلیق در آورده و کمیسیونی را برای بررسی آن تشکیل داده است. صاحبنظران افغان می گویند تظاهرات هم برای حق خواهی و بصورت کاملاٌ مسالمت آمیز برگزار شد.

 امیر فولادی کارشناس افغان:

 (( هزاره ها به نحوی مورد تبعیض حکومت مرکزی قرار گرفته است و در انکشاف و بازسازی سهم را لازم نداشته است با توجه به حمایتی که مردم مناطق مرکزی از حکومت و دموکراسی کرده بود و در مجموع هزاره ها احساس می کردند که مورد تبعیض حکومت مرکزی قرار دارند و بحث توتاپ یکی  از نگرانیهای هزاره ها بود و همین موضوع باعث شد که یک واکنش جدی از سوی هزاره ها نه تنها در داخل افغانستان بلکه در کشورهای مختلف به وجود بیاید .در کابل یک گردهمایی بزرگی صورت گرفت و گرچه دولت مرکزی  راههای مختلفی را با کاتینر مسدود کرده بود ولی مردم با تجمع مسالمت آمیز نشان دادند که آنها طرفدار سقوط نظام نیستند بلکه حق خود را از همان حکومتی که به آن رای دادند می خواهند .خوشبختانه در داخل افغانستان بازتاب مثبتی داشته است و خود رئیس جمهور هم از این تظاهراتت مسالمت آمیز تقدیر کرد و ارگانهای امنیتی هم ستایش کرد.)

**** **************************************************

داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان هفته ی گذشته در راس هیاتی به چین سفر کرد.سفر آقای عبدالله به دعوت رسمی نخست وزیر چین به آن کشور صورت گرفت. وی ضمن دیدار با مقامات چین شش سند همکاری های اقتصادی، تجارتی و فنی به ویژه احیای مجدد راه تاریخی ابریشم تحت نام "یک کمر بند یک راه" و صادرات زغفران افغانستان به چین را با مقام های این کشور امضاء کرد.

 دفتر مطبوعاتی ریاست اجرایی با نشر خبرنامه ای اعلام کرده که تفاهمنامه "یک کمربند یک راه"، افغانستان را به مرکز ترانزیت در منطقه و به عنوان پٌل ارتباطی برای وصل شدن جنوب آسیا به آسیای مرکزی تبدیل می کند که در آن صورت فرصت های کلان اقتصادی و تجارتی برای افغانستان ایجاد می شود.توافقنامه دیگر، صادرات زعفران افغانستان به چین است که زمینه را برای بازاریابی و فروش بیشتر آن در بازارهای این کشور فراهم می‌سازد تا افغانستان این محصول ارزشمند خود را بر اساس استاندردهای جهانی بنام خودش در چین عرضه کند.چین متعهد شده تا در اسرع وقت پروژه خانه‌های ارزان قیمت را همراه با کمک مالی پنج صد میلیون یوان معادل یکصد میلیون دالر در افغانستان اجرا کند. از سوی دیگر مقام های این کشور وعده پنج میلیون یوان کمک های غیر اضطراری را نیز به حکومت افغانستان داده اند.

...............................................................................................................

نیروهای امنیتی افغانستان هفته گذشته عملیاتی را در مناطق مختلف بویژه شمال و جنوب افغانستان راه اندازی کردند که در نتیجه آن ده ها نفر از مخالفان مسلح دولت افغانستان کشته و زخمی شدند.

گزارش حیدری:

 (( در اثر عملیات تصفیوی که تحت نام" نوید سه "به رهبری والی بلخ در مناطقی از این ولایت راه اندازی شده بود بیش از 50 تن از مخالفان مسلح دولت افغانستان کشته ، زخمی و یا بازداشت شده اند.  این عملیات تصفیه ای  به منظور سرکوب افراد وابسته به گروه طالبان در قریه جات ولسوالی کشنده ولایت بلخ تحت فرماندهی، عطاء محمد نور والی این ولایت راه اندای شده بود و به گفته نور بیش از 50 تن از مخالفان مسلح دولت به شمول چند فرمانده مشهور آنها کشته و زخمی و یا هم اسیر شده اند. نور با بیان این که،این بار مخالفان مسلح دولت با تجهیزات و آمادگیهای بیشتری برای تصرف مناطق مورد نظرشان و ایجاد پایگاه برای خود در ولسوالی کشنده حضور یافته بودند تصریح کرد: این بار دشمن با برنامه های بسیار خطرناک و قوی آمده بودند با طرحی که از جانب حامیان خود گرفته بودند .گفتنی است که ولسوالی کشنده ولایت بلخ یکی از مناطق نسبتا نا امن  در این ولایت به شمار می آید که هراز چند گاهی شاهد حضور و فعالیتهای گروههای دهشت افکن می باشد.))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید