این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 11 جوزا 1395 14:54

تاکید ایران و افغانستان بر گسترش روابط و تحکیم امنیت منطقه

 

 

 

*تاکید ایران و افغانستان بر گسترش روابط و تحکیم امنیت منطقه

*امضای توافقنامه ی سه جانبه بندر چابهار بین ایران، افغانستان و هند

*اعلام نتیجه ی نشست های کمیسیون موظف بررسی مجدد پروژه توتاپ

* شمارش معکوس برای پایان پروژه ی طالبان با کشته شدن رهبر دیگر این گروه

**** *************************************************

هفته ی گذشته محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به جمهوری اسلامی ایران سفر و با مقامات ایرانی دیدار و گفتگو کرد. در این دیدارها بر گسترش روابط دوجانبه و تلاش برای تحکیم ثبات و امنیت در منطقه تاکید شد.

گزارش ذبیح الله قریشی:

(( ایران و افغانستان به تحکیم روابط و تامین امنیت منطقه تاکید نمودند.سید ظفر هاشمی سخنگوی رئیس جمهور افغانستان که در دفتر رسانه های حکومت صحبت می کرد امضای توافق نامه چابهار بین تهران کابل و دهلی را سرآغاز نوین برای بهبود منطقه خواند و آن را تحولی مثبت و بزرگ در زندگی مردم منطقه ارزیابی کرد. هاشمی با اشاره به دیدارهای رئیس جمهور غنی با رهبر معظم انقلاب اسلامی و رئیس جمهور ایران، این سفر را دستاورد مهم ارزیابی نموده و با اشاره به گفتگوهای طرفین پیرامون مسائل امنیتی به سخنان روحانی رئیس جمهور ایران اشاره کرد که امنیت در افغانستان را امنیت ایران خواند.وی گفت چگونگی امنیت در داخل افغانستان تاثیرات عمومی خود را بالای امنیت در ایران دارد به این معنا که امنیت افغانستان و ایران با هم مرتبط می باشد و در صورتی که تامین امنیت در افغانستان صورت نگیرد ایران هم دچار مشکلات خواهد بود. سخنگوی رئیس جمهور غنی با اشاره به وضعیت مهاجرین افغان در جمهوری اسلامی ایران گفت طرف افغانستان نیز می خواهد تا افغانها در ایران زندگی قانونمند داشته باشند. همچنان هاشمی با اشاره به سیاست خارجه افغانستان گفت عناصری که ایجاد ترس ، خوف و اضطراب می کنند باید علیه آنها اقدام شود و در این بخش به سخنان روحانی رئیس جمهور ایران اشاره کرد که گفت گروهها و افرادی که گمان می کنند از طریق دهشت به اهداف خود دست می یابند اشتباه می کنند .وی افزود جناب روحانی ابراز نظر کردند  تمام افراد و گروههایی که فکر می کنند با ریختاندن خون مردم بی گناه  به اهداف خود می رسند در اشتباه کلانی به سر می برند و به هیچ وجه نمی توانند اعمال خود را توجیه کنند و فکر کنند که به خدا نزدیک می باشند. همچنان به گفته هاشمی در گفتگوهای مقامات تهران و کابل مسئله آب مورد بحث قرار گرفت که طرفین به خاطر گسترش روابط و مناسبات دوستانه پیرامون این موضوع نیز، گفتگوهای مناسب و ارزنده انجام دادند.))

در جریان این سفر توافقنامه سه جانبه استفاده از بندر چابهار هم بین رئیسان جمهوری ایران، افغانستان و صدراعظم هند به امضاء رسید. در نزدیکی بندر چابهار و در سواحل مکران پنجاه هکتار زمین برای تاجران و سرمایه گذاران افغان در نظر گرفته شده و تاکنون بیش از یکصد شرکت افغانستانی برای کار اعلام آمادگی کرده و در این بندر به ثبت رسیده اند. کارشناسان می گویند استفاده از بندر چابهار سهولت های زیادی برای تاجران و سرمایه گذاران افغان فراهم می سازد و توافقنامه سه جانبه هم به نفع هر سه کشور خواهد بود.

محمد رضا نعیمی کارشناس و روزنامه نگار افغان:

(( موافقت نامه بندر چابهار که به شکل سه جانبه بین سران کشورهای هند و جمهوری اسلامی ایران و افغانستان امضاء شد در دو حوزه قابل بررسی است. یکی در حوزه منطقه ای و جهانی هست که می تواند سه کشور ایران و افغانستان و هند را به خاورمیانه و جهان و از جانبی هم از معبر افغانستان به آسیای میانه وصل کند و از این طریق می تواند  تاثیر بسیار جدی و وسیع در حوزه تجارت جهانی بگذارد. یکی هم در خصوص حوزه افغانستان که می تواند ما را از وابستگی مطلق به بندر کراچی پاکستان نجات دهد که یک نقطه ضعف افغانستان در حوزه تجارت و سیاست در سالهای گذشته بوده است ومتاسفانه بندر کراچی به عنوان یک ابزار سیاسی همیشه مورد استفاه حکومت اسلام آباد قرار گرفته است. از طرف دیگر نزدیکی مسیر و ارزان بودن نرخ واردات کالا از طریق بندر چابهار می تواند تا حدود زیادی روی نرخ اجناس و اقلام مورد نیاز مردم افغانستان تاثیر گزاری جدی داشته باشد . مهمتر از همه این که رویکرد مثبت جمهور ی اسلامی ایران نسبت به افغانستان و منطقه می تواند باعث گسترش روز افزون تجارت و تبادلات اقتصادی بین دو یا سه کشور و در منطقه باشد با توجه به آمادگیهایی که تاکنون صورت گرفته است از جمله سرمایه گزاری هنگفتی که در مرحله اول تا حدود 500 میلیون دالر از جانب هند در بندر چابهار اعلام شده است و از طرف دیگر استقبال سکتور خصوصی یا بازرگانان افغانستان از بندر چابهار هم خوب بوده است.))

*****************************************************

درپی اعتراضات گسترده ی مردمی در خصوص تصمیم کابینه افغانستان مبنی بر تغییر مسیر پروژه انتقال برق ترکمنستان به پاکستان از مسیر تعیین شده بامیان، به مسیر سالنگ، محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان کمیسیونی را برای بررسی مجدد این پروژه موظف کرد. این پروژه پیشتر نتایج بررسی های خود را اعلام کرد.

گزارش نیلوفر نوروزی :

( کمیسیون ملی بررسی مسیر پروژه 500 کیلو ولت برق ترکمنستان، یافته هایشان ا درباره مسیر این پروژه اعلام کرد. این کمیسیون اعلام کرد که به علت پیشرفت کارها در عملی شدن این پروژه و جلوگیری از متوقف شدن کمکهای مالی، این پروژه از مسیر سالنگ به جنوب کشور انتقال داده شود. فیض الله ذکی عضو کمیسیون بررسی مسیر انتقال پروژه 500 کیلو ولت برق ترکمنستان می گوید این که شرکت برشنا در اقدام خود از انگیزه سیاسی کار گرفته باشد ثابت نشد. اشرف غنی رئیس جمهورافغانستان بعد از اعتراضات گسترده معترضان در ولایتهای افغانستان و کشورهای خارجی دستور داد تا کار عملی پروژه توتاب به حالت تعلیق دربیاید و او کمیسیونی را موظف کرد تا خط برق توتاب از مسیر های بامیان و سالنگ را مورد بررسی قرار بدهد. این کمیسیون ده روز وقت داشت تا گزارش خود را به رئیس جمهور تحویل بدهد و حالا بعد از ختم کار کمیسیون بررسی برق 500 کیلو ولت موسوم به توتاب سید ظفر هاشمی معاون سخنگوی رئیس جمهور می گوید جناب اشرف غنی حکم داده است که پروژه از حالت تعلیق بیرون شود. سید ظفر هاشمی معاون سخنگوی رئیس جمهور پس از اعلام یافته های کمیسیون ملی بررسی مسیر پروژه 500 کیلو ولت برق ترکمنستان، حکم رئیس جمهور را درباره عملی شدن یافته های آن اعلام کرد و گفت به منظور حفظ منافع اولیای کشور تامین وحدت ملی و ثبات افغانستان، پروژه لین انتقال برق به ظرفیت 300 مگاوات از مسیر دوشی به مناطق مرکزی انتقال یابد وشروع پروژه ماه سرطان سال جاری و بهره برداری آن در ماه قوس سال 1398 است.

این در حالی هست که پیش از این جنبش روشنایی و شورای عالی مردمی اعلام کرده بود که دومین گردهمایی مردمی را به روز جمعه در غرب کابل برای عدالت خواهی و تغییر مسیر پروژه توتاپ برگزار می کند.))

.........................................................................................................

ملا اختر محمد منصور رهبر گروه طالبان هفته ی گذشته در حمله ی هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در بلوچستان پاکستان کشته شد. او چندی پیش و پس از افشای مرگ ملا عمر رهبر اسبق طالبان در پاکستان، رهبری این گروه را به عهده گرفت که البته این گروه تا حدودی انسجام خود را از دست داد و دست کم به دو شاخه تقسیم شد. شاخه رقیب وی هم تحت رهبری ملا رسول بود. گروه طالبان اعلام کرد که ملا هیبت الله آخند زاده به عنوان جانشین وی تعیین شده و ملا یعقوب و سراج الدین حقانی هم معاونان وی خواهند بود. کارشناسان می گویند با مرگ دو رهبر اصلی طالبان شمارش معکوس برای نابودی این گروه و پایان پروژه ی طالبان آغاز شده و حامیان این گروه نیز باید به این مساله توجه داشته باشند.

عزیز احمد فانوس استاد دانشگاه کابل:

 (( معنای رهبری طالبان پوچ و بیهوده هست و فکر می کنم پروژه ای که به نام طالب توسط غربیها و آمریکا ایجاد شد رو به اختتام هست .لذا در قدم اول افشاء مرگ ملا عمر و بعد هم کشتن ملا منصور و بالاخره تفرقه انداختن در بین طالبان نشانگر ختم پروژه طالبان هست و امکان دارد که بر اثر فشارهای منطقه ای و جهانی آمریکا متقاعد شده باشد که دیگر در افغانستان نمی تواند یکه تازی کند .فکر می کنم حتی یک نوع تجاوز هم دانسته شد که مقامات پاکستانی از قتل منصور انتقاد کردند زیرا قبلا اسامه کشته شد و بعد هم مرگ ملا عمر افشاء شد و با کشته شدن منصور برای  بار سوم هست که کاملا ثابت شد که پاکستان در قضایای افغانستان دست دارد و اخیرا هم امضای موافقتنامه بین کشورهای منطقه در مسئله چابهار ،ضربه ای بر پاکستان بود و فکر می کنم پاکستان باید سر تسلیم به یک نوع سازش بین المللی در مورد افغانستان فرود آورد.))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید