این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
چهارشنبه, 13 عقرب 1394 11:27

فاجعه منا

 

 

 

گفتگو با سید حسن سجادی ، عالم و پژوهشگر دینی افغانستان

 سوال :در نخستین روز از برگزاری مراسم رمی جمرات در مناسک حج ، در روز عید قربان فاجعه‌ای هولناک اتفاق افتاد که به مرگ چند هزار تن از حجاج منجر شد. فاجعه امسال درحالی اتفاق افتاد که اندکی پیشتر براثر سقوط جرثقیلی در مسجد الحرام 120 زائر خانه خدا جان باخته بودند. در باره فاجعه منا بحث ها ، سوالات و ابهامات زیادی وجود دارد ؛ ازجمله اینکه دولت عربستان چه مسوولیتی در قبال جان باختگان این فاجعه دارد و این مسئله ازچه کانال های حقوقی قابل پیگیری است .از سویی دیگر سکوت محض کشورها و سازمانهای بین المللی مدعی حقوق بشر درباره این فاجعه تلخ نیز قابل تامل است .به نظر شما علت این سکوت و بی تفاوتی چیست؟

 جواب : برخی قدرتهای فرا منطقه که با اسلام ، دشمنی دارند عواملی را در منطقه دارند که مدافع آنها هستند. به همین جهت به هر طریقی که عوامل منطقه ای آنها عمل می کنند و  تعدی به حقوق مردم می نمایند قدرتهای فرا منطقه یعنی غربیها و خصوصا آمریکاییها از آنها حمایت می کنند. نمونه آشکار آن رژیم غاصب کودک کش رژیم صهیونیستی است که بیش از 70 سال هست که به مردم فلسطین ظلم می کند و مردم را از خانه  و کاشانه شان بیجا کرده است اما نه تنها غرب سکوت می کند بلکه مدافع جدی این رژیم هست و فلسطین را تروریست می داند . از سال 1978 تا به حال هزاران حاجی در مکه براثر بی تدبیری و سوء مدیریت آل سعود ، جان خود را از دست دادند اما هیچ واکنشی را شاهد نبودیم از سوی کشورهای غربی و یا سازمانهای بین المللی که مدعی حقوق بشر هستند.اما اگر در غرب یک نفر کوچکترین حادثه ای ببیند یا اگر یک فلسطینی یک سرباز اسرائیلی را زخمی کند سروصدای تمام رسانه های غرب بلند می شود اما هزاران آدم جان خود را در مقدس ترین مکان از دست دادند ولی صدای آنها بیرون نمی شد. دلیل این امر این هست که اینها می خواهند از عوامل خودشان دفاع کنند و ملک سلمان در شرایط فعلی یکی از عوامل آنها در منطقه هست . ملک سلمانی از رژیم اسرائیل حمایت می کند ویا در جریان مصر انقلاب مردم مصر مصادره شد که یکی از کسانی که نقش داشت دولت عربستان بود و اینها عمال غرب هستند؛ بر اساس همان قاعده مسلم هست که غربی ها از این رژیم حمایت می کنند .

سوال: بسیاری از کشورهای اسلامی هم ، واکنش نشان ندادند دلیلش چیست؟

جواب:  کشورهایی هستند که دولتهای اینها از عربستان پول می خورند و این مساله به خاطر همان منافع مشترک زنجیرواری هست که اینها به عربستان وابسته و عربستان به غرب وابسته هست .

سوال :فرجام فاجعه منا می تواند دو گونه رقم بخورد .نخست آنکه از کنار ان بعنوان یک حادثه عبور کرد و آنگونه که برخی مقام های سعودی گفتند انرا قضا و قدر دانست و یا اینکه در عین تسلیم بودن در برابر مشیت الهی ، بر اساس منطق ودرایت به واکاوی در این فاجعه پرداخت تا درآینده از تکرار آن جلوگیری شود .جمهوری اسلامی ایران در این باره ،دولت عربستان سعودی را مسوول امنیت و حفاظت از جان حجاج بیت الله الحرام می داند و تاکید دارد که عواقب هرگونه اهمال و بی توجهی به این امر،متوجه دولت عربستان خواهد بود.و از سویی تاکید بر آن است تا درباره چگونگی برگزاری این مراسم ، نشستی بین المللی برگزار شود.

جواب : یک مقدمه کوتاه قرآنی- حدیثی هست که مستند موضع جمهوری اسلامی ایران است واینکه باید مسئله منا پیگیری شود مستند علمی و ریشه در مسائل دینی دارد. آیات قرآن و احادیثی که در کتابهای شیعه و اهل سنت جود دارد گویای همین بیان هست که عمل حج و مدیریت حج و برنامه های حج شخصی نیست و باید همگانی باشد.خدای متعال در قرآن می فرماید: هرکس استطاعت دارد حج براو واجب هست. یعنی هر کس در هر گوشه از دنیا، مسلمان و مستطیع باشد و مانعی در کارش نباشد براین فرد حج واجب هست یعنی همه باید در این خصوص تصمیم گیرنده باشند.خداوند در آیه دیگری از قرآن می فرماید : یا رسول الله شما به مردم دستور دهید که به حج بروند ، پیاده بروند و حتی اگر نمی توانند سواره کرایه کنند و بروند.  یعنی حج باید برای همه باشد و حج حکم شرعی و بین المللی هست و مدیریتش هم باید بین المللی باشد .

روایتی در کتابهای شیعه وجود دارد که این روایت هم از امام باقر(ع) و هم از امام صادق (ع) از زبان حضرت ابراهیم (ع) نقل شده است که فرمودند : ((ای مردم ، من ابراهیم خلیل خدا و پیغمبر خدا هستم ،خداوند دستور داده است که حج ،سهمیه همه هست، یعنی واجب بالقوه برای همه می باشد وحج تا روز قیامت باید باشد و این حق برای همه هست. ))

سیوطی یکی از علمای بزرگ اهل سنت در ذیل  آیه (و لله علی الناس حج البیت ) این روایت را از سه نفر نقل می کند .(( وقتی جنگ فتح مکه به وجود آمد مسلمانها به مکه برگشتند ، یک حج همگانی و یک نماز همگانی  و به وجود آمد که همه انجام دادند. بعد پیغمبر(ص) رو به جمعیت کرد و فرمودند: خدای متعال ابرهه را در مکه محبوس کرد ، طیر ابابیل آمد و او را از مکه بیرون انداخت و شما عامل جایگزین شدید بعد یک ساعت برای پیغمبر حلال بود که باید داخل مکه می رفتند و مسائل را انجام می دادند چون پیامبر اسلام (ص) بتها را از خانه خدا بیرون انداخت و بعد از آن یک ساعت حرام هست که خون گنجشکی در مکه ریخته شود و صیدی هم نباید به وجود آید و تصمیم مکه باید برای همه باشد. ))

با توجه به این روایات آیا ایران براساس متون دینی عمل کرده است ؟جمهوری اسلامی ایران می گوید حج و مدیریتش بر اساس قرآن و روایات شیعه و سنی ، باید برای همه باشد.می گوید شما که توانایی اداره حج را نداری چرا اجازه نمی دهی که جهان اسلام برای حج برنامه ریزی کند.

از کسانی که در این زمینه کوتاهی کردند باید پرسیده شود که چرا کوتاهی می کنند، اگر شما مسئله جمهوری اسلامی ایران را سیاسی می دانید آیات قرآن را چگونه توجیه می کنید.

سوال: برگزاری یک نوع کنفرانس های علمی برای موضوعاتی که شما اشاره کردید چقدر موثر هست؟

جواب: صد در صد موثر هست .  هر کشوری کوتاهی کند و هر شخصیت علمی و هر انسان فرهیخته ای کوتاهی کند به آیات قرآن عمل نکرده است .

سوال: شما به مسائل فقهی و دینی در رابطه با اداره حج اشاره کردید .از سویی در قضیه فاجعه منا ، شخصیتها و علمای جهان اسلام بر پیگیری فاجعه منا تاکید کردند و گفتند مدیریت مناسک حج باید به  هیئتی از جهان اسلام واگذار شود . اما عربستان در قبال این قضیه همچنان سیاست بی اعتنایی را پیشه کرده است . اکنون با توجه به این وضعیت فکر می کنید که چه راهکارهایی پیش رو هست؟

جواب: عربستان می گوید کسانی که قضیه را دنبال می کنند مسائل سیاسی را دنبال می کنند و این موضع انها ،به خاطر منفعت اقتصادی و سیاسی خودشان هست .اما اگر ما بخواهیم بر اساس آموزه های دینی عمل کنیم باید حج یک حج جهانی شود و از سویی تمام دولتهای اسلامی به این احساس برسد که حج از آنها هم هست که باید سه کار انجام شود. اول بر تمام سیاستمداران و تمام مرد و زن جهان اسلام اعم از شیعه و سنی واجب هست از هم اکنون یک مبارزه علنی در قالب نشستها وهمایشها و در رسانه ها آغاز کنند و دنیای اسلام را متوجه نمایند که عربستان لیاقت مدیریت حج را ندارد زیرا حج را شخصی کرده و ثانیا کوتاهی نموده است و توهین به خانه خدا شده است و ثالثا سوء استفاده سیاسی از حج می نماید.باید اجماع جهانی به وجود آید که مسئله مدیریت حج از عربستان گرفته شود. کار دوم این هست که جهان اسلام از هم اکنون باید برنامه ریزی و طرح ریزی کند و حج فرضی، مدیریت فرضی و جمعیت فرضی را در نظر بگیرند  و به دولتهایشان بگویند که ما این کارها را برای جلوگیری از اینگونه حوادث بلدیم ؛حتی اگر دولتهایشان همکاری نکنند. کار سوم این هست که هنوز بعضی از مردم از مسئله حج غافلند که حج چیست. حج مظهر اسماء الهی هست که باید همایشهای مختلفی به وجود آوریم تا از حج شناخت دقیقی داشته باشیم. یک دانشمند مسیحی که مسلمان شده بود یک کتاب به نام "الحج محور الوحدت" تالیف کرده است . وی در آن کتاب گفته بود تنها جایی که می شود روح اتحاد را بدست آورد حج هست . لباس ، عبادت و کارکرد همگانی هست و  همه یکدست هستند .باید مردم آگاه شوند و حج را بشناسند و همه باید به فکر حج رفتن  باشند.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید