این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 12 سرطان 1395 19:26

بی تفاوتی کشورهای غربی نسبت به حل بحران افغانستان

 

 

 

*بی تفاوتی کشورهای غربی نسبت به حل بحران افغانستان

*تلاش  آمریکا برای ورود دوباره در جنگ افغانستان

*تایید فرمان تقنینی اصلاح نظام انتخاباتی در سنای افغانستان

*تاکید وزیر خارجه ترکمنستان بر ادامه همکاری های کشورش با افغانستان

*نشست سه جانبه و حمایت جمهوری اسلامی ایران از افغانستان در جنگ با دهشت افکنی 

* حضور پرشور مردم افغانستان در حمایت از فلسطین و آرمان قدس شریف

**** ***************************************************

کشورهای غربی و سازمان های بین المللی وابسته به غرب همواره از همکاری با دولت و مردم افغانستان و حمایت از این کشور دم می زنند و هر چند همکاری هایی هم داشته اند اما صاحبنظران و کارشناسان افغان معتقدند آنان تاکنون همکاری های صادقانه ای که بتواند به حل بحران افغانستان کمک کنند، نداشته اند.

بشیر بیژن کارشناس و فعال سیاسی-اجتماعی افغان:

(( در مذاکرت چهار جانبه ، آمریکا و چین اشتراک دارند و اساس تردید ما نسبت به عدم دلچسبی کشورهای مختلف جهان برای صلح افغاستان از همین جا آغاز می شود. ما پیوسته تاکید کردیم که پاکستان اراده ای شوم نسبت به افغانستان و مردمش دارد و اراده اش هم تغییر ناپذیر هست . تا زمانی که پاکستان از سوی یکی از کشورهای با اعتبار منطقه یا جهان یا سازمانهای با اعتبار بین الملی و منطقه ای ضمانت نشده است هر دفعه ممکن است برای پاکستان فرصت سازی کنند . در مذاکرات چهار جانبه صلح، پاکستان بر ادامه توطئه ها در افغانستان تاکید دارد و حوزه جنگ و بحران را گسترش داد .

ما به همین شکل به جانب سران حکومت وحدت ملی یعنی اشرف غنی و عبدالله عبدالله مشکوک هستم که اینها واقعا برای صلح افغانستان اراده و صداقت دارند یا ندارند .))

******************************************************

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا پیشتر گفت که نیروهای آمریکایی می توانند در عملیات داخلی نیروهای افغان علیه تروریست ها با این نیروها همکاری کنند. در حالیکه عملیات نظامی آمریکا در افغانستان در پایان سال 2014 میلادی خاتمه یافته اعلام شده، کارشناسان می گویند آمریکا قصد ورود دوباره به جنگ افغانستان را دارد و می خواهد این جنگ دوام پیدا کند. اما چنانچه در گذشته با نیروهای بسیار بیشتر توفیقی در این زمینه نداشت این بار هم کاری از پیش نخواهد برد.

وحید مژده کارشناس سیاسی افغان:

(( آمریکاییها در سال 2014 برنامه شان این بود که نیروهایشان از افغانستان خارج شوند اما بعدا در این تصمیم تجدید نظر کردند .دلیل این کار هم ضعف نیروهای افغان هست.به نظر  می رسد که  آمریکاییها که دوباره به جنگ افغانستان برگشتند  در بسیای از جاهها حتی در جنگهای زمینی هم سهم می گیرند .آمریکاییها انتظار داشتند که طالبان با اینها با نرمی رفتار کنند و بتوانند ازطالبان به عنوان یک ابزار و یک حربه در منطقه استفاده کنند که اگر چنین کاری می شد بدون شک دیگر آمریکاییها با طالبان درگیر جنگ نمی شدند اما خواست آمریکاییها تحقق نیافت.آنها رهبران طالبان رامورد هدف قرار می دهند در حالی که گفته بودند ما دیگر طالبان را دشمن نمی دانیم و تمام اینها نشان می دهد که آمریکاییها آنچه را که می خواستند بدست نیاوردند و راهی جز دوام جنگ برایشان باقی نمانده است .زمانی که صدهزار سرباز خارجی در افغانستان بود و اینها به شدت می جنگیدند نتوانستند مشکل را حل کنند و من باور ندارم که اکنون با حدود ده هزار سرباز بتوانند نتیجه جنگ را تغییر بدهند منتها جنگ دوام پیدا خواهد کرد و اینها در صدد این هستند که جنگ را دوام بدهند، همانطور که چند روز پیش نماینده ملل متحد برای افغانستان گفت که هیچ طرف حاضر نیست طرف دیگر را شکست بدهد یعنی جنگ افغاستان به بن بستی رسیده است که بیرون آمدن از آن مشکل و غیر ممکن هست مگر این که برنامه ای برای صلح گرفته شود که به نظر می رسد آمریکاییها برنامه ای برای صلح ندارند .))

*******************************************************

موضوع دیگر اینکه مجلس سنای افغانستان هفته ی گذشته فرمان تقنینی رئیس جمهوری در مورد اصلاح قانون مربوط به صلاحیت‌ها و ساختارهای نهادهای انتخاباتی را تایید کرد.

این فرمان که در اخیر سال گذشته خورشیدی صادر شده بود، نزدیک به یک ماه قبل توسط مجلس نمایندگان رد شد. براساس قانون اساسی، هرگاه طرحی از سوی مجلس نمایندگان رد و در مجلس سنا تایید می‌شود، هر دو مجلس مسئولیت دارند با تشکیل یک کمیته مشترک روی آن طرح به توافق کلی دست یابند. در صورت توافق در کمیته مشترک، طرح مورد نظر برای اجرایی شدن به حکومت فرستاده می‌شود. با رد فرمان تقنینی توسط مجلس نمایندگان، روند اصلاحات انتخاباتی عملا با بن‌بست مواجه شد.

وزیر خارجه ی ترکمنستان هفته ی گذشته در سفر به ولایت بلخ در شمال افغانستان و دیدار با مقامات این ولایت بر ادامه و گسترش همکاری های کشورش با افغانستان در عرصه های مختلف تاکید کرد.

گزارش کاظم حیدری :

(( در سفر وزیر امور خارجه کشور ترکمنستان به ولایت بلخ در شمال افغانستان بر ادامه همکاریهای این کشور با افغانستان و انتقال گاز این کشور به جنوب آسیا از مسیر افغانستان و توسعه راه آهن تاکید گردید.وزیر خارجه کشور ترکمنستان طی سفری که به ولایت بلخ داشت از ادامه همکاریهای کشورش در بخشهای مختلف اقتصادی در شمال افغانستان خبر داد.رشید میرادوف ضمن دیدار با والی ولایت بلخ و فرمانداری نظامی مستقر در این ولایت بر تداوم همکاریهای کشورش با افغانستان و جدی بودن این کشور در اجرایی ساختن پروژه انتقال گاز ترکمنستان از طریق خاک افغانستان به کشور پاکستان یا تاپی تاکید کرد.عطاء محمد نور والی ولایت بلخ در نشست خبری که با رسانه ها داشت گفت که در مذاکراتش با وزیر خاجه کشور ترکمنستان روی فعال سازی بندر کلف و انتقال خط آهن از بندر آغنه افغاستان تا کشور تاجیکستان صحبتهایی صورت گفت که طرف ترکمنی برای عملی ساختن و ارائه کمکها از جانب کشور دلخواهش وعده سپرده است.( انتقال خط آهن از آغینه تا مزار شریف و از مزار شریف به قندوز و شیرخان هست و گزینه دیگری که قبلا بحث شده بود و امروز هم گفتیم که می تواند راه را کوتاه بسازد و هردو امر عملی شود.) نور این را هم افزود که روی استفاده از بندر ترکمستان که همه تاسیسات مورد نیاز و امکانات حمل و نقل مناسب را در اختیار دارد نیز گفت و گو صورت گرفت که در صورت توافق دولتهای دو طرف استفاده از این بندر نیز می تواند یک راه ترانزیتی مناسب برای هر دو کشور به حساب آید.)

**** *************************************************

نشست امنیتی سه جانبه ایران، افغانستان و روسیه با محوریت مبارزه با تروریزم و مواد مخدر هفته ی گذشته در کابل برگزار شد.تواب غور زنگ سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان گفت: نشست سه جانبه امنیتی مبارزه با تروریزم و مواد مخدر با حضور معاونین مشاورین امنیت ملی ایران، افغانستان و روسیه در کابل برگزار شد.روسیه آمادگی خود را برای همکاری با افغانستان در بخش های نظامی اعلام کرده بود و جمهوری اسلامی ایران هم حمایت خود را از افغانستان در جنگ با تروریزم اعلام کرده است. کارشناسان افغان این همکاری ها را برای افغانستان و منطقه مفید می دانند. عبدالصمد مشتاق استاد دانشگاه در کابل:

 (( اعلام حمایت دولت جمهوری اسلامی ایران  بسیار خوب هست. نه تنها دولت افغانستان بلکه کل کشورهای همسایه توقع دارند که در امر مبارزه با تروریسم گامهای عملی و صادقانه بردارند و به افغانستان  دور از جنجال و آشوب کمک کنند که قطعا کمک می کند. دولت افغانستان هم به فکر این هست که یک اجماع منطقه ای را ایجاد بکنند و از لحاظ روانی بازیگران منطقوی را آماده کنند که بیایند و به دولت افغانستان کمک بکنند .این تلاشها وجو دارد تا ذهنیت جهانی  در مورد پدیده تروریسم تغییر بکند  و همین طور دنیا بفهمند که افغانستان مکانی برای پرورش تروریسم نیست بلکه قربانی تروریسم هست. این تلاشها وجود دارد و کشورها پی در پی از موضع گیری دولت افغانستان حمایت می کنند .این یک نوع موفقیت برای دولت افغانستان هست اما انتظار و توقع ما این هست که دولت جمهوری اسلامی ایران در این میان به دولت و مردم افغاستان کمکی بی شائبه بکنند و گامهای صادقانه و عملی بردارند و در این شرایط حساس دست مردم افغاستان را بگیرند.))

********************************************************

مردم مسلمان و متدین افغانستان همچون سال های قبل با برگزاری مراسم و راهپیمایی در نقاط مختلف افغانستان روز جهانی قدس را گرامی داشته و حمایت خود را از مردم مظلوم فلسطین و انزجارشان را از رژیم غاصب صهیونیستی و حامیان آن اعلام کردند. مردم و صاحبنظران افغان معتقدند که روز قدس روز آزادی خواهی و حق خواهی و متعلق به تمام مسلمانان است. سید جواد حسینی سخنگوی جبهه ملی نوین افغانستان:

 (( قدس مظهر عدالت طلبی و آزادی خواهی هست و مظهر مبارزه با غاصبان ستمگر می باشد. به همن خاطر روز جهانی قدس برای همه آزادی خواهان جهان مخصوصا برای مسلمانان جهان یک روز مهم هست و امیداریم که از روز جهانی قدس گرامیداشت شود تا این که به یاری خداوند بزرگ شاهد این باشیم که قدس از دست غاصبان ستمگر رهایی پیدا بکند .متاسفانه سران و یا بعضی از مسلمانان در نقطه های مختلف جهان ممکن است اصول و ارزشهای اسلامی شان را فراموش کرده باشند و درگیر یکسری از خواسته ها و منافعی باشند که ممکن است  با ارزشهای اسلامی و انسانی مغایرت داشته باشد و از آنجایی که مردم مسلمان فلسطین داعیه حق طلبی و آزادی طلبی دارند به همین منظور برهمه انسانهای آزاد مخصوصا مسلمانان جهان لازم هست که به یاری مسلمانان فلسطین بشتابند.))

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید