این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
چهارشنبه, 19 جوزا 1395 14:00

ربوده شدن حدود 200 مسافر توسط طالبان از شاهراه کابل-قندوز

ربوده شدن حدود 200 مسافر توسط طالبان از شاهراه کابل-قندوز

 

 

 

 

*ربوده شدن حدود 200 مسافر توسط طالبان از شاهراه کابل-قندوز

*تاکید رئیس جمهور غنی بر مجازات عاملان ربوده شدن و قتل مسافرین

*دستور شورای امنیت ملی افغانستان در مورد نابودی کامل داعش در این کشور

*خودداری عربستان از صدور ویزه حج برای افغان های زیر 40 سال

* نشست های هفته وار خبرنگاران افغان و پاکستانی

**** *****************************************************

طالبان هفته ی گذشته حدود 200 مسافر را از شاهراه کابل-قندوز ربودند. بر اساس گزارش ها آنان بیش از ده تن از این مسافران را به قتل رساندند، تعدادی را با خود بردند که حدود ده نفر را نزد خود نگه داشته و بیشتر مسافران را هم آزاد کردند.

خبرهایی هم منتشر شد که طالبان این مسافران را توسط دستگاه بایومتریک شناسایی کرده و افرادی که با پلیس و ارتش همکاری داشته اند را کشته و تعدادی را هم نزد خود نگه داشته اند که البته این اخبار از سوی مقامات دولتی رد شد. 

گزارش عرفان برزگر:

((از جمع 200 گروگان گیری که طالبان مسلح از بزرگان قندوز و بغلان گرفته بودند 13 نفرش را کشتند و 18 نفر را هم با خود برده بودند و بقیه را رها کرده بودند و از بین این 18 نفر هم که در پیش طالبان مانده است  . در مورد این که پلیس قبلا گفته بود  کشته شدگان عساکر دولتی نبودند  طالبان عنوان کردند عساکر دولتی بودند که یا با استفاده از کالای شخصی و یا با موترهای مسافربری می خواستند از این جاده عبور کنند .در همین حال نمایندگان شورای ولایتی و مردم از وضعیت شهرهای  تخار و بغلان شکایت داشتند و گفتند اگر امنیت این شاهراه تامین نشود ممکن است این فاجعه بارها تکرار شود.

از سویی طالبان در بزرگراه تخار – قندوز شاهراه عمومی را بستند و آنها موفق شدند که معاونین اداری فرماندهی پلیس را با خود ببرند و چند روز هست که در چنگ طالبان به سر می برند .))

درپی ربوده شدن مسافران توسط طالبان در شاهراه کابل-قندوز و کشته شدن تعدادی از این مسافران محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد که عاملان این قضیه به سزای اعمال خود خواهند رسید.

گزارش نیلوفر نوروزی:

 (( محمد اشرف غنی افغانستان در واکنش به اختطاف و کشته شدن شماری از مسافران در مربوطات ولایت قندوز هشدار می دهد که عاملان این رویداد نمی توانند فرار کنند و به جزای اعمالشان خواهند رسید. در خبرنامه ریاست جمهوری آمده است که رئیس جمهور غنی از هنگام آگاهی از این رویداد، جلسه اضطرار امنیتی را برگزار و به مقامهای امنیتی و ملکی، غرض رسیدگی به این رویداد و قربانیان آن دستور جدی داده است .با این حال رئیس جمهور کشور به وزارت های داخله و ترانسپورت دستور داده است که با هدف بهتر شدن امنیت در مسیر شاهراههای کشور به گونه مشترک کار کنند .عملیات با هدف رهایی مسافران نیز آغاز شده است  و در همین حال گفته می شود در اختطاف این مسافران در لایت قندوز، طالبان این اشخاص را توسط سیستم بایومتریک شناسایی کرده است اما وزارت داخله دسترسی گروه طالبان به این دستگاه در ولایت قندوز را رد کرده است و می گوید این ادعاها بخشی از جنگ  روانی دشمن علیه نیروها و نهادهای امنیتی می باشد. در خبرنامه ای که امروز از سوی این وزارت در کابل پخش شد آمده است که سیستم بایومتریک که وزارت امور داخله از آن در جهت ثبت هویت منصوبان پلس ملی ، بررسی سوابق مجرمان و همچنان در جهت ثبت و تشخیص هویت دارنگان و متقاضیان پاسپورت و جواز رانندگی استفاده می کند یک سیستم کاملا محافظت شده و تحت کنترل هست و اصلا امکان ندارد که گروههای دهشت افکن به آن دسترسی یابند.))

**** **********************************************************

به دنبال برخی تحرکات نیروهای تحت نام داعش در گوشه و کنار افغانستان که نگرانی هایی را هم در بین مردم سبب شده شورای امنیت ملی این کشور دستور نابودی کامل داعش در افغانستان را صادر کرد.

گزارش محمد امین عالمی:

(( شورای امنیت ملی افغانستان با تایید استراتژی مبارزه با داعش، دستور نابودی کامل این گروه را صادر کرد.دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه ای گفته است که در نشست اخیر شورای امنیت ملی، راهبرد مبارزه با داعش مورد بحث قرار گرفت . فعالیتهای گروه داعش در یک سال گذشته در برخی از مناطق افغانستان به ویژه ولایتهای ننگرهار و کونر شدت یافته است .در همین حال مقامهای محلی و ساکنان محل در شرق افغانستان می گویند که پس از عملیاتهای اخیر نیروهای امنیتی علیه داعش در ولایت ننگرهار شماری از اعضای این گروه با خانواده هایشان به کونر رفته اند و در حال سربازگیری هستند. رئیس جمهور در نشست فوق العاده با شورای ملی افغانستان از گروه داعش ، شبکه حقانی ، القاعده و برخی از طالبان به عنوان دشمن یاد کرد و به شورای امنیت ملی دستور داده بود تا آنان را نابود کند. افراد وابسته به گروه داعش در ولایتهای شرقی افغانستان به ویژه ننگرهار به گونه ای گسترده فعالیت دارد .رادیو داعش با نام رادیو خلافت در این ولایت فعال هست و چندین مکتب دختران و پسرانه را نیز زیر کنترل دارد.اخیرا دادگاه ولایت ننگرهار دهها دانشجو را به اتهام همکاری با داعش و گروههای تروریستی در این ولایت به سه سال زندان محکوم کرد.در همین حال عملیات زمینی و هوایی نیروهای نظامی افغانستان از چندی پیش بدین سو در بخشهای شرقی این کشور جریان دارد و تاکنون تلفات سنگینی به گروههای تکفیری تروریستی داعش وارد شده است.))

**** *********************************************************

پیشتر اعلام شد که دولت عربستان سعودی به افغان های زیر 40 سال ویزه حج صادر نمی کند. بدین ترتیب بخش زیادی از افغان هایی که قصد سفر حج دارند از این سفر معنوی باز خواهند ماند. این تصمیم عربستان انتقاد و اعتراض شمار زیادی از مردم و صاحبنظران افغان را باعث شده است. کارشناسان می گویند درست است که مکه معظمه و مدینه ی منوره در عربستان سعودی قرار دارد اما این مکان های مقدس متعلق به تمام مسلمانان است و هیچ کس حق ندارد مسلمانان را از انجام فرایض دینی شان منع کند. محمد فرهاد عظیمی عضو پارلمان افغانستان:

(( حرم مقدس و خانه کعبه و همچنان مسجد نبوی از لحاظ جغرافیا در ساحه خاک عربستان  موقعیت دارد ولی متعلق به همه مسلمانان جهان هست چنانچه که مقر سازمان ملل متحد و برخی از اماکن دیگر متعلق به تمام کشورهای دنیا هست. سازمان کنفرانس اسلامی باید یک قرارداد را  با عربستان از طرف تمام کشورهای اسلامی منعقد بسازد که هیچ نوع ممانعتی را چه از لحاظ سیاسی و چه از لحاظ قومی و نژادی نباید اعمال کند .متاسفانه همیشه عربستان سعودی شرایط سختی را چه بالای افغانستان و چه بالای کشورهای مختلف اسلامی اعمال می کند که این از لحاظ شرعی و از لحاظ سیاسی و عرف بین المللی در مغایرت قرار دارد .هر اقدامی که مسلمانان را از ادای فریضه باز بدارد به ایجاد تفرقه و بدبینی در جهان اسلام کمک می کند.))

********************************************************

چندی است که نشست دوره ای و هفته وار خبرنگاران افغان و پاکستانی برگزار می شود. هدف این نشست ها تقویت همکاری رسانه ای و ارتباط بین خبرنگارارن دو کشور در راستای بهبود روابط و پیشرفت دو کشور همسایه عنوان شده است. هفته گذشته ششمین نشست مشترک این خبرنگاران برگزار شد.

حفیظ الله ذکی کارشناس و روزنامه نگار افغان :

 (( در سالهای گذشته چنین نشستهایی در بین خبرنگاران افغانی و پاکستان برگزار شده بود که در واقع تلاش این بود که مسائل فرهنگی و مسائل تجاری میان افغانستان و پاکستان باید تحت تاثیر مسائل سیاسی میان دو کشور قرار نگیرد و در واقع اینها تلاش می کند در جهت همگرایی بین دو ملت افغانستان و پاکستان تا مردم هردو کشور از دشمنی و خصومت برحذر بدارند.اما  فکر می کنم که این نشستها دو مشکل عمده دارندیکی این که خبرنگارانی که در این نشستها شرکت می کنند خبر نگارانی مخصوص هستند که درواقع جامعیت ندارد که همه خبرنگاران و روزنامه نگاران افغانستان اینهارا نمایندگی بکنند و همچنین در قسمت پاکستان هم همین طور هست. در واقع یک تعداد افراد مشخصی هستند که در این نشستها شرکت می کنند که آنها از مجموعه روزنامه نگاران و خبرنگارانی که در کشور پاکستان حضور دارند نمایندگی نمی کنند. مسئله دوم این هست که اینها از صلاحیتهای زیادی برخوردار نیستند و به همین دلیل فیصله های مهمی در این نشستها گرفته نمی شود .))

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید