این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
پنج شنبه, 03 سرطان 1395 16:30

رد فرمان تقنینی رئیس جمهور غنی در مورد اصلاحات انتخاباتی از سوی پارلمان

 

 

 

*رد فرمان تقنینی رئیس جمهور غنی در مورد اصلاحات انتخاباتی از سوی پارلمان

*دلایل موافقان و مخالفان این فرمان در مجلس

*درگیری های مرزی بین نیروهای افغان و پاکستانی در تورخم و واکنش دولت افغانستان

*تاکید صاحبنظران بر مشکل سازی ها از سوی پاکستان برای افغانستان

و... برگزاری نمایشگاه های قرآنی در افغانستان

**** ***********************************************************

پارلمان افغانستان هفته ی گذشته فرمان تقنینی محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در مورد ساختار، وظایف و صلاحیت‌های نهادهای انتخاباتی یا به اصطلاح اصلاحات نظام انتخاباتی را رد کرد.در رای گیری که در جلسه علنی مجلس صورت گرفت، ۱۲۶ نماینده به این فرمان رای مخالف و تنها ۲۷ نماینده رای موافق دادند.

بحث بر سر این فرمان در هفته‌های گذشته اعضای مجلس را به دو دسته تقسیم کرده بود و اول هفته گذشته گفتگوهای نمایندگان در این مورد، جلسه علنی را به تشنج کشاند.

گزارش ذبیح الله قریشی :

 (( فرمان تقنینی رئیس جمهور افغانستان در خصوص اصلاح نظام انتخاباتی با اکثریت آراء در مجلس رد شد.فرمان رئیس جمهور اشرف غنی در مورد اصلاح نظام انتخاباتی که غرض تصویب به پارلمان افغانستان فرستاه شده بود به رای گیری گذاشته شد که با  اکثریت آراء از سوی نمایندگان افغان رد گردید. کوفی نماینده مردم بدخشان درخصوص فرمان گفت :انتخابات خوبی دایر نشد که حکومت وحدت ملی تشکیل شد و افغانستان در لبه بحران بود که ما حکومت وحدت ملی را به وجود آوردیم. اکنون شکی نیست که یک تعداد در داخل حکومت هم می خواهند که انتخابات دایر نشود اما می خواهند در ذهنیت عامه القا شود که پارلمان نمی خواهد  انتخابات دایر شود و به این دلیل بار این مسئولیت سنگین را بر عهده نمی گیریم. صادقی زاده نیلی عضو دیگر مجلس پیامد عدم تایید فرمان را سنگین خواند و گفت: فکر می کنم باعث خواهد شد که مردم اعتراضات زیادی کنند. گفتنی است که پس از ایجاد حکومت وحدت ملی، رئیس جمهور و رئیس اجرائیه طی توافق سیاسی  موافقت به اصلاح نظام انتخاباتی نموده که این فرمان غرض تصویب به مجلس نمایندگان فرستاده شد اما از سوی مجلس رد شد .گفتنی است که پیش از این نیز این فرمان تقنینی از سوی پارلمان افغانستان رد گردیده بود.))

نمایندگان مخالف و موافق فرمان تقنینی رئیس جمهور غنی، استدلال های مختلفی را برای رد یا تایید این فرمان مطرح می کنند. اما نکته ی جالب اینجاست که برخی از نمایندگان موافق تایید آن هم استدلال های مخالفان را می پذیرند اما معتقدند در شرایط کنونی که اوضاع خاصی در افغانستان حاکم است و انتخابات پارلمانی به تعویق افتاده، بهتر بود با مدارا این فرمان تائید می شد.

صفورا ایلخانی از نمایندگان مجلس :

 ((حکومت وحدت ملی بین چند نفر مشخص تقسیم شده است و یک لیست جناب زازی نشان دادند که گویا تفاهم نامه ای بین اینها از قبل امضا شده است و حتی در این تفاهمنامه روسای ولایتهای  کمیسیون انتخابات  را مشخص  کردند.اما انتخابات در افغانستان باید برگزار شود و ما طرفدار این هستیم که همین حکومت برای مردم افغانستان غنیمت هست و شرط کمکهای جامعه جهانی در کنفرانس بروکسل این هست که باید اصلاحات نظام انتخاباتی انجام شود تا انتخابات برگزار گردد و باید بخاطر مردم افغانستان فرمان تایید می شد تا حداقل بتوانیم انتخابات را برگزارکنیم که اگر تایید می شد در گزینش کمیشنرها و بعضی از اصلاحات ، حداقل فشاری از طرف شورا وارد می شد تا افراد بر اساس شایستگی و بی طرفی در این کمیسیون جایگزین شود و یک انتخاب بهتر و شفافتر داشته باشیم.))

**** ***********************************************

درگیری های مرزی که هر ازگاهی بین نیروهای افغان و پاکستانی در دو طرف خط دیورند اتفاق می افتد هفته ی گذشته شدید تر از قبل رخ داد بطوریکه در منطقه سرحدی تورخم در ولایت شرقی ننگرهار چندین شبانه روز بطول انجامید و ده ها نفر از دو طرف در نتیجه ی آن کشته و زخمی شدند. نیروهای پاکستانی پیش از درگیری ها آنچه را که مرز دو کشور می دانند و افغان ها آن را به رسمیت نمی شناسند مسدود کرده بودند. مقامات افغان می گویند نیروهای پاکستانی قصد ایجاد دروازه ای در این نقطه را داشتند که نیروهای افغان مانع شدند و این بهانه ای برای شروع درگیری ها از سوی پاکستانی ها شد. به گفته ی مقامات طرف پاکستانی توافقنامه های امضا شده در مورد نقاط مشترک را نقض کرده است. وزارت خارجه ی افغانستان سفیر پاکستان در کابل را هم احضار کرد.  گزارش قریشی

((وزارت خارجه افغانستان در واکنش با درگیری نظامیان پاکستان با مرزبانان کشورش، سفیر پاکستان مقیم کابل را احضار کرد .مقامهای نظامی افغانستان در شرق این کشور پیش از این گفته بودند که این درگیری زمانی رخ داده است که نظامیان پاکستانی درصدد ایجاد تاسیسات نظامی در خاک افغانستان بوده اند. وزارت خارجه افغانستان بانشرخبرنامه ای نوشته است که سید حسین، سفیر پاکستان مقیم کابل را احضار کرده و از وی در این مورد خواهان توضیحات شده است. مقامات وزارت خارجه افغانستان از توافقات دو کشور برای تاسیسات در تورخم نیز یادآوری کرند. در خبرنامه آمده است که بر خلاف توقعات از پیش تعیین شده شب روز یکشنبه، پاکستان به ساخت تاسیسات در تورخم اقدام کرده و سربازان مرزی آن کشور بر نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان حمله کردند. در این دیدار وزارت خارجه افغانستان از این تنش ابراز تاسف کرده است و گفته است که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان به دلیل محافظت از تمامیت ارضی و دفاع از وطن و مردمشان مجبور به عمل بالمثل شده اند. وزارت خاجه افغانستان در حالی سفیر پاکستان مقیم کابل را احضار می کند که شماری از اعضای مجلس نمایندگان ، شورای اجرائیه و شورای امنیت ملی افغانستان در این مورد واکنش نشان داده بود. در همین حال گفته می شود که در نتیجه پرتاب راکت نظامیان پاکستانی از آن سوی مرز تورخم  دو کودک نیز کشته و یک خانم زخمی شده است.))

********************************************************

صاحبنظران امور هم عقیده دارند که پاکستانی ها همواره شرایط دشواری را بر افغانستان تحمیل و به گونه ای عمل می کنند که افغان ها مجبور به واکنش شوند ضمن اینکه برخی کشورهای بیگانه را نیز در افزایش تنش ها دخیل می دانند.

 سید وحید ظهوری حسینی کارشناس سیاسی-فرهنگی افغان :

 (( پاکستان از سالهای اخیر شرایط را با حمایت از گروههای افراطی برای افغانستان سخت تر کرد و شرایطی را به وجود آورد که افغانستان مجبور به عکس العمل شد و اخیرا هم حملاتی را خودش آغاز کرد که این حملات جنبه داخلی ندارد زیرا به پاکستان و افغانستان مربوط نیست بلکه بعضی از کشورها از آن نفع می برند و از درگیریهایی که در درون افغانستان و پاکستان به وجود می آید شرایط مساعد برای فروش سلاح  و تحمیل نظرات و بعضی از مسائل دیگری که می تواند بر هر دو دولت اعمال نفوذ شود حاکم فراهم می شود.))

حامد کرزی رئیس جمهوری سابق افغانستان هم به درگیری های مرزی بین نیروهای افغان و پاکستانی واکنش نشان داد و تاکید کرد: این اقدامات از سوی پاکستانی ها مطرح می شود تا قضایای مربوط به خط دیورند را در این شرایط مطرح و از آن به نفع خود استفاده کنند.

.............................................................................................................

هر ساله در ماه مبارک رمضان نمایشگاه های دینی و قرآنی در گوشه و کنار افغانستان برگزار می شود.

گزارش در مورد نمایشگاهی که در مزار شریف برگزار شده است:

(( با هدف ترویج فرهنگ دینی، اولین نمایشگاه قرآنی تحت نام سوره در شهر مزار شریف مرکز ولایت بلخ برگزار گردید. هدف آن آشنایی  بیشتر مردم با فرهنگ قرآن و گسترش آموزه های راستین دینی در جوامع اسلامی گفته شده است .محمد قدیر فهیمی مسئول نمایشگاه قرآنی سوره در همین رابطه می گوید: هدف از برگزاری این نمایشگاه گسترش فرهنگ قرآنی در جامعه اسلامی است خصوصا درجامعه ای که از افراط گرایی رنج می برد. فهیمی افزود که در حاشیه نمایشگاه قرآنی برنامه های متنوع دیگری نیز از سوی دست اندرکاران روی دست گرفته شده است .گفتنی است که این اولین نمایشگاه قرآنی هست که در سال جاری و به مناسبت ماه مبارک رمضان در شهر مزارشریف برپا می گردد که در 15غرفه محصولات و ابزار آلات قرآنی را برای مدت یک هفته به نمایش گذاشته اند و در کنار آن برنامه های متنوع دیگری نیز برای بازدیدکنندگان به اجرا گذاشته می شود.))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید