این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
دوشنبه, 24 جوزا 1395 14:32

افتتاح و آغاز بهره برداری از پروژه بند سلما در هرات

 

 

 

*افتتاح و آغاز بهره برداری از پروژه بند سلما در هرات

*درخواست ها برای اصلاح نظام انتخاباتی پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی

*معرفی نامزدهای وزارت دفاع و ریاست امنیت ملی به پارلمان

*رهبری جدید طالبان؛ همچنان به دنبال جنگ و خونریزی

*صدور دستور شناسایی منابع عایداتی تروریست ها و کوتاه کردن دست آن ها

**** ***********************************************

هفته ی گذشته پروژه بزرگ بند سلما در ولایت هرات افغانستان افتتاح شده و به بهره برداری رسید. این پروژه که با کمک هند ساخته و راه اندازی شد با حضور محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان و نارندرا مودی صدر اعظم هند افتتاح شد. ظرفیت تولید برق این بند 42 مگاوات است و هشتاد هزار هکتار زمین زراعتی نیز توسط آن آبیاری خواهد شد.

این پروژه از بزرگترین پروژه های اقتصادی افغانستان به شمار می رود که طی چند سال گذشته احداث و راه اندازی شده است.

محمد امین فرهنگ وزیر سابق اقتصاد افغانستان :

(( پروژه بند سلما یکی از بزرگترین پروژه هایی هست که در 15 سال اخیر به ثمر رسید و در پهلوی آنکه  خانه های مردم را روشن می سازد ، تولیدات زراعتی را بالا می برد و در پارک صنعتی مخصوصا پارک صنعتی هرات برق ارزان در اختیارسرمایه گزاران قرار می گیرد و در عین زمان بعضی از ولایات هم جوار مثل بادغیس هم از برق بهره مند می شوند .از سویی به همان پیمانه ای که این بند برق تولید می کند به همان پیمانه ما از ورود این مقدار بی نیاز می شویم و پس انداز می کنیم  که می تواند در انکشاف زراعت و تولیدات افغانستان اثرات مثبتی داشته باشد که می تواند در بالانس تجارت افغانستان به طرف اعتدال کمک بزرگی کند.))

**** **************************************************

درخواست ها برای اصلاح نظام انتخاباتی افغانستان از سوی نهادهای مدنی و احزاب سیاسی این کشور همچنان ادامه دارد. پس از آنکه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان جنجالی شد بحث اصلاح نظام انتخابات به ویژه از سوی تیم داکتر عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی جدی تر مطرح شد و محمد اشرف غنی هم قول داده بود این اصلاحات را انجام دهد اما در حالی که انتخابات پارلمانی هم در پیش است تاکنون در این راستا کاری صورت نگرفته است.

 سید محمد حسینی مدنی رئیس خبرگزاری جمهور :

(( به دلیل این که شاهد یک انتخابات پر جنجال بودیم متاسفانه دموکراسی نوپای افغانستان از بین رفت و نتیجه اش ،مداخله مستقیم خارحیها شد .طبعا این انتخابات و انتخاباتی که احتمالا بعدا برگزار می شود  مشروعیت خود را از دست داد و  مردم افغانستان چندان اشتیاقی برای اشتراک در انتخابات آینده نخواهد داشت. از طرفی هم بین تیمهای حکومت وحدت ملی ، اختلاف نظر بسیار جدی وجود دارد و تعهداتی را که جناب اشرف غنی به تیم مقابل خودش در ایجاد اصلاحات در کمیسیون داده بود هنوز عملی نشده است و نه تنها جنجالها به قوت خود باقی است بلکه جناب اشرف غنی با بعضی از تصامیم حساسیت برانگیز مثل مقرر کردن رئیس کمیسیون انتخابات و رئیس دارالانشای کمیسیون انتخابات که هر دو در تقلب های انتخابات نقش داشتند باعث بحران می شود. وقتی که بحث از اصلاح نظام انتخاباتی می شود بدون شک مردم و احزاب اصرار دارند که این مسئله زودتر انجام گیرد و مهمترین مسئله حائز اهمیت ،مباحثی هست که بعد از آن افغانستان شاهد خواهد بود که یکی احتمالا مسیر نظام انتخاباتی و تغییر نظام سیاسی افغانستان است که در سرنوشت افغانستان دخیل هستند.))

********************************************************

نامزدهای وزارت دفاع و ریاست امنیت ملی افغانستان هفته گذشته به پارلمان این کشور جهت اخذ رای اعتماد معرفی شدند.  

گزارش محمد امین عالمی :

 (( نامزدان وزارت دفاع ملی و ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان برای اخذ رای اعتماد به مجلس نمایندگان معرفی شدند. عبدالله حبیبی و معصوم استانکزی نامزدان وزارت دفاع ملی و ریاست امنیت ملی چهارشنبه 19 جوزا از سوی معاون دوم ریاست جمهوری به مجلس نمایندگان معرفی شدند. محمد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری هنگام معرفی نامزد وزیر دفاع و نامزد ریاست امنیت ملی، این نامزدان را با تجربه و مدیرانی خوب توصیف کرد و از نمایندگان مجلس خواست به آنان رای تایید دهند. جناب دانش خطاب به اعضای مجلس نمایندگان گفت از نمایندگان ملت جدا تقاضا می کنم که به این شخصیتها رای تایید دهند تا نیروهای امنیتی به شکل درست بتوانند به وظایف خود عمل کنند .وزارت دفاع ملی افغانستان بیش از یک سال و ریاست عمومی امنیت ملی نیز چندین ماه هست که توسط سرپرستان اداره می شوند. اعضای مجلس شورای ملی افغانستان می گویند کنترل نهادهای امنیتی توسط سرپرستان، میزان هماهنگی و جدیت عمل نیروهای امنیتی را پایین می آورد و آنان پیش از، این بارها از حکومت خواسته اند که نامزدان نهادهای امنیتی را به مجلس معرفی کنند. گفتنی است که عبدالله حبیبی و معصوم استانکزی نزدیک به یک ماه هست که از سوی رئیس جمهور غنی به عنوان سرپرست وزارت دفاع و ریاست عمومی امنیت ملی معرفی شده اند .در همین حال شماری از نمایندگان مجلس می گویند از آنجایی که کشور در شرایط حساسی قرار دارد نمایندگان مجلس به نامزدان معرفی شده رای اعتماد خواهد داد تا خلاء رهبری در نهادهای امنیتی پر شود.))

**** ***************************************************

پس از کشته شدن ملا اختر محمد منصور رهبر سابق طالبان و روی کار آمدن ملا هیبت الله رهبر جدید این گروه در بسیاری نقاط افغانستان فعالیت های خرابکارانه، گروگانگیری ها و خونریزی ها توسط این گروه همچنان ادامه دارد. هرچند که نیروهای دولتی هم

در گوشه و کنار افغانستان آن ها را سرکوب می کنند. کارشناسان می گویند رهبر جدید طالبان هم راه اسلاف خود را ادامه می دهد و همچنان به دنبال خونریزی است.

 سید قاسم مظفری کارشناس سیاسی افغان:

(( پیامدهای جانشینی آخوند زاده این هست که صدها نفر از انسان های بی گناه و مسلمان اعم از طفل و نوجوان و پیرمرد از مسافرین را به اسارت گرفتند و اینها جنگ و را  ادامه می دهند. ولی اگر تحولات سوریه و عراق به وجود نمی آمد گلیم طالب باید برچیده می شد زیرا به جای طالب باید نیرو و پروژه دیگری به نام داعش می گرفت  اما این پروژه ها توسط  روسیه و برخی از کشورهای دیگر با بن بست مواجه شد و مسیر این پروژه تغییر کرد و به آن اهداف خود نرسیدند لذا فعلا وضعیت طوری هست که فکر می کنم که ملا هیبت الله هم اگر در خط ملا منصور حرکت خود را انجام بدهند یقینا  آمریکا اینها را از میان برخواهد داشت.در تمویل و تجهیز طالبان و مخالفان خیلی از قدرتها دخیل هستند و معتقد هستم  کشورهایی که حامی افغانستان هستند این توانایی را دارند که هرگروه وحشت افکنی را در زمانی کوتاه نابود بسازد. وقتی که دولت آمریکا این توانمندی را دارد که ملا منصور و ملا عمر و بن لادن را درون خاک پاکستان در امن ترین مکان مورد هدف قرار بدهد توانمندی این را هم دارد که مراکز  تجهیز و اکمالات این نیروها را هم از بین ببرند و پروژه هایشان را نا تمام باقی بماند لذا پالسیها طوری تغییر کرده است که اینها باید فشار را بالای مخالفین وارد کنند که وارد گفتگو شوند که اگر نشوند شاید آنها را مورد هدف قرار بدهند.))

.....................................................................................................

شورای امنیت ملی افغانستان به نهادهای امنیتی و دفاعی دستور داده که منابع عایداتی شبکه های تروریستی در افغانستان را شناسایی و دست تروریست ها را از این منابع کوتاه کنند.

نیلوفر نوروزی :

(( به تازگی شورای امنیت ملی کشور به نهادهای امنیتی و دفاعی دستور داد تا منابع عایداتی شبکه های تروریستی در افغانستان را شناسایی و دست تروریستان را از آن کوتاه نمایند. بر اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری، شورای امنیت ملی در نشست خود گزارش ارزیابی در مودر منابع تمویل طالبان ،داعش و سایر شبکه های تروریستی را مورد بررسی همه جانبه قرار داده است .این دستور شورای امنیتی ملی در حالی صادر می شود که یافته های پژوهش یک نهاد بین المللی نشان می دهد که درآمد گروه طالبان از معادن ولایت بدخشان برابر با کل عوائد دولت افغانستان از بخش معدن می باشد.آگاهان در زمینه بر از بین بردن سرچشمه های عایداتی تروریستان تاکید می کنند .لیاقت علی امینی کارشناس مسائل سیاسی می گوید: بی توجهی دولت در این خصوص سبب مشکلات زیاد در آینده خواهد شد اکنون ساحات مختلف در اختیار طالبان هست و مردم را به زور وادار می سازند که مواد مخدر  رشد کند و از طرف دیگر دسترسی به معادن افغانستان دارند که مردم را وادار می کنند که استخراج غیر قانونی داشته باشند و منافع کلان اقتصادی را به خود اختصاص می دهد.

.))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید